На море в Гърция 2018 - III

  • 81 254
  • 756
# 255
И аз благодаря, мацки! Kissing Heart

Само да вметна, че по отношение на Крит, стана малко объркване – не съм ходила там, но тъй като много ни се искаше да посетим дестинация със средиземноморски климат, се спряхме на Елафонисос, като мини-заместител на големия остров.
Крит определено ни е мечта, но преценихме, че в логистично отношение не е най-оптималният вариант за почивката ни (това за миналата година).

anbibian, мисля, че както краят на юни, така и краят на август, са подходящи за посещение на Елафонисос. Температурите най-вероятно ще са сходни, само водата може да е по-студена през юни.
Ако трябваше да избирам, сигурно бих отишла през август; тогава ми е някак по-"лятно" и отпускарско. Simple Smile
О, разстоянията от градчето до плажовете са наистина минимални, както и Параход е пояснила.
До Симос – максимум 5-8 мин., до Като Ниси (въпреки че едва ли ще отидете там повече от веднъж, предвид колко по-внушителен е Симос) – 10-15 мин.
Нашите шнорхелинг-маски и други пособия са от английския Amazon, предимно марка Cressi. Сигурно ги има и по нашенските спортни магазини, де, не съм проверявала.
Може да се каже, че сме доволни – маските са висококачествени, рядко влиза вода в тях (и в почти всички случаи, когато това стане, вината си е наша –> лошо поставяне на маската). Ползвам този модел.
По отношение на запотяването – да, както вече са ти отговорили, няма как да се избегне на 100%. Все пак, води се, че колкото по-качествена е дадена маска, толкова по-малка е опасността от изпотяване.
За миналото лято дори си купих специален аnti-fog спрей, който абсолютно никаква работа не ми свърши – очилата пак си се потяха от време на време. Rolling Eyes

wild poppy, плюя, бре, плюя, ама пак не наблюдавам кой знае каква разлика. Mr. Green Остава само да пробвам да се изпишкам върху маската, да видим дали пък тогава няма успешно да пресека замъгляването, хе-хе. Joy
Между другото, втората ми маска е точно Aqua Lung, тази. Peace

Ааа, Параход, до Аглифтис може и с корабче да се разходиш. Laughing Казаха ми, че така превозвали туристите дотам в активните летни месеци.
Браво, че сте хванали изцяло спокойно време на Елафонисос.
И ние така, ама само за 2 дена – иначе, щеше да е готино, ако до края на почивката ни се беше задържало без ветрове, вълни и подводни течения, ама шанс... Whistling

Макарон, заинтригува ме с тези TUSA, ще им хвърля едно око. Peace
Не съм чак такъв познавач на рибите и останалите морски обитатели, за да изреждам конкретните видове. Blush
Попаднахме на няколко октопода, 1 змиорка (но не като тази, която ти се надяваш да срещнеш; "нашата" беше по-обикновена), безброй видове риби, всевъзможни раци, включително едни, които ММ самосиндикално беше кръстил "морски скорпиони", а то, кой знае какво е било. Mr. Green
Мечтата ми е да видя и пипна костенурка, ама все не попадам.
В Средиземно море, кой знае, може и някоя акулка... Mr. Green Дано само е хапнала, преди да се запознаем. Laughing
Виж целия пост
# 256
На Кефалония и Занте, където гнездят костенурки, има малко по-добри възможности да поплуваш край тях. Те снасят яйцата си в началото на лятото (плажовете, където го правят, се следят от природозащитниците и са известни, предимно са на южния бряг на двата острова), а има и "храненици" на рибарите и туристическите лодки, които през цялата година се въртят край хората.
Тези последните, за които говоря, висят сутрин на пристанището на Аргостоли (Кефалония) - там определено не става за шнорхелинг, но са голяма атракция, и около круизните корабчета за Маратониси (малко островче в южната част на Закинтос).
Появяват се и на други места в Гърция, но живи и здрави сме ги виждали само там, иначе и на двата острова има малки музеи на Карета карета, а изхвърлена мъртва Sad видяхме в най-южната част на Пелопонес.
Все пак са си редки и плашливи животинки, дано имаш късмет!

П.П. изобщо Кефалония ти препоръчвам за шнорхелинг, на плажа Антисамос има ГИГАНТСКИ риби.

П.П.2 Аз пък преследвам тюлена-монах, но неуспешно, изпълзва ми се вече на няколко места на косъм, ама много е рядък той!
Виж целия пост
# 257
Black cat браво момиче! Така се прави.
Виж целия пост
# 258
Благодаря на всички за отговорите за шнорхелинга Flowers Hibiscus Взех си шнорхел от Декатлон, ще взема и очила и ще карам с тях тази година. Аз не мога да се гмуркам, ще плувам само на повърхността, пък според това дали ми се отдава, за догодина може да сменя шнорхела. Гледах тези целите маски в Декатлон и ги пробвах даже, добре ми пасва най-малкият размер.

Bliss планирали ли сте на Парос и Наксос някакви разходки с корабчета?
Аз съм харесала това http://regaki75.wixsite.com/regaki-boat/contact
На Наксос мисля да направим една целодневна екскурзия във вътрешността на острова.
Виж целия пост
# 259
Anbibian, вие без кола ли ще сте на островите? Щото от Парос до Андипарос има селски рейс (=ферибот) на всеки половин час за 1 евро билетчето, за какво ви е целодневен круиз?
Виж целия пост
# 260
Благодаря на всички за отговорите за шнорхелинга Flowers Hibiscus Взех си шнорхел от Декатлон, ще взема и очила и ще карам с тях тази година. Аз не мога да се гмуркам, ще плувам само на повърхността, пък според това дали ми се отдава, за догодина може да сменя шнорхела. Гледах тези целите маски в Декатлон и ги пробвах даже, добре ми пасва най-малкият размер.

Bliss планирали ли сте на Парос и Наксос някакви разходки с корабчета?
Аз съм харесала това http://regaki75.wixsite.com/regaki-boat/contact
На Наксос мисля да направим една целодневна екскурзия във вътрешността на острова.

Още не съм стигнала до там. Имам време до август. Вероятно от Парос ден на Антипарос. А от Наксос на Куфониси или някой от другите малки. Още не съм задълбала за кой точно феритата имат разписание позволяващо дейтрип.
Виж целия пост
# 261
Anbibian, вие без кола ли ще сте на островите? Щото от Парос до Андипарос има селски рейс (=ферибот) на всеки половин час за 1 евро билетчето, за какво ви е целодневен круиз?
Без кола сме, само на Санторини мислим да вземем рен-а-кар, на Парос и Наксос сме с месния транспорт. Ще ходим до пещерата на Антипарос с ферибота, но круизчето ходи до плажа там + до още 2 от съседните необитаеми острови и пещера около брега и включва напитки и храна, а ние ще празнуваме 9 години от сватбата и ми се щеше да е нещо по-различно. Била съм само веднъж на подобно круизче в Турция и много ми хареса.  
Виж целия пост
# 262
Скрит текст:
На Кефалония и Занте, където гнездят костенурки, има малко по-добри възможности да поплуваш край тях. Те снасят яйцата си в началото на лятото (плажовете, където го правят, се следят от природозащитниците и са известни, предимно са на южния бряг на двата острова), а има и "храненици" на рибарите и туристическите лодки, които през цялата година се въртят край хората.
Тези последните, за които говоря, висят сутрин на пристанището на Аргостоли (Кефалония) - там определено не става за шнорхелинг, но са голяма атракция, и около круизните корабчета за Маратониси (малко островче в южната част на Закинтос).
Появяват се и на други места в Гърция, но живи и здрави сме ги виждали само там, иначе и на двата острова има малки музеи на Карета карета, а изхвърлена мъртва Sad видяхме в най-южната част на Пелопонес.
Все пак са си редки и плашливи животинки, дано имаш късмет!
П.П. изобщо Кефалония ти препоръчвам за шнорхелинг, на плажа Антисамос има ГИГАНТСКИ риби.

П.П.2 Аз пък преследвам тюлена-монах, но неуспешно, изпълзва ми се вече на няколко места на косъм, ама много е рядък той!
[/quote]

Параход, като фен на шнорхелинга ( и предвид огрмния ти опит в Гръцките обиколки), около севрна Евия, кои места можеш да препоръчаш за шнорхелинг и съответно какви интерени екземпляри биме мохли да видим?
Благодаря предварително.
Виж целия пост
# 263
Ех, събрахме се фенове на шнорхелинга.  Simple Smile На мен ми е много интересно да научавам за рибките, които виждаме - латинското наименование, какво ядат, какъв им е характерът, къде живеят. Да се похваля, че чакам тези книги:
https://www.amazon.co.uk/Fishes-Mediterranean-Including-Marine-I … es/dp/147292178X/
https://www.amazon.co.uk/Europe-Mediterranean-Marine-Identificat … de/dp/2841388115/
Снимаме с тази камера:
https://www.amazon.co.uk/Crosstour-Action-Underwater-Batteries-W … of/dp/B079L6DCK5/
Далеч не е толкова добра, колкото GoPro, и ако времето е по-мрачно или водата е една идея по-мътна от оптималното, снимките не стават за нищо. Някои от снимките ни са обаче като картичка - добре се получава на каменисто дъно и в много слънчев ден. Трябва да си купим отделно пръчка за камерата, че сега я държим в ръка и е по-трудно приближаването до обекта.
Виж целия пост
# 264
Карета-карета видяхме на връщане с ферито от Елафонисос. Както и почти всеки ден на пристана на Гефира от страната към пътя за Монемвасия. Единия ден както си седях и си бях топнала краката, една мина точно под мен. Разбира се, започнах да викам ММ и щерката да видят и те развълнувани са обяснили на сервитьорката от заведението, в което бяха, че съм видяла констенурка и тя безразлично е казала: “Ааа, Карета-карета.”. Явно са свикнали, а за нас беше детска радост.

Феновете на шнорехлуването, не пропускайте плажа на Пунта срещу Елафонисос, там където е пясъчния нос и потъналия град Павлопетри. Трябва доста въображение да си представиш град, но е едно от най-интересните места, на които съм се гмуркала. Освен това има страшно много черупки от морски звезди, мидички и т.н.
Виж целия пост
# 265
Salex, съжалявам, ама хич не мога да помогна по този въпрос - Северна Евия съм я виждала за ден и половина, и то малка част от нея, а шнорхелингът ми се изразява в плуване с маска на плиткото около скалите Simple Smile само мъжът ми има ПАДИ сертификат, ама и той толкоз се гмурка на стари години. Иначе дори и така виждаме доста неща - октоподи, калмари, раци, морски звезди, шарени охлюви и миди по 40-50 сантиметра, а какви пъстри риби имаше м.г. на едно забутано плажче в Сифнос - много ме изненадаха, досега все пасажи от сиви еднотипни рибЕта! Богато си е гръцкото море, дума да няма, въпреки че напоследък разни екологични организации доста бият тъпана, че свършва рибата.

В темата има много хора, които са с опит от продължителни почивки в Северна Евия (Змия например, а и доста други, но за нея знам, че шнорхелува), и предполагам, че могат да дадат инфо.

И аз да питам, че исках да взема на ММ свястна маска - как купувате от Амазон, не трябва ли да се пробва все пак?
Виж целия пост
# 266
Здравейте и от мен, първата завърнала се от Наксос.
Няма да се впускам много подробно в разказ, защото все пак и други чакат реда си, за се отправят натам и ми се иска сами да усетят острова и неговата сила.
Набързо само- типичен циклад. Пясъчни плажове, нямахме много вятър и успяхме да ходим на плаж почти всеки ден.
Разкошна столица. Малки и тесни улички, ама толкова тесни, че чак те хваща клаустрофобия.
Ние пътувахме до Атина със самолет и от там ферибот. Пътят е много дълъг. Имахме една нощувка в Атина, но пък на връщане можеш да комбинираш транспорта в един ден. Ползвахме рентакар.
Имаше много туристи. Плажовете бяха пълни и ако някой иска усамотение, по-добре да ходи на по-неурбанизираните плажове.
Направихме едно трипче до Куфониси. Толкова топъл и хубав циклад, че за малко съжалих, че не бяхме резервирали там. Но там плажовете може да видиш само с водно такси или бусче, а ние водехме малко дете с нас и не беше много добре този вариант.
Питайте ако нещо пропускам. Таверна не мога да препоръчам, защото нещо не успяхме да намерим "нашата" таверна, но бяме се настанили в страхотна вила за две семейства- перфектна. Ако нещо някой иска да ме пита, насреща съм. По- късно ще кача и малко фотоси.
Виж целия пост
# 267
Според мен да се вземе маска без да се пробва е на късмет. За мен е задължително, защото дори една идея да не пасне, или ще е неудобна при гмуркане, или ще влиза вода.
Виж целия пост
# 268
Ми и аз така смятах, то дори едни прости очила за плуване не пасват без проба, камо ли маска. Но линковете ме заинтригуваха и да питам по-сведущите.
Виж целия пост
# 269
Ми и аз така смятах, то дори едни прости очила за плуване не пасват без проба, камо ли маска. Но линковете ме заинтригуваха и да питам по-сведущите.
Ако тук ги има, а в Амазон са по-евтини мериш и поръчваш. Всичко може да се връща, за всичко до сега са ми връщали пощенски, но си е занимавка. Чакаш докато дойде, трябва да ходиш до пощата да сканираш касови бележки, да и пишеш, пак да чакаш...
Игрива слива, аз имам въпроси за Наксос, ще пиша съобщение като заспят децата Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия