Студенти в Холандия/Нидерландия - 6

  • 60 248
  • 738
# 195
Сега се чухме - отива да ги изтегли, за да помогне на едно приятелче там. Ще ми звънне, когато свършат работа. Дано всичко е наред.
Виж целия пост
# 196
Отново ще си задам въпроса, защото потъна някъде зад дебатите за балканската народопсихология, а го считам за важен и засягащ немалка част от нашите студенти
Скрит текст:
Аз бих искала отново да повдигна въпроса за здравното застраховане. По-точно на здравния статут на нашите холандски студенти тук, в България. Ние всяка година си внасяме в НАП уверение, че са записани за редовни студенти и с това си осигуряваме българската държава да им поддържа здравните права когато са тук, в България.
Какво става обаче, когато нашите студенти започнат работа там, в Холандия с договор и задължително здравно застраховане, докато все още са редовни студенти? Дова не е ли дублиране? Имат ли право работещи в чужбина пълнолетни хора (та дори и все още фул тайм студенти) да бъдат здравноосигурени за сметка на българската държава, както им се полага?
Ако да - тогава добре, продължаваме да внасяме всяка година в НАП уверението и когато децата ни са тук във ваканция, могат спокойно да се възползват от услугите на личен лекар и всички специалисти с договор с НЗОК.
Ако ли пък не - тогава те ще се водят тук с прекъснати права и ако докато са тук се наложи преглед при специалист, то те ще трябва да заплатят. Биха ли могли да изискат от холандския си застраховател възстановяване на направените разходи?
И изобщо това ли са двата варианта и има ли трети? Кое е правилното? Май много ми станаха въпросите
Вярно е, че в това време на годината в темата се включват повече родители на нови студенти, разбираемо е, пък на тях приоритетите им изключват работа (засега), но изясняването на казуса ще бъде полезно и за тях. В тази връзка много благодаря на SParapunova за полезната информация за събитието в Хага.
Виж целия пост
# 197
Здравейте, за кандидатстване за стипендии кои доходи на родителите се вземат - брутни или нетни? Току що касиерката ме пита, а аз нямам идея 🤔 Моля, помагайте. Благодаря.
Виж целия пост
# 198
С уговорката, че не е подавала щерката за ДУО, така че нямам опит с тях.
Но логически....

Доходът в Европа е величина, която е по-скоро брутна. Нетото се получава след годишната декларация, която се попълва строго индивидуално и там може да се включат много непривични за българина, свикнал с нашите месечни фишове, в които всички имат няколко стандартни удръжки,  неща.

Иначе и в Германия имаш месечни удръжки - данъци, и в крайна сметка получаваш нето в края на месеца, но това подлежи на корекция с годишната данъчна декларация, която може да е една за жевеещите заедно, предполагам и в Холандия е така, предполагам ще ти отговори някой от живеещите - Росс или Мини например, ако видят въпроса.

Така че, според мен, би следвало да е брутна. Нетото си е твой проблем, ако се ожениш ще е повече, ако се застраховаш на по-високо ниво, ще е по-малко, зависи от конкретния човек, не от позицията.

Преди години подавахме с жена ми документи за рабат на стипендията в Утрехт, тогава още нямаше студентски кредити за чужденци през ДУО. Искаха ни и двете цифри - и нето и бруто, просто преведохме по няколко фиша, а отделно от счетоводствата ни издадоха документ за годишния доход, в който фигурираха и брутна сума и удръжки и нетна....  Пък Университета си прецени кое точно му трябва.
Виж целия пост
# 199
Дова не е ли дублиране? Имат ли право работещи в чужбина пълнолетни хора (та дори и все още фул тайм студенти) да бъдат здравноосигурени за сметка на българската държава, както им се полага?


Мога да отговоря частично на поставения от теб въпрос и то в контекстта на работещи българи в друга държва в ЕС. Донякъде може да хвърли някаква светлина, но не съм на 100% сигурна, че се прилага автоматично и за студенти. Съгласно принципа за прилагане на законодателството само на 1 страна, утвърден в Регламент /ЕО/ № 883/2004 , приложимото законодателство е това на страната, в която лицето работи по договор или е self-employed. В тази страна се дължат и всички осигурителните вноски, в.т. здравни. За целта се издава удостоверение А1. С него съответно работещият е освободен от заплащане на осигуровки в други държави-членки. По тази логика, ако работещ в Холандия се осигурява за всички рискове там, би следвали да му бъде издадено това удостоверение А1 и той да се освободи от заплащането на осигуровки тук. Как обаче стои въпросът със здравните права не знам и дали те прекъсват или автоматично се възстановяват след изтичане на срока упоменат в А1, не съм наясно. Дотук се изчерпват познанията ми в областта. Дано се включи някой по-компетентен.
Виж целия пост
# 200
ДУО изискват брутното възнаграждение
Здравните застраховки в Холандия важат за Бг, след като си застрахован в Холандия не можеш да си здравно осигурен в Бг
Виж целия пост
# 201
Mini, не зная от кога не си ходила на лекар в България, надявам се да не ти се наложи където и да е, но не вярвам изобщо да има лекар или медицински център тук, на който като му покажеш картата си от холандски застраховател, да я признае за валидна и да не ти иска пари.
Или пък ако платиш и ти издаде фактура, после трябва сигурно да платиш и на преводач, за да я представиш на холандския застраховател и да чакаш да ти възстанови разходите за прегледа. Не знам дали е такава точно процедурата, само предполагам, моята логика може и да не е съвсем вярна...
Виж целия пост
# 202
Здравейте,
само за информация, току що подадох преведено уверение в НАП, че детето е студентка в Холандия. Приеха го заедно с копие на пълномощното. Даже приятно ме изненадаха, че от I АЕГ са подали информация, че са превели здравна осигуровка и за юли, а аз вече бях платила. Та моята вноска я прехвърлиха за август и пари не съм давала.
Виж целия пост
# 203
Mini, не зная от кога не си ходила на лекар в България, надявам се да не ти се наложи където и да е, но не вярвам изобщо да има лекар или медицински център тук, на който като му покажеш картата си от холандски застраховател, да я признае за валидна и да не ти иска пари.
Или пък ако платиш и ти издаде фактура, после трябва сигурно да платиш и на преводач, за да я представиш на холандския застраховател и да чакаш да ти възстанови разходите за прегледа. Не знам дали е такава точно процедурата, само предполагам, моята логика може и да не е съвсем вярна...

Всъшност съм ползвала услугите на Пирогов с холандска карта.
Застрахователят се разбра с тях ( не помня как) нищо не сме плащали. За извадена ръка. Впоследствие видях фактурата на Пирогов , бяха таксували застрахователя нещо около 4500 лв беше .
Принципно процедурата, когато си извън Холандия и имаш нужда от лекар е:
Звъниш на застрахователя!( задължително е, когато си в чужбина) и го информираш какъв проблем имаш.
Имаш право на спешна помощ, когато си в чужбина. За друга ти е необходимо разрешение от застрахователя. Примерно моя приятелка румънка си прави някаква планова операция на носа и й разрешиха да я направи в Румъния.
Каквото и да е тел обаждане за чужбина ( спешно или планово) е задължително иначе разходът може да не се признае. Сигурно има изключение, когато не си в състояние да се обадиш, пиша как е принципно.

дописвам се: Всеки е получил договор с общи условия на застраховката си и какво покрива. За спешна помощ в ЕС всяка холандска застраховка има покритие. Има дребни доплащания за пълна международна застраховка.. Например: Стандартната покрива до цените в Холандия, но има държави като САЩ, където цените са по-високи от холандските и ако искаш да имаш и пълно здравно покритие там за временен престой, трябва да си си включил такова в застраховката . Така че според какво ти трябва , имаш и избор
Виж целия пост
# 204
За мое голямо нещастие това лято се наложи да остана  болницата със сина ми. Точно както Рос го е описала. Обадих се на застрахователя, те ми казаха точно къде да отида и какво да направя, не съм плащала нищо. Пътувме много и ми се е налагало да посещавам болници в Европа с холандската здравна карта (с две малки деца съм) никога не съм имала проблеми и никога не съм пащала. Трябва обаче да уточня, че имам разширен пакет затрахвка и покрива не само спешни случаи  чужбина.
Но каквато и холандска здравна застраховка да имате, най-малкото покрива спешни случаи. Не забравяйе винаги преди посещението на лекар да се обадите на застрахователната компания.
Виж целия пост
# 205
Много ви благодаря, rosss и Mini Mouse, за обнадеждаващите пояснения за това как българското здравеопазване все пак влиза в крак. Въпреки, че не ни де е налагало, хубаво е всички да го знаем това, за да сме спокойни когато нашите студенти са тук във ваканция с холандската си застрахователна карта.
Това, което все още ме притеснява като въпрос е доколко е етично да носим в НАП справката, че са редовни студенти, имайки тази застраховка, явно тя работи особено в спешни случаи, но как ли ще могат да ползват услугите на личния си лекар, ако спрем българското здравно осигуряване...
Виж целия пост
# 206
Здравейте, аз имам въпрос относно студентското финансиране и ще бъда много благодарна ако някой с опит ми отговори. В момента съм трета година студентка в Breda University of Applied Sciences (или предишното NHTV), задължително с образованието ми  карам и стаж 4 дни в седмицата по 8 часа на ден. Казано по друг начин - понеделник съм на университет, а от вторник до петък от 9 до 17ч. на стаж. До сега съм взимала единствено студентското финансиране, което е за таксата на университета, но разбрах, че е възможно като стажант да ми се полага и Студентската субсидия от 378 евро на месец, заедно с безплатен транспорт. От университета вече ми осигуриха документ, който казва, че стажът ми е задължителен, за да завърша образованието си. Та въпроса ми е към хората минали по този път, възможно ли е да взимам и тази субсидия или да не се надявам? Ако да, то кандидатстването по същия начин както при студентите със side job ли е?
Виж целия пост
# 207
И една похвална инициатива на Уни Бреда - децата които все още нямат регистрация са получили писма с които университета се съгласява те да се регистрират на неговия адрес. По този начин приятелката на сина ми вече има BSN, банкова сметка и запазен час за DUO. Търсенето на квартира продължава, но вече много по-спокойно .
Виж целия пост
# 208
Извинете ме за нахлуването в темата.
По молба на приятелка, която няма регистрация тук, да попитам нещо:
Какво ниво на английски се изисква за кандидатстване в Холандия и какъв вид сертификат е нужен?
И кога е добре да се извади този сертификат?

Детето е 10 или 11 клас сега(не запомних точно).

Благодаря, предварително!
Погледнах набързо първия пост, но не се ориентирах.
Виж целия пост
# 209
Доколкото бях останала с впечатление от темата, DUO искат справка за доходите на родителите, за да отпуснат заем за обучението, правилно ли помня?

Защото моят син тази година (втори курс, първата си платихме сами) си подаде документи и нищо такова не са му искали. Чудех се дали няма някаква грешка, но вчера са му превели първата сума, която днес университетът да си изтегли.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия