Често пъти приемът на високодозирани железни продукти води до редица странични ефекти – болки в стомаха, гадене, оцветяване на зъбите и изпражненията. Всички тези нежелани реакции водят до значителен спад в качеството на живот. Причината за тези проблеми е, че в практиката масово се назначават железни препарати с висока концентрация, но ниска резорбция. Възможната дневна резорбция на железни йони през тънкото черво варира между 1 mg – 1,5 mg. За пример, един стандартен продукт от 100 mg съдържа средно около 30% железни йони, а от тях реалната резорбция е около 5% или 1,5 mg. Остатъчното количество железни йони в тялото е причината за проявата на всички нежеланите реакции.

Защо резорбцията на стандартните продукти е толкова ниска и има ли алтернатива?
Ниската резорбция се обуславя от това, че стандартните продуктите се синтезират във фармацевтични заводи и нямат естествени свойства. Проучване на СЗО доказва, че около 20% от бременните жени, на които е предписано лечение с високодозирани железни продукти, самостоятелно прекратяват приема им заради неприятния вкус и множеството странични ефекти.

„Медицината е изкуството да се подражава на лечебното въздействие на Природата“ – Хипократ



Възможна алтернатива е да се използват натурални продукти с ниска концентрация на железни йони, но с висока резорбция. Такъв продукт е Ferrotone, който се добива от естествен извор в северен Уелс. Ferrotone съдържа ниска концентрация на желязо, но с висока резорбция до 40%. Добавеният сок от ябълка придава на Ferrotone приятен вкус, а естественият витамин C способства за увеличаване на резорбцията.


Задайте своите въпроси към д-р Милкана Щерева, свързани с желязодефицитната анемия в консултативната ни тема, която ще е активна до 5 април 2019 г.