Плюсове и минуси на кварталите в София - 3

  • 46 403
  • 757
# 255
Хората, свикнали в центъра, трудно свикват с комплексите.
На мен ми е мечта да поживея в центъра, макар че мой колега ме убеждаваше колко по-добре си му било в Дружба 2 от пряка на В. Левски около НДК.
Възможно е, аз не съм видяла лично негативите, по-мрачно е със сигурност.
Виж целия пост
# 256
аз съм си заплюла едно място на 35 километра извън София. Никой квартал не може да го надцака.
Виж целия пост
# 257
Вярно е, че който е свикнал с центъра рядко е хепи другаде. Позната дава под наем апартамент в Дружба и плаща наем на раковска и не може да си представи друг живот. Свикнала е всичко да й е на една ръка разстояние, не й пречи, че през деня целия град се е струпал там.
Виж целия пост
# 258
аз съм си заплюла едно място на 35 километра извън София. Никой квартал не може да го надцака.
Ти и без това си си свикнала извън София, тя Дружба преди или след околовръстното беше? Че не съм от София, ще ме простите Simple Smile
Виж целия пост
# 259
Преди или след Околомръсното - Дружба си има ГТ, отскоро и метро, а покрай нас дори минава нощен рейс. Никакъв проблем да пийна с колегите с повод или без и после щастливо да си хвана едно от трите рейсчета, а не да преглъщам на сухо, защото съм шофьор. Мога да се возя уморена, полузаспала - всякак, без да се притеснявам, че ще катастрофирам.
Виж целия пост
# 260
http://www.ecovicom.com/ - отивате в раздел Обекти и гледате реалното озеленяване. Така си е и 10 г. след пускане на комплекса.

Събираемост на таксите - 99.9% (все има по 1 закъсняващ с няколко месеца).

Децата на възраст 4+ играят сами по улиците/площадките.

Но всъщност най-големия плюс се оказаха съседите. За моя изненада. Предполагах, че ще са надути, а се оказаха много свестни хора, които ги е грижа за всичко около тях. Поздравяват, когато се разминаваме с тях по улиците, без да се познаваме по име (да, като на село).

Негативът: спря да ми се ходи на вилата, откак живеем там. Рязко ми спадна мотивацията да търся тишина и зеленина, след като са ми ежедневие. Че и да пътувам 45 мин. в посока, за да стигна до нея. Добре, че дъщерята покрай кучето и бебето я ползват, че иначе щеше да е покупка нахалос.
Виж целия пост
# 261
а покрай нас дори минава нощен рейс. Никакъв проблем да пийна с колегите с повод или без и после щастливо да си хвана едно от трите рейсчета, а не да преглъщам на сухо, защото съм шофьор. Мога да се возя уморена, полузаспала - всякак, без да се притеснявам, че ще катастрофирам.
А някои се прибираме пеша от центъра и нощен рейс не ни е необходим Simple Smile Мисля, че минаха годините, да се напиваме до припадък и да не можем да ходим Simple Smile
Виж целия пост
# 262
Вярно е, че който е свикнал с центъра рядко е хепи другаде. Позната дава под наем апартамент в Дружба и плаща наем на раковска и не може да си представи друг живот. Свикнала е всичко да й е на една ръка разстояние, не й пречи, че през деня целия град се е струпал там.

Именно. Но не може да ти липсва нещо, което никога не си имал. Разбира се, има значение и конкретното място в центъра, но определено има много местенца, които са тихи, зелени и близо до всичко пеш. Не се налага да висиш в задръствания или да ползваш ап-ове, за да те прекарат през най-малкото задръстване, което пак е задръстване.

Дамата с многоточията, за мен къща има смисъл само ако има свой двор, другото е все едно си апартамент, но с всички негативи на къща.

Да, инфраструктурата в София навсякъде има нужда от обновяване, но ако се забиеш на м...та си зад Околовръстното, нали пак в тази инфраструктура ще влезеш, за идеш на лекар, на кино, на театър, магазин, среща на кафе и каквото се сетиш. В добавка ще си висяла в задръстване или ще си карала кола до паркинг на метрото, за да пътуваш още половин час с него до центъра, при това ако закъснееш, трябва да мислиш за превоза обратно. Разбира се, че е възможно, но е време и пари, и би могло да си струва, ако имаш къща със собствен двор. Ако е кондоминиум от къщи, не виждам каква е разликата с апартамент,   освен че имаш отделен вход.

Съвсем друго е да излезеш от къщи и за 10 мин пеш да си на Попа, като вървиш по улици с липи и кестени. И на всяка крачка имаш магазин, заведение или ресторант, а Борисовата ти е на 5 мин пеш за разходка с колело, куче или както ти харесва.
 
Но понеже хората, които не са го живели, няма как да знаят какво е, те си мислят, че само те  живеят на тихо и зелено на м..та си, а в центъра навсякъде е сгъчакно, мръсно и без зеленина. Което съвсем не е така. Затова казах на Шарки, че не трябва да дава мнение за неща, които не познава.


Негативът: спря да ми се ходи на вилата, откак живеем там. Рязко ми спадна мотивацията да търся тишина и зеленина, след като са ми ежедневие. Че и да пътувам 45 мин. в посока, за да стигна до нея. Добре, че дъщерята покрай кучето и бебето я ползват, че иначе щеше да е покупка нахалос.


Не е нужно да си във в.з. Малинова долина , за да не търсиш другаде тишина и зеленина. Simple Smile  Имам си тишина и зеленина на 10 мин пеш от идеалния център.  Но пък няма как да те убедя в това, след като не си го пробвала. Така че, спирам по темата.
Виж целия пост
# 263
Е добре де, ама тишината и зеленината на 10 минути от идеален център малко се различава от тишината и зеленината в кварталите след Околовръстното, хайде да сме по-обективни. Може и да са хубави и зелени (не навсякъде) централните квартали, обаче не може да хамака отвън да си четеш книжка вечер след работа, поне не и ако не искаш да го правиш пред очите на още сто-двеста човека. Та - центърът си има едни удобства, покрайнините - други и за любителите на центъра е важно бързото придвижване, за любителите на живот в къща с двор са важни спокойствието, тишината и чистият въздух. Така че няма нужда да се спори, няма пълно щастие.
Виж целия пост
# 264
В Пловдив живеехме близо до Тримонциум, но благодаря! Народът добре се е изказал за гроздето.
Виж целия пост
# 265
Poppea, то същото важи и за кварталите. Както в центъра, така и извън него има във всеки квартал и кофти места и хубави места. Номра е всеки да си е доволен от мястото, където живее, поне относително доволен.
Виж целия пост
# 266
Е добре де, ама тишината и зеленината на 10 минути от идеален център малко се различава от тишината и зеленината в кварталите след Околовръстното, хайде да сме по-обективни. Може и да са хубави и зелени (не навсякъде) централните квартали, обаче не може да хамака отвън да си четеш книжка вечер след работа, поне не и ако не искаш да го правиш пред очите на още сто-двеста човека. Та - центърът си има едни удобства, покрайнините - други и за любителите на центъра е важно бързото придвижване, за любителите на живот в къща с двор са важни спокойствието, тишината и чистият въздух. Така че няма нужда да се спори, няма пълно щастие.

Напълно си права, ако си имаш собствен двор. В таъв случай негативите от разстоянието евентуално се компенсират с позитивите на собствения двор. Обаче в случая на Шарки тя е в общ двор с още стотина-двеста души, което обезсмисля идеята на прайвъси-то. Все едно аз да си закача хамака на ореха и черницата в задния двор на кооперацията, който е с ограничен достъп. Всъщност, децата на съседите спокойно играят сами в нашия заден двор. 
Или да си закача хамака в парка. Което, между другото, масово се прави - редовно има компании с деца и кучета, опънали хамаци из парка, пуснали си музика и се веселят.

Poppea, то същото важи и за кварталите. Както в центъра, така и извън него има във всеки квартал и кофти места и хубави места. Номра е всеки да си е доволен от мястото, където живее, поне относително доволен.
Ами ние сме живели в Младост и мога да сравня с мястото, където сме сега. Естествено, Младост е различен сега, но освен метрото, за всичко друго разликата е в отрицателна посока.
Виж целия пост
# 267
Poppea, аз от 8г живея в близост до околовръстното, работя в Бизнес парка и детето ми посещава частна градина след околовръстното. Повярвай ми, в центъра ми се налага да ида сигурно точно 3 пъти годишно.  Почти няма нещо, което да не мога да свърша и извън него. За къща, разбира се, че целта е да има собствен двор. То иначе се обезсмисля. Дори и да в затворен комплекс, обикновено си имат собствени дворове. Тази къща, на която пуснах снимка е в комплекс, но самите къщи си имат собствени дворове в задната част и на практика си като в мини село. Предната част е от към улицата, а задната си е само твоя.  И няма какво да се лъжем. В момента действителността е таква, че ако си в самостоятелна къща без охрана, трудно ще се опазиш от кражби. За това масово като се започне строеж на някой такъв комплекс и всичко е свършило още на кота 0. За справка Garitage, lozen residential park и др.
DonJon, що се отнася до живота на село и колко бил евтин, само човек, който живее в блок може да каже такова нещо. Обикновено това върви и ръка за ръка с моето е до входната врата, общите части не ме интересуват. То за това са в такова състояние сградите.
Да имаш къща и да я поддържаш в добър вид е в пъти по-скъпо от това да живееш в апартамент. И отоплението е по-скъпо, и поддръжката на двора си е само твоя отговорност, а ако живееш в комплекс от къщи, то тогава поддръжката е над 300лв на месец. Даже може да стигне до 600. Те в блоковете по 5лв на месец не искат да дават Smile....не знам защо реши, че е много по-евтино "на село".
Виж целия пост
# 268
За мен пък едно от основните ми изисквания за квартал е да доставят храна до вкъщи от повече от 1 ресторант Grinning Не знам как е в тези комплекси над Околовръстното...
Виж целия пост
# 269
Poppea, аз от 8г живея в близост до околовръстното, работя в Бизнес парка и детето ми посещава частна градина след околовръстното. Повярвай ми, в центъра ми се налага да ида сигурно точно 3 пъти годишно.  Почти няма нещо, което да не мога да свърша и извън него. За къща, разбира се, че целта е да има собсвтен двор. То иначе се обезсмисля.
Скрит текст:
DonJon, що се отнася до живота на село и колко бил евтин, само човек, който живее в блок може да каже такова нещо. Обикновено това върви и ръка за ръка с моето е до входната врата, общите части не ме интересуват. То за това са в такова състояние сградите.
Да имаш къща и да я поддържаш в добър вид е в пъти по-скъпо от това да живееш в апартамент. И отоплението е по-скъпо, и поддръжката на двора си е само твоя отговорност, а ако живееш в комплекс от къщи, то тогава поддръжката е над 300лв на месец. Даже може да стигне до 600. Те в блоковете по 5лв на месец не искат да дават Smile....не знам защо реши, че е много по-евтино "на село".

Аз предпочитам да си дам детето в Славейкови поляни или в градината на Кап. Андреев - с прекрасни огромни дворове с големи дървета и места за игра навън. И двете са на 5-10 мин пеш от нас.

Ами на театър къде ходиш? На опера, на изложба, в книжарница? Къде се разхождаш сред зеленина? За мен това са неща, неотделими от ежедневието ми, и не мога да си представя да съм далеч от тях. Всъщност, това са предимствата на големия град, не е само работа и манджа. Но всеки си знае за себе си.

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия