Дискусионна тема. Говорилник. Частно vs държавно образУвание. Училищен спамо-чат. Тема №5

  • 26 679
  • 745
# 30
Едва днес ми остана време да прочета всичко, което сте писали в последните 30-ина страници на предишната тема. Страхотна тема! Много приятна, лека, всички със супер чувство за хумор, изкефихте ме!

Благодаря за приятното настроение:-)

Виж целия пост
# 31
Пете, утре си имаме Арт фест, заповядай, ние си имаме щанд (от мен домашната баница).
Виж целия пост
# 32
За онзи татко, който се интересуваше от Барселона за дъщеря му: https://www.educations.com/study-abroad/iqs-universitat-ramon-ll … ce=educations.com
Виж целия пост
# 33
Господинът май се шегуваше за Испания. Smile
Виж целия пост
# 34
Не се шегувах. Засега избрахме Италия, хубав климат, добра храна. Може и да учат нещо.
Виж целия пост
# 35
Абе, всичко ѝ е хубаво на Италия. Simple Smile
Виж целия пост
# 36
Днес на пресконференцията явно са изкарали топ 10 на училищата на НВО. СС пак е единственото нематематическо училище вътре.
Виж целия пост
# 37
Мен ме разби анализа, че за ниските резултати е виновен новият формат
Виж целия пост
# 38
Мен ме разби анализа, че за ниските резултати е виновен новият формат

Въртят сучат, но виновни няма. Нищо, че матурите бяха лесни. Знаете ли дали някой е поискал цялата статистика по закона за достъп до информация? Пак се направиха на разсеяни.
Виж целия пост
# 39
https://www.danybon.com/obrazovanie/top-10-uchilista-7-class-maturi-2019/

Данибон за първите
Виж целия пост
# 40
За предишните години имаше за всички училища (вкл. тези с по-малко от 20 ученика), трябва някой да ги поиска ли?
Виж целия пост
# 41
Днес на пресконференцията явно са изкарали топ 10 на училищата на НВО. СС пак е единственото нематематическо училище вътре.

145-то Симеон Радев, което е на 10-то място по НВО БЕЛ също не е математическо училище.
Виж целия пост
# 42
Тези са главните десет компетенции, търсени от работодателите:
Скрит текст:
Ето списък на 10-те ключови компетенции, които работодателите използват, когато набират кандидати:

 1. Работа в екип

 Важнa в повечето случаи, защото екипите, които работят добре заедно, са по-хармонични и по-ефективни.

 Дори ако работите самостоятелно или отдалечено, все още е важно да можете да общувате на ниво идеи и да виждате по-голяма картина за това как вашият принос ще бъде използван от другите в организацията.

 Да можеш да работиш добре в екип показва, че цениш другите, можеш да покажеш съпричастност и имаш зрялост, за да осъзнаеш, че никаква работа не е самостоятелна.

 Работодателите изискват да сте в състояние да работите с другите за постигане на обща цел и да споделяте признанието за резултата.

 2. Отговорност

 Способността да се поеме определено ниво на отговорност е необходима за повечето работни места.  Кандидатите, които са приучени към поемането на отговорност, са полезни при вземането на решения, както и когато се налага самостоятелност при изпълнението на задачата.

 На по-високи нива отговорността, която се очаква да понесе служител, ще бъде по-голяма, но дори и в ролите на начално ниво, работодателят ще иска да види примери за това как сте се справили с отговорностите в миналото.

Това ще им даде добра индикация за това как работите в условия на стрес, как разрешавате проблемите и вашата работна етика като цяло.

 3. Търговска осведоменост

 Работодателят иска да знае, че разбираш как работи техният бизнес.  Само тогава наистина можете да разберете ролята си в него.

 Най-просто казано, става въпрос за съвременни познани и опит в професионалната област и вида бизнес.  Това включва маркетингови тенденции, демографски данни на клиентите, технически иновации и силни/слаби страни на конкурентите.

 За да подобрите търговската си осведоменост, бъдете в крак с последните новини за индустрията и изцяло проучете избраната от вас компания и нейните конкуренти.

 Наберете колкото се може повече опит, така че да можете да демонстрирате пред работодателя, че разбирате ролята.

 4. Вземане на решения

 Един работодател ще иска да види, че можете да вземете възможно най-добрите решения в най-кратък период от време, като съберете информация, търсите мнения, анализирате всички възможности и излезете с ефективно решение.

 Решенията често могат да бъдат много сложни и възможните резултати са много сериозни, така че се изисква да можете да обясните причините за вашите решения.

 5. Комуникация

 Отлични комуникативни умения са от съществено значение във всяка роля.  Това, което работодателите наистина искат да знаят е, че можете да предадете информация по начин, който е уверен, професионален и лесен за разбиране от другите, независимо от тяхното ниво.

 Това може да включва предаване на информация на колеги, работа с клиенти или договаряне на успешни договори.

 Като цяло работодателите търсят добри писмени и устни комуникативни умения.  Понякога те също така ще преценяват и вашите умения за представяне и слушане.


 6. Лидерство

 Лидерските способности са особено важни, ако търсите изява на управленска позиция.  Дори и да не са, работодателите все още искат да видят, че сте човек, който може да напредва в своята компания и да мотивира другите.

 Лидерството ще включва умения като делегиране и определяне на крайни срокове, но също така и за вашия стил на лидерство.  Ще бъдете оценени как общувате с другите, как изграждате взаимоотношения и как се справяте с конфликтите.

 7. Доверие и етика

 Човек, който е надежден и съобразен с етиката на бизнеса, ще изгради по-добри отношения със съществуващите служители и ще подобри усилията за работа в екип.

 Те също така ще могат да изграждат реални взаимоотношения с клиенти, базирани на двустранния интерес.

 Демонстрирайте своята надеждност, като бъдете честни и открити и покажете добра морална преценка, когато бъдете попитани за трудни сценарии на работното място.

 8. Ориентация към резултатите

 Ако човек е ориентиран към резултатите, той се фокусира върху своите цели и разбира необходимите стъпки за постигането им.  Той също така ще има мотивацията да доведе проектите си до реализация и да мотивира другите да направят същото.

 Ориентирането към резултатите също е свързано с това да знаете как да поставяте цели със стъпки, които са реалистични и постижими, като същевременно са достатъчно амбициозни, за да мотивират.

 Тази компетентност се демонстрира с примери от реалния живот, когато сте се придържали към задача, преодолявайки възникналите проблеми и спазвайки заложените срокове и бюджет.

 9. Решаване на проблеми

 Важно е да демонстрирате, че когато възникне проблем, можете да останете спокойни под напрежение, да проучите възможните причини, да идентифицирате тенденциите и да изберете най-подходящото решение.

 Ще срещнете проблеми на работното място, а работодателите искат да видят как ще се справите с това.  Колкото на по-висока позиция сте, толкова повече проблеми ще трябва да разрешавате.

 За някои роли, решаването на проблеми е ключов аспект, като например аналитици, професионалисти в областта на правото и т.н..

 10. Организационни умения

 Във всеки бизнес, организационните умения са високо ценени.  Работодателят ще иск да види как постигате резултати, като приоритизирате натоварването, ефективно управлявате своето и на другите време, показвайки ефективност с наличните ресурси и наблюдавайки прогреса в изпълнението на задачата.

Как българското образование спомага за тяхното изграждане? Забележете, че никъде не се споменават запаметени фактологически знания и стандартни подходи.

ПС Това са компетентности, нужни за НАЕМНИТЕ РАБОТНИЦИ. Какви ли още компетентности трябват на тези, които искат да станат работодатели?
Виж целия пост
# 43
Не съм убедена, че трябва да вменим на мон горните компетентности. Те ще са нужни за 10-15% от учениците, които ще завършат след 10 години. Хайде и 20% да са. Мон трябва да се погрижи за базовата грамотност. Ние тук представляваме за жалост много малка извадка...
Виж целия пост
# 44
Вчера се вбесих слушайки по новините коментарите на една "журналистка" в новините на Нова.
Коментираше НВО за седми клас и резултатите по "писане" и "смятане" Fearful Close Седми клас, не първи!
За нея материала който се учи до 7ми клас по математика е "смятане", а по БЕЛ е "писане"... повтори го многократно и не беше похват за избягване на повторенията. Според нейните приказки "Седмокласниците са по-добри в писането, отколкото в смятането"! Thinking
Та явно ключовите грамотности и на университетско ниво не са достигнати! (поне в този случай)
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия