Какво от "моята чужбина" бих приложила в България?

  • 34 275
  • 612
# 120
И пак сметките не са съвсем точни, и аз не съм в Лондон и наемът
 ни за 3 спални и двор е 525. Колкото по на север толкова по-евтини са жилищата, а минимумът на час е един навсякъде.
Виж целия пост
# 121
Да, в зависимост от семейното ти положение, данъците са различни в Германия.
И в Англия е така . И данъците са различни и размера на помощи , който се полага ( ако се полага )
Hands Plus1

Тук говорите за ергенският данък в Германия. Такова нещо не знам да има в Англия.
Виж целия пост
# 122
Не говоря за ергенския данък аз , а за нормалните данъци . Ако си с по-висока заплата ( мисля беше 55к ) плащаш повече данъци. Sunglasses
Имало е ергенски данък и в Англия навремето , но мисля е вече отменен.
Виж целия пост
# 123
И пак сметките не са съвсем точни, и аз не съм в Лондон и наемът
 ни за 3 спални и двор е 525. Колкото по на север толкова по-евтини са жилищата, а минимумът на час е един навсякъде.

Вероятно е така, да уточня аз говоря за южните райони.
Виж целия пост
# 124
Да, в зависимост от семейното ти положение, данъците са различни в Германия.
И в Англия е така . И данъците са различни и размера на помощи , който се полага ( ако се полага )
Hands Plus1
Не говоря за ергенския данък аз , а за нормалните данъци . Ако си с по-висока заплата ( мисля беше 55к ) плащаш повече данъци. Sunglasses
Имало е ергенски данък и в Англия навремето , но мисля е вече отменен.

Някакво недоразбирателство виждам тук.
Говори се за данъци в зависимост от семейното положение в Германия(Ергенският данък Simple Smile ).
В Англия го няма, но се прилага подоходното облагане на доходите. Данъка сатава по висок ако получаваш над 46к и нещо (не съм сигурен за точната сума). Но данъка е по висок само върху сумата която надхвърля тези 46к Simple Smile.
Виж целия пост
# 125
Харесва ми това, че в много държави децата от малки ги учат, че трябва да са благодарни за това, което имат и да помагат на другите.

В кои държави това?Питам наистина с интерес, какви са твоите впечатления, понеже в Германия децата честно казано ей точно на това хич, ама хич не ги учат... Много от децата в Германия са просто ужасни(знам , че самите деца не са виновни, но са резултатът от тукашното в моито очи в някои отношения ненормално възпитание), аз съм била в много държави, но такова побъркано поведение на деца само в Германия съм видяла...
В САЩ ги учат на това.
Виж целия пост
# 126
Seanon, в нашия случай (аз и съпругът ми като семейство), данъците ни са по-ниски, отколкото биха били, ако живеехме без брак. Много зависи от естеството на работа, не би било коректно да се каже "тук се живее по-добре и по-охолно", отколкото другаде в чужбина или в България. Има субективни фактори, които е трудно да бъдат осреднени.
Виж целия пост
# 127
Синът ми учи в Люксембург, вече няколко пъти бяхме при него и винаги при завръщане се чувстваме като социално депримирани индивиди......Като се започне от ЧИСТОТАТА, повсеместната чистота там, ЛИПСАТА на контейнери за боклук по улици и тротоари - всичко е под земята, организирано разделно/ това бих пренесла в БГ/, премине се през качеството на строителство не само на пътища и тротоари, но и на сгради - около Университета на Люксембург в Белвал се строи много, но няма мръсотия, невъзможен шум, прахоляк - нямам идея как го правят, но е факт - строят много, дисциплинирани са и е чисто. Следва това, за което вече писа дамата, живееща там - културата и уважението към човека, без значение от пол, раса, религия, образование, длъжност - много коректни, експедитивни, любезни, без да са досадни. Писах в друга тема за тяхната здравна каса и бързината, коректността и експедитивността, с които бяхме обслужени, същото имаше и в община, Банка, Министерство на образованието, Университет, Национална библиотека - с една дума, ако можех, бих пренесла целия им Административен опит, подход, капацитет , бих пренесла електронизацията на огромен процент услуги. Трето, което ме учуди са цените на горивата - 1,149 Е за литър дизелово гориво, цените на електрониката, качеството на храни и меса.
За повсеместното плащане с карта в Люксембург и околните Франция, Германия, Белгия, дори не ми се говори, дано се случи и у нас един ден.  Имахме челен сблъсък с НЕВЪЗМОЖНОСТТА да платим с карта на ПАРКИНГА на Софийското летище, приемали само в брой хитрягите-батки на изхода, е -ок, ние пък си поискахме касов бон и настана същинска суматоха, гледаха ни мръсно …...ужас, просто. Е, това ме натъжи много, защото точно бяхме кацнали първия път от Люксембург, приземих се тежко в нашата си реалност....

От БГ , бих занесла в тази почти съвършена страна домашно отглежданите плодове и зеленчуци, ниските цени и високо качество на услуги като Фризьор, Маникюр и Козметик, Денонощните магазини и такива, работещи в неделя и най-вече - морето , макар че с техните заплати могат само за няколко часа да са в която желаят карибска или друга екзотична дестинация, да си имаш топло, а не Белгийското студено море, си е направо лукс. В разговори , люксембургци са споделяли благородната си завист, че сме само на няколко часа път от гръцкото крайбрежие, за българското нямаха много представа, явно почти не го познават там и не е сред топ-дестинациите.
 
Виж целия пост
# 128
Имам наблюдения как хората подхождат към работата си и бих желала учтивата дистанция да навлезе в масите у нас. Даже в посолството неведнъж се провикват: "а ти момиче за какво си", "кажи му на този там отзад да..".

Следващото, с което ми е трудно да свикна, неуважението към йерархията. "Този ли ще ми каже на мен", "Махни я тази пикла".. Има си структура, защо е толкова трудно да се показва респект.

И ме притеснява, че корупцията е навсякъде, дори и по най-ниските етажи. Във всички държави има корупция, сива икономика и криене на данъци, но, за да подкупиш нормален полицай например, трябва да му предложиш поне едногодишна заплата, а не двайсет лева.

Към пресата отношението ми вече е толкова лошо, че не чета. Масово се залага на емоции, а не на факти и побъркват зрителите със зрелища.

Като цяло май е това. Много е труден животът в България и затова нямам вече изисквания към масови усмивки, дружелюбност и други такива.
Виж целия пост
# 129
Цитат
Какво от "моята чужбина" бих приложила в България?
Харесва ми как е уредена здравната система тук. С уговорката, че не знам дали е така и в другите комунидади (области) в Испания, или конкретно само при нас. Доста е, затова слагам в скрит текст.
Скрит текст:
Здравните карти се издават за срок от 10 години. Към здравната осигуровка на работещ могат да се впишат членовете на семейството.  С тази карта се осигурява достъпът до всички здравни центрове и аптеки. Всеки има електронно досие и където и да отидеш на преглед, всеки лекар може да проследи кога, къде и какво е правено; какво е било лечението и пр. Самият пациент има достъп до своето досие, влизайки в сайта. Пак тук можеш да си вземеш час за лекар, акушерка; можеш да избираш дали да е реален преглед или консултация по телефона; да коригираш личните си данни, ако са променени. Определянето на личен лекар е по местоживеене (както едновремешните участъкови лекари в България).
Всички прегледи, изследвания и рехабилитации са безплатни. Лекарствата, изписани от лекар, са с чувствително намаление (наполовина, може и повече) и рецептата е валидна 1 година, ако няма промяна на терапията. Ако лекарството е изписано еднократно, това се отбелязва в системата. Хартиена рецепта рядко получаваш,  със здравната карта в аптеката се легитимираш и виждат в системата какво е изписано. Ако ти е изтекла рецептата, можеш да си вземеш нужното лекарство на пълна цена и след като я подновиш, могат да ти върнат надвзетата сума, ако поискаш.
Личният лекар дава направления за специалисти. Ако в направлението е посочено "спешно", получаваш възможно най-ранна дата, може дори и веднага. Ако обаче е обозначено, че състоянието ти не е спешно, може и до 3 месеца да чакаш за специалист. Всички тези часове се взимат от регистратурата в поликлиниката, в която си. Но самите специалисти могат да бъдат в други медицински центрове.
Много честа практика е уговорката от страна на личния лекар след назначени изследвания, че ако резултатите са обезпокоителни, ще те потърси по телефона. Ако всичко е наред, няма да ти се обадят.
Ако приемат някой в болница, близките имат непрекъснат достъп до него. При самия прием близките се отвеждат в специална зала, където да изчакат, докато настанят болния в стаята или в спешното. Залата е оборудвана с автомати за храна и напитки. По уредба съобщават къде е настанен болния и как да го намерят придружителите му.
В момента тече кампания за ваксиниране против грип. Естествено, напълно безплатно. За всички пенсионери, хронично болни и бременни.
Зъболекарските услуги не са включени в здравното осигуряване. За тях човек може да сключи здравна застраховка към някоя компания и да ползва различни пакети.
Хареса ми и социалната политика на общината - възможностите за обучение и спорт на жителите на града.
Виж целия пост
# 130

Тук говорите за ергенският данък в Германия. Такова нещо не знам да има в Англия.

Никакъв ергенски данък няма. Просто данъчният клас на неженените или тези, чиито съпрузи не живеят в Германия е по-неблагоприятен от този на женените.  Говорим само за данъка, това не касае осигуровките, които вкупом са доста по-голям налог.

В събота с приятели се разхождахме в Люксембург и на всички ни направи впечатление разликата с Германия, в това число по отношение на чистотата. За инфраструктура да не говорим. През нощта като се връщахме бая си изприщихме по тъмни и неосветени пътища. Вярно че през гори е пътят, но същият път, в същата гора, става драматично различен след табелата Bundesrepublik Deutschland.
Да, имат няколко нови хубави пътя и супер евтин бензин.
Виж целия пост
# 131
И ние се разхождахме тази събота Люксембург и по-точно в Ештернах и замъка Вианден , съвсем близо до немската граница - не знам какво лошо видя в пътищата там - хълмист горски път със завои, къде го няма това - асфалтът е гладък, няма дори кръпки, за осветление по горски пътища не съм чувала, но  в Германия може и да е така, ходила съм само до замъка Хоенцолерн  около Тюбинген, в Швабските Алпи и осветление нямаше. За осветени пътища с две ръце гласувам за пренасяне в БГ на Белгийските, там просто нямаш нужда от фарове по магистрали и главни пътища.
Виж целия пост
# 132
В Люксембург стандарта на живот е много висок и определено е за хора с доста високи доходи.
За плащането карта да е предимство чак толкова. Хубаво е да има алтернативи да може и двата варианта.
Плаща се кеш в Люксембург, не навсякъде, но като си попиташ може.

Какви батки на софийското летище- паркинга се плаща на гише вътре - намира се до рентакарите, на изхода си мушкаш картончето и излизаш и това не е от скоро.
Виж целия пост
# 133
А защо им е толкова по-евтин бензина . Просто интересно ми стана ?Nerd
Виж целия пост
# 134
По-нисък акциз, алкохолът и цигарите също са по-евтини от Германия например.

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия