Големите загадки

  • 495 449
  • 9 506
# 2 730
Вечният спор между науката и вярата, защо те са вечни врагове. Аз това не го разбирам. Да, може би, те делят едно и също нещо, търсенето на истината, и затова са вечни врагове. Но и 2-те правят света по добър и не бива да са врагове, защото са 2-те страни на една и съща монета. И едното без другото не може. Айнщайн е прав и те трябва да се помирят защото:
"Науката е куца без религия, а религията е сляпа без наука".
https://wol.jw.org/bg/wol/d/r46/lp-bl/102002402
Как са възникнали вселената и животът?
Скрит текст:
НИЕ живеем в удивителни времена, каквито не е имало досега. Новите открития в космоса принуждават астрономите да преразгледат възгледите си относно произхода на вселената. Много хора са заинтригувани от вселената и задават древните въпроси, които се пораждат поради факта, че живеем в нея — как и защо са възникнали вселената и животът?

Дори и ако погледнем в другата посока — в самите себе си, — неотдавнашното разшифроване на човешкия генетичен код повдига въпроса как са били създадени множеството форми на живот. И ако някой ги е създал, кой е той? Изключителната сложност на генетичната ни конструкция подбуди един американски президент да каже, че „учим езика, на който Бог е създал живота“. Един от главните учени, които участват в разгадаването на гените, скромно отбелязва: „За първи път зърнахме нашата собствена книга с инструкции, която преди беше известна само на Бога.“ Но остават въпросите как и защо.

„Два прозореца“

Скрит текст:
Някои учени твърдят, че всички процеси във вселената могат да бъдат обяснени чрез разумен анализ, който не оставя място за божията мъдрост. Много хора, включително и учени, не се задоволяват с тази гледна точка. Те се опитват да разберат реалността, като се обръщат както към науката, така и към религията. Те смятат, че науката се занимава с това как сме започнали да съществуваме ние и вселената около нас, докато религията се занимава главно с въпроса защо.

Като обяснява този двойнствен подход, физикът Фрийман Дайсън казва: „Науката и религията са два прозореца, през които хората гледат, опитвайки се да разберат огромната вселена навън.“

„Науката се занимава с това, което е ограничено, а религията са занимава с неограниченото“ — смята Уилям Рийс–Мог. Той казва: „Науката не може нито да докаже, нито да отхвърли съществуването на Бога точно както не може да докаже или да отхвърли някоя морална или естетична идея. Няма научна причина да обичаш ближния си или да уважаваш човешкия живот. ... Да твърдиш, че няма нещо, което да не може да бъде научно доказано, е най–грубата грешка, която ще унищожи почти всичко, което ценим в живота, не само Бога или човешката одухотвореност, но и любовта, поезията и музиката.“

„Религията“ на науката

Скрит текст:
Теориите на учените изглежда често се основават на предположения, които изискват своя собствена вяра. Относно произхода на живота например, повечето привърженици на еволюцията поддържат идеи, които изискват вяра в определени „учения“. Фактите са смесени с хипотези. И когато учените използват влиянието на авторитета си, за да налагат сляпа вяра в еволюцията, те всъщност намекват: „Не носите отговорност за моралното си поведение, тъй като сте просто продукт на биологията, химията и физиката.“ Биологът Ричард Докинс казва, че във вселената ‘няма нито замисъл, нито цел, нито добро, нито зло, няма нищо освен безсмислено безразличие’.

За да поддържат подобни вярвания, някои учени предпочитат да пренебрегнат обширните проучвания на други учени, които противоречат на теоретичните основи на хипотезите им за произхода на живота*. Дори да са изминали милиарди години, математически е невъзможно да се формират случайно сложните молекули, които са необходими за образуването на действаща жива клетка. Така че догматичните теории относно произхода на живота, които се срещат в много учебници, трябва да бъдат смятани за невалидни.

Повече вяра ти е необходима за това да смяташ, че животът е възникнал поради сляпа случайност, отколкото ако вярваш в сътворението. Астрономът Дейвид Блок отбелязва: „Човек, който не вярва в Създателя, трябва да има повече вяра, отколкото този, който вярва. Когато заявява, че Бог не съществува, човек прави едно напълно недоказано изявление — една хипотеза, основана на вяра.“

Научните открития могат да вдъхнат една религиозно–почтителна нагласа на някои учени. Алберт Айнщайн признава: „Сред задълбочено мислещите научни умове трудно ще намерите някой, който да не притежава свое религиозно чувство. ... Религиозното чувство приема формата на възторжено удивление от хармонията на природния закон, който разкрива интелект с такова превъзходство, че в сравнение с него цялото систематично мислене и действие на човешките същества е напълно нищожно отражение.“ Но това не подбужда непременно учените да вярват в Създател, Бог, който е личност.

Ограниченията на науката

Скрит текст:
Подходящо е да проявяваме уместно уважение към научните познания и постижения. Но много хора ще се съгласят, че докато науката представлява един начин на опознаване на света, то тя съвсем не е единственият източник на познание. Целта на науката е да опише явленията в естествения свят и да допринесе за отговора на въпроса как тези явления са се появили.

Науката ни осигурява прозрение за материалната вселена, тоест за всичко, което може да бъде наблюдавано. Но колкото и далече да стига научното изследване, то никога не може да отговори на въпроса защо изобщо съществува вселената.

„Има някои въпроси, на които учените никога няма да могат да отговорят — отбелязва Том Ътли. — Възможно е Големият взрив да се е случил преди дванайсет милиарда години. Но защо се е случил? ... Как частиците са се появили там първоначално? Какво е имало преди това?“ Ътли прави заключението: „Изглежда ... по–ясно от всякога, че науката никога няма да задоволи човешката жажда за отговори.“

Без изобщо да отхвърля нуждата от Бога, научното познание, придобито чрез такава любознателност, просто потвърждава в какъв невероятно сложен, умело конструиран и вдъхващ страхопочитание свят живеем. Много мислещи хора смятат за разумно да стигнат до заключението, че както физичните закони и химичните реакции, така и ДНК и удивителното разнообразие на живота показват наличието на Създател. Няма неоспоримо доказателство за обратното.

„Вярата е действителна“

Скрит текст:
Ако зад вселената стои Създател, не можем да очакваме да разберем него или целите му, като използваме телескопи, микроскопи или други научни инструменти. Помисли за един грънчар и за вазата, която е направил. Дори и най–щателното изследване на самата ваза не може да даде отговор на въпроса защо е направена. За това можем да попитаме самия грънчар.

Молекулярният биолог Франсис Колинс обяснява как вярата и духовността могат да помогнат да запълним празнотата, която науката оставя: „Няма да очаквам религията да е правилното средство за разчитането на човешкия геном и по същия начин няма да очаквам науката да бъде средството за придобиване на познание за свръхестественото. Но относно наистина интересните и по–големи въпроси, като например защо сме тук или защо човешките същества копнеят за духовност, намирам науката за незадоволителна. Много суеверия са се появявали и постепенно са изчезвали. Но вярата не е изчезнала, което означава, че е действителна.“

Отговаря на въпроса „защо“

Скрит текст:
Разглеждайки причината и целта на живота, истинската религия предлага и стандарти за ценности, морал и етика, както и ръководство за живота. Ученият Алън Съндейдж изразява това по следния начин: „Не се съветвам с учебник по биология, за да се науча как да живея.“

Милиони хора по целия свят смятат, че са намерили към какво да се обърнат, за да се научат как да живеят. Те мислят също, че са намерили наистина удовлетворителни отговори на въпросите защо сме тук и накъде отиваме. Отговорите съществуват. Но къде? В най–древната и най–широко разпространена свята книга, Библията.

Библията ни казва, че Бог е приготвил земята специално за хората. В Исаия 45:18 относно земята се казва: „Бог ... не я сътвори пустиня, но я създаде, за да се населява.“ Той снабдил земята с всичко, от което хората ще имат нужда, не просто да съществуват, но да се наслаждават изцяло на живота.

На хората била поверена грижата за земята, като трябвало ‘да я обработват и да я пазят’. (Битие 2:15) Библията обяснява също, че познанието и мъдростта са дарове от Бога и че трябва да проявяваме любов и справедливост един към друг. (Йов 28:20, 25, 27; Даниил 2:20–23) Така хората могат да намерят цел и смисъл в живота само когато открият и приемат божията цел* за тях.

Как може един модерно мислещ човек да преодолее привидната пропаст между научните разсъждения и религиозните вярвания? Какви ръководни принципи могат да му помогнат да постигне това?

Какво казват някои учени

Скрит текст:
Някои хора приемат, че повечето учени избягват въпросите на духовността и теологията, тъй като не са религиозни или не желаят да участват в спора между науката и религията. Наистина, това се отнася за някои учени, но безспорно не и за всички. Обърни внимание какво казват следните учени.

„Вселената е имала начало, но учените не могат да обяснят защо Бог е отговорът на това.“ „За мене Библията е книга, която съдържа истина и е божествено вдъхновена. Зад сложността на живота трябва да съществува интелект.“ — Кен Танака, планетарен геолог в Американския институт за геологични проучвания.

„Пропастта между различните видове познание (научно и религиозно) е по–скоро изкуствена. ... Познанието за Създателя и познанието за творението са тясно свързани.“ — Енрике Ернандес, изследовател и професор в катедрата по физика и теоретична химия на Националния автономен университет в Мексико.

„Като разработваме цялата информация [за човешкия геном], това ще разкрие сложността и вътрешната зависимост на целия този генетичен материал. Това ще покаже, че произходът е резултат от действията на един интелигентен създател, на причинител, който притежава интелект.“ — Дуейн Т. Гиш, биохимик.

„Няма несъвместимост между науката и религията. И двете търсят една и съща истина. Науката показва, че Бог съществува.“ — Д. Х. Р. Бартън, професор по химия в Тексас.
Виж целия пост
# 2 731
Цитат
Някъде бях чела и много ме впечатли, че не е възможно за човешкия ум да си представи нищото. Защото в момента, в който започнеш да мислиш за него то вече е нещ
Това ми напомня за най голямата загадка изобщо. Загадката на загадките. Какво се случва след смъртта. Възможно ли е да е нищо.
Скрит текст:
Ако е така как да си го представим и да се подготвим. Ако е нищо, защо имаме душа. Душата научно не може да се измери, да се види къде е, в мозъка ли е, в сърцето ли е къде се намира, но според мен ние не можем да си представим нищото защото имаме душа, а тя е нещо. Т.е. тя не става нищо след смъртта, дори физическата част от аза не става нищо, частиците, строителните блокчета от които съставено тялото не изчезват след смъртта, в природата нищо не изчезва а само строителните блокчета променят структурата си. Освен може би във голямата загадка какво става отвъд хоризонта на черните дупки и какво става с частиците които преминат оттам остават в тази вселена но като в затвор от който никога не могат да излязат, или отиват някъде другаде, ако е така, къде. Ох, навлязох в много дълбоки теми в които е ясно че отговорът го знае само Бог.
[/spoiler]
Вярно е, че е загадка, но точно в тази загадка има и много духовни откровения. И разяснения от светии и подвижници.
Тук вече идва моментът кой на какво вярва, кой кое приема за достоверно.
Когато говорихме за Египетските пирамиди, всички се съгласихме, че са строени за задгробния живот на душите на починалите фараони. Тогава обаче е имало жреци. Те са извършвали разни езически ритуали, за които по- късно ни се казва, че не са богоугодни.
За пример мога да посоча две исторически документирани събития. Едното е, когато на Атон се заселват християните и техните перипетии със силите, останали от амазонките.
Второто е пример със св. Макарий, който вървейки през пустинята среща един череп на жрец и си говори с него. Разговорът е много поучителен- къде е отишла душата му и в какво състояние се намира.
Ето и два линка, които хвърлят доста светлина за живота на душата след смъртта.
Предупреждавам, че за човек, който не е чел подобни четива, може и да му се стори странно, плашещо, смешно ( както разбирам за някои) и пр. Темата е за загадки, а тук се обясняват загадките за пътя на душата ни след като напусне земния си път.
Виж целия пост
# 2 732
Ами, приятели, не всички учени са атеисти.

Даже и Ричард Докинс каза, че за него има около 1,5% вероятност да има Бог.

Аууууууу, ей сега Аниш ще извади снайпера  #Sniper #Sniper
Виж целия пост
# 2 733
Ами, приятели, не всички учени са атеисти.

Даже и Ричард Докинс каза, че за него има около 1,5% вероятност да има Бог.

Аууууууу, ей сега Аниш ще извади снайпера  #Sniper #Sniper
Защо?
Виж целия пост
# 2 734
Ами, приятели, не всички учени са атеисти.

Даже и Ричард Докинс каза, че за него има около 1,5% вероятност да има Бог.

Аууууууу, ей сега Аниш ще извади снайпера  #Sniper #Sniper
Защо?

Не си ли фен на Докинс? Като биолог & химик?
Виж целия пост
# 2 735
Ами, приятели, не всички учени са атеисти.

Даже и Ричард Докинс каза, че за него има около 1,5% вероятност да има Бог.

Аууууууу, ей сега Аниш ще извади снайпера  #Sniper #Sniper
Защо?

Не си ли фен на Докинс? Като биолог & химик?
Защо трябва да съм фен на някого?
Виж целия пост
# 2 736
Ами, Слава Богу ... Понякога хората в тази сфера се обиждат, ако се спомене, че някой учен е набожен, или че е казал, че може да има и 1% вероятност да има Бог или нещо подобно на Бог.


Аз лично, съм гледала безброй клипове в тубата за войната м/у теисти и атеисти. И честно казано, са ми супер инетересни. И ... поради незнайни за мен причини, откривам, че има милиони души на планетата, на които им харесва да слушат подобни спорове.

А коментарите под клиповете са ... веднъж в живота, както се казва.
Виж целия пост
# 2 737
Нютон е бил много набожен, даже математически е доказал, че светът ще свърши през 2060 година. Не знам на какво основание, чух го в едно предаване.
Виж целия пост
# 2 738
На някой му е било скучно и го е приписал на Нютон. Това е основанието.
Виж целия пост
# 2 739
Не, той е водил подробни дневници. Бил е изключително вярващ.

П.п. Ето източник - падал си е и по окултното: https://en.wikipedia.org/wiki/Religious_views_of_Isaac_Newton
Виж целия пост
# 2 740
Нютон е бил много набожен, даже математически е доказал, че светът ще свърши през 2060 година. Не знам на какво основание, чух го в едно предаване.
Да, много са... при него интересното е как обяснява на своите колеги съединениято на телата ни, когато дойде Второто Пришествие. Сравнява го с принципа на магнетезма.
Виж целия пост
# 2 741
Каква ирония... да ползваш точно този израз. Wink

Цитат
... Понякога хората в тази сфера се обиждат, ако се спомене, че някой учен е набожен, или че е казал, че може да има и 1% вероятност да има Бог или нещо подобно на Бог.


Аз лично, съм гледала безброй клипове в тубата за войната м/у теисти и атеисти. И честно казано, са ми супер инетересни. И ... поради незнайни за мен причини, откривам, че има милиони души на планетата, на които им харесва да слушат подобни спорове.

А коментарите под клиповете са ... веднъж в живота, както се казва.
Е, аз от години участвам в такива.
Виж целия пост
# 2 742
Не, той е водил подробни дневници. Бил е изключително вярващ.
Да, дори понякога го дават за пример като вярващ учен.

Всъщност, той първи е превел Изумрудения стрижал, в надеждата или може би дори убеждението си, че съдържа тайната на Сътворението.
Виж целия пост
# 2 743
Може ли линк с такова видео?
Виж целия пост
# 2 744
Може ли линк с такова видео?
Хепи, искаш видеота за спорове на теисти/атеисти ли?

Всичко с Richard Dawkings, като например:

Скрит текст:








Сам Харис:

Скрит текст:








Най-жестокият от всички беше Хъчинс, но той вече не е м/у нас:

Скрит текст:




Чети, ако имаш време и коментарите под клиповете. Гарантирам да се заливаш от смях.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия