Захласване и припадъци.

  • 2 427
  • 14
Здравейте мили момичета. Имам нужда от вашата помощ.
Детето ми е на почти 6 месеца и се захласва. За първи път се случи на 2м чесно да си призная почти не помня нищо от ситуацията. Свързвам опрделени моменти: беше си в кошарката и гледаше музикалната въртележка, когато изведнъж се разплака. Бях на булвално на една крачка от него грабнах го веднага, защото плчът ми се стори различен от останалите, които съм чувала. В същия момент остана разплакан: с отворена уста, червено цялото лице и не дишащ или не си поема следващ дъх.
 Веднага духнах в лицето разтърсих го леко и пое дъх изплака и изведнъж сякаш се гушна в мен. Изплашена в един момент усещам, че той сякаш не помръдва. Поглеждайки го с ужас установих, че е втренчен в една точка и сякаш не дишаше, но беше със силно отворени очи. След което със съпруга ми започнахме да го заливаме с вода, пак едно разтърсване и не знам в следващия момент в който го погледнах вече си дишаше. През това време бяхме извикали и линейка, защото разбирате ме си помислихме, че го изгубихме. Дойде  екипа, той вече беше в съзнание (отбелявазм, че аз не съм обедена, че когато беше втренчен не дишаше, просто аз така си мисля защото беше отпуснат много) взеха ни, направиха му изследвания, единственно кислорода в кръвта му бяха понижени стойностите, но ме обедиха, че след случилото се е напълно норммално. Забравих да вмъкна, че след като установих, че всъшност си диша целият беше бял като платно, а ръчичките леко синееха. В линейката го обдишваха с кислород и докато стигнем до спешния център вече си беше напълно контактен.
Месеец и половина след това, ситуацията се повтори, както го преспивам я леглото и си махаше и слагаше бибката и ревна. Отново го грабнах веднага духнах в лицето пое дъх и пак остана така вкопчен в мен. Поглеждам го пак втренчен, отново реших, че не диша и го заливах с вода. Много по-бързо сякаш се въстанови, защото 1 2 мин след случилото се започна да играе да гука и да се смее. Но отново беше бял целия.
След още месец всичко се повтори този път обаче беше в ръцете ми и го преспивах. Видях как си бръкна в окото и се одра вътре в оченцето. Отново писък, плач и почервеняване, спиране на дъха и отворена уста. Духнах в лицето не пое дъх, веднага му стиснах ушенцето и пое дъх. След което отново беше втренчен и сякаш не дишащ. Докато отивам към мивката си мисля, този път ще го гледам, ще ми следи ли ръката докато го мокря с вода и установих, че я следи, което ме навява на мисълта, че май не е бил в безсъзнание.
Между втория и третия случай, ходихме на невролог, тя каза, че е повече за захласване, отколкото за епилепсия. Направи му преглед и каза, че не вижда никакви отклонения в поведението му. Сложи го и легнал на оделце на кошетката, като е повдигната и в неочакван от него момент с всичка сила го издърпа и гледа дали ще си разпери ръцете - не ги разпери, но се изплаши много. Предложи ни ЕЕГ, обаче не открихме лекар, който да се навие да го направи, защото беше на 4м и 6кг. Обясниха ни, че било рисковано за толкова малко бебе. Съвета беше да изчакаме и да следим от какво се разплаква така.
Като връщам лентата назад първия път след прибирнето от болницата видяхме одрано на нослето, вторият път го бяха хванали зъбки и се съмнявам с бибата да си е наранил нещо венчето,  третият път съм сигурна, че беше от болка защото видях как се одра в окото.
Моля ви дайте ми вашето мнение дали в захласване това, дали е възможно да е епилепсия.. и ако ви се е случвало остават ли така втренчени децата ви. Всъшност дали втренчването или състоянието след като поеме дъх е припадък? Или е силна уплаха и за него?
Благодаря ви от сърце предварително и се извинявам за дългата тема.
Виж целия пост
# 1
Възможно е. За епилепсия специалистите са в София, особено за деца - Божинова, Литвиненко. Има тема за епилепсията, там ще отговорят по-добре.
Аз бих препоръчала да заведете детето и на детски кардиолог. Това побеляване, посиняване са признаци на недостатъчно кислород. Всъщност и в болницата са го установили.
Виж целия пост
# 2
Здравей!
От кой град сте? Правиха ЕЕГ на дъщеря ни, когато беше на 2 месеца и половина. Изживяването беше кошмарно. На лекарката й отне прекалено много време, докато й сложи "шапката" със съответните "сензори" или както там се води. Плака почти до припадък, накрая от изтощение заспа в ръцете ми. Бяхме на крачка да се откажем по средата на изследването. Потърсете специалист. Вече са дали препоръки.
Успех!
Виж целия пост
# 3
Рисковано да се направи ЕЕГ??? Това е глупост. ЕЕГ-то е неинвазивно изследване и няма никакъв риск. Няма ограничения във възрастта или килограмите. Е, повече играчка е на малко бебе, но това си е проблем на оператора, не на пациента. Аз ви съветвам да се обърнете към педиатрията в София. Да ви приемат за няколко дни, да се направи ЕЕГ, да се консултира с читав детски невролог и кардиолог и да се изясни какво се случва.
Виж целия пост
# 4
Моят син се захласва. Винаги го прави от болка. Или като се одраска или когато му правят ваксина. И голямата ми дъщеря го правеше. Духвам в лицето, ако не стане го щипа силно за ухото. Не го Разтърсвай.
Виж целия пост
# 5
Правили сме ЕЕГ, когато синът ми беше на 5м. Всичко мина повече от добре и не виждам какви могат да бъдат рисковете. Моят съвет е да го направите, за да добиете по- ясна представа какво се случва с бебето. Не е изключено и да е просто захласване. Успех!
Виж целия пост
# 6
На въпроса са кислорода ми обясниха, че е нормално да е намален, тъй като той реално остава без докато го щипна или духна в лицето. Повече съм притеснена пт състоянието след като поеме дъх. Където ви обясних, че остава унил, отвеян и втренчен. Чудя се това състояние припадък ли е или е силен стрес и за него?
От Русе сме изпртиха ни във Варна тъй като е по-близо при д-р Тютюнджиева (не съм доволна изобщо), но тя беше единственната, която можеше да ни приеме до 2 седмици. Всички останали записаха с месеци напред. Свърза се по телефона с няколко лекари, които правят ЕЕГ и всички попитаха за възраста и кг след което отказаха. Д-р Божинова от София ми обясни, че не се занимава с деца под 1г възраст.
Ако е епилепсия не би ли трябвало дда го прави и в други ситуации не само при силна болка.
София ни е почти на 600км и не знам как ще ги пропътува за това, предпочетахме Варна.
Виж целия пост
# 7
В Русе няма кой да направи и разчете ЕЕГ на дете след д-р Топоров, лека му пръст. Единственият детски невролог е Алексиева, но остаря и вече загуби доверие.
При епилептичен припадък дишането не спира. Губи се съзнание или се получава гърч, но човек си диша.
Заведи детето на кардиолог. За Русе - Миловска в 1 ДКЦ. Работи като детски кардиолог и педиатър. Говори много, изглежда малко странна на моменти, но е добра. Виж какво ще ти каже тя и тогава направете консултация в София.
На бебета под една година да, почти не се прави ЕЕГ. Пълното изследване продължава около 30 минути и детето трябва да съдейства, т.е да стои мирно и да прави каквото каже лекарят. При много малки деца се прави и под упойка/ в състояние на сън, за да не мърдат.
Виж целия пост
# 8
Благодаря!
Виж целия пост
# 9
При епилепсия, ако е тежък гърч дишането спокойно може и да спре. Има много видове гърчове.
Виж целия пост
# 10
Да, при тежките.
Савина, това посиняване и спиране на дишането (ако наистина има такова) не говорят ли по-скоро за сърдечен проблем или проблем проблем с дишането? При недостиг на кислород/ недостатъчно оросяване също може да се загуби съзнание.
Виж целия пост
# 11
Може, може, много неща може да са. За това посъветвах да ги приемат в педиатрията в София, да направят нужните изследвания и да разберат какво му е на детето. Оправданието, че са 600 км ми звучи леко несериозно. Какво са 600 км когато става дума за живота и здравето на детето ти?  newsm78
Виж целия пост
# 12
ЕЕГ на бебе е по- лесно отколкото на 2, 3 4 годишно. Е това е ада. Тичане с кабелите след него 24 часа.
Виж целия пост
# 13
На малки деца дават някакъв сироп да ги приспи, и тогава правят ЕЕГ-то. Всъщност то трябва да е неподвижно, за това на малки деца се дава сироп /не знам как точно се води/. Това поне на нас ни обясниха, когато ни приеха в болниза заради фебрилен гърч, детето бе на 1г.2м. тогава. Аз отказах ЕЕГ-то тогава, защото принципно се изчаква минимум 2 седмици след гърча, за да се успокои мозъка, иначе не е информативно изследването. Това последното от невролог и от педиатъра го знам.
Знам и за ЕЕГ в сънно състояние, и за видео ЕЕГ - това пък от темата за епилепсия го научих.
Както е важно и кой прави ЕЕГ-то - това не са невролозите, те просто после разчитат само резултатите.
Ако решиш да правите ЕЕГ - разпитай в темата за епилепсията, там ще те упътят доста добре кое как става и как се протича.
Виж целия пост
# 14
Pipinka.5, при епилепсията има много различни видове гърчове. Когато синът ми направи първия си гърч на 1г.и 6м., така и не го разпознах в началото като гърч, а при него се очакваше да отключи епилепсия заради вътреутробно преживян съдов инцидент в мозъка, затова уж се бях информирала. Той дишаше, беше адекватен, отговаряше ми на въпросите, движеше се, но не спираше да преглъща и изглеждаше сякаш му е много лошо. После пребледня и устните му започнаха да посиняват, но дишането му не е спирало, после започнаха и потрепванията на крайниците. Накрая завърши с повръщане. Продължи около 40 минути, през по- голямата част от които беше под лекарско набюдение. Лежахме 5 дни в болница, правиха му изследвания, както и сънно ЕЕГ (приспаха го с някакви капки) и се откри епилептоформена активност в мозъка точно около мястото на съдовия инцидент. Направихме и резонанс, защото при него просто се налагше. Назначиха му терапия. Тези състояния се повтаряха през около 40-50 дни въпреки лекарството и след смяната му с друго пристъпите спряха. Сега правим контролни ЕЕГ-та. Последното беше видео ЕЕГ в будно състояие, защото така и не заспа въпреки капките, но той вече е на 2г. и 9м.
Според мен не отлагай консултацията с нервролог. Ние сме от Пловдив и тук ни следи проф. Иванов. Доволна съм. В София сме ходили при проф. Литвиненко за второ мнение. Той също е добър спеациалист.
Детето ти е още малко и би могла да го заведеш на трансфонтанелна ехография. Аз моя син съм го водила, когато беше на 6м. и после контролно на 7-8м. Това е ехографско изследване, на което се оглежда мозъка на бебето през фонтанелата. Нашият личен лекар съветва такова да се прави около шестия месец на бебетата, дори и да нямат някакъв конкретен проблем. В София сме правили на сина ми при доц. д-р Ралица Георгиева, а в Пловдив при проф. Иванов. Попитай лекарите дали го препоръчват при твоето дете.
Иначе мои приятелки са ми разказвали как техните деца са правили неща, подобни на гърчове, но впоследствие се е оказвало, че не са епилептични. Дано и при вас да е така, но според мен не отлагай консултация с лекар. И аз мисля, че при по- малки деца ЕЕГ-то се получава по- лесно, поне изхождайки от опита със сина ми. На дъщерята на моя приятелка правиха ЕЕГ-та и резонанс още на 6м. в София, понеже тогава отключи епилепсия. Лежа в болница и лекарите успяха да овладеят пристъпите, а при детето нещата бяха сериозни. Ако искаш, мога да я питам в коя болница са били и при кои лекари и да ти пиша.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия