Счетоводни въпроси - 2

  • 59 118
  • 753
# 675
Планирате ли напускане?
И двата варианта са добри, друг е въпрпса кой работодател ще даде 3 месеца отпуск накуп? Третия монент е дали част от този отпуск не е с изтекъл срок на ползване. Освен ако не сте учител.
  Ако го взимам ще е на части и няма да е проблем. Отпуска не е изтекъл. Обмислям и вариант с напускане, че в момента ситуацията е...
Виж целия пост
# 676
Здравей, надявам се на вашата помощ. На 22.07 си пуснах предизвестие за напускане. 21.10 ще ми е последен работен ден. Предизвестието ми е 3 месеца, но сигурно разбирате, че щом съм стигнала до напускане, не искам много да стоя в офиса. Имам 3 дни останала платена отпуска. Ще е проблем ли ако си пусна от неплатена отпуска, имат ли право да ми откажат? Колко дни е неплатената отпуска? Болничен не искам да пускам за да не злепоставя нещо личната лекарка.
Виж целия пост
# 677
Здравей, надявам се на вашата помощ. На 22.07 си пуснах предизвестие за напускане. 21.10 ще ми е последен работен ден. Предизвестието ми е 3 месеца, но сигурно разбирате, че щом съм стигнала до напускане, не искам много да стоя в офиса. Имам 3 дни останала платена отпуска. Ще е проблем ли ако си пусна от неплатена отпуска, имат ли право да ми откажат? Колко дни е неплатената отпуска? Болничен не искам да пускам за да не злепоставя нещо личната лекарка.
Работодателя има право да откаже ползване дори на платена отпуска, ако прецени че отсъствието в искания период ще попречи на работния процес. До 30 календарни дни в годината неплатения отпуск се зачита за осигурителен стаж, след това вече се водите неосигурена, не ви върви стаж. Работодателя по преценка може да ви позволи неплатен отпуск без ограничение във времето с последиците за вас от предходното изречение.
Виж целия пост
# 678
Благодаря за отговора. Тоест, ще има последици за мен, както сте написала, ако неплатеният отпуск е за над 30 дни, така ли? И единственият безпроблемен начин да ме няма е ако си пусна неплатен отпуск и ми го одобрят? А ако напусна по-рано, предполагам ще дължа пари?
Виж целия пост
# 679
Благодаря за отговора. Тоест, ще има последици за мен, както сте написала, ако неплатеният отпуск е за над 30 дни, така ли? И единственият безпроблемен начин да ме няма е ако си пусна неплатен отпуск и ми го одобрят? А ако напусна по-рано, предполагам ще дължа пари?
При повече от 30 дни неплатен отпуск няма да ви се води осигурителен стаж - за болнични, борса и пенсия. Никакви други последици няма за вас. Ако напуснете тутакси дължите брутните работни заплати за периода на неспазено предизвестие.
Виж целия пост
# 680
За неплатения отпуск до 30 РАБОТНИ дни се зачита за стаж. КСО чл.9.
Виж целия пост
# 681
И 30 дни ме устройват - по 10 дни на месец.
Виж целия пост
# 682
Бихте ли ми казали от коя година започва издаването на осигурителни книжки?
Виж целия пост
# 683
Бихте ли ми казали от коя година започва издаването на осигурителни книжки?

От преди поне 70 години. Осигурителни книжки имаше и по соца за т.н. свободни професии.
Имах близка роднина, от преди близо 55 г  вдовица, шиеше в къщи по поръчка с осиг. книжка. Така се пенсионира и  вземаше не много голяма пенсия.
Виж целия пост
# 684
Здравейте, има ли законово определен таван на клас прослужено време като процент от заплатата?
Виж целия пост
# 685
Здравейте, има ли законово определен таван на клас прослужено време като процент от заплатата?
Не.
Виж целия пост
# 686
Здравейте, има ли законово определен таван на клас прослужено време като процент от заплатата?
Има таван определен във Вътрешните правила за работната заплата в предприятието. С тези вътрешни правила трябва да бъдете запознати при постъпване, което се удостоверява с ваш подпис.
Задължението на работодателя да има писмени вътрешни правила за работната заплата е нормативно уредено с Наредба.
Така че тавана е пак Законово дефиниран, но размера се определя от ръководството и/или синдикалната организация.
Виж целия пост
# 687
Ако запиша докторантура, от прочетеното разбрах, че ми се води за стаж, но не разбрах осигурителен или не? Тоест през тези три години води ли ми се стаж, осигуровки, здравни? Мога ли да работя на трудов договор другаде, като съм записала докторантура? Мога ли да бъда на борсата, след като съм записала докторантура?
Виж целия пост
# 688
Здравейте. Бих искала ако някой може да ми отговори, че нашата счетоводителка не е и тя на ясно☹.
В началото на годината се регистрирах на свободна професия, лятото “замразих” дейността. Сега в края на годината дължа ли някакъв данък на държавата? И трябва ли да закрия дейността в регистъра за да знам, че няма да дължа нещо на държавата и догодина или е достатъчно че съм замразила дейност?
Благодаря.
Виж целия пост
# 689
Здравейте. Бих искала ако някой може да ми отговори, че нашата счетоводителка не е и тя на ясно☹.
В началото на годината се регистрирах на свободна професия, лятото “замразих” дейността. Сега в края на годината дължа ли някакъв данък на държавата? И трябва ли да закрия дейността в регистъра за да знам, че няма да дължа нещо на държавата и догодина или е достатъчно че съм замразила дейност?
Благодаря.

Зависи дали има реализирани доходи. Ако има такива, то се подава декларация по чл.50 от ЗДДФЛ - до 30,04,2025 година. Трябва да се подаде и декл. обр.6 за дължимите осигурителни вноски, също в този срок. Ако има за довнасяне, трябва и те да се внесат. Това е най-общо. Конкретиката трябва да се доизясни с този, който ще подава годишната декларация.
Не знам какво точно визираш под "замразих дейността". Предполагам, че се отнася до декларацията ОКД5, за самоосигуряващи се лица.
Ако не се осъществява дейност не е задължително да се заличава регистрацията в ТР.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия