Спестяване на пари

  • 128 045
  • 2 245
# 2 130
Описване на разходите върши работа за хора които не са свикнали да си правят сметка много-много и накрая се питат "Къде отидоха парите?". Там се вижда къде са отишли и колко, освен че като се предприемат мерки евентуално, може да се проследи доколко са ефективни като се сравнят разходите с предходни периоди. Та не е само за планиране и разпределяне на бюджет, дори и само информативно за начало пак помага. Все от някъде трябва да се започне.
Виж целия пост
# 2 131
E при основни продукти се вижда още в магазина кое е най-евтино, на рафта там гледаш пет вида веро и са едно до друго, сравняваш. Но ако имаш навика да си вземеш вместо едно веро пет различни видове веро, тогава вече е въпрос на мироглед и лайфстайл и не виждам смисъл да се правят тетрадки за да спестиш 20ст. Като хоби вече може 😁

Моят опит специално с верото е по-добре по-скъпо, но ефикасно, отколкото боклук. Аз си купувам едно конкретно, което измива добре. Проба-грешка, докато намерих “моето”. По-скъпо е, но аз не ползвам често. Имам миялна. Същото се отнася и за тоалетната хартия. Купувам луксозна, когато е намалена. Имам къде да я съхранявам. Така пандемията ни завари с добър запас от тоалетна хартия. Хахаха.
Същия принцип следвам за много други неща. Евтиното често излиза по-скъпо.
Виж целия пост
# 2 132
Аз бях писала вече, че част от основните продукти, както и сирена и кашкавали купувам от Турция. Много по-евтино ми излиза, а и качеството е несравнимо. Аз и много замразявам по принцип. Вчера взех две парчета пресен салам. Ползвах 1/2 от едното парче за омлет днес, остатъкът заминава във фризера. Обаче понякога ми се налага да пазарувам неща, които могат да се заскладят или замразят, но без намаление дори в един супермаркет са по-евтини, отколкото в друг с намаление. При условие, че магазините са ми на една крачка, не виждам повод да дам и лев повече там, където мога да си го спестя.
Виж целия пост
# 2 133
За да пести човек трябва да има повече от прилични доходи,другото е в сферата на мизерията.Няма как 4 членно семейство с доход 2или3к да пести освен ако не си купува ниско качествена храна,дрехи 2употреба и никакъв соц живот извън работното място.
А ако има кредити и не може да си плати сметките за парното пак ли ще продължава да си купува лукс храна, дрехи и на ресторант всяка вечер?
Виж целия пост
# 2 134
По-скоро има кредити, защото няма дисциплина и не може да си управлява финансите.
(Изключвам евентуално само ипотечен кредит, където пак сума народ се изхвърля ненужно във възможностите си, ама що пък да не).
Масово по темите се правят кухни и бани за 10-20к с мивки от не знам си кво и плочки от не знам къде... Миялни и сушилни по 2к, пък компютри нам къв ъпгрейд били...
После бум в тефтерите да разнасят разходи. И да следят 50 ст намаление на някое масло в Кауфланд...
Много ефективно, няма що...
Виж целия пост
# 2 135
Такива пък генерализации са ми направо противни. Разнасяли по тетрадки и следяли намаления, щото имали ниска финансова култура и купували мивки за 2К. Joy
Има хора, които имат време. Защо пък да не следят?
Има хора, които работят на крайно ниски заплати, сега ще кажеш, защото са прости, та да работят на по-добри позиции сигурно?
Има болни, комарджии, многодетни семейства и т.н. шарен свят. Всеки пести със собствен мотив, откъде и колко ти ли си, която да казваш?
Виж целия пост
# 2 136
Еми както някой ми казва да разнасям по тефтери някви цифри, току виж някак си се променили... По същия начин за мен посочените примери са точно ниска финансова култура.
Що се засягаш лично ?
Хора без работа... Ти го каза.
Виж целия пост
# 2 137
Както вече беше казано, евтиното в дългосрочен план може да излезе доста по-скъпо. От материали за ремонт, подновяване на кухни, бани и т.н. не е най-добрата идея да се “пести”
Виж целия пост
# 2 138
То от такива мантри е юруш на кредитите..
Какво като ти е алпака мивката, а не е с нам къв технически камък плота?
И плочките в банята ако са от 20 лв, а не от 120 /кв ?
Все тая, и кредитите, и плочките явно не са в обсега на тефтерите. Важно е прахът за пране да е на прИмоция 😉

Значи не пестим от кредити, от Ел уреди, от ремонти, от тоалетна хартия също... То остана едната храна - ми колко толкоз пък да се яде, че чак да се пести?
Не е ли по-добре да ям по-качествени продукти,  вместо да имам нам кви вратички за кухнята... Щото после здравето кво го правим?
Но за храна не съм чула някой да тегли кредит и да се вайка. Кредит се тегли за "лукса", после се чудим какво да ядем, че трябва да има приоритетно за телевизора нам колко инча.
Виж целия пост
# 2 139
За да пести човек трябва да има повече от прилични доходи,другото е в сферата на мизерията.Няма как 4 членно семейство с доход 2или3к да пести освен ако не си купува ниско качествена храна,дрехи 2употреба и никакъв соц живот извън работното място.
А ако има кредити и не може да си плати сметките за парното пак ли ще продължава да си купува лукс храна, дрехи и на ресторант всяка вечер?
Има много такива които гонят изкуствено създаден  стандарт но това е др тема.Кредити за почивка и всякакви глупости.
Виж целия пост
# 2 140
Телевизора с нам колко инча отдавна го изхвърлих. Не може никой да ми диктува от тв. какво и що ,реклами на килограм какво да купя и как да живея.Залагам на качество пред количество не само за храна ,а в всички сфери на живота. За целта са необходими адекватни доходи, какви тефтери , какви 5 лева.
Виж целия пост
# 2 141
Темата за кредитите е на друго място. Тук е тема за спестяванията. И, да, мантрата, ще взема евтиното с цел точно да ми останат (повче) пари, за да “спестя”, което е точно в контекста на темата, в дългосрочен план може да излезе мнооого по-скъпо и неспестовно.
Виж целия пост
# 2 142
Мога само да се усмихна на всяко "бум в тефтерите". За мен и моето семейство това работи чудесно. Спрямо доходите ни се справяме много по-добре когато имаме поглед къде какво отива. Лятото 3 месеца нищо не писахме - Ами нищо и не спестихме.
Виж целия пост
# 2 143
Начин за следене и съответно контрол са си въпросните тефтери. При който каквото работи, важното е да работи... Не виждам разлика дали ще е тетрадка, халваджийски тефтер или най-новото мобилно приложение за съставяне на бюджет.
Въпросът е какво се прави с тази информация после и дали се прави нещо, че да се подобряват нещата.
Виж целия пост
# 2 144
Е, тефтерите … като средство на икономическо себепознание. В днешно време, в без кашовото общество, банката държи цялата информация: къде, какво, колко и кога си купил. Такива хубави визуализации правят с кликче или две. Пък и с изкуствен интелект за нула време профил ти е създаден, чак за бъдещото ти потребление. Въпросът е, че като те познават толкова добре, ти продават и квота имат за продаване. Пък ти си вкарвай покупките в тефтерче или екселче.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия