Големите загадки

  • 497 280
  • 9 508
# 9 270
От филма се внушава, че извънземните са виновни. Така разбрах, поне.
Виж целия пост
# 9 271
Скрит текст:
Рисунката е от гробницата на Дже, 1880 г.пр.Хр., та нито ти ще нарисуваш, нито аз съм ги рисувала. Може да видите и фигурата, която стои на шейната и полива с вода пясъка, по който се мъкне статуята.
Снимката е взета от публикация на сборник от университета в Амстердам от 2007 г.
Въпреки това предпочитам информацията да идва директно от извора - от самите египтяни, така че писанията на някакви съвременни теоретици, които се провалят да издигнат най-елементарната конструкция не ме интересуват.
Надпис #1 - Дневник от Мерер - за транспортирането на камъните, колко работници участват в проекта за пирамидите, колко кораба, какви са задълженията на работниците и какви заплати получават за труда си.

Надпис #2 - Папирус на Уесткар, в който се обяснява за ритуалите на свещениците спрямо работниците на пирамидите


Скрит текст:


Попаднах на едно интересно видео от Италия през 1929 г. - Пренасянето на 250 тона тежък камък с помощта на 400 души и 80 вола. (За справка един камък от пирамидата тежи само 2 до 2.5 тона, а тук става въпрос за 250! И не са ползвали дори колела!
https://www.youtube.com/watch?v=uvr49BLmufA
Използват 7 кораба (трудно казано кораби, по-скоро носещи конструкции по вода), за да пренесат камъка и през р.Тибър. Пренасят този камък от град Карара до град Рим - над 400 км - по суша и по вода.
Скрит текст:
Във видеото ще видите цялата извънземна технология, която по-късно илюмината-сатанист Джордж Лукас показва в документалния филм Star Wars.

От тези свитъци останах със следното впечатление:
Египтяните са можели да пренасят по вода облицовъчни 2-3 тонни блокове.
За всичко останало са ползвали магии. Можели са да свиват и разгъват водата, боговете са им асистирали при раждане, децата са се раждали покрити в злато и с шапки от лапис лазули. Можели са да вдъхват живот и командват малки фигурки от восък.
Нямаме сведения за това как са рязани, полирани, местени, повдигани и напасвани огромните мегалити ( не само пирамидите, а и всички останали), тежащи по няколко стотин , дори над хиляда тона, защото който не си е мълчал, е бивал пребит от бой и пускан на крокодилите.

Цитат
Най-непокътнатите папируси описват няколко месеца работа с транспортирането на варовик от кариерите Tura North и Tura South до Гиза през 27-ата година от управлението на фараона Хуфу . [8] [9] Въпреки че дневникът не уточнява къде трябва да бъдат използвани камъните или за каква цел, като се има предвид, че дневникът може да датира от това, което широко се смята за самия край на управлението на Хуфу, Талет вярва, че те най-вероятно са били за облицовка на извън Голямата пирамида . Приблизително на всеки десет дни бяха извършени две или три двупосочни пътувания, изпращащи може би 30 блока от 2–3 тона всеки, възлизащи на 200 блока на месец. [10] [11] Около четиридесет лодкари работеха под негово ръководство. Периодът, обхванат от папирусите, се простира от юли до ноември. [8]
https://en.wikipedia.org/wiki/Diary_of_Merer
Виж целия пост
# 9 272
стана много напечено.
Simple Smile

чували ли сте легендата за корабите от Египет, които са стигнали до Странджа (или Сакар, не запомних) и там са поглебали Нефертити?
винаги съм се чудила откъде идват такива "легенди".
дали има някакъв източник, който да е подтикнал хората да мислят в тази посока?
арабите не са били нещо невиждано по нашите земи, може да има нещо, песъчинка поне.
и ми се иска да намеря дневниците на Ал Идриси, да видя какво е писал за България Simple Smile
Виж целия пост
# 9 273
стана много напечено.
Simple Smile

чували ли сте легендата за корабите от Египет, които са стигнали до Странджа (или Сакар, не запомних) и там са поглебали Нефертити?
винаги съм се чудила откъде идват такива "легенди".
дали има някакъв източник, който да е подтикнал хората да мислят в тази посока?
арабите не са били нещо невиждано по нашите земи, може да има нещо, песъчинка поне.
и ми се иска да намеря дневниците на Ал Идриси, да видя какво е писал за България Simple Smile
Мумифицирането продължава дълго, след като династията на Птолемеите поема властта. Има мумии буквално на 2000 години. Нефертити е име, което е носила не една жена от елита, а и останките на почти всички владетели от 18 династия са открити. Пусни си търсене за KV21 и KV35.
Виж целия пост
# 9 274
знам, знам, и клеопатри има много.
и са мумифицирали през гръцко и май римско време.
чудех се дали има нещо, което да кара хората да мислят, че са стигали до Странджа-Сакар.
Виж целия пост
# 9 275
Добри, считат, че египетската богиня Бастет е погребана в Странджа. Но нищо доказано. Май и Ванга намесваха. Ако си спомням добре, Людмила беше организирала експедиция по нейни предсказания.
В Странджа има много мистика, в планините винаги е по-мистично, отколкото в равнините и има повече легенди. Може би е заради географските форми на планините, мъглите, които често се появяват и т.н.
Виж целия пост
# 9 276
ох, вярно, че беше бастет!
Виж целия пост
# 9 277
Дори да приемем, че не са използвани колела по времето на строежа, то впряг със сигурност е бил ползван.

Откъде е тази сигурност? Няма намерени изображения на впряг до изображения на строеж на пирамида. Това, че нещо е ползвано по твърд терен, не означава, че е ползвано на пясък, кал и тиня.

В днешно време колко добитък сте виждали около строежи? За кой голям строеж отпреди 2 или 3 века е ползван добитък и впряг? Не е лесно да се концентрира и концертира работата на 4 или 8 магарета или бикове по рампи. Един да лудне или падне, и после работата е повече, отколкото ако го дърпат хора. Другото е, че серат където им падне. Третото е, че трябват обори и фураж + зърно и храната им е в голям обем. Камили и коне тогава не е имало в Египет. Говоря за периода на строеж на пирамидите.

По времето, когато са ги строяли е имало ръкав на Нил, който е минавал точно до тях. По него са разтоварвали камънаците. В периодите, в които Нил е заливал околността са могли да ги издърпат по тинята без особен проблем.

Чела съм теории, че са придвижвани върху вода, като отдолу са слагани мехури от животни и кедър, който е по-лек от водата. Методът ми се струва по-трудоемък от простото им влачене по кал. Имаше и предположения, че едни шахти са служели за докарване на вода и ползването и за нещо като хидроличен кран, но пак ми се вижда трудоемко.

Едно е сигурно - строени са от хора. Строителите са били образовани, грамотни и са оставили и надписи.  

Пирамидите в Америка също са строени без ползване на колело.
Виж целия пост
# 9 278
https://iskamdaznam.com/zagadkata-bastet-i-kakvo-nameri-ljudmila … ova-v-grobnicata/

Ето тук е описана доста добре историята за Бастет и как е свързана с Людмила Живкова.
Мисля, че имаше и написана книга специално за експедицията,  но не помня нито заглавието,  нито автора.
Виж целия пост
# 9 279
благодаря, ели.
Simple Smile ще си имам занимавка.
Виж целия пост
# 9 280
Нищо не разбрах от филма Вила Роза. Нищо мистично няма в елинския балкан.
Виж целия пост
# 9 281
А как може да стане това? Разбирам в Европа да познават колелото, а в Америките не, ама шумерите да го познават, а египтяните дето са същия район да не го познават не виждам как ще стане.

Да познаваш нещо и да го използваш не е същото. За да е полезно колелото са нужни пътища със здрава основа, можещи да поемат натоварването. Ако нямаш такива условия колелото става непрактично. Даже и за маите съм чела, че всъщност не е като да не са познавали колелото, но просто не са го използвали в онези джунгли. И в Япония не са използвали колела, макар да са ги познавали, защото само императорът имал карета и се е возил по специален път от няколко километра веднъж годишно. Египет също ми изглежда неподходящо място за впрягове с каруци - имат си идеален воден път за речен транспорт, но около реката е или тиня, или пясък, в който колелата затъват, а и май нямат подходящи дървета и каруците ще са скъпи.
Виж целия пост
# 9 282
стана много напечено.
Simple Smile

чували ли сте легендата за корабите от Египет, които са стигнали до Странджа (или Сакар, не запомних) и там са поглебали Нефертити?



За погребения на древни египтяни по нашите земи все още няма данни, но по времето на Римската империя по нашите земи нахлуват египетски култове. Това обаче се случва около 1000 години след класическия период на Древен Египет, по-точно във време, в което Египет е с повече гръцка и римска култура отколкото с египетска такава.
Във варненския исторически музей даже има изложени няколко статуетки на Озирис открити в древния град Одесос (Варна) в периода около I в. сл.Хр. и има доста сериозен брой население от земите до и около Египет, които се заселват тук. Една антична вила "Армира", намираща се до Ивайловград, например е издигната за богато сирийско семейство.
Прикачвам линк към предаването история.бг, в което египтолози говорят за египетски култове в земите на Тракия.
https://youtu.be/w3z_NyMaxQ0?si=9SryLNgVOYpD41fH



Отново прикачвам снимка на човешки впряг в Египет, който дърпа доста по-тежка статуя от камъните използвани за пирамидите. Вижда се как има човек, който полива с вода пясъка, по който се дърпа статуята и "шейната", която се използва, за да се издърпа статуята.
https://www.researchgate.net/figure/Wall-painting-from-1880-BC-o … he_fig1_262424050
Статията е научна и може да прочетете за повече подробности относно впряга в Египет.
Виж целия пост
# 9 283
Човешки впряг е било, да. Това никой не го оспорва. Спорим имало ли е животни, с които да са мъкнали каменните блокове. Точно по намокрен пясък са ги влачили.

Римската империя е местила огромни маси хора. Около Варна са заселени някакви от днешна Сирия. Не знам да е имало египетски култове в Тракия. Тракийски семейства и родове може да са ги възприемали, особено след живот там. Птолемейската династия има илирийски и тракийски корени.

Да питам, че ми дойде на ума - чела съм, че Александър Македонски знаел 10 езика, но никъде не намирам кои са. Гръцки  и кои други?
Виж целия пост
# 9 284
Не се знае дали са 10 езика, или 10 диалекта. Старогръцкият има познати 7 диалекта през IV век пр.Хр, от които изпъкват следните 3 - дорийски (Спарта), атически (Атина) и еолийски (Тива и земите около македонското царство). И тук не говорим за някакви диалекти от порядъка на "А, да, този е от Варна и говори малко по-меко, но се разбираме", а диалекти с доста по-сериозни различия.
Отделно неговото царство (Македония) се разглежда като отделен феномен от гръцката култура и това е от самите древни гърци. Според тях македоните са варвари и не са елини, поради което не могат да участват и на олимпийските игри до възкачването на Филип II, ако не се бъркам.
Когато Александър, вече завладял Персия, произнася прословутата си реч, за която знаем от историка Ариан, се споменава, че говори войнишки език - дали това е бил езикът на тогавашните македони, които е повел срещу Персия, или по-простоват гръцки език, за да го разберат всичките му войниците, също се гадае и не се знае категорично. Според редица археолози в Македония се говори на още по-странен и различен диалект от стандартните гръцки.
Със сигурност обаче е знаел персийски. Генералите му даже го обвиняват, че доста често е говори на персийски, облича се е с персийски дрехи и се е държи като персиец.
Карта на гръцките диалекти:
Скрит текст:
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия