Какви са положителните страни на яслата

  • 5 532
  • 220
# 75
На темата, в случая на авторката, както казах, боледуванията на детенцето и безсънни нощи с новородено, не е добра идея да го пуска.
Но, по принцип, аз съм ЗА ходенето на ясла. За примера ми с Франция, никъде не казвам, че ги пускат на 2 месеца. Simple Smile и не си правете илюзии, че там масово се къпят в пари и ползват детегледачки до училище. Напротив, и там децс реват в ясли и боледуват.
Виж целия пост
# 76
Много ми е смешно като прочета, че нямало полза от ходенето на ясла и социализирането на 2-годишните деца. Това може да го каже само някой, който не е виждал ползите.
А на мен ми е смешно когато някой вижда в яслата единствената възможност за социализирането на децата. С две деца, отдавна минали яслената възраст, отличо съм установила ползите на социализирането им на места, които нямат нищо общо с яслата. 
Виж целия пост
# 77
Големият ми син тръгна на ясла (и то държавна) на 1,6 г, малкият - на 1 г. Почти не са боледували, адаптацията им беше лесна. Мисля, че трябва да се прецени комплекс от фактори - темпераментът на децата (моите никога не са били "залепени" за мен, лесно се разделят),пък и на майката (3-годишно майчинство за мен е кошмар), грижата в яслата (не бих оставила детето си просто в ясла, проучих, избрах и съм доволна от избора си), финансовото положение на семейството. Въпреки положителния ми опит с яслите, не бих дала категоричен съвет "за".
Виж целия пост
# 78
Яслата почти винаги е компромис и повечето майки го знаят, затова има толкова колебания. Социализацията е последното нещо, което може да е важно на малката възраст, така че хич не се хващайте за нея като за предимство и нещо неизменно добро. Децата се социализират първо и основно в семейството и най-близкия си социален кръг.
Обаче в случая не става въпрос просто детето да тръгне на ясла, а че ще се появи бебе, което вече е сериозно изпитание за първото дете, и на всичко отгоре бебето ще е вкъщи, а първото дете ще е извън къщи. Това е още по-травмиращо, защото рядко децата на все още бебешка възраст са много хепи да се отделят от майките си, а ревността към новото бебе винаги съществува, колкото и да се отрича. Така за първото дете ще е двойно изпитание. Привидно лесната адатпация не означава, че детето не го преживява вътрешно. Дори ако стане твърде добричко пак е лек сигнал, че това е компенсаторна реакция - да се харесаме на мама.
Виж целия пост
# 79
Може да се погледне и от другата страна - ако голямото дете лесно се адаптира, свикне бързо и ходи с желание, това би могло да е плюс при появята на бебето. Може да му е интересно в градината, заиманията там да отвличат вниманието му и всъщност да се избегне ревността, защото вкъщи по цял ден то ще вижда, че майка му е нон стоп с новото дете, а като е извън къщи това няма да му е пред очите постоянно. Има две страни монетата.
Виж целия пост
# 80
Моето дете беше прекрасно адаптирано като се появи брат му, но почна да влачи бацили и го спрях за 3-4 месеца. Тя ревността не идва веднага и не минава за миг. Нагласят се нещата, но си трябва време. След като пак тръгна на градина баткото имаше един период, за около 2-3 седмици, в които се усети, че съм си вкъщи и сутрин правеше циркове, но и това мина.

Децата гледани вкъщи не седят зад 4 стени, изолирани от живота. Кеф ти детски площадки, кеф ти занимания за 2 годишни, театър и прочие. Реално наистина някои може да дръпват в яслата, ама това е защото майка им я мързи да се занимава с тях. Персоналното внимание не виждам как може да се сравни с това в група.
Виж целия пост
# 81
Реално наистина някои може да дръпват в яслата, ама това е защото майка им я мързи да се занимава с тях.
Rolling Eyes Само това ще да е. Няма как да има общо например с факта, че жени с подходящо образование и дългогодишен опит във възпитаването на малчугани биха могли да имат по-добър и ефективен подход или да респектират повече децата, или пък децата да учат с повече желание като са сред други деца и виждат нагледен пример от онези, които вече го могат.
Виж целия пост
# 82
Не бих си пуснала голямото дете на ясла при наличие на новородено. В никакъв случай. Ще боледува, гаранция, и ти ще прихващаш от него, за бебето да не говорим. Абсурдно ми звучи просто. И аз плюсове в яслата не виждам.
Виж целия пост
# 83
Да бе, мързи я майката сигурно... Ето, ще дам пример с моето дете. Вкъщи на почит са книгите. Аз разпускам с книга в ръка, а не пред тв или компютър. Същото се отнася за родителите ми, имаме големи библиотеки и малката от раждането си насам има нагледен пример пред очите си. Купувам книжки, подаряват ни книжки, чела съм приказки, опитвам да събудя интерес, не. Не става и това е. До ден днешен тя не иска да слуша приказки от мен, но за сметка на това в градината й бяха много интересни, слушаше, запомняше и ми ги разказваше после вкъщи.
Виж целия пост
# 84
Децата вкъщи си искат занимавка, при това постоянно. В яслата винаги има сблъсъци между децата, а персоналът не винаги се намесва. Ако на това му казваме учене и социализация, мерси, мога и без нея! Точно в яслите не учат кой знае колко, това не е детска градина. Там имат по някой час на седмица с педагог и това е, останалото е на добрата воля на сестрите и лелките, но докато хванеш само да ги сложиш на гърнета и да ги преобуеш, измиеш, нахраниш и т.н., познай колко време остава да ги занимават.
Виж целия пост
# 85
Аз отговорих на конкретен пост, няма нужда да се въртят очи, или да се пишат обяснения. Всеки си има глава на раменете и преценка, щом на детето яслата му понася, защо не? Само, че всички от изброените ползи детето ще получи и в градината. А седенето вкъщи още една година може единствено да е в плюс. И при условие, че не сте гледали деца до 3 г., не знам как правите сравнението. Масово в яслите персонала е медицински. В нашата градина наистина е педагогически, малко деца в група, занимават ги, ама ако кажа, че детето ми ходило на ясла с нещо се е обогатило в първа група, ще излъжа. Гледат бебета в началото, това е истината.
Виж целия пост
# 86
Андариел, за кой най-близък социален кръг говориш? Ако визираш баби и дядовци, повече все още работят (поне нашите са на 55г и не са пенсионирани), таткото е на работа. Реално майката пак трябва да кибичи цял ден сама.
Виж целия пост
# 87
чакай сега, за чия социализация се грижим  - за тази на майката или на детето? Близкият социален кръг е приятелският кръг на родителите, също и детските кръгчета на площадката. Разширеното семейство също е от значение в лицето на бабите и дядовците, ако са в същото или близко населено място и общуват с детето поне понякога. Това дете не стои затворено вкъщи по цял ден - ходи се на разходка, най-малкото по веднъж на ден. Основно с детето се занимава майката, то по естествен път си иска занимавката, колкото и да е досадно на моменти. Такава му е природата. На яслата трябва да се конкурира с още десет деца поне за вниманието на един или двама възрастни, а през останалото време е на самоуправление с деца, които знаят и могат колкото него в най-добрия случай. Каква социализация, какви пет лева! Да се дъпрат за играчки ли?
 Ако целта е детето да е на ясла, за да може майката да се ресоциализира, това вече е друга тема с друг фокус.
Виж целия пост
# 88
Реално наистина някои може да дръпват в яслата, ама това е защото майка им я мързи да се занимава с тях.
Rolling Eyes Само това ще да е. Няма как да има общо например с факта, че жени с подходящо образование и дългогодишен опит във възпитаването на малчугани биха могли да имат по-добър и ефективен подход или да респектират повече децата, или пък децата да учат с повече желание като са сред други деца и виждат нагледен пример от онези, които вече го могат.
Хм, жени в дългогодишен опит и подходящо образование са по-добри за детето от собствената му майка? Ти да видиш. Значи децата от домовете трябва да са изключително добре развити- нали са в ръцете на професионалисти от самото си раждане.
Виж целия пост
# 89
В яслите са сестри, т.е. са с медицинско образование. В градината са педагози. Лелките са с шарено образование, те не са възпитатели, макар да ги пишат помощник-възпитатели. Със сигурност една адекватна, образована майка може да възпита детето си доста по-добре от хората, които трябва да обгрижат десет-петнайсет деца наведнъж. Вкъщи дори храненето е общуване между майката и детето, а в яслата е просто хранене - трябва децата да бъдат нахранени за определено време, лелките няма кога да общуват с тях.

За мен дете на ясла и новородено вкъщи е кофти комбинация заради носенето на яслени инфекции.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия