Работа, CV-та, HR-и, съвети - 62 -ра тема

  • 59 051
  • 758
# 495
Salesforce Grinning

Ох нямам данните, че аз съм в операции, виждам само на глобално ниво постигнати резултати, а не по човек / държава. Ще се опитам да разпитам
Виж целия пост
# 496
Направих си във ФБ една страничка, където мисля да споделям някакви полезни неща (и на български) за търсещи работа и за работодатели:


https://fb.me/moyataRabota
Виж целия пост
# 497
Сега ми остана време да я погледна.
Браво, доста полезна информация има там. Peace
Виж целия пост
# 498
Здравейте, какво предпочита един HR да чуе на въпроса: "Как се виждаш след 5 години (също 10 години)?
Какво прави на един HR хубави впечатление в   Мотивационното писмо  - не ми харесват еднотипните писма от интернет, искам да напиша нещо нестандартизиранно. Повечето неща ги има в CVто, за личностни качества ли да пиша?  Защо ми е харесала фирмата ще искат ли да чуят? Изобщо как се преборва конкуренцията?
Виж целия пост
# 499
На въпросът "как се виждате след 5 или 10 години" искам да чуя как се вижда кандидатът след 5 или 10 години. Всеки има своя визия какво иска да постигне в живота. Този въпрос е точно за това. Какво искаш да си постигнала, къде искаш да си в професионално отношение? За да отговориш смислено на този въпрос, трябва да имаш и отговор на още един въпрос, а именно, как ще го постигнеш.
Ето, аз например след 10 години искам да съм излязла от корпоративния свят и да си имам винарна. Ти какво искаш да правиш след 10 години и най-важното, как работата, за която кандидатстваш е правилна стъпка в тази посока?

Мотивационно писмо се пише само, ако имаш неща в CV-то, които следва да обясниш или самото CV не разкрива добре мотивацията ти за кандидатстване за дадената позиция. Например, ако 10 години си била счетоводител, ти трябва добро обяснение на този интерес и на способностите ти в маркетинга. Това се прави с мотивационно писмо. Ако обаче няма такива моменти в кандидатурата ти, просто няма нужда от мотивационно писмо. Нищо, че в обявата може да искат. Никой не ги чете и никой няма да ти отхвърли кандидатурата, заради липса на мотивационно писмо. Но няма как да напишеш не-клиширано такова, ако нямаш с какво съществено да го запълниш.

И накрая, да питаш "какво им харесва на HR-ите" е грешен подход за търсене на работа. На HR-ите им харесват две простички неща - да не лъжеш и да не даваш клиширани, а искрени отговори. Ти си там, за да разкажеш за себе си. HR-ът е там, за да прецени ти ли си човекът, който търси. Малко като при срещи. Можеш да се представиш много добре, но ако това, което си представила, не си всъщност ти, ще излезете два-три-пет пъти и накрая ще си проличи.
Виж целия пост
# 500
А за тенденцията да се искат още при кандидатстване документи за образование и трудов стаж какво ще кажете? Преди само в държавните искаха.
Виж целия пост
# 501
Напълно нормално. Вече в доста фирми има стандарти за pre-employment screening. И всичко, което може да се провери, трябва да се провери, за да е сигурно, че кандидатът отговаря на заложените изисквания.
В България на това се гледа с обида и се интерпретира като липса на доверие. Кандидатите ми от чужбина обаче, даже сами си прилагат основните документи към кандидатурата.
Специално в нашите университети, където съществуват едни странни статути като "завършил семестриално" или записал, но му "висят"някакви изпити, за мен си е задължително. За фалшивите дипломи пък да не говорим. Или за самооценката познания по език, които често се оказват доста надценени.

Отделно съм имала случаи на удобно пропуснати бивши работи, защото кандидатът е бил дисциплинарно уволнен. Както и измислени местоработи. Та, като нагледала се на какво ли не, смятам че е полезно. Но всъщност, полезно или не, това е налагащия се стандарт.
Виж целия пост
# 502
А за тенденцията да се искат още при кандидатстване документи за образование и трудов стаж какво ще кажете? Преди само в държавните искаха.

Не съм забелязала такова нещо аз. Не търся работа, но не съм си спирала абонамента за обяви от джобс.бг и ги преглеждам.

Не винаги помага това, обаче. Приятелка си е писала в СВ-то фиктивна работа и трудовата книжка само ще докаже, че е работила там.  Тя смята, че така е правилно да направи, но според мен не е редно и не си помага така. Може да си помогне за намиране на работа (ако ЧР не я разпитват много), но не и за задържането на тази работа.
Виж целия пост
# 503
Е ако е с фалшива дуплома че го засекат ли?
Виж целия пост
# 504
В условия на голяма конкуренция за някоя позиция, HR e първият, който чете мотивационните писма. Някак си, кандидатът е в неговите ръце.  Аз питам от позицията на кандидат. И искам да го напиша така, че да не бъда отхвърлена.

Ако аз имам пред себе си 400 мотивационни писма и ги прочета, ще мога да кажа какво ме впечатлява и защо съм избрала еди кое си. Но нямам. Нямам представа какво пишат кандидатите.
Някои сигурно лъжат; други може и добре да лъжат, че да звучи искрено; трети  пишат някакви готови писма от интернет, четвърти преразказват биографията си или пишат също такива клишета колко е успешна фирмата и затова са я избрали.

Сигурно всички кандидати пишат, че са трудолюбиви, работливи и т н. и че знаят езици, че искат да се развиват, да се придвижват нагоре в кариерата.  Това  за HR клишета ли са? Интересно, някои искрени пишат ли, че са избрали позицията, заради високото заплащане? Как гледа HR на такъв един мотив? Някой пише ли по-второстепенни мотиви, че е избрал позицията, защото му е близо до дома, до детската градина? 

Можете ли да дадете примерни писма, които са ви харесали и сте избрали кандидата от множеството.

Аз съм била свидетел на ситуция (по време на криза) за една обикновена позиция имаше към 80 кандидата, трябваше да се отсеят по някакъв начин, всички отговаряха на изискванията.  Започнаха да махат първо тия с правописните грешки, след това пак останаха много, махнаха разведените (не знам защо, просто някой реши), поогледаха останалите къде живеят, някой не ги ли познава. Имаше едно много красиво CV, като форма, шрифтове, открояваше се от другите,  и след това се оказа, че точно тази кандидатка са назначили. Значи, ето такива дребни детайли, се оказват много важни всъщност. Никой не може да каже тя ли е била най-подходяща от тия 80 човека, или някой с по-грозничко написано CV.
Виж целия пост
# 505
Пише се СV.
Кандидатите най-често пишат глупости в желанието си да отговорят на въображаемите виждания на интервюиращите, вместо да посочат няколко важни за самите себе си неща според позицията.
Ситуации - много, няма правилен отговор.
Виж целия пост
# 506
Ами ще те разочаровам. HR-ът чете CV-тата, а не мотивационните писма. Мотивационни писма никой не ги чете, освен ако от CV-то не остават неотговорени въпроси, които може да са обяснени там.

Пак повтарям. Ако нямаш какво да напишеш в мотивационното писмо, просто не пишеш такова. Така или иначе, никой не чете мотивационни писма при първоначален преглед. Гледа се CV-то.
Ти е това, на база на което ще те извикат или не.

При последния ми подбор имах кандидатка, с 13 страници CV! В тази връзка, това, което ми прави най-добро впечатление са хората, които уважават и ценят времето на другия. Кратко, точно и съдържателно CV, лесно четимо, не по-дълго от страница, (две най-много), е напълно достатъчно. Върху това трябва да се концентрираш. При добро CV, ще те извикат и без мотивационно писмо. При 13 страници CV, няма да се получи.

P.S. Ако имаш пред себе си 400 мотивационни писма и отделяш по средно 3 минути на всяко, ти трябват 25 работни дни, за да ги изчетеш. Само мотивационните писма. CV-тата отделно още толкова....
Виж целия пост
# 507

При последния ми подбор имах кандидатка, с 13 страници CV! В тази връзка, това, което ми прави най-добро впечатление са хората, които уважават и ценят времето на другия. Кратко, точно и съдържателно CV, лесно четимо, не по-дълго от страница, (две най-много), е напълно достатъчно. Върху това трябва да се концентрираш. При добро CV, ще те извикат и без мотивационно писмо. При 13 страници CV, няма да се получи.
Това за дължината на CV и преди ми направи впечатление в едно мнение ( не ми се търси от кого ) . Как да събера цялата информация за себе си в една или две страници при 26 годишен трудов стаж в 5 фирми, със заемани сходни позиции, но не съвсем ? Къде да събера информация за образование, компетентности и т.н. ? Не се заяждам, а ми е любопитно. За да събера информацията на две страници, означава, че трябва да посоча само имената на фирмите и заеманата позиция, която поне в моя случай не отговаря на това, което съм изпълнявала.
Виж целия пост
# 508
Пет позиции/фирми се събират чудесно в 15 реда. По три реда на позиция. Пише се най-същественото, а не историята на всяка една позиция. Пишат се общите извършвани дейности, а не детайлите. Например - ако се занимавате с управление на договори пишете това, а не - участие в преговори, изготвяне на оферти, подготовка на договори, защита, подписване, последващ мониторинг. Пишете общите задачи. На интервюто ще си разкажете детайлите. Ако сте счетоводител и сте се занимавала със всичко, пишете цялостно счетоводно обслужване и до там. Ако пък не сте се занимавала със заплати и осигуровки, споменавате го в скоби. Толкова. Няма нужда да описвате всяка дейност по отделно.

Когато пък позициите са сходни е още по-лесно. Тогава споменавате, че освен нещата от предходната позиция сте вършила още това и това.

Образованието се пише кратко - период, учебно заведение, придобита квалификация. Колкото и да е - 5 реда максимум.

Още 3 реда за лична информация и ето ви ги на една страница. Но е бързо четимо и най-важното, оставя впечатление, че сте човек, който може да се изразява точно, ясно и да отсява същественото. Което е много важно за първо впечатление.

Виж целия пост
# 509
За да може да съкратите CV-то максимално, дайте линк към LinkedIn вътре, така ще има още един вариант ако ЧР има време да разглежда,плюс и минус е че може да имате общи connections които биха могли да дадът добри/лоши препоръки за вас
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия