През теза, подлог и катет СЕДМОКЛАСНИКЪТ върви напред

  • 49 590
  • 748
# 585
В момента преглеждам по-подробно Правилата за планиране и реализиране на държавния план-прием в VІІІ клас в неспециализираните профилирани и професионални гимназии, средните и обединените училища и си мисля, че може и да има значителни промени във вида и броя на паралелките в сравнение с предходни години.
Скрит текст:
8. Основните принципи и изисквания за изготвянето на балансиран план-прием, заложени в нормативните разпоредби, както и в изпълнение на образователните политики по т. 2, са:
* съобразяване на план-приема със стратегиите, прогнозите, програмите и плановете за развитие на общините и областта;
* отчитане на състоянието на училищната мрежа и тенденциите относно броя на учениците, завършващи основно образование по населени места и общини на територията на област;
* анализ на изпълнението на план-приема за предходните три години, вкл. оценка на нерационална и нежелана концентрация или (вторична) сегрегация на ученици в училища;
* отчитане от една страна на заявките и становищата на работодатели и работодателски организации, отразяващи потребностите на пазара на труда, установените партньорски отношения и предлаганите възможности за добра последващата реализация, а от друга - информирания избор на учениците и родителите и водещ до:
- балансиране съотношението между профилирани и професионални паралелки с постепенно повишаване процентното съотношение на приетите ученици в VIII клас в професионални гимназии и паралелки с професионална подготовка;
- преструктуриране на приема по профили и професии в посока на STEM профили и технически и ИТ професии, включително и в математически гимназии;
- утвърждаване в средни училища на план-прием по профили, които не дублират профилите в профилираните гимназии, с изключение на STEM профили;

- гарантиране на условия за качество на образователно-възпитателния процес -осигуряване на материално-техническа база, обезпечаване с педагогически специалисти, преминаване към едносменен режим и осигуряване на целодневна организация за ученици в случаите, предвидени от закона.
Виж целия пост
# 586
Значи борбата за ЕГ ще е жестока. Правилно ли съм разбрала?
Виж целия пост
# 587
Видове училища София-град - в това писмо до Работодателите.
общо 121 училища, от които:

професионални гимназии – 25; профилирани гимназии – 13; средни училища – 78; обединени училища – 5.

Скрит текст:
НА ВНИМАНИЕТО НА РАБОТОДАТЕЛИТЕ

УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА,

В изпълнение на разработените от Министерството на образованието и науката (МОН) Правила за планиране и реализиране на държавния план-прием в VIII клас в неспециализираните профилирани и професионални гимназии, средните и обединените училища, Ви уведомявам, че на територията на област София-град държавен план-прием за следващата учебна година ще осъществяват общо 121 училища, от които: професионални гимназии – 25; профилирани гимназии – 13; средни училища – 78; обединени училища – 5.

Надявам се на успешно съвместно сътрудничество по отношение на Ваши предложения към училища за обучение по специалности от професии, както и по отношение на организиране на Дни на отворените врати за представяне на предприятия и професии, посещения на Ваши представители в училища с цел представяне на професии/ предприятия/ продукти/ иновации, или други инициативи.
И подробен списък (Дидева вече го пуска мисля  Peace)
http://www.ruo-sofia-grad.com/sites/default/files/documentspriem … priem20192020.pdf
Виж целия пост
# 588

Нищо ново не виждам аз тук, в.Сега са решили да правят новина, като препишат от другарчетата от преди 4 дни. Ако искат да са актуални, може да попрочетат в темата, може и да им се получи по-интересно.

Двата модула на практика не отпадат. Просто вторият модул от тази година става задължителен за всички. Учениците пак ще имат 60 минути за въпросите и 90 минути за преразказа. Новото е, че и двете части стават задължителни за всички", обясниха оттам. Това се отнася и за двата изпита.
Не става ясно дали докато работят върху преразказа ще могат да се връщат и да работят и върху първата част, т.е.
теста?
Виж целия пост
# 589
Значи борбата за ЕГ ще е жестока. Правилно ли съм разбрала?
Точно и аз това разбирам. Но още преди месец-два имаше такива сигнали от МОН, за мен не е изненада. Друг е въпроса доколко е “за доброто на децата”
Виж целия пост
# 590
Според вас, а по точно според учители и школи, които обучават децата ви, с какво ще се замести отпадналият материал по български? Вземам произволен тест от НВО, има 2 въпроса за фразеологизми, 3 въпроса за видове подчинени изречения, точно в този тест няма вид и залог на гл, но да кажем, че в другите има поне един. За сметка на какво ще е това отпадане? Питам, защото обикновено задачите по бълг. са в определено съотношение, имате ли информация?

Да се самоцитирам. Имате ли някаква информация от школи и учители?
Виж целия пост
# 591
Видове училища София-град - в това писмо до Работодателите.
общо 121 училища, от които:

професионални гимназии – 25; профилирани гимназии – 13; средни училища – 78; обединени училища – 5.

Скрит текст:
НА ВНИМАНИЕТО НА РАБОТОДАТЕЛИТЕ

УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА,

В изпълнение на разработените от Министерството на образованието и науката (МОН) Правила за планиране и реализиране на държавния план-прием в VIII клас в неспециализираните профилирани и професионални гимназии, средните и обединените училища, Ви уведомявам, че на територията на област София-град държавен план-прием за следващата учебна година ще осъществяват общо 121 училища, от които: професионални гимназии – 25; профилирани гимназии – 13; средни училища – 78; обединени училища – 5.

Надявам се на успешно съвместно сътрудничество по отношение на Ваши предложения към училища за обучение по специалности от професии, както и по отношение на организиране на Дни на отворените врати за представяне на предприятия и професии, посещения на Ваши представители в училища с цел представяне на професии/ предприятия/ продукти/ иновации, или други инициативи.
И подробен списък (Дидева вече го пуска мисля  Peace)
http://www.ruo-sofia-grad.com/sites/default/files/documentspriem … priem20192020.pdf
.                                                                 а смятате ли че може да възникнат нови паралелки/ специалности след тези леко кардинални промени? От училищата ли зависи за вземането на такива решения
Виж целия пост
# 592
Не случайно споделих извадката от Правилата. Т. нар. балансиране ( постепенното увеличаване на приема в професионални гимназии и паралелки за сметка на профилираните), преструктурирането на приема по профили и професии в посока на STEM профили и технически и ИТ професии и това, че  в средните училища ще се утвърждава  план-прием по профили, които не дублират профилите в профилираните гимназии, с изключение на STEM профили за мен означава, че ще има сериозна промяна в предлаганите паралелки. Особено за тези в средните училища с профил чуждоезиков, които дублират паралелки от профилирани гимназии.
Училищата ще изпратят своите предложения, но РУО ще има последната дума ( мисля, че дори в процеса на изготвяне на предложенията, вървят консултации с РУО).
Виж целия пост
# 593
Значи тръпна в очакване обявяване на план-приема Heart
Виж целия пост
# 594
 А план-приема кога се очаква орентировъчно да го обявят, някой знае ли? Нещо ми се върти, че беше около март май, или бъркам.

Светкавица, не мисля, че има преподавател или школа, където да знаят отговора на въпроса ти. Предполагам, че и мончовците не знаят още. Като гледам какви неща излизат през ден относно формата, особено бисерът от днес - задължителен едномодулен формат от две части, на които може и да не се явяваш...
Но пък не пречи да се попита, мога да го направя другата седмица евентуално, като ходя да записвам госпожицата за пробни във Вектор.
Виж целия пост
# 595
(2) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2018 г., в сила от 08.06.2018 г.) Държавният план-прием се утвърждава до 30 април по области със заповед на:
1. министъра на образованието и науката - за неспециализираните училища с национално значение, които осъществяват профилирано и професионално образование и обучение;
2. (изм. - ДВ, бр. 48 от 2018 г., в сила от 08.06.2018 г.) началника на регионалното управление на образованието - за общинските профилирани и професионални гимназии, за държавните професионални гимназии, за паралелките с профилирана подготовка в средните училища и професионалните гимназии и за паралелките с професионална подготовка в обединените училища, в средните училища и в профилираните гимназии и за V клас в гимназиите по чл. 38, ал. 3;
3. министъра на младежта и спорта - за спортните училищата;
4. министъра на културата - за училищата по изкуствата и за училищата по културата.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2018 г., в сила от 08.06.2018 г.) До 3 май на интернет страницата на регионалното управление на образованието се публикува утвърденият план-прием за всички училища в областта.
(4) Утвърденият план-прием се обявява в училището и на интернет страницата му.
Виж целия пост
# 596
Какво е STEM профил?
Виж целия пост
# 597
Ама как ще е задължителен, който и да е модул, щом може да участва в класирането и само с оценките от училище?

Класирането за училищата е нещо различно от НВО и целите, които то си поставя.
И аз слушах интервюто на Министъра: първи модул по БЕЛ - задължителен, втори - преразказ - незадължителен, но оценката по него ти дава право да кандидатстваш в повече училища.  Същевременно ще останат ограничен брой училища, в които може да се кандидатства само с оценката от дипломата.
Изводът е, че всяко училище ще има различно и по-сложно от миналите години балообразуване.

Според Министъра, писането на преразказа само може да ти даде някоя точка повече и всички ще се пробват на втория модул.
Виж целия пост
# 598
Science, Technology, Engineering and Mathematics
И аз слушах интервюто на Министъра: първи модул по БЕЛ - задължителен, втори - преразказ - незадължителен, но оценката по него ти дава право да кандидатстваш в повече училища.  Същевременно ще останат ограничен брой училища, в които може да се кандидатства само с оценката от дипломата.
Изводът е, че всяко училище ще има различно и по-сложно от миналите години балообразуване.
Според Министъра, писането на преразказа само може да ти даде някоя точка повече и всички ще се пробват на втория модул.
И къде точно е дефинирано как става разделянето на НВО на задължителна и незадължителна част?
Що се отнася до начина на балообразуване той е определен с наредба, съгласно която балът на ученик, който не се е явил на националното външно оценяване по български език и литература или по математика, се формира по реда на ал. 1, като резултатът от националното външно оценяване по предмета, по който не се е явил, се приема за нула точки. Текстът все още е в сила и към момента няма предложение за неговата промяна.
Виж целия пост
# 599
Дидева, преразказвам какво каза Министъра. Явно, че в момента ги мъдрят нещата, защото в течение на няколко дни излязоха с няколко различни идеи от министерството. Сигурно никъде не е дифинирано, но наредбите ги издава Министърът и не е никакъв проблем да направи необходимата промяна в нормативната база.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия