Студенти в Холандия/Нидерландия - 5

  • 45 901
  • 749
# 720
Mini Mouse, благодаря. Всички притеснения, които споделям с въпросите си като че ли са реални проблеми.
ross, дискусията с теб не почива на доводи, трезва преценка и добри намерения Sad
Не е полезна. Стига с тази глупост за уникални, несравними специалности. Бих помолил само да не постулираш кой внася заблуда, остави това право да е лично на всеки от заинтересованите от темата!
Виж целия пост
# 721
Mini Mouse, благодаря. Всички притеснения, които споделям с въпросите си като че ли са реални проблеми.
ross, дискусията с теб не почива на доводи, трезва преценка и добри намерения Sad
Не е полезна. Стига с тази глупост за уникални, несравними специалности. Бих помолил само да не постулираш кой внася заблуда, остави това право да е лично на всеки от заинтересованите от темата!

Не бих казала проблеми, за мен са по-скоро осъзнат или неосъзнат избор. Много често този избор е продиктуван от заблуда от страна на агенцийте, те продават продукт, търсят си клиенти. Такова както се вижда в Нългария има много.
На всичко бъдещи студенти и родители, преди да направите своя избор и да дадете една торба пари информирайте се добре.
Виж целия пост
# 722
С риск да проявят невежество, не разбирайки какво имате предвид под колеж, ( предполагам, че е приложен уни), ще напиша за пореден път- коd, желанието на синът ти от какво е било формирано?  Нека говорим конкретно. Да, разбрахме, СМГ,състезания - и в един момент....Холандия.  Държава със специфично образование, моделирано за техния бизнес пазар.  А къде е ролята на детето ти, в сформиране на желанието. От какво беше продиктувано то?
Ще ти разкажа за моя син- интересува се от тази материя от години. Влязал е в тези среди, онлайн. Има онлайн познанства. Следва  "светила" от бранша в социалните медии, познава работите им. Комуникира с доста представители в бранша. Дали се е интересувал от къде са придобили знания и умения, как мислиш. Цитираш американски и азиатски унита. Да, там е меката на този бизнес. Точно за това последната година от бакалавърската програма е стаж, а младите хора отсега търсят контакти с известните фирми в бранша и им изпращат портфолиата си. Затова всеки проект се работи с хъс и проекция в бъдещето- поредния такъв може да те изстреля в обритата на голямата игра.
Нека не пренебрегваме ролята на децата. Те са по умни от нас, определено. Предполага се, че занят в какво се целят.
Това, което ще изучава твоето дете- има ли го като вариант тук, в България.  Какво е продиктувало желанието му да се подложи на всички лишения и трудности , за да усвои знания и умения, които би могъл да натрупа и на местна почва?  Нека започнем от там- изборът на младия човек и проекцията на този избор върху неговите родители ?


Виж целия пост
# 723
G. D. как от какво е продиктувано??
Избор на специалност, изцяло от него и проверка в множество класации за позициониране на тази специалност.
Абсурдно е твърдението, че в Холандия има специфично образование, моделирано за някакъв специфичен бизнес модел.
В избраната от него специалност, в топ 50 в света има 2 холандски, 4 английски и един италиански университет. Допълнителен бонус или минус на Холандия е че има обучение от 1вата година директно в подспециалността на специалността. Такъв, в други университети в Европа има само в един английски, в чиято програма е написано предупреждение, че почти не приемат първокурсници директно, а ги насочват към общата и съответно прехвърляне след първата година.
Това е, колко по-конкретно и ясно дефинирано, но не разбирам какво общо има с колежите и неразбирането в България какво предлагат те? (неразбиране в общия случай, не говоря за твоя конкретен)
Виж целия пост
# 724
Ок,значи всичко с избора на детето ти е ок, ти , логично, си удовлетворен. Защо е този рисърч и ръчкане тогава. Ясно е, мнозинството тук не сме ползвали посреднически услуги и вярвам, всички са ок с това. Пишещите в темата не са представителна извадка за ползата от посредническо консултантски услуги в периода на кандидатстване.
Вярвам, че всеки млад човек тръгнал да учи на хиляди мили разстояние от дом и държава в която е израснал си е дал сметка в какво се потапя. И е наясно, че реализацията на наученото трябва да покрие неколкократно  изхабения ресурс, за да има смисъл всичко това. Един вид, предварителния анализ и оценка на риска могат да обезсмислят подобни дебати , особено след като изборът е взет.
Успешна година на студентите, мили родители. Вероятно повечето вече са отпътували. Синът ми също с нетърпение очаква да се завърне за втората си година.  Нека успехът е с тях !
Виж целия пост
# 725
Защо е този рисърч и ръчкане тогава.
Защото тепърва се убеждавам, че в много случаи агенции в България подвеждат при кандидатстване в Холандия. Това ме дразни и давам моите 20стотинки в борбата за осъзнаване. Учудващо, но не всичко трябва да е свързано с лични мотиви, понякога са допустими и дейности за общото благо. Поне при някои...

Ясно е, мнозинството тук не сме ползвали посреднически услуги и вярвам, всички са ок с това. Пишещите в темата не са представителна извадка за ползата от посредническо консултантски услуги в периода на кандидатстване.
За мен определено не е ясно - затова предложих повечко мнения да се публикуват от пишещите тук - кой как е избрал колеж в Холандия и има ли пръст в избора някоя агенция или като при вас е по според други критерии избран.

Вярвам, че всеки млад човек тръгнал да учи на хиляди мили разстояние от дом и държава в която е израснал си е дал сметка в какво се потапя.
Олеле, въобще не мисля така. Не е и нормално, в много случаи това е просто едно приключение.
Виж целия пост
# 726
Може ли една бърза анкета?
Колко от кандидатствалите с Интеграл / Юнифай се записват в университети?
А не в холандските колежи?
И въпрос към избралите колежи - на какво базирахте избора си след като тези учебни заведения не фигурират в никакви международни класации? Как разбрахте какво е качеството на образованието в тях и къде са например спрямо родните университети?

Наскоро постнах във ФБ една неприятна история с подбор (за друга агенция, не от цитираните) и хората в коментарите масово застъпиха мнение, че е невъзможно да ксндидатстваш в чужбина без да си проверил класирането на учебното заведение, и общо, и по специалност.
И се сблъсках с казуса, че наистина не знам как се проверява холандски колеж като го няма в никоя авторитетна международна класация?

Университетите по приложни науки фигурират само в класацията Keuzegids HBO, която си е холандска, но за мен тя отново е направена на принципа всички да имат някаква полза, общо взето в нея фигурират всички такива университети и всеки може да каже че присъства. Както и всяка година се сменя номер едно местото, така всички университети могат да кажат, че са номер едно. За мен това не е някакъв показател за университет.

Университетите по приложни науки се появяват през 60те, за да генерират кадри за развиващата се индустрия. По-скоро говорим за генериране на някакъв тип middle management, в никакъв случай това не е престижно образование. Просто много добра практическа подготовка със съответните бонуси - стажове, практики, т.н.

Хубаво е да се споменава като се говори за някой университет че е номер едно или две или три в нещо си да се казва по коя класация и какви са критериите на класацията, иначе в противен случай е дезинформация.

Не искам да звуча като някакъв противник на приложните университети - не, не съм, даже съм била в такъв за бакалавър и бих го препоръчала, но нека не се заблуждаваме, че това са някакви много класови училища - това са си точно колежи. Няма нищо срамно да учиш в колеж, това че е един университет е номер едно не означава, че студентът би се чуствал добре в него на 100%, има си други фактори, които също са важни като среда, приятели, естеството на самата програма и прочее.

Бихте ли споделили с нас историята, за която казвате, мисля, че на много от потребителите във форума би им била полезна?
Виж целия пост
# 727
Бихте ли споделили с нас историята, за която казвате, мисля, че на много от потребителите във форума би им била полезна?


Историята не е тайна, споделена е от агенция, предлагаща услуги за кандидатстване в чужбина.
Касае отличник от СМГ с диплома над 5.8, който е бил набутан да учи в някаква дупка в Магдебург, която по специалност е след БГ университетите, на около 5-хилядното място.
И уеникът от СМГ е получил прозрение, за съжаление късно вече, след всякакви срокове, че е редно да се консултира и с друга агенция Sad
Историята ми се стори крайно неприятна и напълно реална за условията в България и я споделих в блога си във ФБ. Масово мненията и коментарите бяха, че това е измислица и че не е възможно ученикът да не е проверил предварително къде го насочва агенцията. И че всеки ученик, кандидатстващ в чужбина и родителите му правят напълно осъзнат и анализиран избор. Което просто не е вярно - смятам, че това не е частен случай, а сериозна бройка ученици отиват да учат в чужбина в учебни заведения с елементарен прием и ниска полза, предлагани от агенции.
Виж целия пост
# 728
Код,

Ако си решил да си рекламираш блога или ФБ страницата е друг въпрос.

В тази тема многократно ( поне аз два пъти), а за Мини Маус не знам колко пъти, сме обяснявали разликата между университет и hogeshool.
Ако искат, хората могат да четат, информират, решават.

Тези разлики не правят автоматично хохесхолетата лоши или некачествени (лично мнение), както и не ги правят перфектни, както и не може да се сложи всичко под общ знаменател. Могат да бъдат изложени факти. Другото за мен е субективно. Няма да станеш професор или голям директор с хохесхол, но може други да са ти целите
Виж целия пост
# 729
Бихте ли споделили с нас историята, за която казвате, мисля, че на много от потребителите във форума би им била полезна?


Историята не е тайна, споделена е от агенция, предлагаща услуги за кандидатстване в чужбина.
Касае отличник от СМГ с диплома над 5.8, който е бил набутан да учи в някаква дупка в Магдебург, която по специалност е след БГ университетите, на около 5-хилядното място.
И уеникът от СМГ е получил прозрение, за съжаление късно вече, след всякакви срокове, че е редно да се консултира и с друга агенция Sad
Историята ми се стори крайно неприятна и напълно реална за условията в България и я споделих в блога си във ФБ. Масово мненията и коментарите бяха, че това е измислица и че не е възможно ученикът да не е проверил предварително къде го насочва агенцията. И че всеки ученик, кандидатстващ в чужбина и родителите му правят напълно осъзнат и анализиран избор. Което просто не е вярно - смятам, че това не е частен случай, а сериозна бройка ученици отиват да учат в чужбина в учебни заведения с елементарен прием и ниска полза, предлагани от агенции.
Здравейте,всички.Чета ви редовно ,всичко което се пише в темата ,но почти не пиша.Подкрепям това което казва КОД.Преди да се реши синът ни къде да учи се наложи да посетим три агенции.Много са любезни,но ми направи впечатление,че масово предлагат приложните университети.В едната даже успяха да ни внушат ,че приложните университети са по-добри от академичните.В момента в който им изпратихме имейл,да ни предложат все пак вариант на академични университети се започнаха въпросите,защо изведнъж сме взели друго решение.На 18години,няма как децата да са здраво стъпили на земята и да знаят точно къде искат да учат и какво ще правят от тук нататък.След няколко консултации ,един единствен консултант,беше честен с нас и каза точно как стоят нещата ,даде ни точна информация и остави на нас да решим какво искаме.Мисля,че всички агенции работят на един и същ принцип,предлагат тези университети от които вземат по-голяма комисионна.Важното е да попаднеш на добър служител и вече да си решил точно къде искаш да учиш,иначе има голяма манипулация от страна на агенциите.Ние ползвахме Интеграл,като университета за който кандидатства сина ми беше платен,а не в техния списък,попаднах на добър консултант,който до последно беше коректен с нас и много ни помогна.Решението естествено беше на сина ми,къде ,какво и как иска да учи.Аз съм далеч както от това което той учи,така и от сферата в която той ще се реализира на един по-късен етап.Преценката трябва да е много внимателна когато се решава да се учи в чужбина.Никой не ти дава гаранции,че след това ще успееш да се реализираш с предимства,защото си завършил еди кой си университет.Има го и стреса първата година,шокът,че отиваш със самочувствието ,че след като си завършил с отличие там ще ти е по-лесно,а се оказва че не е точно така.Затова ние естествено трябва да подкрепяме децата си,но решенията за тяхното бъдеще да се взимат заедно и внимателно,не че не могат да станат грешки,но поне да се опитаме те да са по-малко.
Виж целия пост
# 730
Код,
Ако си решил да си рекламираш блога или ФБ страницата е друг въпрос.
Уникални специалности, особена образователна система, не можеш и не трябва да сравняваш специалностите в колежи, а сега и реклама??? В публикуваното от мен само пристрастен мозък може да прозре реклама... неясно на какво?


В тази тема многократно ( поне аз два пъти), а за Мини Маус не знам колко пъти, сме обяснявали разликата между университет и hogeshool.
Предвид последните ти мнения, това за мен е сериозен проблем. По никакъв начин обясненията ти за колежите не се препокриват с моето мнение.
И, както ти многократно си го правила, така ще го правя и аз в момента - нещо против ако имаш, не чети.

Не схващам какво те дразни в постовете ми - по-реалистичната представа за холандските колежи ли, която се опитвам да си изградя, по-истинската полза от агенциите ли, йоято се опитвам да проверя, нещо лично ли или съжаление за погрешни избори, няма значение, но не ти е от полза този безаргументен противовес, нито на теб, нито на друг в темата според мен.
Виж целия пост
# 731
Мими,
Голяма част от пишещите тук или не са ползвали агенция, или най- малкото тук са потърсили и второ мнение.
Пак казвам едни виждат едни предимства, другите други.
Ако забелязвате, избягвам да наричам hogeshool - университет.
Но познавам не малко холандчета, които добре знаят всички разлики, учили са VWO, което им дава право да се запишат , в който поискат холандски университет, но те избират hogeshool.

Съответно дъщеря ми , знаейки какво иска, въобще не е обмисляла hogeshool., държеше си на университет
Всичко е въпрос на избор.

А, че в България има спекулации, за мен това не е причина за генерални изводи. Не знам каква част от холандците са завършили хохета, но съдейки че има 13 университета и неясен за мен брой хохета, не мисля, че са малко на брой хората учили хохе. А не ми изглеждат някак нещастни
Виж целия пост
# 732
Някой беше писал за sim only с 7/10 МВ internet за около 15 евро, обаче тук на място такава оферта няма. Все са от 26 евро нагоре. Някой, който вече е подписал договор, може ли повече
Информация за кой оператор става дума. Благодаря!
Виж целия пост
# 733
eitam,
Като задам на търсачка в gsmweb например само за сим, на такава цена 14 евро с 300 минути и 7000 mb , ми излизат някакви BEN.
За мен са напълно незнайни. Имаше и някакви с л- започваха. Но за всякакви такива трябва да проучите имат ли обхват във вашия град.
T- mobile имат навсякъде обхват . Никъде не съм губила , а доста пътувам в/ извън Холандия
Виж целия пост
# 734
eitam,
Като задам на търсачка в gsmweb например само за сим, на такава цена 14 евро с 300 минути и 7000 mb , ми излизат някакви BEN.
За мен са напълно незнайни. Имаше и някакви с л- започваха. Но за всякакви такива трябва да проучите имат ли обхват във вашия град.
T- mobile имат навсякъде обхват . Никъде не съм губила , а доста пътувам в/ извън Холандия

Не ви трябва договор на първо време,може да ползвате услугите на Lebara.Имат добро покритие в цялата страна.Интернет и разговори към холански и български номера
https://mobile.lebara.com/nl/en/unlimited/c/prepaid-internationa … -bellen-unlimited
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия