А вие делите ли си сметките/разходите?

  • 60 769
  • 1 760
# 60
Грижата за общото е в общия бюджет - достатъчен, за да има от всичко за всички. Оттам нататък обаче никой не е длъжен да налее и излишъците. Дори да не се разделите, пак е добре да има личен резерв и някои неща да НЕ минават през обсъждане. Може да сме семейство, но трябва да има и елемент на лична свобода, това намалява конфликтите тип "ти защо сега си купи това". Ами мога - купувам си.
Виж целия пост
# 61
Е, грозно, уважава се жената и той я уважава. Похвално отношение. Smile
Виж целия пост
# 62
При нас е много лесно - ММ ми дава цялата си заплата, аз я прибавям към моята и с общия бюджет оперирам само аз. Аз плащам всичко, пазарувам и т.н. На него му давам джобни и му купувам когато от каквото има нужда. Като на малките деца.  Joy

Общо взето как се делят разходите в едно семейство много зависи от това какви са хората. Има хора, които умеят да боравят с пари, да планират добре, така че да не останат без пари 10 дни преди заплата. И да се справят с най-належащите разходи независимо от доходите. Има други, които са способни да похарчат цялата си заплата (независимо от размера й) 3 дни след като са я получили, и да натрупат 3000 лв сметка за парно за 2 год.
Много зависи също кой пазарува в едно семейство. ММ не може да пазарува. Нито храна, нито дрехи, нито други неща. Не умее да избира, купува 100 излишни неща, ходи без кола и т.н. Така че пазарувам аз.
Така че няма рецепта, която да важи за всички. Зависи от много неща. Но дребнавото делене наполовина до стотинка и на мен ми е много смешно. И то трябва да е не наполовина, а пропорционално на доходите. Иначе, ако единият изкарва 3000 и иска да почива на AI в Гърция, а другият изкарва 800 и може да си позволи само частна квартира в Ахтопол, тогава какво правят?  newsm78
Виж целия пост
# 63
Мисля си че в едно семейство всяко решение се взема от двама. Ако единият е нерационален,  другият е отрезвяващ. Ако и двамата са нерационални според околните,  но единни с избора за разход , то тогава дали решението е ирационално вече подлежи на съмнение заради общата гледна точка и на двамата. Просто разсъждавам.
Аз пък си мисля, че става дума за възрастни индивиди и всеки трябва да може да се грижи за себе си и за човека до него. Как ли пък няма да свиквам семейния съвет за избор на гуми или ремонти по автомобили и т.н.  Както не ме интересува и жена ми къде ще ходи на маникюр и прически, дали ще даде няколко стотака да си купи Фурла и т.н.. Когато всеки от двамата има достатъчно да си харчи и да му остават, за какво издребняване става дума? Не обичам някой да ми държи сметка на моите пари, както не държа сметка на другите на парите.
Апартамента е мой, колите са мои... тя да си харчи парите както си иска, да не държи сметка на мойте, а за децата ще даваме и двамата. Не виждам нищо необичайно.

 А за дамата отгоре ... няма по-смешно нещо от това, мъжа да дава заплатата си на жената и тя да оперира с нея.  Това не е мъж, това е охлюв... ужас.
Виж целия пост
# 64

...
Апартамента е мой, колите са мои... тя да си харчи парите както си иска, да не държи сметка на мойте, а за децата ще даваме и двамата. Не виждам нищо необичайно.

...

точно
Виж целия пост
# 65
Сега, това, че парите не са общодостъпни във всеки момент не значи, че няма общи финансови цели. Тоест не е съвсем ОК безконтролни харчене на излишък. Защото е нормално при извънредни ситуации или решения за по-големи цели да може и двамата да се включат с резерв и суми накуп, не всичко да е изядено, изпито и пръснато по чанти. Ама това пак са си семейни въпроси.
Виж целия пост
# 66
Според мен хората, които живеят по начин, по който няма мое и твое, нито уважават труда си, нито себе си. Пак казвам - не говорим за издребнявания и крайни случаи като посочените примери, за мен това също е недопустимо, ма и друг да те издържа още повече. Па и да издържаш друг - ептен. Така де, наскоро станах свидетел на двойка, която всичко е общо и никой нищо не дели, та имаха 15 лева общо, нямаха цигари, а имаха по 10 дни до заплата. Е, мерси !
Това са обикновени прахосници. И отделен бюджет да имаха, пак всеки сам щеше да си ошушка всичко.
При нас няма мое и твое, но излишъка се влага в разни неща, които носят доход след това.

Ние с мъжа ми сме женени от 6 години, за сме заедно от 14. Делим си сметките, но само по апартамента и не до стотинка разбира се. Но гледаме да е горе-долу равно. Иначе за ресторанти, кафета, почивки, основно той плаща. Последната година даже започна и за сметки той повече да дава. Не ми е странно двойка да си дели разходите, но не и да се издребнява до стотинката. Това ми е прекалено.
За мен издребняване до стотинката е да кажа - платих водата, 20 лв. беше, дай ми 10.

savina_33, и пазаруването, както всяко друго нещо се учи. Но най-лесното е да кажеш, ето ти парите, аз съм свободен вече, ти се занимавай с пазаруване, плащане, деца и т.н. мен не ме занимавай.

DonJon, ако мъжът ми си купи парфюм, дреха и т.н., т.е. нещо лично или аз лак, блуза, грим - не се консултираме, но за всичко друго, което е и мое - коли, имоти - няма как да не се посъветва. Това са и мои неща, които и аз ползвам и държа да участвам в избора. Който иска да си решава сам - моля, нищо против, не държа никого насила до мен.
Сега, ако става дума за имот, който е от преди брака, пак би минало през семейния съвет, но решението е на този, чиято собственост е. Изключение е само, ако става дума, ако в това жилище живее семейството. Там решенията се взимат от живеещите в него. Не може да кажеш на някого, хайде, няма да взимаме друго, защото имам, но вътре ще си като на гости, нямаш думата какво и как да бъде, нито какво ще се променя напред.
Виж целия пост
# 67
Това не е мъж, това е охлюв... ужас.
Брей, не знаех, че си отглеждам охлюв вкъщи, като дамата преди мен.  Grinning Добре, че ме светна.
Виж целия пост
# 68
Поставяш под съмнение зрелостта, чувството за отговорност и начина на мислене на партьора си? За какво партньорство говорим? Възпитателка в детската градина ->дете трета група ?
Виж целия пост
# 69
Охлюв е и мъж, който си купува джанти, но не купува Фурла на жена си. 😆
Виж целия пост
# 70
Охлюви са ви мъжете Тонка... това е.
Виж целия пост
# 71
Мисля си че в едно семейство всяко решение се взема от двама. Ако единият е нерационален,  другият е отрезвяващ. Ако и двамата са нерационални според околните,  но единни с избора за разход , то тогава дали решението е ирационално вече подлежи на съмнение заради общата гледна точка и на двамата. Просто разсъждавам.
Аз пък си мисля, че става дума за възрастни индивиди и всеки трябва да може да се грижи за себе си и за човека до него. Как ли пък няма да свиквам семейния съвет за избор на гуми или ремонти по автомобили и т.н.  Както не ме интересува и жена ми къде ще ходи на маникюр и прически, дали ще даде няколко стотака да си купи Фурла и т.н.. Когато всеки от двамата има достатъчно да си харчи и да му остават, за какво издребняване става дума? Не обичам някой да ми държи сметка на моите пари, както не държа сметка на другите на парите.
Апартамента е мой, колите са мои... тя да си харчи парите както си иска, да не държи сметка на мойте, а за децата ще даваме и двамата. Не виждам нищо необичайно.

 А за дамата отгоре ... няма по-смешно нещо от това, мъжа да дава заплатата си на жената и тя да оперира с нея.  Това не е мъж, това е охлюв... ужас.

 ПОКЛОН, ЛЮБОВ И СЪРЦА ЗА ВАС.
Виж целия пост
# 72
Ще ти се. Да мъже, не стиснати тъпанари.😉
Виж целия пост
# 73
Те сметките така или иначе трябва да се платят, въпрос на удобство и договора е кой ще го направи. Няма лошо да се разпределят разходите, тъпото е ако след това се вади калкулатора и почнат да се размятат едни пари.

Що да е охлюв мъжа на Тонка, че той и дава ПОЛОВИНАТА заплата? Другата част си е за него. Тя не го пита за какво си я харчи. Когато бях в майчинство мъжът ми правеше същото, зареждаше ми сметката с част от заплатата си. Имаше доволно и за себе си.

За мен охлюв е мъж, който държи жена си зависима - апартамента е мой, колите също, тя да си харчи нейните (естествено по-малко), пък за децата ще даваме заедно. Що? Що да не харча от парите на мъжа ми аз, че да живея по-комфортно? Той къде ще си ги завира тия пари и защо ги изкарва, да си ги гледа и харчи сам ли? Мъжът ми ми купи кола и я записа на мое име, не на негово, щото той я е купил. Зор му е да трупа, сякаш ще живее вечно и може да кара 10 коли.
Виж целия пост
# 74
На мен честно казано би ми било неудобно мъжът ми да ми дава цялата си заплата. Това си е мое мислене, но при условие, че парите стигат и остават не ми пука дали ще пръсне до стотинка своите. И да, своите, защото си ги изкарва сам, не му ги изкарвам аз. Това, че съм му жена не означава, че имам право да му държа сметка. Ако пък ми се ходи на скъпа почивка с него, а знам, че той е имал извънредни разходи и не може да си я позволи - я плащам аз и не виждам някаква драма тук. Важното е да сме щастливи в крайна сметка.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия