Пазарът на недвижими имоти-какво се случва реално? - 34

  • 44 515
  • 770
# 45
Приятел, под тези 400-500 евро на квадрат говорим, че влизат и всичките хиляди разрешителни, проекти, асфалтирания и т.н (без парцела). Иначе самото строителство като изливане на бетон, шпакловане и т.н. струва според теб 400 евро / квадрат? Хахахахха
То по твоята логика никой нямаше за някви 10% да се бъхти толкова и столицата нямаше да е цялата от до в строителни обекти. Wink
Виж целия пост
# 46
Що не станеш строител и не продаваш на 400-500 евро със всичко. Ти наистина нямаш идея за какво става въпрос  Mr. Green
Виж целия пост
# 47
Ако коментарът ти е насочен към мен - нека чуя и твоето мнение колко излиза като себестойност. Явно много ги разбираш. Simple Smile
Я кажи грубия строеж на къщата ти в Пернишкото село колко излезна, чисто информативно?
Виж целия пост
# 48
Към теб е, разбира се. Поназнайваме това онова. Себестойност без стойността на парцела няма под 350 евро. И то при бетон от Враня, тухли Форати и трикамерна Рехау. И квото и да ти кажа няма да повярваш, защото си кон с капаци, така че по-добре търси някоя КСС да се поограмотиш как седят нещата.
На нас къщата ни излезна над 500евро/м2 без стойността на мястото, но със обзавеждането. Т.е. за малко над 150к евро се нанесохме. И за да имаш представа колко струва една част от строежа ти давам допълнителни примери:
Бетон 200м3 - около 25к лева
Дограма троен стъклопакет Саламандър, кафява, К стъкло и още не знам какво си - над 200лвм2, а имаме 100м2 прозорци. ОВИ инсталация с термопомпа близо 40к.
Тепърва правим соларната инсталация, и там досега сме на 10к лева, а има още работа.
Пак те съветвам, почни да се занимаваш със строителство, ще станеш милионер. Тъкмо пак се навъдиха такива измислени биснесмени  Peace
Виж целия пост
# 49
Само да обърна внимание, че при Кинт 2,3 няма как да има надземно РЗП 2000 на 700 кв парцел. Те ги обявяват със сутерените, даже някъде с две нива.
Виж целия пост
# 50
Ми именно бе chiana, нали и аз това казвам... Не знам кой е конят с капаците. Нали и аз казвам между 400 и 500 евро / квадрат като себестойност без парцел (и то без обзавеждане!). Да не говорим, че строители, които да слагат ОВИ инсталация (особено термопомпа) почти няма. Иначе съм съгласен, че ОВИ си е скъпа работа и друг път съм го казвал - връзва се около 50 евро / квадрат само тя. Аз говоря за масовото строителство, не за луксозно. Кой ти слага в масовото такива стъклопакети и т.н.
От всичко, което написа единственото полезно беше за бетона - 65 евро / квадрат. Това само бетон, без арматурата ли е? С арматурата колко излиза? 150 евро / квадрат? С труда колко излиза 220 евро / квадрат? Останалото са довършителните работи.
Да не забравяме, че при по-голямо РЗП има и някакви икономии от мащаба.
Виж целия пост
# 51
Не съм сигурна за арматурата, трябва да видя фактурите, защото цената много варираше от 1 лев до 1.50 през годината. около 70кг средно ни се върза на м2, Работата още 150лв горе-долу на м2 (тук влизат и зидариите). Покривът и там заминаха над 100лв за работа. Замазката стъпи на около 15 лв, мазилката със шпакловката на над 10. Мъжът ми прави сам електрото и слаботоковата, много пари и там заминаха за материали.
Но да кажем, че строителството ти излиза 450евро/м2 без парцела за една сграда от 1000м2 в кв. Витоша. Там обезщетението се движи около 25% (или левовата равностойност, няма никакво значение. Т.е. целият строеж ти излиза 450 000 евро. Обаче от тези 1000м2, собствениците взимат 250 и ти остават 750 за продажба (по-малко обезщетение от това НЯМА в СОфия) Т.е. за 450 000 евро ти имаш 750м2 за продажба, или 600 евро в НАЙ-ДОБРИЯ случай себестойност на м2! Като сложим норма на печалбата от 10% за 2 години, отиваме на 720. Заплащане на брокера, който продава и там отиват 30 евро и става 750. Това е нормална цена за най-евтините части на София. Всичко под нея ЗА МЕН е подценено, всичко над нея е Надценено и не бих купила.
Виж целия пост
# 52
Например в ОКупел преди бума, сегашния, бяха по 750, сега същите са по 1000-1100. Ако искаш. И само повишеното търсене  е причината. За Студенски град същите бяха цените. Е, то не може всеки лев в държавата да се завре в тухли в София и да няма промяна. Стагнацията обаче е вече сигурна, за който разбира къде да гледа. За спад ще видим.
Виж целия пост
# 53
За мен основния проблем е че българинът няма финансова култура. Допреди 5 години всчики влагаха парите си в тип КТБ да лапат от лихви, сега масово се говори да се купува, да взимаш наем, който да ти плаща ипотеката. Няма го финансовото възпитание да прецениш кое е изгодно към момента, а се действа принципа на стадото. Като излезнат 2-3 статии и масата бъде убедена, че оазарът е скъп всичко ще замре масово и ще има спад. И всички ще почнат да чакат двойно по-ниски цени и пак няма да купуват. И така колелото ще се върти  Peace
Междудругото 2015 година студиата в Студентски град се движеха около 25к/евро - около 600 евро/м2. И никой не купуваше. Тук само за месец в тази тема няколко се похвалиха че са купили там на по 45к за инвестиционен. Сега не излиза сметката с възвръщаемостта, да не говорим какво става като паднат наемите в района от 550 на 300 лева (а има голяма вероятност това да стане след година-две, като излезнат на пазара хиляда едностайни апартамента там)
Виж целия пост
# 54
Интерсно ми е да следя коментарите, но истината е, че не виждам много движение на пазара на имотите. В центъра има няколко заковали се над 240к и си стоят бая време. Продавачите опитват да пълзят нагоре, но купувачите не са се юрнали. За какъв интересен пазар говорим тогава? И аз пак питам, ама никой не ще да ми каже - кои са тези дето ще ви изплатят парите от това, че вие ще купите апартамента, а те ще живеят под наем в него. При население където близо 90% от хората са собственици на апартаменти - кой ще наема в такива размери, че да си струва инвестиране в апартамент.
Виж целия пост
# 55
А какво му беше лошото на КТБ? Супер доходност, като от добър бизнес, при нулев риск. Що па не?  Mr. Green

Това беше една аномалия, ама много изгодна, и се минаха според мен тези, които казваха "Това не са нормални лихви, не слагайте пари там". Ми да, не бяха нормални, ама при тази държавна гаранция кво ти пука?
Виж целия пост
# 56
До гарантираното, да, ама над 2млрд лева изгоряха на над гарантираното. И то на нормалните хора, на Вежди Решидов му изкупиха с цесия на 100%, както и на други.
А 2млрд са 2000 двустайни апартамента по онези цени, има няма 100 сгради  Mr. Green
Виж целия пост
# 57
До гарантираното, да, ама над 2млрд лева изгоряха на над гарантираното. И то на нормалните хора, на Вежди Решидов му изкупиха с цесия на 100%, както и на други.
А 2млрд са 2000 двустайни апартамента по онези цени, има няма 100 сгради  Mr. Green

Ми да са си нацепили влоговете на по 200 000, кой им е крив, че не са? Такава сладка опция им се отваря, а те от мързел съвсем не са взели мерки да се подсигурят.
Виж целия пост
# 58
Нормалните хора, които имаха под 196 000 лв. не са изгорели. Другите да са мислили, аз не бих държала милиони в една банка при такива лихви, това си е чиста проба глупост. Иначе на много "големи" хора съм виждала да се изплащат влогове до 196 000 лв. а притежават много повече, без да споменавам кои са, туй като по това време работех в банка, която изплащаше влогове от КТБ. Всички със суми над 196 000 са изгорели, няма големи и малки.
Виж целия пост
# 59
Абсолютни глупости, направиха си цесиите хората и си взеха парите. Ама ти в банката това няма как да го видиш.
Българинът вярва в две неща - кеша и имота.
 Нормално,при 10% доходност кой ще ти купува апартаменти да ги отдава под наем за макс 5%?
Сега имаме обратния феномен - никой не иска да си държи парите в банките, всеки търси апартаменти. Това е психологията на средностатистическия човек.
Какво да си правиш парите иначе, като си преживял няколко кризи и си спестовен, не си голяма риба и не ти се поемат рискове?
Имотът поне може да го пипнеш, там си е, и т.н. Тезата,че сме намаляващо население и аз я подкрепям, но има едно поне 15 години преди да се усети стабилно, тогава ще му мислим.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия