Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? ТЕМА 15

  • 38 124
  • 754
# 240
аз живея в чужбина и при нас няма възможност да му изчислиш на наемателят всеки месец консумативите, защото фирмите искат равни вноски и изравняването е веднъж годишно за една календарна година. А ако наемателят е живял 2 месеца, ще се чака, да дойде сметката... и няма да му върнеш депозита ли?
Виж целия пост
# 241
Изключително нагъл ми се вижда такъв договор. Не бих се съгласила, понеже ми показва, че още в началото наемодателят ме гледа високомерно и със съмнение, че мога да сметна две и две. Ако пък се впусне да ми обяснява как щяла да му падне наемната цена...
Виж целия пост
# 242
Пепина, в София токът е с дистанционно електронно отчитане, водата се замерва от живи очи на 3 месеца, само топлофикацията е веднъж годишно, за който я ползва. Разходите се следят много редовно. Тук такъв наем каато описаният от теб ще е много, много висок. Не че сега са ниски наемите, но, както казах, включването тук на нещо в цената означава, че е така калкулирано, та наемодателят да излезе с доста пари на плюс, а не просто да се занулят топли и студени месеци. Демек, не се прави за удобство, а за търгашене или в най-добрия случай защото и без това даденото нещо излиза на самия наемодател безплатно. .
Виж целия пост
# 243
Изключително нагъл ми се вижда такъв договор. Не бих се съгласила, понеже ми показва, че още в началото наемодателят ме гледа високомерно и със съмнение, че мога да сметна две и две. Ако пък се впусне да ми обяснява как щяла да му падне наемната цена...

ами ако в наемната цена влизат 2 м3 вода, няма ли да ги изразходиш без проблем. Но ако изразходиш 4м3 ще платиш повече. То и в договорите с консумативи (кой колкото изразходи ) е така - изразходваш повече, наемната цена с консумативите - ти се повишава.0.
Виж целия пост
# 244
Никой няма как да знае колко ще изразходя. За мен не е нагло, ако надвиша да си до платя, но е нагло, ако продължително консумирам по-малко, някой да си прибира разликата под предлог, че щяла да ми падне наемната цена. Всъщност няма да падне нищо, ако са честни отношенията, понеже не цената на жилището варира всеки месец, а тази на моите консумативи.
В много случаи зимата винаги ще има да се надплаща, понеже е по-студено, хората си стоят повече вкъщи, да не издребнявам, ама даже за една "зимна" манджа се консумира повече ток отколкото за "лятна". В крайна сметка зимата като наемател все ще имам да давам, а лятото, когато всеки се радва на падналите сметки, ще съм на минус.
Виж целия пост
# 245
Welt, виж, че тя и тези, които са в България, говорят за различно нещо. В чужбина в договора пише 2 кубика (аз харча 4 , впрочем), а тук ти казват, че водата е в цената, без да конкретизират обем, и се притесняват да не оставиш кранчето отворено, защото все ще ти е на аванта.
Затова и ако там трябва да ти връща парите за неизползваните кубици, пада общият наем. Нещо средно между прогнозните отчитания на топлофикация и наем ми изглежда, само че доста по-ясно зададено и пресметнато.
Виж целия пост
# 246
Благодаря за мненията! Без хазяи е. А каква е разликата, ако е с хазяи? Работещи може да са и хазяина и наемателя. Сметката като за хотелска стая не е правилна, според мен. На хотел имаш почистване почти ежедневно, смяна на бельо, обслужващ персонал и т.н. Иначе консумативите, които влизат в общата цена на наем са усреднени. Компенсират зимното и лятно потребление.  Още сме в чуденка, но имаме време. Така или иначе, наемателят си прави сметката дали го устройва цената за предлагането и може ли да я плаща.
Виж целия пост
# 247
при консумативите винаги се слага някакъв максимум, иначе наемателят може да си оставя крановете  на водата отворени...

Сложете текст "в наемната цена е включена топла вода  Х м3 на месец".  При по-висока консумация наемателят доплаща, наемодателят не връща пари, при неизползване на количеството."


Не е честно за наемателя и така. Нека си плащат потребеното.
Няма нищо нечестно, щом е обявено предварително. Ако не искаш, не избираш тази квартира.
Когато се плащат консумативи на равни вноски и няма как да му изчислиш потреблението, този начин е най-приемливият. Има средни стойности за потребление на вода, ток. Разсъждава се така, аз ти давам в наемната цена някакви ресурси, ти си прецени дали да ги изхабиш или не. Наемодателят не връща, защото ще му падне наемната цена. Наемателят пък ще се стреми да не надвиши лимита, за да не му стане на него наемната цена по-висока.
ами дано да ти се върже някой, но вече отговориха, че нагло, некоректно, според мен нечестно. Peace
Виж целия пост
# 248
Фейщица, в СО съм чела за караници между съпрузи за потреблението на ток, а какво остава между хазяи и наематели. За едни наемодатели средните сметки за ток може да са 100 лв., но наемателят да обича да стои на 25 градуса зимата, не загася лампите, взима си душове по 1 час, готви по два пъти на ден и пуска пералня ежедневно, нищо, че е сам. При други условия би редуцирал разходите си, но щом някой друг ги плаща, може и да не се лиши от комфорта си.
Не бих разчитала и на логиката, че летните месеци ще компенсират зимните.  Много е вероятно човекът да си тръгне след зимните месеци и депозитът да не успее да покрие нито предизвестието, нито разликата в сметките.
Виж целия пост
# 249
Пепина, в София токът е с дистанционно електронно отчитане, водата се замерва от живи очи на 3 месеца, само топлофикацията е веднъж годишно, за който я ползва. .... включването тук на нещо в цената означава, че е така калкулирано, та наемодателят да излезе с доста пари на плюс, а не просто да се занулят топли и студени месеци. .... не се прави за удобство, а за търгашене или в най-добрия случай защото и без това даденото нещо излиза на самия наемодател безплатно. .

Определено дистанционно отчитане на тока от ЧЕЗ в София не е масова или преобладаваща практика. Започнаха  преди доста години да монтират дистанционни електромери на много високо в циганските махали, по обясними причини.  "Замерване" на водата от живи очи на 3 месеца може да се очаква само, ако жилището се обитава от пенсионер, който чинно чака инкасаторката на въпросните 3 месеца. Иначе, в най-добрия случай, обитаващият жилището оставя т.нар. "самоотчет" на листче, т.е. зависи от неговата коректност какво ще напише на листчето, ако е наемател. Годишният отчет на топлокация е масовата практика, въпреки че има и сгради с напълно дистанционно отчитане - вкл. водомерите за топлата вода.

За останалото - болднатото:

Скрит текст:

Един виц за Иванчо.
Иванчо влязъл в класната стая с ръце в джобовете и казал на учителката:
- Госпожо, познайте какво държа в шепи!.
Учителката му отговорила:
- Иванчо, ти невъзпитан, простак и т.н.
А Иванчо извадил ръце, отворил шепи и казал:
- Орехи стискам, госпожо, орехи. Но ми харесва как мислите!
 
Виж целия пост
# 250
Без хазяи е. А каква е разликата, ако е с хазяи? Работещи може да са и хазяина и наемателя.
Ами моето мислене лично е, че ако е със собственика или децата му, или родителите му, трябва да е по-нисък наем. Все има някой да ходи да слухти след наемателя и да му държи сметка. И консумативите като се делят, се делят по-нечестно. В София не се усеща толкова, понеже квартирите са самостоятелни, но в Търново като учех, почти всеки се оплакваше от хазяйката си - влиза в стаята, прави забележки за всичко - от колко време си мие зъбите до колко пъти се къпе, винаги от позицията 'тая къща е мойта, недей да ми важничиш', редовно нещо свое има да взима от твоята стая и т.н.

man_darin_ka, още преди няколко мнения дадох в реални квартири как се вдига наемът заради включен консуматив, вероятно си го пропуснала. Няма да плащам 500 с вода и нет в цената, след като има 10 други обяви за същото за 450. Моят нет е 15 лв, водата още толкова.
Жилищата по принцип все веднъж в годината все има кой да ги отвори и да пусне инкасатора. Колкото до електромерите, до тях има достъп на главното табло в блока - дори да не са с дистанционно отчитане, могат да се погледнат. По тоя повод, водих една кратка, но забавна кореспонденция с Енерго Про заради две поредни двойни сметки за ток в софийски офис.  На третия месец сметката беше обичайната, но после напуснах фирмата, не знам сагата как се е развила.
Виж целия пост
# 251
Достъп до главното табло с електромерите има, ако инкасаторът има ключ от входа или някой отвори входната врата на входа. При ЕПК-тата, които са с дълги коридори, има електромерни табла обикновено на 2 места в този коридор, а масово са сложени решетки в двата края на коридора, т.е. пак зависи дали има човек да отключи решетката. В случай на неосигурен достъп, се начислява сметка по някаква формула - сигурно е на база на предходен разход от миналата година или нещо подобно, а на следващ месец примерно има реален отчет.
Казвам това, за да ти покажа/докажа, че в София има различни варианти и не може да се обобщава така смело и категорично, както ти го правиш.
Без хазяи е. А каква е разликата, ако е с хазяи? Работещи може да са и хазяина и наемателя.
Ами моето мислене лично е, че ако е със собственика или децата му, или родителите му, трябва да е по-нисък наем. Все има някой да ходи да слухти след наемателя и да му държи сметка. И консумативите като се делят, се делят по-нечестно.
man_darin_ka, още преди няколко мнения дадох в реални квартири как се вдига наемът заради включен консуматив, вероятно си го пропуснала. Няма да плащам 500 с вода и нет в цената, след като има 10 други обяви за същото за 450. Моят нет е 15 лв, водата още толкова.

След като има 10 или повече други обяви за същото, но по-евтино, какъв ти е проблемът като наемател? Казваш "Довиждане, не ме устройва жилището/условията" и това е. Ако тръгнеш да се пазариш и да обясняваш колко е висок наемът за това, което се предлага или какви са печалбари собствениците, хазяите са в пълното си право да ти кажат същото: "Това са моите условия, след като не Ви устройва жилището/условията, довиждане, да не си губим времето един на друг!".
Виж целия пост
# 252
Аз не се пазаря, просто не отивам изобщо на оглед. Казвам мнение като наемател защо не отивам на оглед. След като обявата е насочена към моята група, а не към групата на наемодателите, този тип обратна връзка би трябвало да е полезен.
Въобще, оставам с някакво впечатление, че ви правят огледи за спорта и да ви тренират умението за преговори, а не че ще наемат. За мен това е показател, че нещо не е съвсем наред. Я нещо по жилището, я у брокерите, с които работя (за който работи). Има си някаква нормална цена за всяко жилище. Нарочно не пиша пазарна, защото това тука не е пазар. Само че тази цена трябва да се следва не само от наемателите, ами и от наемодателите. Тук редовно чета 'ноже да му се вземе' - да бе, напълно си може. За целта трябва да се извървят 10 човека да ви питат дали няма да смъкнете 50-100 лв, колкото искат за апартамент оттатък улицата, и които вие обидено да отпратите. И така докато дойде някой, който не е видял въпросния апартамент оттатък улицата или го е видял твърде късно, или е твърде на зор.
Виж целия пост
# 253
Не всичко е както казваш. Аз съм склонна да си призная, че в единия апт. Държим умишлено висока цена. За да не се занимавам с пазарлъци и хора, за които е спорно дали могат да си плащат.

Висока е цената, обаче за мен е ОК. Явно е и за тях, щом стоят.
Виж целия пост
# 254
Относно спора за пазарлъка /коментара/ и двете страни имат известно право, много е просто защо.Собственик който не иска да коментира цената си дава апартамента през агенция и брокерите контактуват с наемателя и предварително изрично му казват, това е наема, това са условията и собственика просто идва да подпише договора, след като брокера го е известил за профила на неамателя/ семеен или не, работещ/студент, българин/чужденец и т.н.Собственик който сам си дава имота без посредници той сам се поставя в положение на пазарене, ако не напише в обявата "Цената е без коментар"!Аз лично нямам никакво време в работните дни, а в почивните не искам да се занимавам с нищо натоварващо и ако давах под наем, щях да действам по първия начин.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия