Ако един вид е толкова важен, той си прави не крехка, а много яка екосистема. И ако има данни, се адаптира и оцелява. Ние като вид сме еволюирали от животинче колкото морско свинче, дето се е мотаело в краката на динозаврите, ама е било кораво и е дало начало на клас бозайници.
Освен това децата и младите всъщност още нямат цялостно, екологично мислене. Особено тия сега. Екологията не е да си зяпаш панди на телефона, а да се запиташ какво всъщност е панда (малко като биолога Ед Рикетс, който цял живот си задавал въпроса "какво е октопод" и открил, че това не е само октопод, а цяла система от рифови взаимовръзки). Та сама по себе си пандата вече е изчезнала, защото отдавна ги няма някои взаимовръзки. Оцелял е само един аспект - самите животни, без средата си. Това е тъжно, но понякога няма какво да се промени. Хабитати изчезват и по естествени причини. Панди не сме яли. Те просто са си тъпи. Ако не бяха с приятна за окото окраска, нямаше да ги има вече.



