Кралски работи и клюки - 22

  • 48 875
  • 749

Добре дошли в новата тема





НИДЕРЛАНДСКОТО КРАЛСКО СЕМЕЙСТВО

Монархията в съвременния свят е по-скоро бранд, отколкото реална система за управление. В Холандия най-органично са успели да преплетат традициите на монархията и необходимостта от съвременност.
Скрит текст:
Жителите на тази страна харчат за своите монарси най-много, но и изискват много. Основното правило - монархът трябва да работи. Нидерландският крал получава най-голямата заплата на фона на останалите европейски монарси - 880 000 евро на година. Но, за разлика от своите колеги, той не само организира приеми и гала вечери, но и наистина работи. Той подписва всичките нови закони и укази, представя страната зад граница и технически ръководи министрите. Въпреки това, че Холандия се слави като страна на свободните нрави, за обида на краля или член на кралското семейство се предвиждат доста сериозни наказания - до пет години затвор или огромна глоба. Затова дори с надписите по тениските шега не бива.
В момента тронът на Холандия е заеман от седмия крал от Оранската династия Вилем-Александър Клаус Георг Орански. Първото дете на кралицата Беатрикс, която след 33 години на трона, през 2013 година абдикира в негова полза. Това стана историческо събитие, прекъсвайки "епохата на кралиците" - крал Вилем-Александър Орански е първият монарх от мъжки пол от 1890 година насам.

Нидерландия е демократична дори в религията си -: католици (40 %), протестанти (30 %)

Кралицата в оставка – Беатрикс
Скрит текст:
Тя се е възкачила на престола през 1980 г., когато майка й – кралица Юлиана, се отказва от него в полза на дъщеря си. През 1966 се жени за немецкия аристократ Клаус фон Амсберг, с което предизвиква бурни протести поради юношеската му служба във Вермахта. Раждат им се три сина - Вилем-Александър, Йохан-Фрисо и Константейн. Те имат 30 годишен брак, но на Клаус така и не му допада ролята на човек, вървящ на 2 крачки след жена си (също като Хенрих на Маргрете Датска) и депресията е негова честа спътничка. В последните години от живота си го застига и Паркинсон, и рак…  Но за разлика от Хенрих, принц Клаус фон Амсберг печели любовта на поданиците заради демократичността си и най-вече  заради пристрастието му към велосипеда, с което заразява и коронованата си съпруга. Когато 76-годишният принц Клаус почива, цяла Холандия тъгува заедно с кралицата.

 Вилем-Александър Нидерландски, крал на Нидерландия
 Вилем-Александър, който става крал през 2013 г, е роден 1967 г. и е зодия Телец.
Голямата мy cтpаcт към биpата му носи прякора Пpинц Пилc. Като ерген е чест гост в жълтите медии със слабостта cи към xyбавите жени и бъpзите коли. Въпреки, че е закръглен още от тогава, славата на плейбой е първата му корона. Не се слави и като отличен студент - трудно завършва висшето си образование. Бракът му с Максима го превръща в примерен съпруг и баща.
Вилем-Александър е запален пилот и редовно пилотира лично кралския реактивен самолет, а също чартърни пътнически полети - 21 гoдини пoдpeд e бил peдoвeн "гocт пилoт"на авиокомпанията KLM (Полетите са му необходими, за да не губи лиценза си). В момента той се учи да пилотира Боинг-737. Освен това е добър скиор, играе тенис, голф, управлява яхта, язди и се гмурка. Участвал е в Ню Йоркският маратон.
През 1999 г. на частно парти в Испания се запознава с бъдещата си жена - Максима Сорегиета.




Годеж и сватба (снимки само)
Скрит текст:
Годежен пръстен


Младоженци!


Прекрасна булка!

Максима Нидерландска
Максима Нидерландска ( родена Максима Сорегиета Серути) е съпругата на Вилем-Александър.
Максима е родена в Аржентина, с испано-италиански произход, но става първата кралска съпруга в историята на Нидерландия, която не е от европейски произход. Нейният баща е министър на земеделието по времето на диктаторския режим през 1970-те години. Този факт е повод семейството на булката решава да не присъства на сватбата (въпреки че разследване на холандските служби установи че бащата не е участвал в престъпления).
Преди да се омъжи за Вилем-Александър, работи в областта на финансите и инвестициите в Европа и Ню Йорк.
Максима провокира и привлича погледите с избора си на облекло и аксесоари. Максима изразява себе си чрез нестандартните десени, кройки и материи на тоалетите си. Обича цветовете като огнено червено, оранжево, розово или ярко жълто, а масивните бижута често са важен елемент във визията ѝ.
Тя също работи - като адвокат за ООН.




Семейството има 3 дъщери - Катарина-Амалия, Алексия и Ариане.
Явно "епохата на кралиците" в Холандия ще продължи Grinning




                                             

 Йохан Фрисо (или само Фрисо), граф на Оранж-Насау, втори син на кралица Беатрикс Нидерландска и Клаус фон Амсберг.
Принц Фрисо е роден 1968 г. Инженер по авиационна техника като образование, но е работил като инвестиционен посредник и финансов директор.

Скрит текст:
През 2003 г обявява годежа си с активистката за защита на човешките права Мабел/Мейбъл Висе Смит. И тук вече става скандал! Правителството на Холандия не одобрява дамата на сърцето му заради  нейната връзка с наркобарона Клаас Брунсма, убит през 1991 г., и разни други користни връзки от миналото й, и не му дава разрешение за брак. Въпреки скандала, Йохан Фрисо се отказа от претенциите си към престола в името на любовта. Той запазва титлата принц, децата им – също, но г-жа Фрисо няма благородническа титла. Сватбата се състои през април 2004 г, раждат им се две дъщери - Луана и Зария. Семейството е живее във Великобритания, където Фрисо работи.
Скрит текст:





През февруари 2012, по време на зимната почивка със семейството в курорта Лех, принц Йохан Фрисо се спуска със малка група скиори, падна лавина и той е бил затрупан (само той, другите са се разминали). Прекарва 15 мин под снега, преди да бъде изваден, но те се оказват фатални. Дори след реанимация и висококвалифицирана помощ в болница, той не се възстановява. След година и половина на командно дишане, той почива на 12 август 2013 г. Този удар (дългата кома) е май основната причина Беатрикс да се откаже от трона.


Константейн Орански, принц на Оранж-Насау, йонкхер на Амсберг, третият и най-малък син на кралица Беатрикс Нидерландска и Клаус фон Амсберг. Наричат го кратко Тейн.
Тейн е роден 1969 г, завършва право, от 2003 г. работи за RAND Corporation в Брюксел, където и живее със семейството си.

Засега само бракът на най-малкия в кралската фамилия изглежда съвсем безпроблемен. Като изключим симпатичния нюанс, че избраницата му Лорентиен Бринкхорст е с 3 години по-голяма от него, тя не е създавала на Константейн никакви главоболия. Дъщеря е на достоен баща - министъра на селското стопанство, опазването на околната среда и риболова Лоренс-Ян Бринкхорст - и няма в миналото си опасни предбрачни лудории. Издържала е пет години като гадже на бъдещия си съпруг.

Скрит текст:
Константейн изпревари батковците си и пръв се порадва на пищно сватбено тържество още през 2001 г. Макар след отказа на Йохан-Фрисо шансовете му за короната потенциално и да са се поувеличили, той засега не показва никаква дворцова амбиция и е отдаден единствено на кротък семеен живот. Имат 3 деца: Елоиза, Леонора и Клаус.
Скрит текст:


Родословното дърво:





Короните и тиарите на Нидерландия

Скрит текст:
Короната
Една от особеностите на Холандското кралско семейство е, че неговите членове не носат корона. Тя се използва само веднъж - ритуално - по време на коронацията и затова короната е много, много скромна. Тя е направена от сребро и само е покрита със злато. Скъпоценните камъни и перлите също не са истински.




Тиара "Антична перла"
Холандското кралско семейство се гордее с тази тиара, която беше и първа за кралица Максима. Тази диадема е създадена през 1900 г. и имитира формата на короната, носена от кралица Анна Павлова, съпругата на Вилем II от Холандия. Перлите в тиарата на Максима датират от 17-ти век. Диадемата е носена от всички холандски кралици от времето на кралица Вилхелмина насам. Перлите могат да се свалят.



Ето я същата диадема без перлите, носена от Максима в началото на брака й.

Скрит текст:


Сапфировата тиара
В тази платинена диадема са вградени 655 южноафрикански диаманта в горната част и 33 сапфира в долната част. На централно място е разположен огромният сапфир (44 карата), някота принадлежал на кралица Анна.
Някога камъните от централната част на тиарата са носени като брошка, а двете странични части са се разделяли и са могли да бъдат носени като като фиби.
В днешно време тиарата е стабилизирана - в основата е поставена укрепваща метална нишка и тиарата вече не е разглобяема.




Диамантената лента (бандо)
Изработена за кралица Юлиана от диамантите, които са били сватбен подарък за кралица Ема (първоначално ги е носила на корсажа си). От тези 27 камъка е изработена тиарата - символ на холандските кралици - всички са я слагали и казват, че е една от любимите тиари на кралското семейство.



Тиара Рубиновият паун
Тази тиара изчезва за известно време като носено от Холандските кралици украшение. Но с появяването на Максима, тя пак е разходена като царско украшение. Името си носи от специфичната предна част на диадемата.






Любимата тиара на Беатрикс - Диамантената тиара на кралица Ема
Тиарата е от три части, всяка от които има голям камък в центъра си.






Вюртембергска перлена тиара от - сватбената тиара на Беатрикс



Тиарата се носи само от кралици. Тиарата може да се намалява (като размер), в пълният си вид включва 11 големи перли.



The Pearl Button Tiara
Тиара представлява основа от елмази и 5 вертикално разположени перлени брошки.
Това е тиарата от коронацията на Беатрикс


Тази тиара е и сватбената на Максима, но малко преправена. Основата на тиарата е същата, но перлените брошки са сменени от диамантени  звезди (принадлежали на кралица Ема).


Изумрудена тиара.


Може да се носи и с перли



Ордени
Скрит текст:
Орденените на Нидерландия са два вида – държавни и кралски. И двата вида се връчват само от управляващият монарх, като първите са съгласувани с правителството, а вторите се дават по преценка на самият владетел.

Държавни ордени

Военният орден на Вилхелм (нидерл. Militaire Willems-Orde) — най-старата и най-почетната награда на кралството. Създаден от Вилхелм І през 1815 г. за награждаване на отличилите се на бойното поле, независимо от ранга, произхода и гражданството.
Миналият век, през 1940 г., статута е допълнен и вече  се допускат за награждаване хора, проявили героизъм по време на окупация. След освобождаването на Нидерландия няколко човека, от които и една жена, са били наградени с този рядко използван за награди орден. За два века носители на ордена са само 6 хиляди, и то само основно за храброст в боя.
Орденът е възникнал след победата при Ватерлоо и тогава са най-многото наградени – над хиляда.  От май 1940 г. до сега са наградени 196 човека, от които 55 посмъртно. Последният носител е командира на холандските командоси Гийс Тюинман (Gijs Tuinman), за храброст, проявена в Афганистан.
Носителите на този орден имат право на ежегодна пенсия от правителството, право на покана в двореца при празници, отделно място по време на военни паради и церемонии. На награденият му козируват всички, независимо от ранга!
Награденият има право да пише преди името си обръщението «Weledelgestrenge Heer/Vrouwe» («многоуважаем господин/госпожа»).
[/size]
 


 


Ордена на Нидерландският лъв (нидерл. De Orde van de Nederlandse Leeuw), е основан през 1815 г. от първият крал на Холандия – Вилхелм І, и е вторият по статус в държавата.  До скоро с него са се награждавали всякакви хора — генерали, министри, кметове, учени,  съдии, професори държавни служители. От 1980 г. насам, с него се отличават само хора в областта на спорта, литературата и изкуството.
Монарха е Grand Master of the Order, а награждаването е на конкретен национален празник на държавата – Денят на краля (преди е бил Ден на кралицата).
Знакът на ордена е малтийски кръст, покрит с бял емайл, между лъчите на кръста е монограмата на  Вилхелм І, а в средата на кръста е кръг от син емайл с девиза на ордена «Virtus Nobilitat» («Достойнството облагородява»). На обратната страна е изобразен лъва от герба на Холандия. Върху кръста е кралската корона. Орденската лента е синя с оранжеви ленти по краища.





Орден на Орански-Насау (нидерл. Orde van Oranje-Nassau) —за особени заслуги пред държавата. Могат да бъдат наградени също и чужденци и постоянно живеещи в чужбина холандци.
Наследник на „Орден на дъбовата корона”, с който първоначално са награждавали работещите чужди дипломати в Люксембург и Холандия. След смъртта на сина на Вилхелм ІІ, на трона идва малолетната Вилхелмина, чийто регент е била майка й – кралица Ема. Тъй като династията е управлявала и херцогство Люксембург, където е било недопустимо жена да бъде управляващ монарх, родословното дърво се разделя – властта над Великото херцогство е наследена от представител на друга линия от рода Насау - херцог Адолф I, и Люксембург се отделя като независима държава.. Затова старият орден през 1892 г. е трансформиран от кралица Вилхелмина във «Орден на Орански-Насау».
Знака на ордена е малтийски кръст с бял или син емайл, краищата на кръста са украсени с златни топчета. В центъра има емайлиран медальон с хералдическият лъв със стрели в едната ръка и меч в другата, на фона на синьо поле със златни планини. По края на медальона е надписа «JE MAINTIENDRAI». Между лъчите на кръста се преплита лавров венец, а когато се връчва за военни заслуги вместо меч са два скръстени меча. Орденската лента е с оранжев цвят със сини краища.





Кралските ордени
Орден на Златният лъв Насау - Този орден е разделен между две управляващи династии Насау – Люксембургската и Нидерландската.
Холандският орден е награда като лично поощрение към краля, както и  за лица, имащи особени заслуги към монархията или към кралският дом. Този орден се връчва изключително рядко.
Принцовете на двата дома Насау се раждат рицари на този. През 1984 г, кралица Беатрис и Великият херцог сключват съглашение, според което и принцесите също получават ордена, но при навършване на пълнолетие.
Инсигниите на ордена са знак (сложен на лента през рамото) и звезда.
Знак представлява златен малтийски кръст от бял емайл със златна монограма ”Н” между лъчите на кръста. В центъра е кръг от син емайл със златна окантовка и с изобразен златен лъв (Насау). На обратната страна е изписан дезива «Je maintiendrai» (Аз ще съхранявам). Лентата е жълто-оранжева, от моаре (копринен плат, вид тафта с вълнообразен ефект на отблясъците), със сини ивици по двата ръба.
Звездата е сребърна, с осем лъча, класическата форма за този тип. В средата е знака на ордина (лъва) на син фон и бял кант с девиза на ордена, изписан със златни букви.
Към ден днешен Вилем Александър е един от двата Великите магистри на Ордена.




Орден на Оранският дом - учереден от кралица Вилхемина през 1905 г. за да се награждават нидерландски граждани и чужденци за заслуги пред краля и династията.
След реорганизация му през 1969 г. ордена се разделя, появяват се още два (Орден на Короната и Орден „За вярност и заслуги”), а първообраза придобива 3 степени:
1.   Големият кръст (нидерл. Grootkruis) — знака на ордена се носи на лента през дясно рамо, а звездата – от ляво на гърдите;
2.   Големият почетен кръст (нидерл. Groot erekruis) — носи се на лента на врата;
3.   Почетен кръст (нидерл. Erekruis) — знака е оформен с лента за да се носи на гърдите, от лявата страна.





Орден на Короната
Възникнал след реорганизация на Ордена на Оранският дом, като знак на равенство и с другите "домове". Ордена принадлежи на Кралската династия, награждаването се прави от управляващият монарх, по негово усмотрение, без консултация с правителството. Най-често се награждават чужденци, отличили се с нещо пред монарха. Със сребърният медал се връчва при държавни визити.



Орден „За вярност и заслуги”
След реорганизацията на Ордена на Оранският дом, пак с цел равенство, се появява и този орден. С него се награждават тези, които вярно и достойно служат на родината и монарха. Като правило, с него се награждават тези, които са служили 25 години (сребърният) и 40 години (златният).
Ордена има две степени – златен и сребърен.


Дворци и резеденции

Династията Орански е обичана от народа и достатъчно богата, но от гледна точка на външните белези на това богатство при тях всичко е доста скромно. Дворците, които се ползват от семейството на монарха са само 5 (и то с уговорка).

Скрит текст:
Главната и официалната резиденция се смята Кралския дворец в Амстердам на площад Дам. Куриоза е, че огромната сграда е с дървени греди и построена от жълт пясъчник. Някога там е била резиденцията на Наполеон, по-късно двореца е предаден на Оранският дом, а от 1935 г. държавата го изкупува за хазната си.
В момента той е основният дворец за официални посещения, както и локация за отбелязване на големи празници и събития като Нова година, награждавания и гала вечери.





Кралският дворец Нордейнде (Noordeinde) в Хага е официалната лятна резиденция на нидерландската монархия.Работното място на кралица Беатрикс, сега на Вилем. Пред двореца е паметника на Вилхелм I Орански, по прякор Мълчаливият.


През 2014 г, Вилем Александър, по съобщения от пресата, е изхарчил £110 милиона за ремонт и поддръжка (май не само за този дворец). След обновяването, сега двореца изглежда така:

Скрит текст:






Конюшните


Дворец Хуис тен Бош  (къща в гората) е още една резиденция в Хага.
Резиденцията в традиционно холандски стил, построена по поръчка на вдовица на висш военен през 1648-52 гг. Много управляващи, вкл. и Наполеон, са предпочитали Хуис-тен-Бош пред другата резиденция в центъра на Хага. След разрушаването през Втората световна война, двореца е бил възстановен и реставриран.
Тук живеят престолонаследника Вилем-Александър със семейството си (преди това, семейството е живяло във Вила Eikenhorst)



Скрит текст:



Още една резиденция - Дракентейн. Тази резиденция е трудно да се нарече замък, (по-скоро замъче) близо до селцето Lage Vuursche, град Барн. След абдикацията, в тази къща живее Беатрикс.



Скрит текст:


Дворец Сустдейк (Soestdijk Palace) в Баарн.
Това е кралската резиденция с уговорките. Сустдейк е бил домът на кралица Юлиана и съпругът й, до тяхната смърт. Сега никой от семейството не живее там (но им се”числи” като кралски имот), от 2006 г. двореца се ползва за туристическа атракция и музей.


Скрит текст:




Официалният сайт на кралското семейство


Предишни теми:
Скрит текст:
Кралски работи и клюки - 14  Британските тиари
Кралски работи и клюки - 15  Ергените с кралска кръв
Кралски работи и клюки - 16  Децата-престолонаследници
Кралски работи и клюки - 17  Съвременните Сакскобургготски
Кралски работи и клюки - 18  Бижута с история
Кралски работи и клюки - 19 Дворците на британската корона  
Кралски работи и клюки - 20 Шведското кралско семейство
Кралски работи и клюки - 21 Датското кралско семейство
Виж целия пост
# 1
Чудесно оформление! Отново.

Максима, за мен, успешно се справя със съчетване на  кралски блясък и индивидуален вкус.
Винаги разглеждам нейни снимки с удоволствие.
Виж целия пост
# 2
Отново разкошна тема! С кеф изчетох първия пост. Blush
Аз също харесвам Максима, за която всъщност разбрах най-вече от кралските ни теми. 👑
Виж целия пост
# 3
Максима ми е любимка, радвам се че мога да науча още нещо за кралското семейство.
Виж целия пост
# 4
Дали е вярно в тази статия, по-точно за "враждата" между Кейт и Меган?

https://www.dailymail.co.uk/femail/article-6491261/Duchess-Cambr … ngham-Palace.html



Виж целия пост
# 5
Радика, короните и тиарите са на Нидерландия  Wink

Благодаря за темата, бях чувала съвсем бегло за това кралско семейство Flowers Hibiscus  Кралят и братята му са ми почти набори, да ги знаех на времето, да отида в един университет с тях и да бях грабнала единия Grinning
Виж целия пост
# 6
Радика, короните и тиарите са на Нидерландия  Wink

Благодаря за темата, бях чувала съвсем бегло за това кралско семейство Flowers Hibiscus  Кралят и братята му са ми почти набори, да ги знаех на времето, да отида в един университет с тях и да бях грабнала единия Grinning
Забелязахте ли как ги е родила един след друг - 1967, 1968, 1969!
А сестра й по-същото време ражда 4 синове - 1968, 1969, 1972 и 1975. Колко интересно - предишното поколение са само жени, а това поколение - само мъже. Още по-следващото поколение - пак преобладаващо момичета. Blush
Виж целия пост
# 7
Радика, благодаря за темата!
Харесвам много Максима, а и холандското кралско семейство. Изглеждат ни много земни хора.
Виж целия пост
# 8
Ау страхотни са, много са ми сладурчести тези. Браво на Радика отново!

Само искам и аз да вметна, че това превръщане на пепеляшки в принцеси малко не ми харесва. Някак ствсем обезличава кралската институция. Особено, като почнат да разчупват нещата. Всичко се превръща в един панаир, но пък тъкмо да се забавляваме с изцепки.
Виж целия пост
# 9
Сватбената рокля на Мабел. Интересен избор
Виж целия пост
# 10
Много,  много благодаря за темата!

Харесват ми холандците, симпатяги са 😁
Виж целия пост
# 11
Радика, много благодаря!
Любими са ми холандците, за тях всъщност разбрах от темата.
Виж целия пост
# 12
Много харесвам Максима.
Благодаря за темата.
Виж целия пост
# 13
Радика, Flowers Hibiscus

За да не е само запис, малко лични снимки от кралския дворец в Амстердам. ползват го мисля само за представителни цели.


Скрит текст:









Виж целия пост
# 14
Радика, короните и тиарите са на Нидерландия  Wink

Blush Ами да! Ама с копи-пейст така става!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия