Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 31

  • 111 645
  • 952
# 525
mi6u-to, как оправихте пропускливостта на червата? Моето дете също е с хистамин 25 пъти над нормата и висок зонулин. При нея обаче не излязоха никакви непоносимости, нито кандида. Затова търся причината за пропускливите черва под дърво и камък. Единственото решение, което предложи гастроентероложката е сега като стана на 5 г. да й изпише Даозин. Но по принцип ДАО е в норма.
Виж целия пост
# 526
За мен тези неща и с и без разни илачи се нареждат с оглед на порастване, но това си е моя теория.
Виж целия пост
# 527
Аз да попитам дали знаете кой може да постави коректно диагноза или отхвърли при възрастен? Както за голямата дъщеря доцент Терзиев беше човекът, сега търся за възрастен подобен лекар.
Виж целия пост
# 528
Аз да попитам дали знаете кой може да постави коректно диагноза или отхвърли при възрастен? Както за голямата дъщеря доцент Терзиев беше човекът, сега търся за възрастен подобен лекар.
В България съществува само диагнозата "Детски аутизъм". Когато навършат 18 г. диагнозата в ТЕЛК-а се променя на "Шизофрения", защото вече не са деца, а само "Аутизъм" няма. Мисля, че това е недомислица, срещу която трябва да протестираме.
Виж целия пост
# 529
Много нелепо, значи децата с аутизъм като навършат 18 или изчезва аутизма или се трансформира в шизофрения:). Понеже съм чела, че много възрастни са диагностицирани като възрастни, но не българи Simple Smile.
Виж целия пост
# 530
Иначе е много контактен, закача се и се усмихва дори и на непознати. Прави очен контакт. Отговаря на усмивка и на игри.
Вкарвате се в някакви филми. Всички деца са различни. Това, че съседското дете дава боц, а вашето -не, не означава, че на детето ви му има нещо.
Виж целия пост
# 531
Аутизмът си е "детски" по цял свят, в класификацията МКБ-10 е така (кодът е F84.0) и не е вярно, че в България няма такава диагноза за възрастни. "Детски" е, защото първоначално понятието "аутизъм" е възникнало за назоваване на някакво особено състояние при шизофрения, подобно по прояви - детският е наречен така, за го различават от това състояние при шизофрениците. Даже "ранен детски" е в по-стари документи.

Вярно е, че ТЕЛК-овете по едно време се опитваха да прокарат идеята, че всеки аутизъм при възрастен е вид шизофрения и слагаха такава диагноза на навършилите 16 години (не 18), това според мен е свързано с по-старите разбирания за естеството на аутизма и на шизофренията, а може и наистина да са приемали, че дума "детски" не може да има в диагноза на възрастен. Не знам дали все още го правят.
Виж целия пост
# 532
Магдена, това ми го каза психиатърката, когато обследва дъщеря ми преди две години. Не съм чувала да има някаква промяна от тогава. Тя няма стари разбирания, просто няма какво друго да напише като диагноза, когато децата навършат пълнолетие за пред ТЕЛК.Даже петиция има: https://www.peticiq.com/childautism
Виж целия пост
# 533
Да, и в линка си пише - както диагнозата детски аутизъм, така и детска церебрална пареза примерно, могат да ги имат хора на всяка възраст. Проблемът е, или беше, не знам, в практиката на ТЕЛК, а не че само в България аутизмът бил детски, а в чужбина - и възрастен.
Виж целия пост
# 534
Добре тогава, кой е добър в това да постави или отхвърли диагноза детски аутизъм при възрастни, ако възрастните от спектъра са минали метър до 18 години? Четох, доцент Терзиев казва едно на 200 деца са от спектъра, според мен по наше време когато ние сме били деца, поне половината от високофункциониращите  са минали между капките.
Виж целия пост
# 535
Аз нямам представа, но ми се струва, че би трябвало да са същите специалисти, които поставят диагнозата при децата. Все пак за едно и също заболяване / състояние става дума.
Виж целия пост
# 536
Добре тогава, кой е добър в това да постави или отхвърли диагноза детски аутизъм при възрастни, ако възрастните от спектъра са минали метър до 18 години?
Децата ги обследват детски психиатри. Възрастните над 16 години не се обследват от детски психиатри! Със сигурност преди две - три години в клиника Св. Никола купиха най - точният "инструмент" в света за диагностика на ауизма. Под инструмент - да се разбира тест. Купуване на теста означава да се обучат да работят с него специалистите и да закупят правата за ползване на теста.  Говорим за хиляди левове. Предполагам този "инструмент" не е купен от клиника св. Никола, която не разполага със собствени пари, а е купен от Александровска болница. Тоест в психиатрията на Александровска вероятно имат обучени специалисти да го ползват. Не вярвам много болници да отделят толкова огромен бюджет за такъв инструмент.  Започнете търсенето на специалист от Александровска Simple Smile Д-р  Аврамова ми каза, че няма нито един специалист извън Александровска на частна практика или друга клиника в София, който  да има лиценз да го ползва. Ама това беше преди две години, може да има вече и в други клиники, но се съмнявам.
Виж целия пост
# 537
Извинявам се за нахлуването, но нещо ме гложди и докато се чудех къде да пиша, попаднах на темата... Ще съм благодарна, ако си дадете мнението. Имам бебче на 7 месеца  и преди няколко месеца забелязах нещо, което ми се стори странно. Когато е изнервена или напрегната, си върти китките на двете ръце, свивайки и отпускайки пръсти. Когато й отвлека вниманието с нещо, спира за малко. Другото, което ме притеснява е, че много рядко се заиграва самостоятелно, доколкото може толкова малко бебе да го прави. Но постоянно някой трябва да е до нея и да я занимава. Сутрините е най-спокойна и тогава може и да изкара десетина минути занимавайки се с нещо и преди да почне да нервничи. Когато я изведа навън с количката си гледка, но е странно спокойна, без емоции, трябва да й правя физиономии, за да реагира. Струва ми се и че по-бавно се развива спрямо наборчетата й, които лазят, пълзят, изправят се, заиграват се самостоятелно и са доста по-активни...

Според вас има ли причина да се притеснявам? Не съм споделила с педиатърката още, защото подозорам, че ще ме игнорира. От няколко дена гледам в СуперДок детски невролози и не мога да се реша да запиша час. Първо, че се опасявам, че без препоръка мога да попадна на специалист, който да ни подведе или да ни обърка повече. Но най-вече, защото ми се върти, че четох някъде, че подобни диагнози се поставят след двугодишна възраст. Ще се радвам да споделите мнението си или да ме насочите към някой лекар 🤗
Виж целия пост
# 538
На мен ми се струва, че питането ви определено е за друга тема.
Виж целия пост
# 539
С очния контакт е добре, наблюдава ни, радва ни се, особено сутрин. Като я нося на ръце обаче не се гушка, не се държи за мен, ръцете са й разперени назад. Много обича да й пея песнички, приказки обаче не обича да слуша. Не обича и да разглеждаме книжки. Много мучи, ъ-ка, от време на време казва по някоя друга сричка, напоследък взе да казва "мам"... Понякога казва "уффф" Simple Smile Изключително бързо се изнервя и почва да мрънка. От известно време забелязвам, че притреперва, сякаш й е станало студено, като се изходи в памперса. Възможно е да има и други неща, които не ми правят впечатление, но ми е първо дете, почти не съм имала наблюдения върху други бебета и не знам какво точно е "нормално" за нейната възраст.

Допълвам, че се усмихва често, но рядко се смее на глас и то само, ако ние целенасочено не направим нещо, което да знаем, че й е смешно
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия