Захранване на 4 м КАК И ПО КОЛКО?

  • 8 064
  • 46
Здравейте мами,запо4ваме със зеленчуковите пюрета на 4 месеца сме,педито каза парво с тях но не ми обясни точно с кое да започна по колко лъжички и кога да добавям новото зеленчуче,само каза 3 4 и добавям всеки ден по една две лъжички аз взех от вси4ки които имаше в аптеката,на хипп за сега а по нататък искам аз да си ги приготвям по принцип,но като за начало с готови да не объркам нещо,ако някой може да даде съвет или да добави нещо ще съм много благодарна
Виж целия пост
# 1
Бебето Ви е още много малко, ранното захранване отдавна не се препоръчва. Най-удачният вариант е да изчакате до навършване на 6 м. или поне до 5-5,5 м.
Виж целия пост
# 2
Уви, много педиатри /имам предвид джипита, а не истински детски лекари/ продължават да я карат така, постарому.
Виж целия пост
# 3
Чисто приятелски съвет - изчакайте още няколко месеца. След 6-тия месец и по възможност домашно приготвено, а не купешко пюре. Дава се определен вид зеленчук няколко дни, после друг и т.н. Желателно е в началото да не се смесват и да се дават само по няколко лъжички, за да свикне детето с вкуса и да се провери дали няма алергична реакция. Най-добре е да се започне от картоф и тиква/тиквичка, после морков и т.н.
Виж целия пост
# 4
Захранване на толкова ранен етап не е необходимо, дори е вредно. Прочети препоръките на СЗО по въпроса. Бебетата до 6 месеца имат нужда само от мляко - кърма или АМ. Както са нарисали, най-ранния период за захранване е 5,5 месеца, и то, според мен, ако бебето е проявило интерес към храненето на възрастните и показва готовност за захранване. Иначе, не виждам смисъл да се захранва преди 6 месеца. Така или иначе, повечето бебета показват готовност за захранване около 6тия месец(гледат как възрастните ядат, облизват се, стоят седнали и т.н.).
Виж целия пост
# 5
http://m.bg-mamma.com/?topic=1059677
Виж целия пост
# 6
И двете ми деца са захранени на 4 месеца.Нищо им няма,нямат алергии,нито проблеми с храносмилателната система.Ядат всичко,развиват се добре.Обичат всякакво готвено ядене,почти всички плодове и зеленчуци.Големият беше единствен в групата в детската,който искаше броколите цели,а не на пюре.
Аз започнах с картофено пюре.Тъю като моите проядоха домашно приготвени храни след 6 месец ги купувах.Една чаена лъжичка от пюрето го разреждах с млякото на средно гъста каша.След това млякото.На следващият ден две лъжички и така.Давай го на обяд.
Виж целия пост
# 7
Има препоръки за захранването, които са признати от цял свят, а именно, че то е добре да се случи след 6 тия месец на бебето. Това, че някой е захранил по-рано и на детето му няма нищо, не е причина друг да не спазва препоръките на Световната здравна организация. Проблеми свързани с ранното захранване могат да се отключат през целия живот на човека.

Картофа не е съвсем подходящ за първи зеленчук, най-малкото е безвкусен. Много по-уместно е да се започне с морков или пащърнак. Аз лично захраних с оризова каша.
Виж целия пост
# 8
Според препоръките на СЗО,захранването е най-добре да стане между 4-6 месец.Има ги в интернет.Публикува ни са тези от 2008-2010,а новите още не са излезли.
Проблемите с храносмилателната система,като гастрит и колит,могат да се избегнат на 100% при отсъствие на стомах и черва,което е невъзможно.Алергиите не се предизвикват от плодовете и зеленчуците,а от препаратите,с които са обработени-торове,хербициди,пестициди.Според проучване на учени в университета в Дъблин от 2016 година,късното захранване не предпазва от алергии.
Препоръчва се да се захрани с картоф,а не морков тъй като в моркова има витамини от група В и А,които могат да предизвикат запек или диария.
Виж целия пост
# 9
СЗО си подновяват сайта постоянно, има от февруари тази година статия по въпроса. Категорично препоръчват захранване след 6 месец. Захранването на тази възраст не е късно захранване, това е оптималната възраст за съзряване на чревната флора, която е важна за усвояване на новата храна.
Цитат от сайта на СЗО от тази година:

WHO and UNICEF recommend:

early initiation of breastfeeding within 1 hour of birth;
exclusive breastfeeding for the first 6 months of life; and
introduction of nutritionally-adequate and safe complementary (solid) foods at 6 months together with continued breastfeeding up to 2 years of age or beyond.


На същия постоянно обновяващ се сайт има достатъчно информация за ползите от захранване на 6 месеца. Който иска да знае и чете - може да го направи.
Виж целия пост
# 10
Бг-мама трябва да се преименува на СЗО! Не издържам на тия коментари вече. Жената пита как да захрани, от кое по колко да дава. Аман от просветлители.
Виж целия пост
# 11
 Има захранили и на 3+ ,че и ние навремето сме захранени така - нямам алергия към нищо.
Аз също захраних на 4 месеца по препоръка на педиатъра ,а на въпроса колко и как аз сама си правя пюрето в началото давах еднокомпетентни  около 1 супена лъжичка първи я ден после 2-3 сл (разбира се на детето даваш с малка лъжичка аз със супената мерех пюрето). С времето увеличаваш пюрето и едновременно дохранваш с АМ или кърмиш, а когато стигне детето примерно 200 мл ( моята толкова яде ) спираш с млякото и обядът е заместен с пюре. Горе долу ние за месец и нещо изместихме обяда и се научи да яде с лъжичка. Търпение и постоянство в началото са много упорити търсят си млякото.
Виж целия пост
# 12
Бг-мама трябва да се преименува на СЗО! Не издържам на тия коментари вече. Жената пита как да захрани, от кое по колко да дава. Аман от просветлители.

Като не издържаш - не чети. Като се пишат лъжи, ще репликирам. Като се пита нещо - отговарям. Искам да си кажа мнението - правя го.

Хора, които са учили за това са дали акъл. Обаче не, Пена от 20 кладенеца ще извади вода и пак ще си прави нейното. Пена е по-умна и тя знае всичко. СЗО акъл ще ѝ дава, айде бе!
Виж целия пост
# 13
Според мен всяка майка си решава за своето дете как, какво и кога да прави. И агресивните съвети подкрепени от различни статии и проучвания и асоциации са излишни.
Та на темата... Аз захраних дъщеря си на 4 месеца. Започнах с домашно приготвена картофено пюре (пасирам сварен картоф в малко АМ или кърма). Започнахме с две бебешки лъжички и дохранване с мляко, втория ден яде към 6 лъжички и така до 5-ти ден ядеше по 125 гр. (Малко бурканче) без дохранване. След 7 дни въведох и следващ зеленчук- тиква, пак първите дни с по 2-3 лъжички, другото картоф. И така с всеки следващ зеленчук и каша. След няколко зеленчука въведох и безглутеновите млечни каши. Сега дъщеря ми е на 10 месеца и яде всичко, пие мляко само вечер, здрава е. Отново казвам всеки сам преценява. Успех и дано бързо се адаптира към новата храна Wink
Виж целия пост
# 14
По принцип сте прави, всяка майка си решава. Но целта на всяка майка не е ли да направи най-доброто за детето си? Или по-важното е да се врътне обидено и да направи каквото си е наумила, щото видиш ли, никой няма право да и нарежда? Хората съвсем добронамерено съветват. Замислете се малко, не реагирайте толкова първосигнално. Не е ОК това ранно захранване... Да, може сега нищо да му няма на детето. Обаче след години да почнат гастрити, колити и подобни и да се чудите откъде са дошли. Ами от неправилното хранене, което оказва влияние от първия ден. СЗО не пуска препоръки ей така да се намира на работа, че да реагирате типично по ганьовски "абе вие ли ще ми кажете на мене?". Ми не, никой няма да ви нареди. Ваша отговорност си е добруването на вашите деца. А добруването не се изразява в това да му бутнеш картофа максимално рано.
Виж целия пост
# 15
До 1 г. основната храна на детето е млякото /кърма, АМ/. То е източник на важните хранителни вещества. Другите храни внасят само част от необходимото. След 1 г. млякото намалява до 400-450мл. на ден.

Месечинке, много беше хубава практиката навремето, до 89-та. Тогава участъковия лекар обикаляше задължително всяко новородено и се следеше с какво се храни, при какви условия живее, развитието на детето и т.н. С две думи, имаше засилена превенция, а сега всеки прави каквото си иска и после си бере плодовете. И лекарите са му виновни.
Виж целия пост
# 16
Тезата, че всяка майка си решава се прокарва САМО и единствено от майки, които са захранили рано. Не само СЗО препоръчва захранване от 6 месец. Такава е и здравната политика на повечето страни в Европа. Тук изостаналите педиатри напират да се захрани рано. И вместо да се сипят обиди е логично майките да вземат и да прочетат малко по въпроса. Ползи от ранно захранване няма, само вреди. Но не, не и не. Всяка майка си решава и СЗО да си гледа работата.
Виж целия пост
# 17
Не е добронамерено когато е налагане на мнение и определяне на моето решение като " ганьовщина". Има и примери с ранното захранване, те почти всички са тук и пишат против това Joy
Преди така са ни захранвали, колко от нас имаме горепосочените проблеми и заболявания, както и тези заболявания не се развиват само от ранното захранване, а от не добрия хранителен режим на вече възрастният.
Ранното захранване има примерни доказателства и си е много ОК. Решението ми си е доста добре преценено, обмислено и съм проучила всички варианти. Темата не дебат за кога да захранваме, заглавието си е точно и ясно и тези които не го подкрепят просто да подминат като не процедира този тип захранване. Доста дразнещи активисти сте, всеки мислещи се за всезнаещи, даже и от "непросветените" педиатри, които учат медицина около 7 години, някои със стаж повече от възрастта ви.
Виж целия пост
# 18
Не е добронамерено когато е налагане на мнение и определяне на моето решение като " ганьовщина".
Не определям решението, а реакцията, която в повечето случаи е точно в стил "ти ли ще ми кажеш на мен", без грам мисъл дали пък тоя, дето ти казва не е прав. Мисля, че бях достатъчно ясна. Интересно как сте проучили всички варианти, като няма ни една препоръка да се захрани рано и нито една доказана полза от това ранно захранване. Затова пък вреди има много, просто защото храносмилателната система е незряла и НЕ МОЖЕ да обработи тези продукти, които и вкарвате. Т.е. най-малкото е тотално безсмислено ранното захранване. Посочете ми една доказана полза от ранното захранване, ама доказана в достоверен източник. Посочете една причина да се захрани рано, ама причина в полза на детето, а не в полза на майката, която "така си е решила и точка".
Виж целия пост
# 19
Голяма част от педиатрите продължават да се образоват през целия си живот и НЕ препоръчват захранване на 4 месеца. Моята например не е никак млада, ама чете жената, ходи по конференции. Та, това че някой слуша лекар, който не желае да се развива и го цитира тук, не означава, че всички лелари са такива.
Виж целия пост
# 20
Все се каня да не пиша повече в такива теми, защото е глас в пустиня и диалог не се получава, само фръцкане и нападки. Но пък една майка да прочете и да се замисли все е от полза.
По въпроса за педиатрите - ами и моята е на 74 години и не препоръчва ранно захранване. Интересно що така? Може би и липсва опит Joy
Виж целия пост
# 21
На мен не ми трябват достоверни източници, аз и почти половината население на тази държава са пример, че ранното захранване върши работа. Това е факт! Колкото и думи да се изпишат, доказателствата сме ние. Така, че спирам... вашето мнение си е такова, моето е различно, трябва да го приемете.
Виж целия пост
# 22
Приемам го, разбира се. Това не значи, че не мога да изразя своето. Колкото до "вършенето на работа" - върши, това не значи, че е най-доброто. А целта е да направим най-доброто. Така и не ми казахте един аргумент, в полза на РАННОТО захранване. Полза! Това искам да разбера. А не, че "върши работа". Те и кебапчетата на 6 месеца ще "вършат работа". Но ще ги дадете ли?
Виж целия пост
# 23
Мога да ти отговоря с моите лични наблюдения.Работя в болница и средата ми е от здравни работници и пациенти.Доста от децата,захранени късно са с понижен хемоглобин.Не ми го е казал никой неинформиран педиатър,незачитащ препоръките на СЗО, аз го виждам  от изследванията.
Една от най-добрите ми приятелки от детинство съсъщо отхвърли късното захранване при евентуално второ дете.Причината привърженичка на късното захранване,но детето направи анемия,слабо и бледо.На 4,5месеца,след увещания от моя и лекарката страна,го захрани и след около месец бебчо беше добре-добър хемоглобин,наддал,жизнен и игрив.
Виж целия пост
# 24
И аз не искам да влизам в безмислени дискусии, но всички за ранното захранване, запитайте се от кога е това валидно, как са се захранвали децата преди това и защо се е наложила тази схема. Щото прабабите ви не са ръгали пюрета на 4 месец 😉 А когато човек защитава правотата на тезата си, той ползва доводи - в случая са посочени препоръките на Световната здравна организация като доводи, аз много бих се радвала на един довод, научно обоснован защо да дам пюре на 4 месеца. Липсват. Изказване тип " аз съм гледан така и нищо ми няма" не е довод. Те някой хора живеят на пържени картофи и тесто, нали? Това прави ли живота им здравословен? Какъв е тоя зор да се насилват децата да гълтат пюрета? Хората сме бозайници. Природата ни е създала да бозаем. Не да гълтаме пасирани картофи. Нека бебета да си пият млякото, цял живот ще ги ядат тия пусти картофи и каши.
Виж целия пост
# 25
Мога да ти отговоря с моите лични наблюдения.Работя в болница и средата ми е от здравни работници и пациенти.Доста от децата,захранени късно са с понижен хемоглобин.Не ми го е казал никой неинформиран педиатър,незачитащ препоръките на СЗО, аз го виждам  от изследванията.
Една от най-добрите ми приятелки от детинство съсъщо отхвърли късното захранване при евентуално второ дете.Причината привърженичка на късното захранване,но детето направи анемия,слабо и бледо.На 4,5месеца,след увещания от моя и лекарката страна,го захрани и след около месец бебчо беше добре-добър хемоглобин,наддал,жизнен и игрив.

Даваш един пример, безумен при това. Като каква работиш в болница, че си позволяваш да правиш обобщения и заключения? Кой прави статистика на късно захранени деца и хемоглобин? Никой. Ти явно си водиш някаква твоя, естествено, само в главата ти.
Виж целия пост
# 26
    Мога да ти отговоря с моите лични наблюдения.Работя в болница и средата ми е от здравни работници и пациенти.Доста от децата,захранени късно са с понижен хемоглобин.Не ми го е казал никой неинформиран педиатър,незачитащ препоръките на СЗО, аз го виждам  от изследванията.
    Една от най-добрите ми приятелки от детинство съсъщо отхвърли късното захранване при евентуално второ дете.Причината привърженичка на късното захранване,но детето направи анемия,слабо и бледо.На 4,5месеца,след увещания от моя и лекарката страна,го захрани и след около месец бебчо беше добре-добър хемоглобин,наддал,жизнен и игрив.
    Ниският хемоглобин няма общо с късното захранване, моля ви се. Повтаряме се вече, вижте темата за бързи въпроси и отговори за бебета 0+. Не подвеждайте хората с грешна информация!
    Виж целия пост
    # 27
    направо повярвах, че 4-месечно бебе с анемия я е преборило за 1 месец чрез захранване. Вие добре ли сте? Първо, че желязото в кърмата и АМ е много по-лесно усвоимо от тотално незрелия 4-месечен организъм и второ - големи хора трудно повлияват хемоглобина си само с храна, а това 4-месечно какви количества е изяждало, че за месец да цъфне и върже? Моля ви, смешно е просто да разпространявате подобни безсмислици.
    Виж целия пост
    # 28
    Здравейте,благодарна съм много за съветите,минахме пове4ето зеленчучета без броколи понеже нямяше в аптеката,мога ли да си взема и да го направя в къщи,и белия морков го нямяше но ще купя,за сега всичко е наред при папкането,ядем си с лъжичката и поглащаме.а мога ли и от кога да си правя аз пюретата не за парите но са с гаден вкус не ми харесват а имам време и желание,а  и да попитам кога да заместя с цяло пюре обедното хранене без да давам мляко,понеже днес изядохме 1 бурканче от 125 и пи към 50мл само мляко,дано не ставам нахална,извинявам се ако е така,благодаря още веднъж!
    Виж целия пост
    # 29
    Веднага може да заместите хранене с около 190 гр. пюре. Също така, веднага можеш да почнеш да ги правиш сама, мисля че се слага малко АМ, за да не са много гъсти.
    Виж целия пост
    # 30
    Веднага може да заместите хранене с около 190 гр. пюре. Също така, веднага можеш да почнеш да ги правиш сама, мисля че се слага малко АМ, за да не са много гъсти.
       





    Благоодаря,когато започна със домашните пюрета значи ще добавям по малко АМ и ще правя по бурканче и половина някъде мисля,и за броколите е по същият начин предполагам,а постоянно ли правя по 190 или трябва да увелича грамажа?А КОГА остава само вечерното хранене с мляко,а сутрин, преди обед,след обяд -4 хранения са на каши ,плодови,и зеленчук,може би като започна др пюрета нали,за сега само на обяд
    Виж целия пост
    # 31
    Цитат
    Благоодаря,когато започна със домашните пюрета значи ще добавям по малко АМ и ще правя по бурканче и половина някъде мисля,и за броколите е по същият начин предполагам,а постоянно ли правя по 190 или трябва да увелича грамажа?А КОГА остава само вечерното хранене с мляко,а сутрин, преди обед,след обяд -4 хранения са на каши ,плодови,и зеленчук,може би като започна др пюрета нали,за сега само на обяд
    Вместо да отваряш нова тема трябваше да зададеш въпросите си в темата за захранване
    Захранване - въпроси и отговори!
    Към домашните пюрета може да не добавяш мляко зависи твоето бебе как ги обича със или без АМ.
    За грамажа зависи колко яде бебето.
    1 месец се дава само пюре на обяд
    2 месец се дава каша след обяд
    3 месец попара на закуска и т.н.
    До млякото само вечер има многооо време не оставяй 4 месечно бебе без мляко !

    Виж целия пост
    # 32
    Цитат
    Благоодаря,когато започна със домашните пюрета значи ще добавям по малко АМ и ще правя по бурканче и половина някъде мисля,и за броколите е по същият начин предполагам,а постоянно ли правя по 190 или трябва да увелича грамажа?А КОГА остава само вечерното хранене с мляко,а сутрин, преди обед,след обяд -4 хранения са на каши ,плодови,и зеленчук,може би като започна др пюрета нали,за сега само на обяд

    Към домашните пюрета може да не добавяш мляко зависи твоето бебе как ги обича със или без АМ.
    За грамажа зависи колко яде бебето.
    1 месец се дава само пюре на обяд
    2 месец се дава каша след обяд
    3 месец попара на закуска и т.н.
    До млякото само вечер има многооо време не оставяй 4 месечно бебе без мляко !

    Разбрано,но относно,1 месец се дава само пюре на обяд,2 месец се дава каша след обяд+пюре на обяд нали така
    Виж целия пост
    # 33
    а иначе как можем дали бебето е алергично към дадено пюре
    Виж целия пост
    # 34
    а иначе как можем дали бебето е алергично към дадено пюре
    Правилно си ме разбрала, но моля те пиши вече в основната тема и недей да дразниш съфорумките стова захранване на 4 месеца.
    Виж целия пост
    # 35
    Основната храна на бебето ти сега е млякото. Каквото и да правиш, не му го редуцирай. До 1 г.това му е най-важното. Другата храна има само опознавателна цел. Не е основен източник на хранителни вещества.
    Виж целия пост
    # 36
    а иначе как можем дали бебето е алергично към дадено пюре
    Правилно си ме разбрала, но моля те пиши вече в основната тема и недей да дразниш съфорумките стова захранване на 4 месеца.


    Добре,благодаря,извинявам се,просто исках да се допитам до опитни хора,понеже педиатърката все пак ме насочи към захранването,не е изцяло моя идеята,моля не се сърдете че съм ви попитала
    Виж целия пост
    # 37
    Като чуя вече за СЗО и лошо ми става. В сайта им (който обстойно прегледах и прочетох преди ден) пише, че деца, които се хранят на АМ трябва да започнат захранване между 4 навършени месеца най-рано и 6 месеца най-късно. Също така не препоръчват ранно захранване, тъй като от някоя си година са решили да стимулират кърменето, а не по някаква друга причина. По същия повод са забранили на компаниите, които предлагат АМ да правят промоции на млякото за кърмачета, за да не подбиват кърменето. Така че ,,СЗО казват така'' само по себе си не е довод. Защото те казват и децата да се кърмят до 2 години ,,and beyond''. Колко майки изпълняват този съвет?
    Виж целия пост
    # 38
    Доста майки кърмат 2 години и повече. И аз съм чела обстойно сайта и съвет за захранване от 4 месец на бебе на АМ няма. Моля да пуснете линк, ако действително сте видели подобен съвет. Има си причина да се захранва след 6ти месец и това е готовността на храносмилателната система, преди 6ти месец червата на бебета са порести.
    А за стимулирането на най-добрата храна за едно бебе,естествено, че ще има такава кампания е така е редно. Няма да сравнявам за пореден път майчината мляко със синтетичното. Всяка майка избира как да отглежда детето си, но фактите са факти.
    Виж целия пост
    # 39
    Доста майки кърмат 2 години и повече. И аз съм чела обстойно сайта и съвет за захранване от 4 месец на бебе на АМ няма. Моля да пуснете линк, ако действително сте видели подобен съвет. Има си причина да се захранва след 6ти месец и това е готовността на храносмилателната система, преди 6ти месец червата на бебета са порести.
    А за стимулирането на най-добрата храна за едно бебе,естествено, че ще има такава кампания е така е редно. Няма да сравнявам за пореден път майчината мляко със синтетичното. Всяка майка избира как да отглежда детето си, но фактите са факти.

    Права сте. От толкова четене за захранването вече обърках коя информация от къде е. В сайта на СЗО си препоръчват АМ до 6 месец. Съвета за захранване най-рано от 4 месец и най-късно от 6 месец е от Дневникът на мама и татко. А относно избора, понякога не е въпрос на избор изобщо. Въобще не бих сравнявала кърма с АМ.
    Виж целия пост
    # 40
    СЗО е достоверен източник, така че не виждам кое му е объркващото. В интернет е пълно с всякаква информация и затова трябва да умеем да я отсяваме.

    Ранното захранване се е практикувало в недалечното минало и на база на това са правени пручвания, които доказват, че няма ползи от него, а само вреди. Незрялата храносмилателна система на бебето не е готова за захранване и пюретата само могат да я натоварят. До към 6тия месец, кърмата или АМ дават всичко необходимо за развитието на бебето. В някои източници може да се срещне информация, че захранването на 6 месеца може да доведе до липса на желязо, но това всъщност може да се случи при по-късно, от това, захранване(например на 7-8 месеца). Моята дъщеря, например, е захранена няколко дни след като навърши 6 месеца и хемоглобинът й беше идеален. Тоест захранването на 6 месеца е оптималният период, който нито е ранен, нито късен, и в който вече хранителните нужди на бебето започват да се увеличават. Освен това, съвременните проучвания свързват ранното захранване с алергии, заболявания и др.
    Виж целия пост
    # 41
    Интересното е, че ние сме захранвани по стария руски модел, но алергиите бяха екзотика. Предполагам, че и храната се е променила много.
    Нямах предвид, че съм се объркала в сайта на СЗО, а че прочетох статии в сто учебника, книги, сайтове и вече не знам кое от къде съм прочела.
    Виж целия пост
    # 42
    Не всички сме захранени по стария метод, майка ми е споделяла, че не е следвала стриктно съветите на педиатъра, просто защото очевидно е било трудно да тика в устите на децата си храна и сокчета толкова отрано. От друга страна възможните последиците от ранното захранване не са само алергии в детска възраст, а могат да са най-различни други заболявания, които да се прояват по-късно. Та, при условие, че вече има достатъчно изследвания и информация, лично за мен е странна упоритостта, с която много жени продължават да слушат бабите и майките си и остават глухи за всички останали.

    Не знам къде си чела, Моника, но когато се трябваше да захранвам децата си, навсякъде, където потърсих информация пишеше след 6 - тия месец. Изобщо не съм се лутала и колебала, то друга възраст не пишеше.
    Виж целия пост
    # 43
    Написах, в Дневника на мама и татко. Книжката се разпространява от педиатрия и други лекари. Сайтът е много информативно също.
    Виж целия пост
    # 44
    Отварям Дневника на мама и татко и още в първия абзац, който прочитам, намирам правописна грешка. Какъв източник на достоверна информация е това? Пише, че недоносените деца трябва да се захранят по-рано, що за глупост с извинение?

    "През първата година детето има нужда от 3-4 пъти повече енергия от възрастните, защото расте много интензивно. През първите 6 месеца, то я получава от кърмата, ако е изключително кърмено. Ако получава преходно мляко, ако недоносено и др., нуждата от допълнителна енергия настъпва преди навършване на 6 месеца. Следва захранване. Първоначално се предлагат по-меки и кашести храни. Препоръчва се за постигане на кашава консистенция, те да се разреждат вместо с вода, с кърма или преходно мляко."

    Виж целия пост
    # 45
    Ами....добре Grinning Аз не съм лекар или диетолог и не си позволявам да съм категорична Simple Smile
    Виж целия пост
    # 46
    А аз не искам да споря, защото моите деца са отдавна захранени и съм спокойна, че съм го направила по възможно най-добрия за тях начин.
    Виж целия пост

    Започнете да пишете...

    Страница 1 от 1

    Общи условия