Морски свинчета - 9

  • 5 251
  • 101
Тук е мястото да споделите за вашия любимец морското свинче! Ако ви тревожи нещо, имате въпроси или просто искате да покажете новия член на семейството - заповядайте!

Ако обмисляте да вземете свинче, моля прегледайте внимателно частта за клетка и храна и помислете дали бихте могли да предложите на животното подходящи условия. Морските свинчета се продават на невисока цена, но изискват внимателни грижи и отговорни стопани. Ако се грижите за тях внимателно и с любов, стават прекрасни любимци и ви отвръщат с много и искрена обич.

Стари теми
Тема 1
Тема 2
Тема 3
Тема 4
Тема 5
Тема 6
Тема 7
Тема 8

Полезни връзки
На български:
http://www.ohmypiggy.org/index.php?ind=article - полезни статии за отглеждането на свинчето

На английски:
https://www.guineapigcages.com/forum/forum.php - всичко за морските свинчета и изработване на клетки за тях
http://www.guinealynx.info/ - изключително полезен сайт за правилното отглеждане на морски свинчета и неоценим източник на медицинска информация /като цялата информация е поднесена със съответни препратки към академична литература/. Сайтът НЕ замества консултация с ветеринарен лекар при съмнение за проблем.
http://jackiesguineapiggies.com/siteindex.html - информативен сайт за отглеждането на морски свинчета. Много полезна информация за тяхното поведение, звуци, интеракция със стопаните.
https://www.theguineapigforum.co.uk/ - чудесен форум, посветен на морските свинчета, като в началото на всяка секция има полезни статии. Особено полезни са илюстрираните гайдове за езика на тялото, опитомяване и стадна динамика.

Хранене:
Правилното хранене е изключително важно за морските свинчета. Най-важно за тях е да имат достъп до прясна вода и неограничено количество качествено сено.

NB - всички плодове и зеленчуци се дават добре измити и обелени, освен ако не са домашни. Морските свинчета са чувствителни към нитрати и пестициди, недопустимо е да им се дават обелки или отпадъци. Препоръчително е изкисването на растителната храна във вода, за да се намали концентрацията на нитрати. Правилото е, че на свинчетата не се дава плод или зеленчук, който самите вие не бихте изяли.

Таблица свежа храна по азбучен ред
Таблица свежа храна по групи
Пелети

Клетки:
Морските свинчета имат нужда от просторна клетка, за да са спокойни и да имат достатъчно пространство за движение. Минималните размери за клетка са:


Не пестете от клетка - ако клетката е по-малка от минимума, свинчето се обездвижва, де факто яде, спи и ходи до тоалетна на едно място, което води до куп здравословни проблеми.

Повече информация за клетки - изработване и намиране на подходяща такава - в скрит текст:
Скрит текст:
Вариант е да се потърсят клетки втора ръка - материалите за клетка, пластмаса и метал, са относително устойчиви. Освен от зоомагазин, просторни и красиви клетки може да се направят с материали от магазини за домашни стоки, например от стара библиотека. Най-евтината нова клетка, която съм виждала на пазара и която е достатъчно голяма за едно или две морски свинчета, е Skyline Maxi XXL за около 80 лв в Zooplus.

В предната тема мила съфорумка беше показала прекрасно направена дървена къща-клетка ЦЪК







Виж целия пост
# 1
Здравейте в новата тема. Ние останахме с едно морско свинче, есента ще направи 2 год., момче е. Ако му вземем другарче, на каква възраст е подходящо да бъде то? Сещам се, че бях чела някъде съвети за това.
Виж целия пост
# 2
Здравейте в новата тема. Ние останахме с едно морско свинче, есента ще направи 2 год., момче е. Ако му вземем другарче, на каква възраст е подходящо да бъде то? Сещам се, че бях чела някъде съвети за това.
Аз знам, че трябва да е същия пол, но по-младо от сегашното, за да няма силна конкуренция и да се избият. Също и в началото май трябва да са отделно, постепенно да се запознават и опознават и после да се съберат.
Виж целия пост
# 3
Морските свинчета се размножават с невероятна скорост. на всеки 3-4 месеца раждат поне по още 5-6 и започват да се размножават в геометрична прогресия.
Преди двадесетина години братовчед ми взе две морски свинчета. След 5-6 месеца, дойде да печата на принтера вкъщи "Продавам морски свинчета 5 лева". Тъкмо се отърва от повечето, след 1-2 месеца операцията се повтори. След някой и друг месец надписът вече беше "Подарявам морски свинчета"Joy
Помислете сериозно преди да си вземете мъжко и женско. После си помислете пак.Joy
Виж целия пост
# 4
Ако имате достатъчно пространство, може мъжко - задължително бебе, за да може по-възрастното да е естествен авторитет и малкото да го припознае като родителска фигура.

Вариант е кастрация и 6 седмици по-късно женско. Simple Smile Това е по-сигурната комбинация, двама мъжки, без да бъде задължително, има риск да се сбият в даден момент, когато малкото поотрасне.

Трябва наистина голямо пространство (мислете за клетка 140 на 70 като абсолютен минимум, а за предпочитане по-голяма), за да си има всеки свое кътче и да нямат много какво да делят, тоест на две места сено, две поилки, две хранилки, две еднакви къщички.

Кастрацията на мъжките е значително по-лека процедура, възстановяват се мълниеносно и също е по-евтина. При женските е доста по-инвазивна процедура, която е препоръчително да се прави само терапевтично, ако има оплаквания с яйчниците или матката. В момента стадото ми се състои от кастриран мъжки, две кастрирани женски и една некастрирана женска.
Виж целия пост
# 5
Благодаря!
Със сигурност ще е мъжко другото. Те до скоро си бяха две мъжки, на една и съща възраст. Ще се огледам за бебе момче и идеята ми е, ако случайно не се харесат, да бъдат заградени с преградка. Хем ще се виждат едно друго, но и хем няма да могат да се бият. Нашата клетка е от рози тип, с такива решетки.
Виж целия пост
# 6
Наистина са много удобни и просторни тия клетки, и ние сме с такава от доста време. Успех, дано се харесат двете мишлета Simple Smile
Виж целия пост
# 7
Здравейте!Незнам да ли е за тук.Но за съжаление продавам моите морски свинчета мъжко и женско.
Виж целия пост
# 8
Здравейте, моля за съвет, ако имате опит. Нашето свинче явно задържа вода. Подуто е - корем, гушка. Не пишка и ака както нормално. Също и яде по-малко, а от може би2-3 седмици не яде изобщо сено. Пет дни давахме диуретик през устата, леко беше поспаднал оттокът, но не напълно. В понеделник пак го заведохме на лекар, сложи му две инжекции (не знам какви) и ни даде лекарство за водата за два дни. Вчера беше сравнително не много подуто, но сега е издут много. Утре пак ще го водим. Някой сблъсквал ли се е с това? Според ветеринаря (още на първия преглед) става въпрос за проблем с бъбреците или сърцето
Виж целия пост
# 9
Освен да посъветвам за евентуално второ мнение, не се сещам какво да кажа. Съжалявам, звучи сериозно. Дохранвайте, за да върви перисталтиката и да не губи тегло.

Откъде сте? Мога за София да препоръчам ЦВК д-р Шукерова, направи ехокардиография и перикардиоцентеза на мое прасенце, след което се възстанови напълно. Д-р Георгиева, Миланова или Чачева също са добри в диагностиката на морските свинчета. Трябва да има ясна диагноза и причина и назначено правилно медикаментозно лечение, за да има успех. Прави впечатление, че са ви посъветвали да давате лекарство във водата, което разбиращ от гризачи ветеринар не би препоръчал, затова съветвам за второ мнение при специалист.
Виж целия пост
# 10
В Ямбол живеем. Това за водата е отново диуретик за два дни. И каза пак да го заведем. Ще видя днес какво ще каже. Много неприятно, какво му стана изведнъж... преди това същият лекар се отнесе много сериозно и го излекува от краста. И си беше много добре, но после спря сеното и видяхме това подуване.
Яде му се салатка и ябълки. Не иска краставица, чушки (и то които ние сме си отглеждали без пръскане с отрови), а преди полудяваше за тях. Иначе теглото му е високо, заради задържането- 1200.
Виж целия пост
# 11
Разбирам. Съжалявам, не мога да препоръчам за Ямбол, но за Стара Загора мога да дам имена на добри ветеринари, ако имате възможност. За съжаление краста е много елементарно за лечение състояние, което го има при всички животни, бих искала да греша, но се съмнявам ветеринар без особен интерес в болестите на гризачите да се справи със сърдечен или бъбречен проблем. Иначе е хубаво, че е включил диуретик, но това е повече симптоматично лечение, отколкото да адресира причината.

Опитайте да включите по малко допълващо хранене със спринцовка от гранули на прах, Верселе лага  cavia complete на прах например.
Виж целия пост
# 12
Най-вероятно е Кушинг, но не може да му вземе кръв, защото е много подуто и не достига вени. Било често срещано при гризачи особено женските, нашето е момче. Минава пак на диуретик в устата два пъти дневно и дано да спадне достатъчно, за да му вземе кръв.

Иначе за крастата- аз бях много впечатлена колко внимание обърна на свинчета, държеше да го преглежда на няколко дни, докато не се увери, че всичко е Ок. Защото другото ни свинче си "замина" от некомпетентно лечение на точно тази краста от друг ветеринар. Ама и аз не съм разбирала тогава.... и се доверихме. Добре, че намерихме сегашния доктор, който на всичкото отгоре взима много по-евтино и си има много по-добра клиника за животни и си личи, че е сериозен. А не като предишния- хем неадекватно лечение, хем скъпа тарифа.
Виж целия пост
# 13
Рози, едно от предишните ми прасенца, беше обследван за Къшинг и навремето четох по темата. При него се оказа хипертиреоидизъм , симптомите му (първоначално) бяха засилен косопад и оплешивяване без данни за паразит, спад на тегло, увеличен прием на вода. Едемата не е типичен симптом на Къшинг при морски свинчета (сега потърсих даже набързо в интернет, не намирам описан случай на свинче с Къшинг, което е задържало вода и е било подуто), макар да се среща при други бозайници.  

Но да, без кръвен тест е много трудно. Идея - може да опитате да вземете урина и да видите дали на стикче ще излезе някой показател видимо извън норма. Иначе ехография на гръден кош и коремни органи и/или рентген, да се огледат бъбреци, колко е голямо сърцето, има ли течност…

Искрено ви желая успех, надявам се да се намери причината и да е нещо, подлежащо на медикаментозен контрол.
Виж целия пост
# 14
Къшинга се проявява със загуба на козина.
Иначе може да правите масажчета на коремчето, да му давате пробиотик и лечебна храна. Доколкото знам, когато е подут и разстроен стомахът, не е хубаво да се дават много пресни зеленчуци и плодове.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия