Дискусионна тема. Говорилник. Частно vs държавно образование.

  • 39 439
  • 855
# 180
Дано, Шарки, някой се включи, макар че се съмнявам, понеже тук  дискусиите все около софийските училище се въртят. Друг пример да ти дам тогава на ниво София- колко деца на хора с наистина големи възможности, които не пестят пари за образование, дори не  са се пробвали в АК? Причини разни - на едни им се струва, че след 10 години интензивно изучаване на английски в частни училища , още от частните градини, е по-добре детето да се концентрира над друг език в гимназията. На други не им се нрави американската система, на трети друго, но е факт, че пари и желение за инвестиция в образование от страна на доста  родители не липса. И какво - тези деца, които даже не са гледали на Колежа като вариант при недостатъчно добро справяне  на НВО, показател ли са, че Колежът запада... Не, ще кажеш, нали? И ще си права. Е,  каква е разликата с варненската ЕГ тогава? Просто един я иска най-много, за другс математически, технически и други наклонности е компромисен вариант заради факта, че е езикова, а не защото е затъваща,  за трети не представлява пък никакъв интерес. 
Виж целия пост
# 181
Лично аз намирам изключително полезни мнения последните страници. Много благодаря!
Само черни облаци виждам като перспективи, ще трябва да прекарам много часове в четене и мислене.
Някой нещо за Politecnico di Milano?
А децата какво говорят? Не сегашните 12-окласници, а сегашните 10-окласници, да кажем. Те май повече се вълнуват от това "какво", а не "къде", но ако на "какво"-то са ти отрязани половината опции, а другата половина са с език, който не знаеш, то "какво"-то няма много смисъл да го мислиш.
 
Виж целия пост
# 182
Тинки, в Politecnico di Milano изкара една година най-добрия приятел от прогимназията (120то) на големия ми син, чиито родители са архитекти (имам някакви спомени, че детето искаше да учи автомобилен дизайн). Ами върна се в България и записа ВИАС. Така и не разбрах, трудно ли му беше, скъпо ли в Италия...Както и да е, следващия път като се видим с големия ми син, ще го разпитам за подробности.
Виж целия пост
# 183
Тинкърбел, извинявай, ако съм пропуснала, но ще попитам. Девойката  ти с втори език немски ли беше в Колежа? Нали спрягат там много добра учителка по езика, нещо Камелия/ Красимира/Кремена ми се върти в главата? А сега в СМГ с немски ли е или с английски? Ако има някаква прилична основа с немския, то има и време в остатъка от 10 клас и в другите две учебни години да го докара с доучване до нужното ниво С1. Не е непосилна задача, освен ако не започне тепърва сега от АВ, затова питам. В Германия има доста добри технически университети, на един хвърлей разстояние е страната в  сравнение със САЩ и  държавите от Далечния Изток, издръжката на студент е може би най-ниска сред  Острова, Холандия, Дания, Франция и т.н .  Няма и такси за обучение -  е, съответно и стипендиите са кът.Назад във времето Oceans  беше пускала линк към публикация за  смятащите, че  немските университети не струват, понеже са надолу в рейтингите, в която  се обясняваше детайлно защо те  не са  в челото на класациите, въпреки че качеството на обучение в тях  не отстъпва на това в доста от по-предно позиционираните  топ унита. Не отговаряй и ме извини, ако мислиш, че е твърде лично питането. Simple Smile
Виж целия пост
# 184
Тинкърбел, в Политекнико ди Милано всички бак са на италиански, освен арх. дизайн, който обаче също иска италиански. Не знам на Шарки познатият какво и на какъв език е учил.
От тук: https://www.polimi.it/?id=6499&L=1
Ти нали спомена, че не те безпокоят езиците, защото има езикови години - може би това е опция, 1 година само език някъде и после започва 1 курс на езика. За Германия имам такъв пример, но момчето след езиковата година се върна и учи в България. Не съм питала защо, някак не ми е удобно.  
Идеята на Русалка също не е лоша, впрочем, права е за всичко, а и така няма да се губи година. Не съм чела Oceans, но за мен обучението в Германия е на ниво не по-лошо от това в ОК или САЩ. А и не робувам на марката, особено когато зад нея стои бизнес за милиарди.  

Шарки - твоят познат да не е карал само езикова година? Или е от Италианския лицей?
Виж целия пост
# 185
Ще питам, не знам, може и само езикова година да е карал и даже да не я е изкарал (причини много).  Може и да било трик да избегне кандидатстването в УАСГ - по мое време имаше такива трамплинчета за прием на децата на по-специални родители. Не, не е учил в Италианския мицей, мисля, че завърши Строителния техникум (нали така се казва училището до метростанция В.Левски?).
Виж целия пост
# 186
Русалке,

А как се чувстват децата в Германия с тази бежанска вълна?
А и какви са настроенията там срещу чужденците?

За 2018/2019 в Политехническия в Милано ми дава "Компютърни науки и инженерство" на английски например.
http://www.polinternational.polimi.it/educational-offer/laurea-m … -and-engineering/

само не погледнах за каква степен е.

Всъшност при настоящите технологии установих, че няма близо и далеч, а по-скоро къде какви преспективи имаш впоследстивие.
Харесвам много Германия, социалната й система (простете ме , но здравната -не. Или по-точно качеството в доста болници), но настроенията там започнаха да ме притесняват.
* За болниците в Германия ще се допиша, защото съзнавам, че съм на противоположно мнение от 99% от българите. Просто такива случаи е имало около мен, че са ми създали тези впечатления и то от лека ситуация как могат почти да изпуснат човек .
Виж целия пост
# 187
Ross,
Скрит текст:
сигурно зависи човек къде в Германия е. Дъщеря ми не се оплаква, засега си е съвсем спокойно (по-шаренко е около гарата по мои наблюдения, но тo така е навсякъде), дай боже и така да си остане. Разбира се, има турски квартал, аз бях много резревирана, очаквайки там да видя  друг свят. Но отидох, понеже в тамошен магазин се оказа, че българите си купуват например кори за баница. Ми, честно казано, нашият "Цар Симеон" и околностите му са по-плашещи. А за отношението към чужденците - гарантирано не е негативно, напротив. Дъщеря ми работи в изцяло немски колектив от млади хора, единствената чужденка е сред тях, и като си заидва насам, винаги някой от германците й поема на драго сърце част от ангажиментите, за да постои повече тук. Не че тя не ги връща тези часове след това, но важен е жестът във въпросния времеви период, не са й длъжни все пак. Винаги е с тях на партита, на грил вечери в къщата на шефа в покрайнините на града, на боулинг.  В самия университет има тютори, които не са германци, просто хората отговарят на условието да са с максимален или  около него успех  по предмета, по който водят упражнения.  Хората като цяло са отворени към чужденците. По въпроса за здравното обслужване не мога много да се изказвам, слава богу не й се е налагало да има сериозен сблъсък с него - обаче са запoзнати примерно в лекарските практики с нашата ЕЗОК карта, признават я, не правят въртели на студентите. Доста шансове биха имали хора с техническо образование/информатика/икономика - в града й са концентрирани сериозни  работодатели като Siemens, Bosch, Adidas, Datev, Man, Diehl, френският концерн Areva..
Скрит текст:
И не мисля, че няма близо и далеч, има, поне за мен. Наскоро с един протребител на лични споделих, че дъщеря ми е одобрена за следващ етап, интервю за програма за семестър/година с поети разходи за обучение в един американски и в  един азиатски университет (Южна Корея). Само цените на билетите ( и последващите транспортни връзки в САЩ) като видях, свят ми се зави, бързо трябва да се откажа от приятната емоция на всеки има-няма два месеца тя да наминава  за кратко насам, ако се случи да иде натам. За общежитията да не говорим.. Сега, аз не съм показател, някои заради това изказване ще ме нарекат егоист, гледащ на него да му е кеф, циция, цепеща стотинката на две,  но се налага трезво да  си правим сметката, че от догодина ни чакат разходи за нови две студентки, една от които (ако я приемат), поне първата година гарантирано няма да работи заради тежестта на следването. Ако човек е с едно или две деца, нещата все пак са други. Та разни доводи имам да предпочитам близкото пред далечното..
Виж целия пост
# 188
Ross, линкът ти е за магистърска програма. В линка, който дадох, са изброени  всички бак и е посочен с иконка езикът на преподаване - за улеснение при разглеждането. Само една е и на английски - архитектурен дизайн, и т яе смесена, не е само на английски.  

Питането ти е към Русалка, но понеже и моето момче е в Германия, в много голям град, ще споделя и аз, че се чувства добре, пу-пу.
Разбира се, опасност от терористични атаки винаги има, но в Англия е същото, при това са повече и с повече жертви (метрото в Лондон, стадиона в Манчестър). Това не виждам да  е спряло наплива от българчета към острова. И на други места има такава опасност - и в Мадрид имаше на Аточа. И в Москва имаше. И в Брюксел също. И основно са причинени от родени и израснали на място терористи, само онзи берлинският с камиона май беше влязъл като бежанец, останалите всички са местни, които нямат нищо общо с вълната от бежанци. Освен другото, Германия бързо и ефективно екстрадира след отказ за статут и напоследък ускори много разглеждането на апликациите. Дано не се случва никъде, пу-пу.
Относно имигрантите с постоянен статут - нямам впечатление да са по-малко в Холандия, дори мисля, че пропорционално на населението може и да са повече. Все пак е колониална сила, а те всички имат много имигранти от бившите си колонии. Но както виждаме, това не пречи на българчетата да учат и там, както и на острова. И така трябва.
Изобщо не искам да говоря за медиите, отвратена съм от тях и тяхната жажда за сензация, и тяхното преекспониране на темата за имигрантите в Германия- също като със скандалите в СМГ. Моят съвет е който иска да види и разбере, да се разходи, да разпита, да поживее.
Русалка, в турските квартали има ресторанти с много хубава, почти българска храна Simple Smile
Виж целия пост
# 189
Мен по-притеснителни ми се виждат сексуалните престъпления и побоищата от мигранти, отколкото терористични атаки.
В град, който познавам добре, вече имаше няколко изнасилвания от бежанци. Преди това никога не се е чувало за подобни неща.
Виж целия пост
# 190
Е, питам се, къде няма такива случаи в големите градове, и не само от имигранти, просто те са по-интересни и на тях се обръща повече внимание. И се използват много ловко в хибридната война от страна на Путин (всъщност, браво на него, умен човек и знае как да изработи масата). Не искам да пренасяме  мигрантската тема и тук, за мен тя е отвратителна.  Който смята, че в Германия е опасно да се живее, е свободен да отиде там, където смята за безопасно. В Пхенян, може би. Или  в Москва.   Между другото, напоследък Москва и Пхенян са в разцвет на приятелските си отношения. Как да е.
Ще питам, не знам, може и само езикова година да е карал и даже да не я е изкарал (причини много).  Може и да било трик да избегне кандидатстването в УАСГ - по мое време имаше такива трамплинчета за прием на децата на по-специални родители. Не, не е учил в Италианския мицей, мисля, че завърши Строителния техникум (нали така се казва училището до метростанция В.Левски?).
Да, това е Строителният техникум и децата от него влизат със специална квота в УАСГ, без архитектурния факултет.
Виж целия пост
# 191
Толкова мъчно ми става като ви чета, че чак ми се плаче. За опция "работа в България" след завършване  няма и намек. В нито един пост.
Виж целия пост
# 192
Толкова мъчно ми става като ви чета, че чак ми се плаче. За опция "работа в България" след завършване  няма и намек. В нито един пост.
Тя е априори винаги отворена, защо да я обсъждаме? Знаят езика, имат статут, имат разрешение за работа, имат network, имат жилища и всеки, които реши, няма проблем да се върне. И после пак да замине. Ако знае езици и има конвертируемо образование, няма проблем да пробва на различни места.
А тук се обсъждат опциите, където има неизвестни, алтернативи и евентуални пречки.
Виж целия пост
# 193
Има немалко връщащи се насам. Една от дъщерите ми е доброволка в Каритас, там две от момичетата са завършили в Холандия, работят и доброволстват тук. Завършили гимназията на децата ми хора пък  са учредили стипендия за студенти в Германия, които искат след обучението си да се върнат тук. Не е като да няма кандидати за стипендията, въпреки ограничаващото условие . Времето ще покаже къде ще се реализрат младите хора, познавам деца, карали второ висше тук, след получено такова в Германия/Холандия и т.н.
Виж целия пост
# 194
Моля! Дори не съм си помисляла за терористични атаки, че тръпки ме побиват и изпитвам панически ужас, че следваща е Холандия.

Русалке,
Благодаря за отговорите!

Това което имам впредвид е, че почти не срещам местни хора в големите немски градове, ако мога така да се изразя. Че някога хората трепереха от немската полиция и никой не смееше и да си помисли за зулум, а насред Кьолн стават масови изнасилвания от мигранти.
Съвсем не съм съгласна, че е същото в Холандия. Само Ротердам е по-шарен. Но никъде не ме е страх да вървя.
Турците никога не са създавали притеснения на Европа. Те са тук от средата на миналия век. Мисля, че вече са даже около 10% от населението на Холандия.Съвсем не визирам тях.

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия