„Zero waste“ и „Plastic-free“ като начин на живот – струва ли си?

  • 34 184
  • 921
# 120
Не го казвам, проверих преди да го напиша. Всяка община поне в тази част на страната има ясни инструкции, достъпни онлайн. Правят ни глоби на кооперацията ако сбъркаме, та следя какво може и какво не. Иначе си ползвай пластмасовите саксии, пронито самного еко, нито са много добри за растенията.
Виж целия пост
# 121
От банята излизаш чист и след 5-минутен, и след 45-минутен душ. "Кисненето" под струята не прави тялото по-чисто, но хигиената не бива да се жертва. Ако къпането става с био продукти и после водата се пречиства (последното не зависи пряко от потребителя), както и ако не се хаби напразно (имам позната, която "полива" цветята си, оставяйки ги по 10 мин. под течащата чешма - всяка една саксия!), не пречи. Не бих се лишила от ежедневния си душ, колкото и да съм еко настроена.
Виж целия пост
# 122
Разбирам, че водата трябва да се пести и се опитвам да го правя - например, не оставям струята да тече непрекъснато, докато си мия зъбите. Но има други неща - примерно, по навик ходя често до тоалетна, или като мия съдове го правя бавно (не за друго, а защото съм малко бавна).
Ако се въведе политика, която да ограничи потреблението на домакинствата (което като нищо може да стане в близко бъдеще), ще трябва да свиквам с доста неща...
Виж целия пост
# 123
Миялната пести много вода, а и усилия.
Виж целия пост
# 124
Е, да, стига да има къде да я сложи човек.
Виж целия пост
# 125
Не знам колко е точно, но според разни замервания - при един пълен цикъл на миялната се изразходват около 10 л. вода, докато при миене на ръка - средно около 100 л.
Виж целия пост
# 126
Миялните може да са идеални, но те са за хора с големи кухни от типа на американските.
Виж целия пост
# 127
Има и малки миялни. Размерът им е малко по-голям от на микровълнова фурна и също са удобни, когато семейството е с по-малко членове.
Виж целия пост
# 128
Миялните може да са идеални, но те са за хора с големи кухни от типа на американските.

Е защо трябва да е голяма кухнята? Трябват само вода, канал и някакво място в диагонала под мивката, който обикновено е шкаф. Размерът на самата миялна зависи от индивидуалните нужди. Нашата е голяма, клас А+++и изразходва 9,5 литра вода на Еко цикъл.
Виж целия пост
# 129
За да има място на пода за още нещо. Що за въпрос??
Виж целия пост
# 130
Относно пестенето на вода, дълго време се замислях кое е по-полезно, да изхабиш вода, за да измиеш мазна консервна кутия от риба-тон, за да я изхвършиш разделно или да не я изхвърляш разделно? В общи линии следвам принципа: кофички от кисело мляко и консервни кутии слагам в съдомиялната, наред с другите чинии и така се измиват без излишен разход на вода. Празни бутилки от бира и мляко пълня един-два пъти с вода, с която си поливам цветята (особено с остатъците от бира, чудно цъфтят) и вече изплакнати по този начин хвърлям разделно.

Някой спомена за биоразградими памперси. Дали има такива дамски превръзки? Знам за менструалните чашки, но още не съм се пречупила да ги ползвам. Другият ми голям грях са мокрите кърпички. Много са ми удобни за употреба, но замърсяват. От кърпичките за пране има биоразградими. Има и рецепта за мокри home-made кърпички, направени от домакинска хартия, потопена в спирт, течен сапун и вода, но за момента много ми се събира и с това да се занимавам Sad

Трябва да се говори по въпроса. Ето аз от тук научих за замърсяването с текстил, а трябваше да се сетя, че изкуствените материи са не биоразградими.

Техника и електроника предаваме на фирма, която идва, взима ги безплатно и дори дава ваучери за минимални суми за технополис.

Виж целия пост
# 131
Лабрадор, понеже си се заял с тези саксии, аз имам повече от 70, но натрупани сравнително скоро, затова са и в пластмаса. Но още от самото начало стана ясно, че не си струва например всяка година да подменяш пластмасовите чинийки - натрошаваха се от слънцето. Сега почти всичките ми чинии са керамични, защото само една серия (и то много стари) се оказаха неподатливи на саморазтрошаване. Ползвам за чинийки пластмасовите капаци на кръгли буркани и древни чинийки за кафе, които са купувани преди раждането ми, ама чашите са се изпоначупили. Решила съм, че когато се повреди пластмасова саксия, ще я заменям с керамика, въпреки тежестта. А на боклука редовно се хвърлят стари керамики (както и мебели, прозорци и каквото се сетиш) - троянските, които съм видяла през годините, си ги взех - да от боклука. Имам 4 такива  Grinning

Виж целия пост
# 132
Въпрос на приоритет, по-скоро бих се лишила от един шкаф, отколкото от миялна. Кухнята ми е 3,60, не като американските и има за всичко място. Просто накупих организатори за чекмеджетата и влезе всичко. А готвя ежедневно, разнообразно и съответно не са никак малко съдовете и уредите.
Виж целия пост
# 133
Твърдя, че за производство на пластмаса се изразходва по-малко енергия и съответно, има по-малко
отделен СО2 . Твърдя също така, че пластмасата може да се рециклира при това с по-малко енергийни
 разходи от керамиката. Не твърдя, че пластмасовите саксии винаги са винаги по-доброто решение  за
всеки случай, още повече, че те са с програмиран "живот" 1-2 г.Има си изключения,тъй като ползваме
едни саксии за зукуми, вече 10г ...
Виж целия пост
# 134
Хора, това че всичките пластмасови изделия могат да бъдат рециклирани е мит. Има много информация по въпроса, например:
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url … STRWJeBKqdPTC_19s

https://tripswithrosie.com/bg/reciklirane-plastmasata-ne-e-reshenie/
 в реалния живот никъде по света не можеш да хвърлиш всичката пластмаса в контейнера за пластмаса, има списъци какво може. Обичайно само опаковки от храна и еднократни прибори и съдове. Тук например и стиропор се рециклира, но не и саксия например или купа за многократна употреба.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия