„Zero waste“ и „Plastic-free“ като начин на живот – струва ли си?

  • 34 187
  • 921
# 135
Основно боклукът идва от по-бедните и по-слабо развити страни (в Азия и Африка например), тоест нашите (в Европа) усилия няма да променят особено нещата.

Това не е вярно. Белите страни генерират много повече боклук и го пращат с кораби до страни от Азия/Африка за съхранение.

Връщам се да чета. Темата ми е малло болна.
Виж целия пост
# 136
Точно така е, като в последния пост. Ето малко подробности.
http://www.nationalgeographic.bg/?cid=120&article=8772
Виж целия пост
# 137
Относно пестенето на вода, дълго време се замислях кое е по-полезно, да изхабиш вода, за да измиеш мазна консервна кутия от риба-тон, за да я изхвършиш разделно или да не я изхвърляш разделно? В общи линии следвам принципа: кофички от кисело мляко и консервни кутии слагам в съдомиялната, наред с другите чинии и така се измиват без излишен разход на вода. Празни бутилки от бира и мляко пълня един-два пъти с вода, с която си поливам цветята (особено с остатъците от бира, чудно цъфтят) и вече изплакнати по този начин хвърлям разделно.

Някой спомена за биоразградими памперси. Дали има такива дамски превръзки? Знам за менструалните чашки, но още не съм се пречупила да ги ползвам. Другият ми голям грях са мокрите кърпички. Много са ми удобни за употреба, но замърсяват. От кърпичките за пране има биоразградими. Има и рецепта за мокри home-made кърпички, направени от домакинска хартия, потопена в спирт, течен сапун и вода, но за момента много ми се събира и с това да се занимавам Sad

Трябва да се говори по въпроса. Ето аз от тук научих за замърсяването с текстил, а трябваше да се сетя, че изкуствените материи са не биоразградими.

Техника и електроника предаваме на фирма, която идва, взима ги безплатно и дори дава ваучери за минимални суми за технополис.



Биоразградими мокри кърпички има в Дундьо и Зоя.бг. В Зоя.бг има и био превръзки, тампони, но никога не съм ги пробвала.

Иначе Хималая предлагат пак биоразградими клечки за уши от памук и бамбук, 2лв за 100бр
Виж целия пост
# 138
От няколко дни гледам заглавието на темата и все не смеех да вляза, защото очаквах най-вече да се ядосам на мненията. Приятно ми е да видя колко хора се стараят да помогнат поне малко на околната страна.

В моя град (в Германия) има възможност за разделно събиране на био отпадъци, хартия, пластмаса и стъкло. За много пластмасови и стъклени шишета (даже и за такива с мляко) можеш да получиш пари, ако ги върнеш в магазина (напр. една пластмасова бутилка от вода - 25 цента). Отделно в много магазини като ДМ могат да се предадат батерии и електрически крушки за рециклиране. В магазини за техника пък приемат дребна електроника (стари слушалки, повредени тонколони) и батерии от лаптопи. Цялото разделно събиране води до това, че единственият боклук, който изхвърлям в общата кофа, е този от кошчето в банята.

Отделно си създадох навика да имам винаги платнена торбичка в раницата си, ако реша спонтанно да напазарувам. Като изключим един случай от миналата година, в който ми се наложи да купя найолонова торбичка от магазин за обувки (нямах абсолютно никакъв друг избор) преди това не бях купувала такива от поне 2-3 години. Освен това се опитвам да намаля употребата на такива пликчета и за плодове и зеленчуци - краставиците и бананите например не ги опаковам допълнително. Доматите, ако са на стрък - също.
Въпреки това пак се трупа боклук - кофата за пластмасови отпадъци трябва да я изпразвам поне веднъж седмично (в домакинство от двама човека).

Напоследък забелязвам особено сред младите хора тук увеличаване на чувствителността относно използването на пластмаса и проблемите на околната среда като цяло. В момента се опитват да пробият магазини, които ти дават възможността да си донесеш свои кутии, в които да купиш насипно сухи съставки като боб, леща, ориз и течности като олио, шампоан... Проблемът е, че продуктите там са значително по-скъпи и не са толкова достъпни.

Тъй като от 8 години не живея в България ще ми е интересно да споделите как са настроенията сред младите там. Има ли настроения към подобряване на грижата за околната среда?
Виж целия пост
# 139
В момента се опитват да пробият магазини, които ти дават възможността да си донесеш свои кутии, в които да купиш насипно сухи съставки като боб, леща, ориз и течности като олио, шампоан... Проблемът е, че продуктите там са значително по-скъпи и не са толкова достъпни.
Това е странно. Нали не са вложили средства в пакетирането? Няма логика да са по-скъпи. В София има такива магазини за насипни продукти- бобови, ориз, ядки, подправки, кафе, чай, сушени плодове и т.н. Поне с 50% са по-евтини от пакетираните.
Виж целия пост
# 140
... Освен това се опитвам да намаля употребата на такива пликчета и за плодове и зеленчуци - краставиците и бананите например не ги опаковам допълнително. Доматите, ако са на стрък - също.
Въпреки това пак се трупа боклук - кофата за пластмасови отпадъци трябва да я изпразвам поне веднъж седмично (в домакинство от двама човека). ...
Една дама от англия, която живее в България си носи пластмасови
кутии когато ходи на пазар, за да не взема торбички.
Виж целия пост
# 141
Има настроение за намаляване на отпадъците сред младите. Нали уча, млади колеги правиха презентация по темата и накрая всички се включиха в дискусията. Общо взето, като тук са мненията.
Виж целия пост
# 142
https://recyclinginternational.com/plastics/live-from-bulgaria-w … WvPxxt14Jj5YOuepw
Дали това е вярно?
Виж целия пост
# 143
Освен това се опитвам да намаля употребата на такива пликчета и за плодове и зеленчуци - краставиците и бананите например не ги опаковам допълнително. Доматите, ако са на стрък - също.
За плодове и зеленчуци ползвам такива (тук във форума ми дадоха идеята и съм супер доволна).

Виж целия пост
# 144
Илайза, не винаги е по-скъпо. В Хамбург може да си сипеш салата в твоя кутия, само преди това си вземаш тара, това беше в магазин на Едека. Много хора го ползваха, явно работеха в района и после на слънце си хапнаха. Не знам дали е практика за всички магазини на веригата, при нас в Реве не е така.
Виж целия пост
# 145
Предполагам, че става въпрос за процент от събраната разделно пластмаса, иначе излиза че употребаваме под половината пластмаса от тази в страните от Западна Европа на човек от населението, което просто не е вярно.
http://www.europarl.europa.eu/resources/library/images/20181130P … 0669_original.jpg
А колкото повече се събира, толкова по-голяма е вероятността да има неизмити опаковки, неща които не са за там и т.н.
Виж целия пост
# 146
Основно боклукът идва от по-бедните и по-слабо развити страни (в Азия и Африка например), тоест нашите (в Европа) усилия няма да променят особено нещата.

Това не е вярно. Белите страни генерират много повече боклук и го пращат с кораби до страни от Азия/Африка за съхранение.

Връщам се да чета. Темата ми е малло болна.

Вие снимки от Индия виждали ли сте ? Представете си някоя циганска махала на n-Та степен.Там реките се ползват за всичко...тоалетна,пералня,баня,сметище и и още.Мислите ли че за този боклук сме виновните ние или германците или англичаните и т.н ?


Виж целия пост
# 147
Да, мислим
https://www.google.com/amp/s/www.independent.co.uk/environment/i … 811696.html%3famp
Колко репортажи, разследвания и статии трябват за да проумее някой, че боклука, който безгрижно хвърля в кофата често се озовава именно в тези страни? В Африка пък са електронни отпадъци, от уж оторизирани фирми изхвърлени там. Схемата е лесна - фалшива продажба за втора употреба, реално напълно неизползваем боклук.
Виж целия пост
# 148


Някой спомена за биоразградими памперси. Дали има такива дамски превръзки? Знам за менструалните чашки, но още не съм се пречупила да ги ползвам. Другият ми голям грях са мокрите кърпички. Много са ми удобни за употреба, но замърсяват. От кърпичките за пране има биоразградими. Има и рецепта за мокри home-made кърпички, направени от домакинска хартия, потопена в спирт, течен сапун и вода, но за момента много ми се събира и с това да се занимавам Sad




Има, но това по мое мнение е много скъп вариант - масово хората не биха плащали 3х цената, за да ползват биоразградимата версия.
За сметка на това има дамски превръзки, че и гащи вече, които се перат. Откровено казано, не бих излизала с подобно нещо, защото не ми е ясно като сменяш, къде прибираш използваната, но примерно за нощно време са супер - и така спестяваш половината превръзки, което е прекрасно.  Но пък идваме на темата пране, препарати и т.н. ...

За мен чашките са най-прекрасното изобретение!  Аз почнах да ги ползвам за удобство, не от еко цели, но нито ги "усещаш" отвреме навреме като тампоните, нито има дискомфорт, нито трябва да ги "сменяш" при всяко ходене до тоалетната (държат по 10-12 часа) ... Да, първото слагане и махане са малко странни и трябва човек да се престраши, но ПРЕПОРЪЧВАМ страшно много!!!

Вече не ги ползвам,  защото си реших проблема генерално с IUD, но ако го махна 101 % се връщам към чашката.



По темата с миялната: аз също я ползвам и хаби малко вода, но за мен е некоректно да се сравняват миене на ръка само с количеството вода, изразходвано от миялната - аз поне изплаквам доста от съдовете, които имат остатъци от храна, преди да ги сложа в миялната, защото така или иначе не изхвърлям остатъците от храна, а ги хвърлям директно в мивката с мелницата за отпадък.  Но мисълта ми е, че не е ок да слагаш неща в миялната, които имат значителни остатъци от храна, защото после бая главоболия може да си навлече човек
Виж целия пост
# 149
И аз плакна ако има остатъци от храна, но за целта изразходвам вода колкото за измиване на максимално една чиния. С четката става за секунди с малко вода. Със сигурност като миех на ръка отиваше с пъти повече вода, за резулта да не говорим...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия