Козунаци 2019

  • 40 230
  • 741
# 180
А преди това правиш ли отделно стартер с мая, захар, прясно мляко и малко брашно или всичко замесваш наведнъж? Преди да се сложи в хладилника добре ли го омесваш и добавяш ли и останалата мазнина? На следващия ден колко време го оставяш да се темперира преди да го размесиш и да почнеш да го сплиташ?

Замесваш тесто както си му е реда. Просто втасването е в хладилника. А колко ще се отпуска/стопля след хладилника е относително, зависи колко е било студено тестото, колко е втасало, каква е температурата в помещението.
Виж целия пост
# 181
Правя си стартер,както е по рецептата. Омесвам си го хубаво. Последното стоя от 23:00 до 05:30 в голяма купа завита с фолио навън и като го прибрах сутринта се беше утроило.  Чак към 07:30 започнах да го сплитам и слагам по формите. Чакам да втаса, докато ми се загрява фурната и в 09:00 вече бяха готови!
Виж целия пост
# 182
Благодаря! А на мен поръската със захар, често ми прегаря. Има ли начин да я запазя по-светла? Навлажнена ли я слагате?
Виж целия пост
# 183
А преди това правиш ли отделно стартер с мая, захар, прясно мляко и малко брашно или всичко замесваш наведнъж? Преди да се сложи в хладилника добре ли го омесваш и добавяш ли и останалата мазнина? На следващия ден колко време го оставяш да се темперира преди да го размесиш и да почнеш да го сплиташ?

Замесваш тесто както си му е реда. Просто втасването е в хладилника. А колко ще се отпуска/стопля след хладилника е относително, зависи колко е било студено тестото, колко е втасало, каква е температурата в помещението.
Купих си най-накрая и аз хлебопекарна и ме сърбят направо ръцете за козунаци.  Laughing Laughing Вече направих един по рецепта на Пина, който за първи опит стана превъзходен, не очаквах, че ще се получи. Толкова му се радвах, че не се сетих за снимка, а й беше моментално наченат. Та сега мисля да направя  втори козунак по твоята рецепта, но искам да го умеся в хлебопекарната, дали ще стане на програма Тесто и после по описания начин на втасване?
Виж целия пост
# 184
Захарта се слага навлажнена. Аз само си намокрям ръката и... "разтърквам силно кристалчетата в шепата" (не се сещам как да обясня), така някои се слепват и падат по-едри, и по-дребни "топченца" захар.
Виж целия пост
# 185
Захарта се слага навлажнена. Аз само си намокрям ръката и... "разтърквам силно кристалчетата в шепата" (не се сещам как да обясня), така някои се слепват и падат по-едри, и по-дребни "топченца" захар.
Ок. ☺
Виж целия пост
# 186
Скрит текст:
А преди това правиш ли отделно стартер с мая, захар, прясно мляко и малко брашно или всичко замесваш наведнъж? Преди да се сложи в хладилника добре ли го омесваш и добавяш ли и останалата мазнина? На следващия ден колко време го оставяш да се темперира преди да го размесиш и да почнеш да го сплиташ?

Замесваш тесто както си му е реда. Просто втасването е в хладилника. А колко ще се отпуска/стопля след хладилника е относително, зависи колко е било студено тестото, колко е втасало, каква е температурата в помещението.
Купих си най-накрая и аз хлебопекарна и ме сърбят направо ръцете за козунаци.  Laughing Laughing Вече направих един по рецепта на Пина, който за първи опит стана превъзходен, не очаквах, че ще се получи. Толкова му се радвах, че не се сетих за снимка, а й беше моментално наченат. Та сега мисля да направя  втори козунак по твоята рецепта, но искам да го умеся в хлебопекарната, дали ще стане на програма Тесто и после по описания начин на втасване?

Ще стане. Аз го правя така:
1.Не слагам цялата мазнина, а само една четвърт от посочената в рецептата.
2.Слагам яйцата разбити със захарта,есенцията за аромат.
3.Активирам маята предварително с прясното мляко,и това върху яйцата.
4.Брашното.
Пускам на тесто (при мен 8 програма). Гледам да се получи хубава топка, на двайстата минута изключвам машината. Оставям да си почине малко тестото, около 30-40 мин. Не вадя от казанчето.След което пускам програмата отначало, и вече сега лъжица по лъжица, на отворен капак, добавям останалата мазнина.Оставям програмата да свърши до края, т.е.-месене и втасване. Вадя тестото, оформям със плънка, сплитам и го оставям да втаса отново. Печа до суха клечка.Така ми става на конци. В момента правя козунак така. Изпитано е. Успех!
Виж целия пост
# 187
Камелия, мисля, че това ще е козунака и за моята хлебопекарна! Благодаря много!
Виж целия пост
# 188
Момичета, вече трета седмица правя козунаци по рецептата на Морена, все сдледващ път тестото е по-добро, а втасалите сплетени козунаци са като по учебник. Дори се изхитрих, слагам ги сплетени във формата, а нея върху включена електрическа възглавница - втасват уникално добре.   После мажа, ръся и пека . И тук идва проблема. Не мога и не мога да се справя с печенето така, че да получа красотите които снимате. Бъркам някъде, но къде, и аз не знам.  Дали в това, че замесвам винаги двойна доза, от която излизат 6 броя малки козунаци, които във фурната са много близко един до друг. Това може ли да е проблем за да се изпичат добре от всички страни? 
Слагам ги в топла фурна, на 180 градуса, отгоре и отдолу, както прочетох че е правилно. Обаче последните не ми се изпекоха добре, само отгоре попрегоряха. Наложи се да ги връщам за допичане, и те вече не изглеждаха така добре, а и повечето седене във фурната направи тестото им по-сухо.
Моля ви, може ли детайлно да  опишете процеса на изпичане - на какво разтояние един от друг да са съдовете с печивото, колко като време трябва да трае процесът на изпичане така, че отвътре да останат пухкави и въздушни, а отгоре да не са препечени. Слагам фолио по някое време, ама като го вдигна, кората пак е потъмняла. А на вашите снимки са така изкусително златисти...
И защо моите като набъбнат и излязат извън формата не се надуват нагоре, а се разливат настрани и крайния резултат не е така хубав, а по скоро добиват някакъв футуристичен вид. 
Благодаря предварително на всички които биха се включили в дискусията.
Виж целия пост
# 189
Момичета, вече трета седмица правя козунаци по рецептата на Морена, все сдледващ път тестото е по-добро, а втасалите сплетени козунаци са като по учебник. Дори се изхитрих, слагам ги сплетени във формата, а нея върху включена електрическа възглавница - втасват уникално добре.   После мажа, ръся и пека . И тук идва проблема. Не мога и не мога да се справя с печенето така, че да получа красотите които снимате. Бъркам някъде, но къде, и аз не знам.  Дали в това, че замесвам винаги двойна доза, от която излизат 6 броя малки козунаци, които във фурната са много близко един до друг. Това може ли да е проблем за да се изпичат добре от всички страни?  
Слагам ги в топла фурна, на 180 градуса, отгоре и отдолу, както прочетох че е правилно. Обаче последните не ми се изпекоха добре, само отгоре попрегоряха. Наложи се да ги връщам за допичане, и те вече не изглеждаха така добре, а и повечето седене във фурната направи тестото им по-сухо.
Моля ви, може ли детайлно да  опишете процеса на изпичане - на какво разтояние един от друг да са съдовете с печивото, колко като време трябва да трае процесът на изпичане така, че отвътре да останат пухкави и въздушни, а отгоре да не са препечени. Слагам фолио по някое време, ама като го вдигна, кората пак е потъмняла. А на вашите снимки са така изкусително златисти...
И защо моите като набъбнат и излязат извън формата не се надуват нагоре, а се разливат настрани и крайния резултат не е така хубав, а по скоро добиват някакъв футуристичен вид.  
Благодаря предварително на всички които биха се включили в дискусията.
Аз пека в незагрята фурна на 160 гр до готовност на най-ниско ниво на фурната
Виж целия пост
# 190
... И защо моите като набъбнат и излязат извън формата не се надуват нагоре, а се разливат настрани и крайния резултат не е така хубав, а по скоро добиват някакъв футуристичен вид. 
Това ми прилича на превтасало.
Виж целия пост
# 191
Е, не ви е срам. Тъкмо си играх да напиша рецептата от дадения линк (не ми дава да копирам) и продължих да чета следващата страница. А то не била тази рецепта! Joy Joy Сега ще се върна да потърся рецептата за която пишете. Реших да правя два пъти козунаци. Едните по рецепта на Морена, а другите - със заквасената сметана на Еликсир.
Виж целия пост
# 192
    [/list]
    Това имам предвид.
    Виж целия пост
    # 193
    Е, не ви е срам. Тъкмо си играх да напиша рецептата от дадения линк (не ми дава да копирам) и продължих да чета следващата страница. А то не била тази рецепта! Joy Joy Сега ще се върна да потърся рецептата за която пишете. Реших да правя два пъти козунаци. Едните по рецепта на Морена, а другите - със заквасената сметана на Еликсир.
    И аз така. Всяка година правя козунак със заквасена сметана и тази година няма да пропусна. Ще направя и този на Морена и тази година ще експериментирам с плънките. Simple Smile
    Виж целия пост
    # 194
    Аз пека моите козунаци само под фолио, задължително слагам купичка с вода в фурната!
    Аз също ги обичам по светлички и влажни, пека по 2-3бр.  колкото се съберат в фурната.
    Виж целия пост

    Започнете да пишете...

    Страница 1 от 1

    Общи условия