НВ-ВМХ и палео - тема за здравословното хранене част, 122

  • 64 817
  • 740
# 240
Какви са тези хапчета за холестерола? Статини ли?

Може да потърсиш стари дискусии и обясненията на Chocolata и Cameloth за причините за повишаване на холестерола, а също, че общия такъв не е показателен. Важни са LDL и HDL холестерола, а също - триглицеридите.
Самият повишен холестерол не е "болест", а е червена лампа, че нещо не е наред в организма. Индикира някакъв проблем. Понижаването му със статини е съмнително, особено при жените. Да не говорим, че тези медикаменти имат доста доказани неблагоприятни странични действия.

Доста спазващи режима отчитат нормализиране на кръвното налягане, благодарение на режима.
Виж целия пост
# 241

Lady Brinne, Росукорда са статини - да ... Не са ми в ред изследванията и според описанията в първият пост ... Съотношението на ХДЛ и триглицеридите, при изчисленията, които са дадени там не е 2 и около 2, а 5,85 ..., което си е много ... А и самите тригилицериди са доста над нормите ... Майка ми е с хиперхолестеремия и поддържа холестерол 5-6 от 12, но с хапчета Розвера (същото е като Росукорда) ... За кръвното - ще падне и полека лека ще махна хапчетата, но този холестерол много, много ме притеснява! Яйца почти не ям ..., но пък така или иначе принципа тук е мазнините да са 60+% ... Успокоявам се с това, че идват от зехтин основно ...
Виж целия пост
# 242
Високият холестерол не е проблем!!!
Той е само симптом, че някъде в организма има проблем и тялото се опитва да се самоизлекува.
Да сваляш холестерола без да търсиш причината за повишаването му е вредно!

Прочетете това много внимателно.

https://andonovo.com/2014/biologiya/holesterol-vsichki-istini-luji-statiya/
Виж целия пост
# 243
Аз не знам какво да правя с хапчетата ... Пия Конкор за кръвно (горна винаги е била около 130-135, а долна над 90) и Росукорд (преди месец измерен 9,34) за холестерола ... Кардиоложката от днес е две седмици в отпуск, а ЛЛ само ми се кара за начина на хранене заради яйцата, мазнините и холестерола ... Кръвното ми е вече 107/120 на 73/83 ... Намалих на своя глава на половин хапче Конкор на ден ... Ще си пия хапчетата за холестерол, но медицинските лица вече сериозно ме карат да се плаша заради него и храненето ... Има ли друг с наследствен висок холестерол тук? Какво ще ме посъватвате и за двете хапчета?

Не вярвам някой разумен човек да очакваш да ти каже как да си пиеш хапчетата. Това ще го каже лекарят ти, пък ти ще решиш дали да му вярваш или да го смениш (евентуално да си го оставиш същия, но да решиш друго). Лошото е, че мнозина от по-старото поколение сме научени безрезервно да се доверяваме на лекаря, бил той много информиран и загрижен за нас или не. Обаче... понякога сляпото доверие е опасно. Както и недоверието също. Сама си прецени.

Дописвам, защото като се прочетох сама, останах изненадана, че постът ми звучи...назидателно Sad  Всъщност искам само да те подтикна да не се оставяш в ръцете на недоучили (или мързеливи) доктори, а да си активна по отношение на собственото си здраве. Ако твоите лекари не са от този тип, а са свестни, тогава им се довери. Успех Simple Smile
Виж целия пост
# 244
Почти безобидна, опитах се да ти кажа, същото, което е писала и Змия. Hands V

Виж нещо, което съм си запазила във файл:

Скрит текст:
Иска ми се да споделя малко впечатления от книгата на Нина Тайшолц The Big Fat Surprise. Не очаквах да прочета нещо ново, но още на този ранен етап съм приятно изненадана. Авторката е проучила наистина много подробно историята на съвременните препоръки за хранене и разказва някои неща, на които аз поне не бях попадала. Цитира автори и проучвания, разбира се, а също и нейни срещи и интервюта с известни учени. Разбира се, централно място в историята на съвременните препоръки за здравословно хранене заема Ансел Кийс с неговата теория за връзката между храненето и сърдечносъдовите заболявания. Първоначално той е на мнение, че холестеролът в храната води до повишаване на холестерола в кръвта, а това пък води до ССЗ. Да, но скоро собствените му проучвания го убеждават, че съдържащият се холестерол в храната има минимално отражение върху стойността на общия холестерол в кръвта, така че изоставя тази теория, но насочва вниманието си към наситените мазнини и обвинява тях. И от този момент нататък Ансел Кийс си поставя за цел да убеди научната общност в правотата на теорията си, въпреки че на практика самият той е манипулирал данните, които представя (за да подкрепят хипотезата му) и въпреки че в първите години излизат доста проучвания, които оборват неговата теза, а и много учени надигат глас срещу неговите твърдения. Да, но решаващото в случая е, че Кийс е бил болезнено амбициозен и безскрупулен човек, но също явно и изключително харизматичен. Когато си поставял цел, той не се спирал пред нищо, за да я постигне. Така и с целта си да убеди света, че наситените мазнини са вредни.  Нина Т. цитира негови официални отговори на публикациите на противниците му - оказва се, че Кийс използва крайно ненаучен и силно емоционален език, за да осмее опонентите си. В днешно време никой не би допуснал да се публикуват такива неща в научни издания.  Още няколко учени се обединяват около Кийс и заедно изграждат наистина много мощен фронт, който като валяк помита всички, които са дръзнали да изкажат съмнение в техните твърдения по отношение на наситените мазнини. Така се случва, че тогава и сред американския политически елит идеите на Кийс срещат голяма подкрепа и в крайна сметка държавата застава зад него и неговата теория и така тя бива наложена официално, без да е добре обоснована и напук на всички данни, които я оборват. Просто това е било много простичко и затова привлекателно обяснение на нещата - ядеш храни с наситени мазнини, холестеролът ти се повишава, запушва артериите ти и получаваш инфаркт, затова логично изглежда, че намаляването на наситените мазнини ще предотврати инфарктите. Да, но на практика не става така, както вече знаем.  Но този разказ ме впечатли много, може би защото преди години имах нещастието да се сблъскам със също толкова безскрупулна личност на ръководен пост. 



На мен от тази тема ми се е набило в главата, че статините са много вредни и практически неефективни / безполезни лекарствени продукти. Освен това холестеролът не се повишава от мазнините / в частност животински и яйцата /, а от въглехидратите, които нали отбягваме в този режим.
Виж целия пост
# 245
Благодаря на змия за старията и на Lady Brinne, за разясненията!!!

Този цитат от статията ме поуспокои:

Цитат
когато хората консумират прекалено много захари и скорбяла,  особено рафинирани храни и храни с висок гликемичен индекс, нивата на инсулин в кръвта могат да се увеличат значително. Тогава инсулинът активира HMG-CoA редуктаза, който казва на клетките да произвеждат холестерол, дори и да не им е нужен. Това е основната причина някои хора да имат прекалено висок холестерол в кръвта. Захарите и скорбялата могат да повишат нивата на инсулина, което обърква тялото, че трябва да расте, а в действителност това не е нужно. Именно така действат диетите с нисък гликемичен индекс и диетите с ограничени въглехидрати – те намаляват нивата на LDL (лошия холестерол), като ограничават инсулина, а това води до намалена активност на HMG-CoA редуктазата.
...
Много вероятно е, ако имате „висок холестерол” да нямате проблем с холестерола, а да имате проблем с въглехидратите.
...
Съвременните кардиолози откриват нещо съвсем различно – че рафинираните въглехидрати (като захарта и брашното), които се консумират в значителни количества едва през последните около сто години, са най-важният хранителен рисков фактор за инфаркти.
...
Какво означава това?   

Съществуват няколко правдоподобни обяснения за механизма, по който рафинираните въглехидрати могат да повишат риска от сърдечни заболявания и да променят профила на холестерола:

    Богатите на рафинирани въглехидрати храни намаляват нивата на HDL и способстват повишаването на нивото на инсулина, оксидацията и развиването на възпалителни процеси в тялото, включително и в коронарните артерии.
    Високите нива на кръвната захар и на инсулина превръщат големите, безопасни LDL частици в малки, плътни, оксидирани LDL частици, които доказано повишават риска от сърдечни заболявания.
    Високите нива на инсулин задействат участващия в синтеза на холестерол ензим HMG-CoA редуктаза, което принуждава тялото да произвежда повече холестерол от необходимото.

Става все по-ясно, че холестеролът е безопасен, докато не бъде “повреден” от рафинираните въглехидрати.

т.е ... да разбирам ли, че като НЕ консумирам брашно, тестени и захари, т.е. храня се по начина НВ-ВМХ ... няма да повишавам инсулина, а от там ще се редуцира и синтеза на холестерол ензим и няма да се произвежда от тялото по-голямо количество от необходимия за него и дейността му холестерол?



Виж целия пост
# 246
Аз не знам какво да правя с хапчетата ... Пия Конкор за кръвно (горна винаги е била около 130-135, а долна над 90) и Росукорд (преди месец измерен 9,34) за холестерола ... Кардиоложката от днес е две седмици в отпуск, а ЛЛ само ми се кара за начина на хранене заради яйцата, мазнините и холестерола ... Кръвното ми е вече 107/120 на 73/83 ... Намалих на своя глава на половин хапче Конкор на ден ... Ще си пия хапчетата за холестерол, но медицинските лица вече сериозно ме карат да се плаша заради него и храненето ... Има ли друг с наследствен висок холестерол тук? Какво ще ме посъватвате и за двете хапчета?
Висок холестерол по - наследство е сериозен проблем , който трудно се овладява .При човек който няма такова заболяване се спира сладкото ( под всякаква форма ) , тесто също  и всички вредни мазнини .И много движение всеки ден .Този начин на хранене на пречи на холестерола но при вас е сложно.Вие можете да се храните , а и е добре при вас този режим .Но мисля че трябва да се замени препарата за сваляне на холестерола , понякога се включва и втори .
Трябва ви консултация , проблема при вас не е храненето .
Виж целия пост
# 247
Скрит текст:
Благодаря на змия за старията и на Lady Brinne, за разясненията!!!

Този цитат от статията ме поуспокои:

Цитат
когато хората консумират прекалено много захари и скорбяла,  особено рафинирани храни и храни с висок гликемичен индекс, нивата на инсулин в кръвта могат да се увеличат значително. Тогава инсулинът активира HMG-CoA редуктаза, който казва на клетките да произвеждат холестерол, дори и да не им е нужен. Това е основната причина някои хора да имат прекалено висок холестерол в кръвта. Захарите и скорбялата могат да повишат нивата на инсулина, което обърква тялото, че трябва да расте, а в действителност това не е нужно. Именно така действат диетите с нисък гликемичен индекс и диетите с ограничени въглехидрати – те намаляват нивата на LDL (лошия холестерол), като ограничават инсулина, а това води до намалена активност на HMG-CoA редуктазата.
...
Много вероятно е, ако имате „висок холестерол” да нямате проблем с холестерола, а да имате проблем с въглехидратите.
...
Съвременните кардиолози откриват нещо съвсем различно – че рафинираните въглехидрати (като захарта и брашното), които се консумират в значителни количества едва през последните около сто години, са най-важният хранителен рисков фактор за инфаркти.
...
Какво означава това?   

Съществуват няколко правдоподобни обяснения за механизма, по който рафинираните въглехидрати могат да повишат риска от сърдечни заболявания и да променят профила на холестерола:

    Богатите на рафинирани въглехидрати храни намаляват нивата на HDL и способстват повишаването на нивото на инсулина, оксидацията и развиването на възпалителни процеси в тялото, включително и в коронарните артерии.
    Високите нива на кръвната захар и на инсулина превръщат големите, безопасни LDL частици в малки, плътни, оксидирани LDL частици, които доказано повишават риска от сърдечни заболявания.
    Високите нива на инсулин задействат участващия в синтеза на холестерол ензим HMG-CoA редуктаза, което принуждава тялото да произвежда повече холестерол от необходимото.

Става все по-ясно, че холестеролът е безопасен, докато не бъде “повреден” от рафинираните въглехидрати.

т.е ... да разбирам ли, че като НЕ консумирам брашно, тестени и захари, т.е. храня се по начина НВ-ВМХ ... няма да повишавам инсулина, а от там ще се редуцира и синтеза на холестерол ензим и няма да се произвежда от тялото по-голямо количество от необходимия за него и дейността му холестерол?

Няма гаранция. Аз съм на режима заради инсулинова резистентност. Инсулинът вече доста спадна, от 47 на 16-17 на гладно, но имам увеличение на холестерола, в т.ч. и лошия. Никога преди не съм имала висок холестерол. Въпреки че сега съм по-слаба с 23 кг отколкото преди 5 месеца, ама на - тогава ми беше нормален, сега висок, над 7...
Виж целия пост
# 248

Бледолилава, аз те четох преди няколко страници ... и от твоите постове се наплаших Simple Smile Ами ... ще продължаваме пък ще видим какво ще стане ... Ще си пия хапчетата за холестерол, ще намаля по 1/2 хапчетата за кръвно ... Кардиоложката е от старата генерация ... ЛЛ също ... Не мисля, че ще намеря лекар, който да ме подкрепи ... Ще видим ...
Виж целия пост
# 249

Бледолилава, аз те четох преди няколко страници ... и от твоите постове се наплаших Simple Smile Ами ... ще продължаваме пък ще видим какво ще стане ... Ще си пия хапчетата за холестерол, ще намаля по 1/2 хапчетата за кръвно ... Кардиоложката е от старата генерация ... ЛЛ също ... Не мисля, че ще намеря лекар, който да ме подкрепи ... Ще видим ...

Е защо се наплаши, мен пък тук точно ме успокоиха Grinning

Момичета, моля за съвет. От известно време се заиграх с въглехидратите с идеята да мина в задържане. 5 месеца съм на около 30, с кетони в урината, реших, че стига толкова засега и вкарах плодове в храненето. Значи в някои дни успявам да ги докарам въглехидратите до 50-52, повече не съм ги качвала досега. Обаче в други дни отново са ми ниски, пак около 30. Аз на 30 съм си в кетоза, каквото и да пишат... някъде си, че 20 трябвало да са и нито грам повече. Общите смятам. Та появи се следният проблем - нощно главоболие. Лягам си с леко напрежение в главата, после докато спя започва да ме цепи зверски, пробуждам се постоянно, но чак към сутринта пия хапче и ми минава. В подобно състояние бях в началото на режима и предполагам, че това е кето грип. Възможно ли е сега да съм излязла от кетоза, но като ги смъкна малко и отново да влизам и от това да е проблемът?
Виж целия пост
# 250

Бледолилава, аз те четох преди няколко страници ... и от твоите постове се наплаших Simple Smile Ами ... ще продължаваме пък ще видим какво ще стане ... Ще си пия хапчетата за холестерол, ще намаля по 1/2 хапчетата за кръвно ... Кардиоложката е от старата генерация ... ЛЛ също ... Не мисля, че ще намеря лекар, който да ме подкрепи ... Ще видим ...

Е защо се наплаши, мен пък тук точно ме успокоиха Grinning

Момичета, моля за съвет. От известно време се заиграх с въглехидратите с идеята да мина в задържане. 5 месеца съм на около 30, с кетони в урината, реших, че стига толкова засега и вкарах плодове в храненето. Значи в някои дни успявам да ги докарам въглехидратите до 50-52, повече не съм ги качвала досега. Обаче в други дни отново са ми ниски, пак около 30. Аз на 30 съм си в кетоза, каквото и да пишат... някъде си, че 20 трябвало да са и нито грам повече. Общите смятам. Та появи се следният проблем - нощно главоболие. Лягам си с леко напрежение в главата, после докато спя започва да ме цепи зверски, пробуждам се постоянно, но чак към сутринта пия хапче и ми минава. В подобно състояние бях в началото на режима и предполагам, че това е кето грип. Възможно ли е сега да съм излязла от кетоза, но като ги смъкна малко и отново да влизам и от това да е проблемът?

Не съм  в кетоза, защото държа въглехидратите над 30, докъм 60 в някой дни. През зимата - март, април, че и до средата на май въглехидратите ми се движехаоколо 17-30г дневно. Не знам какво е кетоза, нито дъхът ми се е променял, нито някакво друго неразположение. Ти как го разбираш, че си в кетоза? Мериш ли го с нещо?

Колкото до главоболието,откак съм на ВМНВХ не ме е боляла нито веднъж глава. Сигурна ли си, че главоболието ти е свързано с храненето и кетозата? Питам, защото във възрастта 45-50г. (т.е. времето на постепенно затихваща функция на яйчниците) бях с чести главоболия, точно като описаните от теб. Помогна ми иглотерапия при един китайски лекар в София, д-р Пан.
Виж целия пост
# 251
Здравейте отново, вярно ли е, че при надбъбречните или бъбречни проблеми кетозата е добре да се избягва?
Виж целия пост
# 252
Безобидна, аз свалих кръвното само със свалени колограми и кардио
ВМ се храня отдавна, холестеролът се прозвежда от тялото, не от храната
Виж целия пост
# 253
Безобидна, аз свалих кръвното само със свалени колограми и кардио
ВМ де хрна отдавна, холестееоласе прозвежда от тялото, не от храната

Потвърждавам същото! Не знам какво е кардио, не съм правила такова нещо, но пък всеки ден задължително 10-15 хиляди крачки с бърз ход. Всеки ден, все по-бърз. Още на втория месец хвърлих 2 вида хапчета за кръвно.
Виж целия пост
# 254
Скрит текст:
Благодаря на змия за старията и на Lady Brinne, за разясненията!!!

Този цитат от статията ме поуспокои:

Цитат
когато хората консумират прекалено много захари и скорбяла,  особено рафинирани храни и храни с висок гликемичен индекс, нивата на инсулин в кръвта могат да се увеличат значително. Тогава инсулинът активира HMG-CoA редуктаза, който казва на клетките да произвеждат холестерол, дори и да не им е нужен. Това е основната причина някои хора да имат прекалено висок холестерол в кръвта. Захарите и скорбялата могат да повишат нивата на инсулина, което обърква тялото, че трябва да расте, а в действителност това не е нужно. Именно така действат диетите с нисък гликемичен индекс и диетите с ограничени въглехидрати – те намаляват нивата на LDL (лошия холестерол), като ограничават инсулина, а това води до намалена активност на HMG-CoA редуктазата.
...
Много вероятно е, ако имате „висок холестерол” да нямате проблем с холестерола, а да имате проблем с въглехидратите.
...
Съвременните кардиолози откриват нещо съвсем различно – че рафинираните въглехидрати (като захарта и брашното), които се консумират в значителни количества едва през последните около сто години, са най-важният хранителен рисков фактор за инфаркти.
...
Какво означава това?   

Съществуват няколко правдоподобни обяснения за механизма, по който рафинираните въглехидрати могат да повишат риска от сърдечни заболявания и да променят профила на холестерола:

    Богатите на рафинирани въглехидрати храни намаляват нивата на HDL и способстват повишаването на нивото на инсулина, оксидацията и развиването на възпалителни процеси в тялото, включително и в коронарните артерии.
    Високите нива на кръвната захар и на инсулина превръщат големите, безопасни LDL частици в малки, плътни, оксидирани LDL частици, които доказано повишават риска от сърдечни заболявания.
    Високите нива на инсулин задействат участващия в синтеза на холестерол ензим HMG-CoA редуктаза, което принуждава тялото да произвежда повече холестерол от необходимото.

Става все по-ясно, че холестеролът е безопасен, докато не бъде “повреден” от рафинираните въглехидрати.

т.е ... да разбирам ли, че като НЕ консумирам брашно, тестени и захари, т.е. храня се по начина НВ-ВМХ ... няма да повишавам инсулина, а от там ще се редуцира и синтеза на холестерол ензим и няма да се произвежда от тялото по-голямо количество от необходимия за него и дейността му холестерол?

Няма гаранция. Аз съм на режима заради инсулинова резистентност. Инсулинът вече доста спадна, от 47 на 16-17 на гладно, но имам увеличение на холестерола, в т.ч. и лошия. Никога преди не съм имала висок холестерол. Въпреки че сега съм по-слаба с 23 кг отколкото преди 5 месеца, ама на - тогава ми беше нормален, сега висок, над 7...
Докато приключи слабеенето, липидният профил може да дава погрешни резултати.

Ех, колко липсват Шоколата и Камелот. Без тях темата не е същата.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия