Орхидея

  • 287 460
  • 1 288
# 885
Tania67, видях снимките, много са красиви. А в какъв субстрат са посадени? Аз съм си купувала за антуриума почва за орхидеи. Дали ще е подходяща за мини фаленопсиса? Четох май някъде, че минитата трабвало да се отглеждат в мъх.
Виж целия пост
# 886
Светла,като паднат всички цветове и пожълтее целия цветонос го отрежи ,тя ще си пусне нов  Peace
Виж целия пост
# 887
Днес ми се размина ходенето до Кауфланд. Страшно неудобно ми е местоположението му и ме домързя да се мъкна дотам след работа Crossing Arms Другата седмица ще съм в отпуска и щях да мога да ида, но тогава пък няма орхита. Ще видим утре или в събота ако мога да прескоча и ако е останало нещо. Приятелката ми каза, че били много кичести и красиви. Нищо, сега може известно време да позареждат минита и да се сдобия по-нататък с такава, ако сега не успея.
Bagira,
това, че са хибриди не ги прави по-лоши и с по-къс живот, напротив. Селектирани са да издържат на заболявания, да са по-непретенциозни. Със сигурност не живеят 5 години, стига да се гледат добре, разбира се Grinning
Моята новата разцъфна напълно, освен това и двата и цветоноса нарастват и имат по една нова пъпка. Много съм щастлива Party А на първата ми в момента коренчетата и растат като луди, има 3-4 много нараснали зелени връхчета в саксията, ще ги снимам тези дни, че сега е полята и не се открояват. Засега май им харесва на моите хубавици как ги гледам, но ще видим по-нататък как ще се справя Crazy
Виж целия пост
# 888
Да ви покажа булбите на камбриите:

 



На първата се виждат млади булби - от пролетта, и сега с цветоноси. На втората и третата се виждат стари с вече прецъфтял цветонос. Иначе цветоноса прилича на показания от nonai :



Не вярвам да е онцидиум, защото тези, които съм виждала са със ситни и много на брой цветчета, а показания е с едри цветове според мен и ще са 4-5 цвята.


http://forum.flowersnet.info/viewtopic.php?f=47&t=2339




според тази публикация милтонията и онцидиумът са група хибриди,наричани камбрии.
Виж целия пост
# 889
Bagira,
това, че са хибриди не ги прави по-лоши и с по-къс живот, напротив. Селектирани са да издържат на заболявания, да са по-непретенциозни. Със сигурност не живеят 5 години, стига да се гледат добре, разбира се Grinning
Теоритично е така,но въпросът ми беше при вас(нас) как се получава на практика.
Виж целия пост
# 890
Малко съм разочарована, като имате толкова орхидеи, никаква идея ли нямате каква е моята?

Мисля, че си отглеждаш Miltonidium (понякога ги изписват като Miltoniopsis), това е хибрид между Милтония и Онцидиум, но нека да цъфне, за да се види и цвета, иначе няма как да се определи на 100% каква е.

Камбриите са събирателно наименование на почти всички, как да го напиша, за да е ясно и достъпно...хмх ...може би почти всички експерименти, с участие на Онцидиум, понякога Милтония, абееее - мелез (не ми хрумна нещо по - точно), с неизвестен произход.

Видовите (марковите  Wink) орхидеи се отглеждат доста по-трудно. Хибридите са песен и танци.
Защо са по-евтини ли? Защото пазара се заля, не е както преди 5-6 години. И също както при кучетата, примерно, породистите са изключително скъпи, тези от улицата са хокани. Има видови или първи-хибриди, т.с. с известни родители, които изобщо не са 10 лв., както и хибриди, които струват поне 250 лв., но са клонинги на доказани в изложения родители, селектирани от известна в този бранш фирма и прочие подробности.  Колкото повече се знае родословието, толкова по-скъпа е орхидеята и пак няма да съм точна, защото понякога естествения род не е много атрактивен и съответно не дотам скъп.


Ето една орхидея, която, определено не е лесна.

P.S Там където е спомената думата видовИ, се чете точно така, а не видовЕ. Не е от това, че живея в Пловдив и тук И-кът като за световно.
Виж целия пост
# 891
според тази публикация милтонията и онцидиумът са група хибриди,наричани камбрии.

Възможно е. Написах това, което пише на етикетите на моите. Затова и на въпроса на Nonai не и отговорих точно, а и показах снимки за сравнение. А и както и казах - какво ли толкова значение има как се казва - важното е да ги гледаме добре и да ни радват  Grinning.

P.S Там където е спомената думата видовИ, се чете точно така, а не видовЕ. Не е от това, че живея в Пловдив и тук И-кът като за световно.
hahaha Дай да не се обиждаме на градски, че и аз съм прикрита пловдивчанка  Mr. Green.

pink rose, в посочения линк към мини фаленопсисите от март месец - много говорихме за това как да се гледат. Аз ги купих преполяти и със загниващ мъх. Виолетовата беше по-малко засегната. Само и махнахме загнилите корени и с добро гледане се оправи и е в много добро състояние. Жълтеещото на дъното на саксийката от снимката отдавна го няма. Не я топя като орхидеите, гледани в кори, защото много подгизва. Или капя съвсем малко от водата с тор от другите орхидеи или я пръскам обилно, за да се понамокри мъха. Бялата беше в напълно изгнил мъх, миришеше на мухъл и го изхвърлихме. Сложихме я в универсален субстрат за орхидеи и се съвзе за известно време, но  после започна да изсъхва. Мисля, че не беше подходяща почвата, защото кокосовите влакна и др. съставки в нея също много задържаха вода и пак замириса на мухъл. Сега е в кори и се опитваме да я оправим, но май няма да я бъде. Както и да е, купихме ги преоценени и с ясната мисъл, че може и нищо да не се получи. Доволна съм, че поне едната спасихме.

AlexaS, много е красива показаната орхидея. Твоя ли е и как се казва(да си дойдем на думата за имената  hahaha)? Не, че ще тръгна да купувам от специалните...После да ме е яд повече като ги уморя  Mr. Green.
Виж целия пост
# 892
Моя е орхидеята. Violacea Borneo е. Фаленопсис. Не е скъпа, но ми разказа играта докато я накарам за повече от година да зацъфти. Има невероятен, опияняващ аромат. Макар и не толкова силен.

Танче, не е обидно, а закачливо споменаване на И-кането. Нали съм избрала този град, за да живея в него. Прекрасен е.


Виж целия пост
# 893
Видовите (марковите  Wink) орхидеи се отглеждат доста по-трудно. Хибридите са песен и танци.
Защо са по-евтини ли? Защото пазара се заля, не е както преди 5-6 години. И също както при кучетата, примерно, породистите са изключително скъпи, тези от улицата са хокани. Има видови или първи-хибриди, т.с. с известни родители, които изобщо не са 10 лв., както и хибриди, които струват поне 250 лв., но са клонинги на доказани в изложения родители, селектирани от известна в този бранш фирма и прочие подробности.  Колкото повече се знае родословието, толкова по-скъпа е орхидеята и пак няма да съм точна, защото понякога естествения род не е много атрактивен и съответно не дотам скъп.

AlexaS  Благодаря за интересният и логичен отговор. Hug
Виж целия пост
# 894
Танче, не е обидно, а закачливо споменаване на И-кането. Нали съм избрала този град, за да живея в него. Прекрасен е.

Изобщо не съм се и съмнявала в това. И аз го написах на майтап. Съжалявам, може би освен хилищите се личица, трябваше да сложа и кавички. По този повод и малко спам: Имах учителка, която си умираше да казва "Отговора е твърдо НЬЕ"

Да ви покажа и цъфналия ми дендробиум:

Виж целия пост
# 895
tania67, великолепен е!Този нежен резедав цвят...
Виж целия пост
# 896
tania67 невероятна красавица си имаш.Много ми харесва искам и аз да си купя жълта орхидея но тука не мога да намеря все още такъв цвят.Днеска я срязах моята орхидея.Имам си вече 2 нови предобивки много си ми харесват.Вече имам 4 орхидей.По късно 6е ги снимам новите и ще ви ги покажа.Исках да ви попитам на колко време трябва да се тори орхидеята?Мойте орхидей двете старите ги преместих по към прозореца тъй като тука в Шотландия вече се позахладнява няма много силно слънце и темепературите в стаята е 22 градуса.Ще се бърка ли че леко ги преместих по към прозореца,защото те си бяха пак към прозореца но по навътре сложени а сега са близо да прозореца.А и тука не грее много силно слънце.Благодаря ви. Hug
Виж целия пост
# 897
Танче, разкошна е Hug Точно такъв цвят фаленопсис съм си наумила да си взема, много е готин Simple Smile
Виж целия пост
# 898
Здравейте,от отдавна не съм ви чела.Моят цимбидиум изкара нови листа но са много  меки и се пречупват на средата,а старите си стърчат.Дали е нормално.Иначе е на вънка.Живея на село,с чист въздух,сложена е в ъгъл така,че да е на завет под лозницата на дебела сянка.Мисля че на вънка по-добре върви от колкото вътре.Нали ви казвам изкара доста нови листа и от страни още едно гнездо даже.
Виж целия пост
# 899
Здравейте, момичета!
Таня, страхотна е красавицата ти! Продават ли се такива в магазините или по някакъв заобиколен начин си се сдобола с нея?
Аз искам да попитам дали сте чували нещо за отглеждане на орхита в керамзит, защото се позачетох из цветарските форуми и доста го споменаваха.
Беше даден и този линк, но не разбрах дали това е въпросното нещо:
http://flowersnet.info/a243/Полу_-_хидропонно_отглеждане_(SEMI_-_HYDROPONIC_)
И още един въпрос - понеже явно при мен въздушните корени не се развиват много добре и съхнат, въпреки, че ги пръскам всеки ден по 1-2 пъти се чудя с кой кристалон се засилваше кореновата система. Самите въздушни корени малко по малко изсъхват и аз ги реша, когато видя, че не е останал никакъв живот в тях. Но малко се притеснявам, защото за двете седмици откакто новите 2 орхидейки са при мен останаха почти без въздушни корени.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия