Селска къща – поглед към малките детайли (продължение)

  • 53 301
  • 758
# 225
Благодаря ви за отговорите😊. Enimna, какво означава парна инсталация - колет с радиатори на водна риза ли? Kath, това въздушно парно какво представлява? При нас вече има изградена водна риза с радиатори и сега чуденката ни е какъв да е котела - на ток (в момента е такъв), пелети или дърва.
Виж целия пост
# 226
Нарцис, заварихме къщата с голяма градена камина. Половинката се запъна, че трябва да намерим начин да монтираме водна риза и горелка за пелети в камината и да сложим радиатори по стаите. И на третата година успя 😝. Та намери се инженер, който по поръчка успя да ни изработи достатъчно мощна водна риза и сега подгряваме водата в инсталацията или с пелети, което е най - мързеливия начин или с дърва, ако пелетите са ни свършили. Той държеше да може да се ползват дърва, защото ако изгасне тока  за по - дълго време и юпиеса спре и парното спира, а с дърва в камината може да топлим целия първи етаж. Дано да съм обяснила правилно.
Виж целия пост
# 227
Като спре тока и издъхне юпиеса гледахме да имаме зареден акумулатор подръка. В една снежна буря след резервния акумулатор подкарахме и акумулаторите на автомобилите, само и само да не стоят на студено децата.
Виж целия пост
# 228
Ние се топлим с котел на сламени пелети, по 160лв.тона(доскоро бяха по 130). В друга тема съм го споменавала. Мъжът ми и негов приятел изобретиха и патентоваха тази горелка. С 5 тона изкарваме зимата, а топлим цялата къща (по 65кв.на етаж), бойлер, съдомиялна. Е, с добра изолация сме.
Виж целия пост
# 229
Perunika, вашия вариант ми изглежда уникален!
Виж целия пост
# 230
Ние за нашата къща сме предвидили изграждане на инсталация с термопомпа въздух - пропилен гликол. Може да с ползва и въздух -чешмяна вода, но при този вариант през зимата може да се получи замръзване и пукане на тръбите. За това сме решили системата да я напълним с пропилен гликол. За топлата вода освен  термопомпата, най-вероятно ще добавим и слънчеви колектори/батерии/. Това още го обмисламе, т.к. допълнително ще оскъпи строежа, но пък после ще ни намали разходът на ел. енергия. Отделно ще имаме обикновена камина с дърва, като резервен вариант, поне в холо-трапезаро-кухнята да е топло при евентуално спиране на тока.
Виж целия пост
# 231
Моят мъж направи подово отопление от парното в антрето, трапезарията и две от спалните. Уникално приятно - пак има радиатори, но подът е топъл, нямах килими никъде и децата се търкаляха по плочките цяла зима. Освен това сутрин ботушите са приятно затоплени.
Парното е на два кръга - в трапезарията гравитачно, за да има поне една топла стая, ако спре токът за много дълго време (случвало се е две денонощия да не могат да оправят аварията). Другите стаи - с помпа.
В трапезарията имаше лед ленти на тавана, свързани с акумулатор, скрит в шкафа под мивката. Така имахме и светлина.
Ние живеехме там целогодишно и трябваше да сме подготвени.
Виж целия пост
# 232
delia къде това? край София почвата е ужас . Само камъни и глина. Колкото и да поливаш …

При нас е същото - особено глината, и в добавка сме високо и е хладно. Но действително виждам промяна, откакто се занимавам с руските методи. Когато почвата стои постоянно покрита, седи по-влажна и доста по-рохкава, не става на камък и не се цепи, както ако е открита. А на местата, където трупам голямо количество листна маса, пролет мога само с ръце да я разравям. Но иска доверие и наистина изобщо да не се копае, а само да се трупат слоеве органична материя - и отнема няколко години, за да стане по-добър почвен слой. Но тъй като аз бърза работа нямам и не целя големи добиви, просто упорито си работя по въпроса и ще си облагородя тази част, която ползвам за градина. Факт, че тази година за първи път имах домати, които при това станаха поне 2 седмици по-рано от на съседите, без аз да полагам практически никакви грижи освен поливане, без да съм ги плевила (щяха да изглеждат много запуснати, ама бях насадила много цветя между тях, така че те скриваха бурените и изглеждаше приятно - а за догодина вече ще имам плоскорез, така че "плевенето" ще е съвсем лесно) и без грам да съм се тормозила. Нито съм ги копала, нито съм ги торила, нито съм плевила - ей така ги боднах в земята и ги оставих. Дадоха съвсем прилична реколта, за всеобща изненада - не колкото на бабите, които са там постоянно и си ги торят, и пръскат, и поливат 2 пъти на ден и т.н. - но пак добра Simple Smile
Какво е "плоскорез"?
Виж целия пост
# 233
Нарцис, на долния етаж в кухнята свекър ми е преправил печката. От едната страна излизат кюнците за в комина, а отгоре има мека тръба, която качва топъл въздух на горния етаж. Не мога да обясня точно... все едно печката е облечена в още едни ламарини, в които има въздух чист, той се топли и се качва в стаите на горния етаж. Детската ни е над кухнята. Тръбата отива в нея, а от нея - в спалнята. Пробива се етажа и стената за да мине тръбата. Тя е с диаметър около 20 см. Скрихме тръбата във въпросната кутия " зебра " за да не я пипа детето и да е красиво.
Виж целия пост
# 234
Нашият слънчев колектор цяло лято но осигурява топла вода. Но се оказа, че с пелети същата вода се топли за 20-30 лв.за цялото лято.
Виж целия пост
# 235
Днес попадам на тази тема, но нямам време да ви изчета. Ще го направя в почивните дни. Гледам преправяте, пристройвате, реновирате стари къщи. И при нас стои този въпрос и сме в голяма чуденка. Имотът ни е наследствен. Има къща на два етажа, като вторият не равностоен на първия, тъй като покривът е с много чупки. Площта е около 85 кв. м. Намира в малък град, в който живеем. Ние живеем в апартамент и първоначално си мислехме да я пригодим за лятна къща. Дори ще ни е по- близо до работа. Районът няма канализация. Дворът е равен и поддържан. От миналата години го поддържаме ние - цветя, овошки т.н. Но с къщата се чудим какво да правим. Има работеща баня с тоалетна вътрешна, но е на много неудобно място под стълбище. Моите мъже са високи и си е доста неудобно. Отделно вътрешните врати са ниски. Имаме идея да свалим втория етаж и стълбището и да си направим по-широка нормалня баня.Така или иначе вторият етаж не е ползван от 30 години поне и ние нямаме нужда от него. Покривът е ясно, че ще се смени изцяло. С малки корекции първият етаж може да стане четиристаен апартамент с всичко необходимо за живеене. Но.... не можем да решим струва ли си инвестицията, защото от няколко места ми подхвърлиха , че този ремонт ще ми излезе колкото нова къща. Ел. инсталацията също трябва да се направи изцяло наново. Принципно сме си мечтали за дворче и такова търсехме доскоро, без къща. Просто за занимавка през лятото. По стечение на обсоятелствата се сдобихме с нещо доста по-голямо и изискващо доста повече като пари и усилия и не знам дали си струва. Пари не сме давали за него. Имаме спестени пари, но със заеми тепърва не ми се захваща. Знам, че решението трябва да си вземем сами. Търся и компромисен вариант, с по-малко разходи, тъй като не ни е основно жилище. В даден момент би могло да стане основно, тъй като апартаментът по-лесно би се продал. Децата са големи и не са при нас. Та чуденката е струва  ли си...Аз съм живяла в къща и знам колко усилия са необходими, ММ не е живял и му е мечта.

Виж целия пост
# 236
Момичета, много ви благодаря за отговорите и насоките. Тази седмица ще идват майстори да огледат парното и да дадат съвет какво да правим.
Виж целия пост
# 237
Ремонтът, когато е толкова мащабен, излиза доста - 60-70 хиляди, зависи точно какво ще се прави, може и доста повече. Но.
Ако къщата е с каменни основи, този камък е безценен. Ако има и допълнителни постройки, също е предимство. Когато ще се строи на празен терен, за документация ще трябват много пари и време. Преди няколко страници беше коментирано.
Ако ще се събори изцяло къщата, за да се ползват очартанията на сграда, пък ще се дадат мноого пари за изхвърляне на страшно много боклук.
Ние си купихме празно място на морето и само за да го разделим на два отделни имота- една чертичка по средата да се сложи /изменение на ПУП/, ни отиде над година и половина и до тук 2000лв.
Виж целия пост
# 238
Ремонтът, когато е толкова мащабен, излиза доста - 60-70 хиляди, зависи точно какво ще се прави, може и доста повече. Но….
Честно казано мащабен изглежда ремонът и това ме плаши. Но понеже първият етаж търпи малки изменения, все ми се струваше, че няма да е толкоз скъпо, но май греша. Няма да градим, ще събаряме. Има гараж и допълнителна постройка - масивни. Ако я видите отстрани ще си кажете,че късмет имам.Това не е изоставен имот, поддържамн е. Видях така преправена къща и изглежда супер, но няма как да разбера колко пари е излязъл ремонтът. С извозването на всичко и сега срещам проблем, кое къде да изхвърля. Със стари книги и мебели се боря в момента. Дарявам, изхвърлям, вторични суровини - няма край. Искам да я опразня, за да решим какво да правим. Основното ми колебание идва от факта, че не съм наясно ще се справим ли финансово. Съседи на улицата купиха огромна двуетажна къща, която има нужда от основен ремонт. Смениха прозорци наляха подовете с бетон и свършиха парите явно, щото това лято нищо не правиха. Не искам да почна нещо, което не ми е по силите. Винаги съм се страхувала от това.
Виж целия пост
# 239
Ами при нас ремонтът отиде година и половина. Постепенно влагахме. Каквото изкарвахме, отиваше там. И така не го усетихме кой знае колко. Ние разширихме етажите, имаше и копане, за да се смъкне нивото на долния етаж и стаите да станат по-високи. Правихме две бани, избихме дупка в пода за вътрешно стълбище, правихме такова. Та, имахме и за събаряне, и за правене доста.
Може ли снимки, ако имате.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия