Селска къща – поглед към малките детайли (продължение)

  • 53 456
  • 758
# 210
За мен макар, да е прилично близо до София, към 30 км не смятам, че е край София парцела, затова и не коментирах.
Иначе определено поне засега това, което виждам е за хубава и плодородна почва. Не е глинеста или песъклива и изобщо няма камъни. Но и двора предполагам, че преди години си е бил обработван.
Виж целия пост
# 211
И песъчливата почва може да се ползва за определени култури.
Виж целия пост
# 212
От опит на роднини знам, че щамповният бетон жестоко се пързаля на дъжд и сняг! Кой ли не падна в дворът им. Беше лакиран и след първата зима лакът падна. Уж добра фирма и не малко пари, че не бяха само пътечки. Смениха с клинкер.
Виж целия пост
# 213
delia къде това? край София почвата е ужас . Само камъни и глина. Колкото и да поливаш …

При нас е същото - особено глината, и в добавка сме високо и е хладно. Но действително виждам промяна, откакто се занимавам с руските методи. Когато почвата стои постоянно покрита, седи по-влажна и доста по-рохкава, не става на камък и не се цепи, както ако е открита. А на местата, където трупам голямо количество листна маса, пролет мога само с ръце да я разравям. Но иска доверие и наистина изобщо да не се копае, а само да се трупат слоеве органична материя - и отнема няколко години, за да стане по-добър почвен слой. Но тъй като аз бърза работа нямам и не целя големи добиви, просто упорито си работя по въпроса и ще си облагородя тази част, която ползвам за градина. Факт, че тази година за първи път имах домати, които при това станаха поне 2 седмици по-рано от на съседите, без аз да полагам практически никакви грижи освен поливане, без да съм ги плевила (щяха да изглеждат много запуснати, ама бях насадила много цветя между тях, така че те скриваха бурените и изглеждаше приятно - а за догодина вече ще имам плоскорез, така че "плевенето" ще е съвсем лесно) и без грам да съм се тормозила. Нито съм ги копала, нито съм ги торила, нито съм плевила - ей така ги боднах в земята и ги оставих. Дадоха съвсем прилична реколта, за всеобща изненада - не колкото на бабите, които са там постоянно и си ги торят, и пръскат, и поливат 2 пъти на ден и т.н. - но пак добра Simple Smile
Виж целия пост
# 214
Хедра, защо не пуснеш една тема за твоите методи? Много интересно звучат.
Виж целия пост
# 215
Всичко си има чалъмите и начините.
...
За самата къща няма какво толкова да се грижа - останало ни е единствено да сменим улуците и ще е напълно стегната. Някой писа, че се тревожел зимата да не замръзнат тръби и т.н. - ние си викаме есента ВиК майстор, който прави пълно зазимяване на къщата, като маха абсолютно всичко - сваля батериите на чешмите, източва водата от казанчета, тоалетни и т.н., откача и прибира хидрофорната помпа и пр. И пролет идва пак да закачи всичко - така сме спокойни, че нищо няма да се бъгне. Единственото, което леко ме тревожи, са няколкото бора, които имаме в имота и да не ги събори някоя буря, защото ще направят проблеми с кабелите за тока.
При мен покрив оправен, улуци прочистени и подновени.
Много добра идея е местното ВИК /някой майстор от тях/ да зазимява и на пролет да се появява пак. Чак батерии на чешми не мисля да свалям или поне тази есен не го направих. Повече ме притеснява бойлера в банята, 80 л., тази есен го източихме по подразбиране, но след разговори с познати с подобни къщи и бани, оставам с впечатление че сега не е направено достатъчно добре. Оставало някакво остатъчно количество вода, ще го мисля и това.
Иначе с местното ВИК бях в близки срещи по необходимост. Съсобственикът по нот. акт /баба над 90 г., която не живее там, а в град на 35 км. в близост, но е много разбираща и активна по мобилен тел/ категорично отказа изобщо да пуснем водата в имота. Съответно аз се включих като нов абонат, копане през улицата и по двора, разход над 700 лв. Не се почувствах в 21 век, но проблемът се реши. В края на м.септември установих, че никак не съм наясно и как точно се "зазимява" това водоподаване. Имам една външна нова шахта под навес=циментирана квадратна дупка с разни тръби, външен основен водомер и пр. неща вътре. Вътрешен водомер, който също се спира от три крана, въртележки и пр., поне тези са в червен цвят. Посъветваха ме да ги "завия, загърна" с одеяла, за да не замръзнат през зимата. Ясно е че едва на пролет ще разбера дали съм действала правилно.
Виж целия пост
# 216
В шахтата трупаме чували с парцали, слама....
Виж целия пост
# 217
Всички стари дрехи също в шахтата с водомера, а напролет се изгребват и изхвърлят.
Виж целия пост
# 218
На тръбите , които са най/ниско, на най ниското място в инсталацията слагате пробка за да източвате застоялите по хоризонтала тръби. В тоалетната се слага морска сол иначе се пука керамиката и т.н.
Дрехи в шахта с водомер не слагаме . Имаме пробка преди и след водомера и се източва хубаво.
Виж целия пост
# 219
Хедра, защо не пуснеш една тема за твоите методи? Много интересно звучат.

Ама те не са мои - това са идеите на Курдюмов и прочее имена, има си книги (които аз нямам време да чета обаче) и много, ама много видеа в youtube, където може да се види на живо какво и как правят. Мога да кажа аз какво правих, защото почнах миналата есен - събрах всичките листа, като опадаха, плюс каквото имах в компостера и го разхвърлях всичкото по лехите. Полях го обилно с препарат с полезни микроорганизми и покрих отгоре с найлон, затиснах с камъни отстрани и оставих така цяла зима да си стои. Пролетта махнах само найлона, като се стопи снега, останалото не съм го махала - като искам да садя нещо, копвам с мотиката да направя дупка и направо го слагам и връщам всичко обратно около растението. За граха направих просто браздички с мотичката през цялата поразкашкала се органична материя, наслагах семената и зарих със страничната част на мотичката.

Много ключов момент е, че не трябва да се тъпче земята - трябва да има точно определени пътечки и да се стъпва само по тях, като те също се покриват с трева (или с кашони, или борови иглички - абе каквото има човек на разположение, ама да е органична и разлагаща се материя). И лехите трябва да са толкова широки, че да можеш да се протегнеш от единия до другия край, без да ти се налага да стъпваш в самата леха.

И вече през останалото време се досипва поизсъхнала окосена трева около растенията - слама е още по-добре, ама нямам много (успях да си отмъкна един багажник, когато косяха нивите на път към къщата - колата ми стана на нищо, ама беше яко Simple Smile ). Едната част от обработваемата площ съм направила на импровизирани повдигнати лехи и е много удобно - ама за другата още го мисля как да стане, защото е под наклон и трябва да намеря и материали, и да копая, за да го подредя.

Имам и съвсем отделни две малки повдигнати лехи, които съм правила по инструкциите за тях - обаче там се насипват слоеве различни неща (кашони, клони, листа, трева, неразложени органични отпадъци от компостера) и отгоре купена почва за зеленчуци, така че тях не ги броя, защото не се ползва местната почва практически никак - те могат да се направят и върху циментова пътечка Simple Smile (при мен са там, където са били борове и почти няма почва, а и не може да се копае, защото има корени от боровете).

Мисля, че във форума има теми, в които се обсъждат подобни неща.

Иначе ето това видео ми е любимо - няколко части са, излизат отстрани.
https://www.youtube.com/watch?v=4XWalnmJcgY&t=74s
Виж целия пост
# 220
Здравейте, и нашето семейство се сдоби със селска къща. Вие с какво се отоплявате зимата? Въпросът ми е по-скоро към тези, които живеят целогодишно на село.
Виж целия пост
# 221
При нас от 3 дни се появи проблем. Излизат мухи - зелени от мазето и не знам защо са там?! Стоят си на стълбите. Пръсках с Килтокс и измряха, дано да не се появят пак. Нищо развалено/умряло няма. #2gunfire
Виж целия пост
# 222
Здравейте, и нашето семейство се сдоби със селска къща. Вие с какво се отоплявате зимата? Въпросът ми е по-скоро към тези, които живеят целогодишно на село.
Ние използваме къщата целогодишно. Първо използвахме прилежащата камина на първи етаж и бяхме купили още една печка на дърва за втори. От три години сме с парна инсталация. За нас това е оптималния вариант.
Виж целия пост
# 223
И ние с въздушно парно. Ето го в детската ->
Виж целия пост
# 224
hedra, много си напред с маТряла и по отношение на двор, растителност, лехи! Аз все още се чувствам в градината като софийско на клечка, но ще ми дойде моментът да изгледам и някое полезно клипче. Какво и дали нещо ще мога да свърша сама е отделна тема. Засега се чудя защо единият вид трева се опъва на косачката Smile На пролет мисля да започна със засаждане на нови лозички, тези които пълзят нагоре и след години става сянка. Имотът не е обгрижван сериозно 30-50 г., съответно т.нар. асма липсва напред около 5 метра. През лятото майсторите подновиха металните части и опънаха решетъчно нова тел, която баядисаха. Възрастни съседи ми казаха, че засаждането се правело пролетно време. Ще го карам на проба/грешка и някакви препоръки. Като начало и това е добре!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия