Желаната бременност понякога настъпва лесно и бързо, друг път се налага дълго чакане и трепет, които вместо с положителен резултат, се увенчават с разочарование.

При нормални условия, вероятността за настъпване на бременност всеки месец е около 25-30%, посочват акушер-гинеколозите от Медицински комплекс „Д-р Щерев“. Когато зачеването не се случва, двойката трябва да направи преглед при репродуктивен специалист. Важно е да не се забравя, че проблемът с безплодието засяга и двамата партньори еднакво, като обхваща приблизително 15% от двойките. За стерилитет се говори, когато зачеването се бави въпреки редовните сексуални контакти без предпазване, както и когато бременността е настъпила, но бъдещата майка не може да износи плода. В първия случай става дума за първичен стерилитет, а когато жената вече е била бременна, независимо от резултата, той е вторичен.



Защо бременността се бави?
Причините бебето да се бави могат да бъдат различни, обясняват репродуктивните специалисти от Медицински комплекс „Д-р Щерев“. Сред водещите са непостоянна овулация – при всеки месечен цикъл тя настъпва по различно време, яйчникът не отделя винаги яйцеклетка или фоликулът, който се пука при овулация, не съдържа яйцеклетка. Не всяка яйцеклетка е годна за оплождане, а понякога от правилно оплодената яйцеклетка не се получава ембрион с добри характеристики.

Сперматозоидите също може да бъдат причина за стерилитет. Възможно е те да не пристигат „навреме” до яйцеклетката, да не преживяват достатъчно или да нямат нужната концентрация. Твърдението, че един сперматозоид е достатъчен за зачеване, не е вярно. В естествени условия са нужни милиони, които помагат на този един да „предразположи” яйцеклетката за зачеване.

Освен по медицински причини, бременността може да се бави заради неправилно хранене и начин на живот. Тук става въпрос за злоупотреба с наркотици, тютюнопушене и алкохол. Затруднения при зачеването може да се появят при жени със значително наднормено тегло или такива с тегло под нормата.



Кога да се посети специалист?
Репродуктивните специалисти от Медицински комплекс „Д-р Щерев“ съветват двойката, при която бебчето се бави, да потърси квалифицирана медицинска помощ. За жените, които са под 35-годишна възраст, изследването и лечението на стерилитета започват след една година на неуспешни опити. Тези над 35 години обаче по-бързо трябва да посетят лекарския кабинет. Препоръчително е прегледът да се направи шест месеца след началото на опитите.

По време на първото посещение в лекарския кабинет е важно и двамата партньори да присъстват. Консултацията е препоръчителна, когато жената има нередовен месечен цикъл или ако той настъпва през 21 или дори по-малко, дни. Липсата на менструация за период по-дълъг от три месеца също сигнализира за проблем. Жените, които имат два или повече аборта, както и тези, които са със синдром на поликистозните яйчници, LUF синдром или ендометриоза, също трябва да се насочат към репродуктивен специалист. Сред причините една жена да потърси консултация с лекар са и миомата и полипите на цервикалния канал, както и прекарани в миналото полово-предавани инфекции.

Мъжът трябва да пристъпи към медицински преглед, когато е претърпял операция на тестисите или пък те са с нетипично разположение. Паротитът (заушка), особено прекаран по време или след пубертета, често е сред факторите, които водят до стерилитет. Причина може да бъде и варикоцеле (разширение на вените, обвиващи тестиса).

Какви са стъпките при специалиста?
Първата стъпка при проблемно забременяване е избор на лекар, специалист по репродуктивна медицина. Необходимo е при първия преглед и двамата партньори да носят всички свои медицински документи и вече направени изследвания. В деня на консултацията се снема анамнеза и на мъжа, и на жената и се разглеждат резултатите от изследванията, придружаващите заболявания и рисковите фактори. На жената се назначават гинекологичен и ултразвуков преглед, както и хормонални изследвания. При партньора – спермограма, а при жената изследване за проходимостта на маточните тръби. При нужда на пациентката се прави микробиологично изследване на влагалищен секрет, цитонамазка, и на двамата могат да се назначат допълнителни изследвания.
 
Не забравяйте, че лечението понякога изисква многопрофилен екип, който включва акушер-гинеколог, специалист по репродуктивна медицина, андролог, ендокринолог, имунолог, ембриолог и дори психолог. Преди всичко обаче са вярата и убеждението и на двамата партньори, че пътят към мечтаното бебе е верният.