Качествена дограма - 2

  • 78 429
  • 791
# 255
Някой знае ли какво е това стъкло. Не мисля че има щори вътре да му придават такъв цвят. Изглежда по синьо някак.
Скрит текст:

Това е тонирано стъкло! Когато си поръчвате дограма можете да искате тонирани стъкла има различни видове!
ние поръчахме във сиво , отвън не се вижда дали има хора в стаята!
Виж целия пост
# 256
И тъй като вече бях в няколко фирми, които:
- 2 ми казват - 5 камери, двоен стъклопакет и 24мм е достатъчно; 32 мм се слага само на тройни стъклопакети, на двойни няма смисъл; от ПВЦ дистанционер няма смисъл, няма да се усети разликата;
- 3-тата фирма ми казва: по-добре с троен, по добре с 6 камери, от ПВЦ дистанционер има смисъл, 32мм може и на двоен стъклопакет, има смисъл
Та въпросът ми е кои са прави, когато става въпрос за жилища - дали последните просто се опитват да ми продадат каквото могат или първите две фирми поради някаква причина не желаят да работят с по-нестандартни поръчки?
Също на едно място ми препоръчаха Ка стъкло за северно, на друго 4 сезона като подобрена Ка версия...
Някой може ли да внесе яснота?

Трябва да направиш разлика между "по-добре" и "оптимално".  Ще си послужа с пример:
- Изолация 1 струва 50 лева и намалява загубите с 40%
- Изолация 2 струва 100 лева и намалява загубите със 70%
- Изолация 3 струва 200 лева и намалява загубите с 80 %
Изолация 3 определено е най-добрата, но може би изолация 2 е оптималната. Та не се знае от каква гледна точка са ти препоръчвали и какво имат предвид под "най-добро".
Иначе като чиста физика колкото повече камери, и колкото повече разстояние/въздух между стъклата, толкова по-добре. Третата фирма е безспорно права, въпросът е дали си струва.
 Моят личен опит - когато аз избирах двоен или троен стъклопакет се оказа, че икономически не си струва особено. Цената за допълнителната икономия на енергия ще се изплати от тази икономия след Х години. Обаче комфортът е много различен. Звукоизолацията на тройният стъклопакет е несравнима с двойния. По тройния стъклопакет сутрин зимата не обираш конденз. И ако по някаква причина някой ден не можеш да се отопляваш с троен стъклопакет се живее и без отопление. Не е приятно, но се живее, а с двойния не може.  Та прецени си сама. Аз лични никога не бих си взела двоен.

И със стъклата е същото, но чети тук: https://plast-market.bg/blog/k-staklo-4-sezona-dvoen-i-troen-staklopaket
Виж целия пост
# 257
И тъй като вече бях в няколко фирми, които:
- 2 ми казват - 5 камери, двоен стъклопакет и 24мм е достатъчно; 32 мм се слага само на тройни стъклопакети, на двойни няма смисъл; от ПВЦ дистанционер няма смисъл, няма да се усети разликата;
- 3-тата фирма ми казва: по-добре с троен, по добре с 6 камери, от ПВЦ дистанционер има смисъл, 32мм може и на двоен стъклопакет, има смисъл
Та въпросът ми е кои са прави, когато става въпрос за жилища - дали последните просто се опитват да ми продадат каквото могат или първите две фирми поради някаква причина не желаят да работят с по-нестандартни поръчки?
Също на едно място ми препоръчаха Ка стъкло за северно, на друго 4 сезона като подобрена Ка версия...
Някой може ли да внесе яснота?

Трябва да направиш разлика между "по-добре" и "оптимално".  Ще си послужа с пример:
- Изолация 1 струва 50 лева и намалява загубите с 40%
- Изолация 2 струва 100 лева и намалява загубите със 70%
- Изолация 3 струва 200 лева и намалява загубите с 80 %
Изолация 3 определено е най-добрата, но може би изолация 2 е оптималната. Та не се знае от каква гледна точка са ти препоръчвали и какво имат предвид под "най-добро".
Иначе като чиста физика колкото повече камери, и колкото повече разстояние/въздух между стъклата, толкова по-добре. Третата фирма е безспорно права, въпросът е дали си струва.
 Моят личен опит - когато аз избирах двоен или троен стъклопакет се оказа, че икономически не си струва особено. Цената за допълнителната икономия на енергия ще се изплати от тази икономия след Х години. Обаче комфортът е много различен. Звукоизолацията на тройният стъклопакет е несравнима с двойния. По тройния стъклопакет сутрин зимата не обираш конденз. И ако по някаква причина някой ден не можеш да се отопляваш с троен стъклопакет се живее и без отопление. Не е приятно, но се живее, а с двойния не може.  Та прецени си сама. Аз лични никога не бих си взела двоен.

И със стъклата е същото, но чети тук: https://plast-market.bg/blog/k-staklo-4-sezona-dvoen-i-troen-staklopaket
Благодаря ти за мнението, още от първата тема те следя с интерес. Освен нея прочетох и няколко статии, включително и публикуваната от теб и аз като любител на слънцето бих сложила Ка стъкло на целия апартамент 😀😁 Но никой не препоръчва такъв вариант, особено за южно изложение, а гледам да се доверя на специалистите все пак (макар и те да нямат единодушно мнение).
Това, което се опитва да разбера, е къде приключва оптималния вариант и къде започват ненужните екстри. Хипотетично е по-добре един уред да има да речем много приставки и да работи без кабел, но след като не ги ползвам, ням смисъл да плащам за тях. В тази връзка се опитвам да разбера какво при дограмата е необходимо и какво е излишно “напомпване” с екстри. По принцип, да, три стъкла и повече камери, заедно с ПВЦ дистанционер звучат по добре, но не разбирам как това ми се отразява на мен. Отоплението ще се запази в стаята с 5-10-15 минути повече? Ще спестя 20-50-100 лева на отоплителен сезон? Не знам могат ли да се направят такива сметки даже, чудя си се аз просто, тъй като като стане въпрос, че е нещо е по-добре, е важно по отношение на какво...
Принципно шумоизолация не търся.
Още от първата тема се затвърди мнението, че повече от 5 камери няма смисъл, 6 за къщи, даже и в сайта на пласт маркет пише, че 3-ен стъклопакет е по-скоро за къщи, а в останалите случаи двойният бил даже препоръчителен, та не знам...
Благодаря за споделената препоръка, ще я имам предвид!
Виж целия пост
# 258
ОВК инженерите пресмят точно  колко биха били разликите в годишната консумация на всяка дограма.За апартаментите е малко по-трудно да се изчисли,особено вътрешните,защото го има фактора затопляне от съседи.
Не би могло и хипотетично да се развие някаква теория,защото резултатите са строго индивидуални.Отново съм напълно съгласна с ЧС като съпоставка цена-печалба.
Ако нямате изолация на стените ,и също ако топлото отлита при съседа,каквато и супер дограма да сложите,ефектът няма да е огромен.
Виж целия пост
# 259
За момента няма топлоизолация, планираме най-късно догодина. Апартаментът е изцяло външен, та факторът съседи отпада 😀 Панелен е, на последен етаж, ако е от значение.
Виж целия пост
# 260
При липсата на топлоизолация аз бих се замислила повече за нея, отколкото за дограмата. Зависи и колко голяма е дограмата, естествено. Като съотношение между площта на прозореца и площта на външната стена (имам предвид не тази стена, на която е дограмата).
Ако прозорецът е северен и не панорамен балконски, само заради това, че е северен, аз бих сложила все пак троен стъклопакет. Ако разликата в цената не е много голяма. Това е важно уточнение, защото колкото и да си говорим, цената има значение, или ги имаш парите или ги нямаш. В тройния стъклопакет имаш едно стъкло и една въздушна камера повече като изолатор, като въздухът изолира повече от стъклото. Но независимо от това колко стъкла ще сложиш, при слагането е добре да се изолира покрай дограмата, както писа и ЧС.

И изолация и на останалата част от късата северна стена с дограмата, и на дългата външна стена, която не е северна очевидно. С изолацията и новата дограма би трябвало да се почувства разлика и в комфорта, и в сметките за отопление.

Според ОВК инженери, краен панелен апартамент на последен етаж е с най-големи разходи за отопление. Звучи логично.

Има и още нещо, което не съм го срещала да се обсъжда в темата - линейното разширение на ПВЦ дограмата. А и от фирмите, които са ми слагали дограма, не са го споменавали. Обикновено го "обират" със строителната пяна около дограмата.
Виж целия пост
# 261
Такива неща се правят веднъж и моят опит е, че почти всеки път, когато съм се поскъпила за повече пари, после с години съм си блъскала главата що съм била такава патка. След година имаш пари, ама не можеш да промениш... Аз, като имаща опит с експлоатацията и на двоен, и на троен стъклопакети, никога вече няма да мина на двоен. Но това е мое мнение. И не съм сигурна, но си мисля, че ако избереш 32 мм после ако ти скимне можеш да смениш само стъклопакета с троен, докато ако отидеш на 24 мм няма да стане. Питай ги.
По-важното е, щом после ще правиш изолация, това да се предвиди от сега за да не ти запушат дренажните отвори, да остане достатъчно от дограмата за монтаж на комарници и т.н. Май тук беше дискутирано по-рано.

И най-накрая - по отношение на защита от слънчево греене и запазване на топлината няма идеално решение тип "вълкът сит и агнето цяло".  Затова за мен идеалният вариант е с хубави прозорци за защита от студа и външни ролетни щори (капаци)  за защита от слънцето.

Иначе чисто физически самата дограма, дали е с 5 или 6 камери почти няма значение. Площта на дограмата е много малка и там разликите са минимални. Стъклопакетът е в пъти по-критичен.
Виж целия пост
# 262

Благодаря ти за мнението, още от първата тема те следя с интерес. Освен нея прочетох и няколко статии, включително и публикуваната от теб и аз като любител на слънцето бих сложила Ка стъкло на целия апартамент 😀😁 Но никой не препоръчва такъв вариант, особено за южно изложение, а гледам да се доверя на специалистите все пак (макар и те да нямат единодушно мнение).
Това, което се опитва да разбера, е къде приключва оптималния вариант и къде започват ненужните екстри. Хипотетично е по-добре един уред да има да речем много приставки и да работи без кабел, но след като не ги ползвам, ням смисъл да плащам за тях. В тази връзка се опитвам да разбера какво при дограмата е необходимо и какво е излишно “напомпване” с екстри. По принцип, да, три стъкла и повече камери, заедно с ПВЦ дистанционер звучат по добре, но не разбирам как това ми се отразява на мен. Отоплението ще се запази в стаята с 5-10-15 минути повече? Ще спестя 20-50-100 лева на отоплителен сезон? Не знам могат ли да се направят такива сметки даже, чудя си се аз просто, тъй като като стане въпрос, че е нещо е по-добре, е важно по отношение на какво...
Принципно шумоизолация не търся.
Още от първата тема се затвърди мнението, че повече от 5 камери няма смисъл, 6 за къщи, даже и в сайта на пласт маркет пише, че 3-ен стъклопакет е по-скоро за къщи, а в останалите случаи двойният бил даже препоръчителен, та не знам...
Благодаря за споделената препоръка, ще я имам предвид!
Сложихме дограма със всички екстри на стая със северозапад но изложение!
Казаха, че Ка стъклото не позволява зимата да излиза топлото навън! Вярно,че лятото е по-топло,но ние сложихме тонирани стъкла ,за да не влиза много слънце във стаята!
Виж целия пост
# 263
Такива неща се правят веднъж и моят опит е, че почти всеки път, когато съм се поскъпила за повече пари, после с години съм си блъскала главата що съм била такава патка. След година имаш пари, ама не можеш да промениш... Аз, като имаща опит с експлоатацията и на двоен, и на троен стъклопакети, никога вече няма да мина на двоен. Но това е мое мнение. И не съм сигурна, но си мисля, че ако избереш 32 мм после ако ти скимне можеш да смениш само стъклопакета с троен, докато ако отидеш на 24 мм няма да стане. Питай ги.
По-важното е, щом после ще правиш изолация, това да се предвиди от сега за да не ти запушат дренажните отвори, да остане достатъчно от дограмата за монтаж на комарници и т.н. Май тук беше дискутирано по-рано.

И най-накрая - по отношение на защита от слънчево греене и запазване на топлината няма идеално решение тип "вълкът сит и агнето цяло".  Затова за мен идеалният вариант е с хубави прозорци за защита от студа и външни ролетни щори (капаци)  за защита от слънцето.

Иначе чисто физически самата дограма, дали е с 5 или 6 камери почти няма значение. Площта на дограмата е много малка и там разликите са минимални. Стъклопакетът е в пъти по-критичен.
Права си, всеки път като съм се скъпила, после почти винаги съм съжалявала, имам пресен пример даже и от днес 😁😁
Иначе днес поисках оферта за троен стъклопакет и разликата е много малка с двойния, така че ще сложа такъв. Предложиха ми и оферта за Саламандър на -25% процента, което прави разликата между нея и Века на стандартна цена доста ниска, та се чудя да се хващам ли на хорото или много хубаво не е на хубаво 😂 Като цяло фирмата е от доста години на пазара, бяха и с най-модерния офис, в който влезнах, та се чудя 🤔
Виж целия пост
# 264
Коя е фирмата?
Виж целия пост
# 265
Принципно дограмата е една пластмаса с носещ стоманен профил вътре. Може да пожълтее, ако е бяла, но иначе не е кой знае какво. Но обковът според мен е по-важен и за него си струват повече пари.
Виж целия пост
# 266
Принципно дограмата е една пластмаса с носещ стоманен профил вътре. Може да пожълтее, ако е бяла, но иначе не е кой знае какво. Но обковът според мен е по-важен и за него си струват повече пари.
От фирмите ми казаха, че Саламандър била единствената, която не се прави от рециклирани материали, също така и не пожълтява.
Виж целия пост
# 267
То,хубаво,но от Саламандър друго казват.Simple Smile

https://www.salamander-windows.com/en/customers/private-customer … nscious/recycling

В случая показват,че външната пвц част е от нерециклиран материал.За мен това има отношение единствено към пожълтяването и пак зависи от много неща.
Има европейска директива,задължаваща производителите на PVC дограма ,задължително да използват и рециклирани материали.
Виж целия пост
# 268
То,хубаво,но от Саламандър друго казват.Simple Smile

https://www.salamander-windows.com/en/customers/private-customer … nscious/recycling

В случая показват,че външната пвц част е от нерециклиран материал.За мен това има отношение единствено към пожълтяването и пак зависи от много неща.
Има европейска директива,задължаваща производителите на PVC дограма ,задължително да използват и рециклирани материали.
Да, по отношение на пожълтяването коментирахме, че само Саламандър не пожълтяват, явно заради нерециклираната външна част. Всички останали марки започвали да пожълтяват след едно 10-12 години.
Виж целия пост
# 269
Това просто не е вярно.
То,хубаво,но от Саламандър друго казват.Simple Smile

https://www.salamander-windows.com/en/customers/private-customer … nscious/recycling

В случая показват,че външната пвц част е от нерециклиран материал.За мен това има отношение единствено към пожълтяването и пак зависи от много неща.
Има европейска директива,задължаваща производителите на PVC дограма ,задължително да използват и рециклирани материали.
Да, по отношение на пожълтяването коментирахме, че само Саламандър не пожълтяват, явно заради нерециклираната външна част. Всички останали марки започвали да пожълтяват след едно 10-12 години.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия