Морски свинчета - 8

  • 52 275
  • 967
# 240
Здравейте на всички, пиша за да се похваля с добри новини, прасчо вече си е същия както преди скача звърчи, апетита му се върна хапвам си от всичко по много, Макарон  благодаря ти за помощта, сеното което ни даде така го унищожава, че нищо не остава в клетката, пробвах да му дам родопско сено от магазина не го яде така мръщи се, а преди го харесваше разглези се хаха. На 5 го водих на контролен преглед, лекарката каза че всичко е наред но внучката все още си е там вече не секретира, каза че не е добра идея да се маха защото той е вече на възраст а и не го боляла ако избиела навън и стане рана чак тогава евентуално да се мислело за операция, щастлива съм много че пак си е същото щастливо прасе както беше преди, Макарон ако поръчваш сено свиркай да се включа и аз че не знам какво ще го правя а теди претенции хаха
Виж целия пост
# 241
Пинитос, радвам се, че прасчо е по-добре!
Пусни ни една снимка да му се порадваме!

Ако ще правите групова поръчка за сено и може да се включа, ще съм благодарна! Hug

Ние сме направили грешка със стълбите на къщата. Стълбите от горе до долу са напишкани и наакани. Сега се чудим с какво да ги подменим, защото се вмирисаха и колкото и да чистя мирише на смърт в мезонета. Ако някой може да даде съвет, ще е супер!

Прекрасен понеделник, момичета!
Виж целия пост
# 242
Здравейте,
от събота си имаме бебе морско свинче на 1 месец порода тексел (къдрав като овчица)казаха ни, че е рядък вид. Децата много му се радват както и ние. Взехме възможно най-голямата клетка за да се чувства добре. Направихме му вчера и къща да се крие и от тогава стои предимно там. Не се притеснявам, че се крие отдавам го на това, че е още бебе и има нужда да е на сигурно място но се чудя кога ще започне да тича и излиза повече извън нея? Ще съм благодарна ако споделите някои основни неща за бебетата и как да го предразположим да ни има доверие и да не се плаши толкова от нас.

В зоомагазина ни казаха да не му даваме никаква друга храна освен неговата и сеното. Почти не пие вода, храни се със сеното има и изпражнения това ме води на мисълта, че е добре за сега. Единствено това е, че предимно стои в къщичката си. Прочетох много статии обаче не им вярвам на 100% затова реших направо тук да потърся информация от опитни в отглеждането на такива домашни любимци.

Благодаря предварително.
Виж целия пост
# 243
Ето и нашата нова къща, на мен лично ми харесва много , но все още не съм ги видяла да използват стълбата, дали не е прекалено стръмна?
 

.                                                                              Вики, моля ако е удобно да ми пратиш повече снимки за отворите и стълбите. Аз съм със същия модел клетка на ферпласт, но  80/40.Място на височина имам - идеята ти много ми допадна.

Някой знае ли в Кърджали разбиращ от морски свинчета ветеринар - за сега няма нужда, но ако се наложи ... Искам да попитам как и с какво почиствате козината им отзад, нашата по принцип е бяла, но дефакто все е сиво жълта и понамирисва. С мокри кърпички не става.
Другата седмица Лео става на 5 месеца, вчера тежеше 952 гр. Много ми се иска да си има другарче, но май единствения начин  е да бъде кастриран, а тук в Кърджали едва ли..
Виж целия пост
# 244
Снимам го веднага тъкмо е нападнал сеното хайа
Виж целия пост
# 245
Здравейте,
Пиша отново понеже никой не се включи да помоля за малко помощ и съвети относно нашето морско свинче. Нашият Топчо (така го кръстиха децата) е на 1 месец (на 7 април е роден), в зоомагазина казаха, че е порода тексел (къдрав като овчица). Момичето каза да не му даваме никакви пресни тревички, зеленчуци и плодове а на няколко места четох дори тук във форума, че вашите мъници си похапват. Намерих дори в Гугъл информация кои плодове и зеленчуци могат да се дават и колко често. Моля много да дадете съвет понеже не искам да го лишавам от полезни храни. Когато го взехме купухме най-голямата клетка, която имаше в магазина, специална храна с витамини, поилка и едно бабананче за зъбките. Направихме му импровизирана къща временна докато не купим по-хубава и пригодена за него. Иска ми се и някакви играчки да му вземем за забавление обаче не зная какви. Видях няколко снимки и на хамак/люлка много ми хареса но много се надявам да ми дадете съвет дали още не е много рано за такива аксесоари.


Тук ви прикачам снимка на Топчо


А ето и да покажем колко е гушлив и как бързо свиква с новите си стопани



Ще прикача и 2 снимки на клетката му и ще се радвам да кажете дали добре сме я обзавели на този етап и дали има нужда от още нещо за да се чувства добре Топчо


Виж целия пост
# 246
Много е сладък Топчо Heart Eyes

Хората от зоомагазините е добре да не се слушат много-много. Основната му храна трябва да е сено - хубаво, наситено зелено, ароматно, меко. Това трябва да му съставлява 80% от диетата. След това трябва да има прясна храна - през лятото основно трева, малко билки и некостилкови клонки за разнообразие, през зимата основно зеленолистни зеленчуци: маруля, цикория, радичио, магданоз, копър, спанак, манголд и подобни, гарнирани с малко морков, чушка. Това ще е 15% от диетата му е много важна, защото оттам идват витамините за мишлето. Останалите 5% идват от някаква качествена гранулирана храна. Тази част не е задължителна, има две "течения" при отглеждането на мишките, едните смятат, че всички видове суха храна са нездравословни, а другите смятат, че качествените гранули са допустими и даже желателни. Ако решите да давате гранулирана храна, горещо ви съветвам да го приучите на качествена такава, защото после няма да успеете да го отучите. В България от добрите варианти сякаш най-лесно достъпна е Versele Laga Cavia Complete. И други две-три имаше, но не издържаха на конкуренцията на насипните шарени смески-боклучки за гризачи, които май всеки зоомагазин се опитва да пробута.

Клетката за момента му е ОК, но ще порасне. Ако планирате да му взимате и другарче на даден етап, съвсем ще стане тясна клетката. В темата момичетата си изработиха прекрасни, просторни клетки, аз само мога да им завиждам на сръчните мъже (Моят има много добри качества, ама ръцете му са заврени да не казвам къде. То и моите де, та нямам право да се оплаквам.)

За сеното - пролетно и лятно време е проблем, защото се свършва. Някъде февруари или март се изчерпва по всички онлайн магазини, към момента единствено е останало тук https://www.schwarzwaldheu.de/shop/themes/kategorie/index.php?kategorieid=4

Иначе аз всеки септември поръчвам към 100 кг, и после още толкова февруари. Малка част раздавам, основно моите дивачета го разхищават. Половината от това изяждат, другата част е за игра. За всякакви играчки и подобни джунджурии пари не давам, но един хартиен плик пълен със сено ги забавлява активно два дни. Навират се в сеното, правят тунели в него, спят там, крият се, много им е любимо и затова купувам да си имат. В момента с наличностите трябва да изкараме до септември.

Ето другите магазини:
https://www.allgaeuer-heustadl.de/ - безспорният фаворит, най-прекрасното сено. Последните 3 години поръчвам от тях, нито веднъж не са ме разочаровали. Мирише на чай и билки, получавала съм комплимент колко хубав ароматизатор имам у дома Grinning
https://www.zollernalb-heu.de/ - също много зелено и хубаво, но съдържа основно трева без много билкови примеси. Добър вариант за прасенца с леко наднормено тегло, които не бива да ядат много бобови примеси (детелина, люцерна, фий и подобни са по-калорични). Заради липсата на билки не мирише на нас, хората, така примамливо, прасенцата го лапат охотно.
https://www.heukauf.de/ - много добро съотношение цена - качество. Това сено е сушено на полето, така че не е толкова възхтително зелено, но пак, база за сравнение с нещото, което в зоомагазините продават като сено, няма. Мисля, че от това дадох на Pinitos. Има си доста билки и мирише чудесно, буквално единственият недостатък е, че има тук таме покафеняло стръкче, докато другите са 100% зелени.
https://haybox.club/ - оттук поръчвам сено от тимотейка. Обикновеното им сено е гадно (в сравнение с немското, не го и помирисаха), но тимотейката е фантастична.

За тия 6 години, откакто имам настоящото стадо, съм изпробвала май всички възможни производители на сено в Англия и Германия, тези са ми фаворитите за хубаво сено.

Аз до миналата година активно координирах общи поръчки, но напоследък нямам много време. Въпреки това, ако имате интерес, ще ви кажа откъде какво поръчвам в по-големи количества и на изгодна цена. Излиза хем значително по-евтино от нашите зоомагазини, хем качеството няма нищо общо. Примерно гранули, лечебна храна в разфасовки по половин килограм, такива неща.
Виж целия пост
# 247
Макарон безкрайно благодаря за изчерпателния отговор, точно от това имах нужда Simple Smile Прилагам снимка на храната на Топчо за нея не щадихме пари и дано да е наистина от качествените аз нищичко не разбирам.



Но до колкото разбирам сеното не е най-доброто, което сме избрали затова ще купим ново.

Още веднъж благодаря за отговора и ако може на ЛС да не спамим тук да ми пратите сайтовете да разгледам ще съм благодарна Simple Smile
Виж целия пост
# 248
Макарон, мен за зеленчужите ме е страх много да давам и горе долу на два дни давам връзка копър или връзка магданоз. Можеш ли да ми разясниш как да определям количеството зеленчуци /като грамаж/ за брой свине? Все ме е страх да не се продрискат.
Виж целия пост
# 249
Ето един сайт, на който попаднах за хранене с плодове и зеленчуци.  https://guineapigsbg.wordpress.com/хранене/зеленчуци-и-плодове/

Зеленчуци:

От Guinea Lynx препоръчват всеки ден да се дава малко количество пресни зеленчуци като например – зелена салата, домат, червени или зелени чушки, парче тиквичка и други. Те са важен източник на витамин Ц и други необходими хранителни вещества.

Зеленчуците трябва да са разнообразни, като препоръчват даването на плодове да е в по-малки количества и не всеки ден.
Препоръчват се зеленолистните зеленчуци.
Не давайте прекалено много моркови – препоръчва се едно малко парченце морков или  1 бейби морков на 2  дни
Домат може да давате всеки ден, както и по 1-2 бейби доматчета
Тиквички също могат да се дават често
Избягвайте /давайте много рядко и в много малки количества/ – зеле, броколи, брюкселско зеле и карфиол, тъй като предизвикват газове, а това е много опасно за свинчетата състояние, което може да доведе дори до смърт. Избягвайте също зелената салата „айсберг“ , тъй като е бедна на хранителни вещества и ако се дава в по-големи количества може да предизвика кашави изпражнения.
Не давайте на свинчето картофи /нито сурови, нито варени/
Магданозът и спанакът са полезни и богати на витамин Ц, но не трябва да се прекалява с количеството им и да се дават всеки ден, защото съдържат голямо количество калций. Може да давате магданоз 2-4 пъти седмично по 1-2 стръка, а спанак 1-2 пъти седмично по 1-2 добре измити и почистени листа. Спанакът е с високо съдържание на оксалати, които имат връзка с образуването на камъни в пикочния мехур.
Копър може да давате по 1-2 стръка 1-2 пъти седмично.


Плодове – от тях веднъж на няколко дни може да давате някои от следните видове :

– Малко парче ябълка /без обелката и без семки/. Семките на ябълките са отровни за морските свинчета!

– Банан – малко парченце, рядко (веднъж на 1-2 седмици например). Прекомерното даване на банани може да причини на свинчето запек, освен това бананът има високо съдържание на захари.

– Боровинки – няколко броя

– Малини – няколко броя

– Грозде – 1 до 3 зрънца без семките

– Портокал – 1 парченце

– Ягоди – 1,2 по-малки

– Диня – малко парче без кора и без семки

Прясна трева – Прясната трева е много полезна за морските свинчета, но трябва да се дава в малки количества, защото предизвиква газове. Разбира се е недопустимо да берем трева от околоблоковите пространства, където е ужасно мръсно. Потърсете безлюдно и сравнително чисто място извън града или най-добре на село.


Не знам колко е достоверен, сега опитах да му дам много малко домашен спанак добре измит но само го подуши и нищо затова го махнах от купичката му страх ме е да го оставя да му стои цял ден.
Виж целия пост
# 250
Здравейте, един смешен въпрос. Т.к. детето ще има рожден ден и ни изненада с желанието му за морско свинче, та въпрос-откъде в София да вземем до 2 дена? възможно ли е? какъв тип свинче да бъде? абе всичко за което на пръв поглед се сетите ще бъда благодарна, а аз съответно ще разгледам и темите, но засега време няма:(
Виж целия пост
# 251
Вземете две Simple Smile Ако животинката трябва да е само една, помислете за хамстерче. Морските свинчета страдат, когато са само по едно.

За начало поръчайте клетка, в зоомагазините са на абсурдно високи цени, а миниатюрни. Продавачите ще ви убеждават, че 40х80 см е напълно приемливо, но тяхната цел е да си продадат прескъпата клетка, а не на прасенцето да му е добре после. Пространството за едно и за две прасенца е едно и също - 120х60 см минимум, колкото повече, толкова по-добре.

Най-евтината клетка на нашия пазар, която съм срещала, е тази (отдавна не съм правила проучване):
https://zoozazo.com/kategoriq-grizachi/kletki-za-grizachi/kletka … last-120-60-50-sm

Препоръчвам я, защото лесно може да се удължава после при нужда.

Ако решите да поръчате от чужбина, тази я препоръчвам горещо:
https://www.zooplus.co.uk/shop/small_pets/hutches_cages/rabbit_c … 20_cm_cages/83034

Излиза 98 лв с доставка до България, а около седмица - 10 дни ще дойде.

Много морски свинчета бебета от всякакви полове обикновено има в зоомагазина в мол София на Опълченска. Няма да е проблем да намерите, ако се поразходите, само вземете от един пол, по възможност момиченца.

ПС - морските свинчета си искат доста пространство и поне едно другарче. Сигурна съм, че не искате да ги вземете и да страдат, затова помислете. Ако не можете да им го подсигурите, сирийски хамстер е добър вариант, те са единаци и ще се чувстват добре в по-малка клетка, даже може и заедно с детето да измайсторите някаква такава:
Скрит текст:

След малко ще снимам и пиша повече за храната им Simple Smile

Снимка от терасата в момента:


Обикновено им давам по 1 купичка гранули на 5 мишлета за 24 часа, днес реших да ги поглезя, а и да покажа как трябва да изглежда храната им.

Качествените храни за тях представляват еднородни гранули, а не смески от семена, ядки, парченца сушени плодове и зеленчуци и т.н. Първата съставка винаги трябва да е трева/сено. Ако има зърнени продукти в състава, да не са твърде напред. Смеските са неудачни, защото прасенцата избират какво да ядат и се хранят непълноценно. Освен това те технологично не могат успешно да се обогатят с витамини. Ако витамин С може да получават с храната, за витамин Д разчитат почти изцяло на гранулираната храна, затова тя трябва да е много качествена, с правилно стабилизиран и достатъчен мултивитаминен профил.

У дома основно се яде от тези три храни:
Versele Laga Cavia Complete - купувам направо по 16 кг и излиза по 7.80 лв / кг с доставката
Oxbow Adult Guinea Pig- 11 кг, излиза ми около 9.60 лв / кг с доставката
Burgess Excel Guinea Pig - 10 кг, излиза около 7 лв / кг с доставката, нейният състав не е толкова добър, колкото да горните две, така че давам по-малко.

Тези са най-изгодните качествени храни на пазара, зависи и какво ще харесат дребосите, но стават за общи поръчки. Минали години във форума сме правили и сме се организирали често.

За зеленчуците - през зимата купувам био зеленчуци и ги изкисвам. Не прекалявам с количествата. Това е добра илюстрация за дневната дажба за 1 възрастно мишле (от theguineapigforum.co.uk)


През лятото бера трева от Витоша и им давам да ядат на корем, след като им привикне коремчето - всяка пролет внимателно въвеждам тревата, за да не образуват газове, но към момента на ден изпасват един голям наръч дневно.
Виж целия пост
# 252
Много, много благодаря за подробния и изчерпателен отговор. Като вземем със сигурност ще имам и още доста въпроси. А ...и още един- морските свинчета шумни ли са? как са през ноща, т.к. живеем в малък апартамент и сме малко на гъстичко Relaxed...обичат ли да ги гушкат,лесно ли привикват в нов дом и нови хора...имам и малко 4 годишно момиченце, май наистина ще е добре да вземем 2, добра идея, благодаря
Виж целия пост
# 253
Не са шумни в смисъла, в който са шумни кучетата и папагалите. Ядат почти нон стоп, тоест ще чувате тихичко "мишкуване" и през нощта, на мен лично ми действа успокояващо. У нас имат своя стая, но се е налагало ние да спим в тяхната стая, а да отстъпим нашата спалня на гости, не са ми пречили, въпреки че спя леко. През деня се приучват кога е време за храна и тогава квичат за зеленчуци. Поздравяват те също и когато се прибираш от работа, но квиченето трае минута-две и после всеки се връща да си дреме.

Те са стадни животинки, свикват с хора, но не очаквайте да проявяват привързаност като куче. Хищните домашни любимци са като цяло по-умни и не се плашат. Морските свинчета са на дъното на хранителната верига, а ние им миришем на хищници. Повечето прасенца свикват, но някои са по-плашливи по характер и не успяват да се отпуснат.

Имам у дома една красавица, която съм изгледала със спринцовка и капкомер от буквално ембрионче. Еми трета година бяга от мен, като посегна да я хвана. Точно това да се надвесиш над тях и да ги хванеш е критичният момент, след като сте вече гушнати, се отпускат, но при повечето именно тогава надделява инстинктът и бягат. У нас от 5 мишлета, двама идват за гушкане, като протегна ръка, две почти не бягат, само от чужди хора, а последното е все едно е дива, току що уловена от горите на Перу и човек не е виждала. И при нея има малък напредък, де. Еднакво ги гледам, обаче си имат характер.

Ако са две, по-бързо се отпускат и опитомяват. Те са стадни животни, ако е само едно, се включва много силно инстинктът "Аз съм сам, отделен от стадото, лесна плячка, сега ще ме изядат". Тези прасенца буквално си изкарват целия живот в постоянна несигурност, всеки шум - да кихнеш, да дръпнеш пердето в стаята им, да изпуснеш предмет на пода - ги хвърля в паника и хукват да се крият. По-голямо стадо = по-спокойни прасенца, но обективно няма как да гледаме 20 мишки в апартамента (не, че не ми се ще Grinning ), но две е достатъчно да са щастливи.
Виж целия пост
# 254
Благодаря!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия