Кои са най-често задаваните въпроси, свързани със стволовите клетки? За какво се използват, струва ли си да ги съхраним предварително, има ли рискове от процедурата по пробовземане? Тук ще намерите отговорите на тези и много други важни въпроси, които ви интересуват, събрани на едно-единствено място.



1.   Какво са стволовите клетки и за какво се използват?
Стволовите клетки са градивните блокчета на организма. Те се характеризират с двете си основни свойства – да се възстановяват и регенерират и да се размножават и превръщат в други клетки. Към момента е известно, че терапията, която ги използва, лекува и третира успешно над 500 заболявания. Повече информация за стволовите клетки и техните свойства може да намерите в предишна наша статия тук.

2.   Опасно ли е вземането на стволови клетки по време на раждането? Има ли връзка между количеството взета кръв и броя на стволовите клетки?
Обикновено 95% от пъпната връв се унищожава като биологичен отпадък. Стволовите клетки обаче, които се намират в нея, са прекалено ценни, за да бъдат унищожени. В този смисъл пробовземането е напълно безопасно и за майката, и за бебето, защото процедурата се съчетава със самото раждане, а материалът, който се извлича, е всъщност „биологичен отпадък“. Прието е, че колкото повече кръв е взета, толкова повече клетки ще бъдат съхранени. Количеството зависи и от много други фактори, които ще разгледаме в другите въпроси.

3.   Колко струва съхранението на стволови клетки?
Сумата за съхранение варира и е различна за различните компании, които предлагат подобна услуга. Тъканна банка „Селена Целс“ предлага отстъпки и разсрочено плащане, съобразено с възможността и нуждите на пациента, както и максимална сигурност и разбиране за целия процес от здравна и икономическа страна.

4.   Кога едно семейство трябва да вземе решение дали да запази стволови клетки на бъдещето си дете?
Грижата за новия живот започва много преди раждането и неговата поява. Наред с подготовката за детска стая, избора на име и всички останали прекрасни моменти, трябва да помислите и за нещо още по-важно: здравето на вашето дете. Извличането на стволови клетки от пъпна връв е уникална възможност, която ви се дава веднъж в живота – единствено и само по време на раждането. Следователно е препоръчително семействата да вземат решение по-рано по време на бременността – така те ще имат време да обсъдят и да се информират относно предстоящото решение. Независимо от това обаче тъканна банка „Селена Целс“ е на ваше разположение по всяко време и ще ви помогне, дори ако решите да съхраните непосредствено преди раждане или в случай че родилният процес настъпи по-рано.

5.   Може ли пробата да се използва от други членове на семейството?
Стволовите клетки, извлечени от пъпната връв на вашето дете, са напълно съвместими с него. За други членове на семейството съвместимостта варира между 25 и 100%, а рискът от реакция на отхвърляне при близкородствена трансплантация е значително по-нисък, отколкото ако се използва чужд донор. Тук може да научите повече по темата.

6.   Защо времето за транспортиране на пробата е от голямо значение?
Броят на изолираните стволови клетки зависи от много и различни фактори – например кръвоснабдеността на плацентата, гестационната седмица, в която се извършва раждането, апаратурата, която се използва за обработка, опитът и техниката на екипа, който извършва процедурата. Един от най-важните фактори обаче е времето, което е изминало от раждането/пробовземането до момента на съхранение на клетките в нужните и специални за тях условия. Колкото повече време се губи и колкото по-късно се стигне до финалния етап – съхранението на стволови клетки в специални за тях условия, толкова по-малък процент клетки ще бъдат банкирани. Забавянето само със 72 часа води до умирането на 50% от извлечените клетки. Тъканна банка „Селена Целс“ гарантира извършване на цялостната процедура до 6 часа, което ни дава възможност да съхраним до 99% живи стволови клетки. Повече по темата прочетете тук.

7.   Има твърдения, че кръвта, от която се извличат стволовите клетки, е жизнено необходима и лишавайки детето си от нея, го поставяме под огромен риск. Има ли основания да се вярва на тези твърдения?
При всяко раждане клампирането и прерязването на пъпната връв се извършва след определен период от време, нужен за осъществяване на притока на максималното възможно количество кръв и полезни вещества от пъпната връв към детето. Кръвта, съдържаща клетките за замразяване, се намира във вече прерязаната пъпна връв и в случай че не бъда използвана, се оставя да изтече.

8.   Струва ли си да инвестираме в запазването на стволови клетки от пъпна връв, след като при необходимост такива могат да бъдат извлечени от костен мозък и периферната кръв?
Друг източник на стволови клетки е костният мозък и периферната кръв. Клетките обаче, които се съдържат в него, са много по-малко на брой, отколкото тези, намиращи се в пъпната връв. В допълнение едно евентуално по-сериозно заболяване достига и до тях, което пък елиминира изцяло възможността за тяхното използване. Добиването на клетки от костен мозък и периферна кръв се извършва под обща анестезия и чрез инванзивен и болезнен метод – многократни костни пункции с висок риск от усложнения.

9.   Какво се случва, ако бременността е с повече от един ембрион?
При многоплодна бременност се препоръчва съхранение на всяко от родените деца. Ако семейството може да избере кое от децата да има и кое да няма съхранени клетки, тъканната банка, разбира се, ще се съобрази с това желание. Трябва да се има предвид обаче, че пробата между близнаци например е съвместима на 100% само ако те са еднояйчни. В останалите случаи процентът е много по-нисък. Още повече – има и терапии, които използват единствено собствени стволови клетки. Повечето тъканни банки предлагат подходящи отстъпки за съхранение на стволови клетки при многоплодна бременност.

10.   Каква е вероятността да се намери подходящ донор и колко време би отнело това?
Търсенето на подходящ донор може да продължи с месеци и няма гаранция, че ще завърши успешно. Цената на самото търсене също е изключително висока и многократно нахвърляща тази на частното банкиране.



Ако искате да научите повече по темата, междувременно имате важни въпроси към нас или просто искате да поговорим, звъннете ни на 0885 700 003 или ни пишете на info@selenacells.com.


Тъканна банка за съхранение на стволови клетки „Селена Целс“ е създадена в Пловдив на територията на една от най-големите специализирани АГ болници в страната – АГ „Селена“. Тя работи денонощно с едни от най-добрите специалисти и най-добрата апаратура в света, за да се погрижи за най-важното – вашето бъдеще. Цялостната процедура по вземане, обработка и съхранение се извършва максимално бързо от екипа /до 6 часа/ с цел избягване на ненужни рискове и запазване на максимален процент живи клетки /до 99%/. Научете повече за нас на www.selenacells.com


Научете повече за Тъканна банка "Селена Целс" от нашата събирателна тема ТУК.