Дрескод в училище?

  • 5 862
  • 213
# 75
Детето ми до 7 клас учеше в училище с униформи.Който я видеше в униформа,ахваше и охваше,колко е хубава унииформата /разбирайте със свежи цветове/.
Истината е,че беше боклук.Блузите тип лакоста след третото или четвъртото пране ставаха на дупки около шевовете,което означава некачествени материи,пуловерите се завалваха.Суичерите също не струваха.
И ако мислите,че тези униформи заличават социалните различия,то жестоко се заблуждавате.
Виж целия пост
# 76
Гордост от постиженията може да има след 7 или хайде, 4 клас.
Да, това имах предвид. Останалите не "парадират", просто си носят униформата, защото трябва.
Виж целия пост
# 77
Ооо, сравнението между колите и училищата е повече от неуместно. Колата може да са ти я купили мама и тате, може да си я купил ти с не особено легални доходи, а в училището, с което ученикът "парадира", той се е озовал благодарение на труда си и постигнатите резултати, които са го издигнали над останалите, които нито са се потрудили толкова, нито са постигнали такива резултати. И точно затова ученикът има основания да се гордее с принадлежността си към престижно училище- защото тя е резултат от неговия труд. Гордост от принадлежността и постиженията се нарича, не парадиране.
Именно. Затова казвам, че не разбирам аргументите, че така се уеднаквявали децата, напротив, делят се и се подчертава разликата.
За труда е така, но и 2 деца, положили еднакъв труд, но едното с частен учител, другото само, резултатите са различни, защото изпитната система е такава, тук вече задълбаваме в друга посока...
Виж целия пост
# 78
Е, хайде сега, ще си мерим униформите! Хайде де, какво значение има дали са частни или не са, или дали са елитни или не са? Доколкото зная АЕГ имат униформи, СМГ и НЕГ нямат униформи. Тези, които нямат по-малко сплотени ли са? Тези три гимназии са от един калибър, а гимназистите са достатъчно големи и точно от тези училища едва ли ще се помъкнат по голи пъпове и смъкнати дънки. Дори са доста обикновени като облекло (просто са Убави, та Убави!). Мерси, сърбали сме попарата с униформите като ученици - не ща!
Виж целия пост
# 79
Аз съм доволна от качеството на униформите ни . Тук има една специализирана фирма и изработват дизайна на различните училища. Цените не са нещо особено - като за нормална дреха. Примерно - панталон, пола - 25 долара. Има и дрехи за спорт, пуловери и т.н, и няколко вида обувки, като изискването е да не оставят черно следи по паркета. Струват 80 долара, но се носят само вътре в училище.
Виж целия пост
# 80
Случи се така, че бях в 10 кл, когато решиха че престилките не са ок и трябвало да се носят униформи. Гимназията беше смятана за елитна и до преди униформите имаше твърд дрескод тъмносин или черен панталон/пола покриваща коляното и пуловер или блуза (тъмносин ,черен ,сив или бял) или престилка .Задължително черни обувки.
Повечето момичета носехме престилки. Те бяха от памук ,струваха 6-7лв и съхнеха бързо. Имах две и ги перях всяка седмица. Бяха много удобни.

Униформата (сако и пола/панталон)струваше около 80 лв  при средна заплата около 200лв и бяха от някакви много неприятни на допир изкуствени материали. Никой не си купи втори комплект.Почистването беше мъка-само химическо ,а  за носенето не искам да си спомням. Не знам какво са си мислели че възпитава дреха ,която ти боде и в която се чувстваш мръсен. А може пък и точно този ефект да е бил търсен.
До ден днешен така и не разбрах кое им беше толкова неприемливо на евтините памучни престилки .

Тук хубаво отбелязаха добрия пример от Англия и Белгия ,но пропуснаха ''дребните'' детайли какви са там доходите/цена на униформите  сравнено с тук и от какви материали са самите униформи.
Виж целия пост
# 81
Доколкото прочетох, в Англия раздават униформи на семействата с ограничени възможности.
Виж целия пост
# 82
На повечето места униформата е суитшърт и фанелена блуза. Долнищата са по желание, но трябва да са тъмни - черни, сини, графит. Т.е. очаква се униформите да са удобни и да не бодат. Въпросът с качеството на платовете е отделен. Лично аз съм доволна от качеството на униформите на децата ми в училището до 7-ми клас.
Виж целия пост
# 83
Когато за пръв път разпечатах униформата на сина ми, ме лъхна миризма на вкиснало. Представям си какви багрила ползват.
Виж целия пост
# 84
milenaka, за съжаление едва ли ползват други багрила и в дрехите от мола. Ама там вече са се измирисали на закачалките.Laughing
Виж целия пост
# 85
А, на закачалките... Трябваха ми няколко пранета, за да се отмиришат. А самият памук е много некачествен. За същите пари купувам много по-хубав и плътен памук. А ако хвана намаление, излиза съвсем изгодно.
Напълно излишни са. Не водят до промяна в учениците.

Иначе в мола има и скъпи, и евтини буклуци, разбира се. Но никой не ме задължава да ги купувам. Униформата в училището на сина ми е задължителна. След онова "ухание", обаче, отказах да му я слагам. И така вече втора година.
Виж целия пост
# 86
Икономисват се пари, ако купуваш скъпи дрехи. На много от нас ни се доставят дрехи от по-големи деца, подарени и т.н. Дори да пазарувам, не виждам смисъл да е от скъпите. Така че униформата е плюс разход.
Мисля, че образованието трябва да е достъпно и да се мисли за тези, които не могат да си позволят разхода, а не за онези, които ще икономисат някоя скъпа дрешка от мола.

Гордост и принадлежност - ако има с какво. Не и с простото квартално основно училище, което изглежда като след бомбардировка. И което никой особено не е избирал, просто е наблизо.

Корупция... няма нужда да пояснявам. Не желая да я подхранвам.

Изравняване на соц. статус... Достатъчно беше казано. На дъщеря ми все пак са отбелязали какви блузки носи под униформата и тя рева да ходим в мола... За вещи, които няма дори да може да носи и "показва".

Екология... отново излишество, пазаруване, пране...

Благоприличие... нека има дрескод.

Останаха ли някакви плюсове?

За мен единственият плюс, е че една габровска фирма е дала работа на хората там. Само това ме спира да се чувствам тотално използвана.
Виж целия пост
# 87
Гордост и принадлежност - ако има с какво. Не и с простото квартално основно училище, което изглежда като след бомбардировка. И което никой особено не е избирал, просто е наблизо.

Е, само съвсем безхаберен родител не подбира училището на детето си.
Виж целия пост
# 88
Училищата са районирани в момента. Има и уседналост, която носи привилегии.
Виж целия пост
# 89
Малко е трудно да си избереш училище. Даже при нас, в Младост, където има много. Всичко е разпределено и няма места. Е, добре, 10 деца може би могат да се преместят. Не повече.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия