1 юли -ПРОТЕСТНО ШЕСТВИЕ ЗА ДЕТСКИТЕ И МАЙЧИНСТВОТО (продължение 3)

  • 20 510
  • 342
# 210
Само не разбрах - тези 90% колко месеца ми ги плащат и колко месеца имам право (и колко пари) да получавам майчинство??
Това е цитата от сутрешното интервю. До 9-тия месец на детето или 315 от които 45 преди рацдането се плаща по 90% от брутната работна заплата на майката
Цитат
Христина Христова: Горе долу все едно жената си е на работа и ние настоявахме, до сега беше 135 дни, 90% от възнаграждението, нека обезщетението да бъде 400 дни или 12-месечна, едногодишна възраст на детето. Каква е ситуацията сега? Онзи ден в Комисията по труда и социалната политика мина на второ четене, търсихме консенсус, постигнахме, отстъпихме три месеца и сега е 315 дни и все пак...
Водещ: Т.е. девет месеца след раждането.
Христина Христова: ... Деветмесечна възраст на детето. Девет месеца след раждането, защото има и едни 45 дни преди раждане, които си остават, защото това е нормално. Жената не винаги е в състояние да бъде на работното си място и също така ние настояваме това да влезе в сила от 1 януари 2007 година.
Виж целия пост
# 211
И аз имам въпрос - дано не звуча егоистично, но се надявам да има и други  в моето положение, на които инфото да им е от полза.

Живот и здраве края на октомври ще имам бебче. Моят трудов договор обаче изтича на 31. декември 2006 и ще остана без работа. Ще бъде ли длъжен сегашният ми работодател да ми изплати тези 9 месеца болнични, както по сегашния закон е длъжен да ми изплати всичките 135 дни болнични, независимо, че трудовият ми договор изтича преди изтичането на 135-те дни?

Дано съм била горе-долу ясна.
Благодаря, ако някой може да ми отговори. Бих питала и НОИ, но предполагам, че при тях е пълна каша и никой няма да знае.


Отговарям ти с нещо, което kleo беше написала преди няколко дни:

Да ви кажа - гласуваното миналата седмица си остава без промени, нали възникна процедурно въпрос как ще де издават болнични за толкова време, е разрешили са въпроса по следния начин:
болничните ще се издават , какво досега до 135 ден, след това другото ще се води някакъв вид отпуск, който ще се урежда в Наредба на Министерски съвет, която ще напишат до 01.01.2007г.
Така че с това няма проблем Peace

Сега при срочен трудов договор с неговото прекратяване се прекратява и ползването на отпуск по майчинство и ако детето не е навършило 1 год. могат да се получават помощи от социалните. Тъй като с новия КСО от 136 до 315 ден ще бъде пак отпуск за гледане на дете, но по-добре заплатен най вероятно пак ще се прекратява при прекратяване на трудовия договор.
Не искам да съм песимист  Sad, но нека изчакаме и да видим какво ще напишат в тази наредба.

kala678, опитай ако можеш да си удължиш срока на договора докато детето навърши две години. Леко раждане   bouquet
Виж целия пост
# 212
И аз имам въпрос - дано не звуча егоистично, но се надявам да има и други  в моето положение, на които инфото да им е от полза.

Живот и здраве края на октомври ще имам бебче. Моят трудов договор обаче изтича на 31. декември 2006 и ще остана без работа. Ще бъде ли длъжен сегашният ми работодател да ми изплати тези 9 месеца болнични, както по сегашния закон е длъжен да ми изплати всичките 135 дни болнични, независимо, че трудовият ми договор изтича преди изтичането на 135-те дни?

Дано съм била горе-долу ясна.
Благодаря, ако някой може да ми отговори. Бих питала и НОИ, но предполагам, че при тях е пълна каша и никой няма да знае.
Ох не съм сигурна, но мисля, че излизайки в отпуска ти се прекъсва срока на договора, докато не се върнеш на работа и тогава започва да тече наново остатъка. Защо не зададеш въпрос в писмен вид до Мин. на труда и социалната политика. В рамките на месец трябва да ти отоговорят, а отговора е все едно препоръка, с която работодателя ти трябва да се съобрази...
А защо просто не се разбереш с работодателя да те води на работа докато ти тече майчинството - за него това не е кой знае какво усилие- защото не е обвързан финансово.
Виж целия пост
# 213
Здравейте, относно интервюто с Христина Христова и аз имам въпрос?
Ако може някой да ми отговори   bouquet
Това за 90 % евентуално ще влезе в сила от 01.01.2007, а за нас, родилите преди това няма ли да сме в някакво заварено положение и да си останем на 160?
Как мислите?  newsm78
Виж целия пост
# 214
Момичета, имаше забележки, че тези които ходят на срещите после не пишат какво са говорили там. Но и когато пишат пак не ги четем.

ZLATNA, написаното по горе не е конкретно към теб  Simple Smile. А иначе на за твоя въпрос ще отговоря с цитат от kleo.
 
Здравейте, относно интервюто с Христина Христова и аз имам въпрос?
Ако може някой да ми отговори   bouquet
Това за 90 % евентуално ще влезе в сила от 01.01.2007, а за нас, родилите преди това няма ли да сме в някакво заварено положение и да си останем на 160?
Как мислите?  newsm78


Относно превеждането на майчинството Деси говорих с Христосков, председателя на НОИ, аз още вчера рових в кодекса и видях, че там пише, че се превеждат от НОИ и се опулих Shocked Той каза, че сега са го променили текста, в момента се подготвят и от 01.01.2007г. те ще ги превеждат парите Peace Надявам се сте доволни LaughingЕдинствено ми каза, че в началото докато тръгне първите 2, 3 месеца не може да гарантира, че всичко ще е навреме и без грешки, но надявам се всичко да е наред.
За завареното положение той ми каза, че тези, които родят през 2006г. и на 1-ви януари не са им изтекли 135 -те дни - ще взимат 9 месеца, ако са им изтекли не. Confused
Виж целия пост
# 215
Благодаря, дано да го приемат  Hug
Наистина не съм чела цялата тема, добре че има добри хора да повторят за такива като мен!?   bouquet
Виж целия пост
# 216
 smile3525, Момичета, много ме е срам и ще питам за последно - аз излизам по майчинство на 20.12 (което е преди 01.01.07)-трябва да родя на 05.02 -  важат ли 9те месеца и за мен и вярно ли е, че освен тези 90% се плащат и тези 160 лв месечно?
 Flushed Flushed Flushed

  bouquet
Виж целия пост
# 217
smile3525, Момичета, много ме е срам и ще питам за последно - аз излизам по майчинство на 20.12 (което е преди 01.01.07)-трябва да родя на 05.02 -  важат ли 9те месеца и за мен и вярно ли е, че освен тези 90% се плащат и тези 160 лв месечно?
 Flushed Flushed Flushed

  bouquet


важат, щом 135 дни не са изтекли към 01.01.2007.
Получаваш САМО 90% от бр.заплата, а САМО 160 лв- ако излезеш в майчинство СЛЕД КАТО детето ти навърши 9 месеца
Виж целия пост
# 218

Трудовият ти договор изтича, след като си излезла в майчинство, тоест ти вече ще си в болничен за раждане, когато ще ти свърши договорът. Следователно  ще ти се изплаща пълни две години майчинството. Освен това майчинството не се поема от работодателя, а от НОИ. Досега НОИ превеждаше сумата към работодателя, който я изплаща. От 2007 се надяваме това да се промени. В този смисъм не си ощетена по никакъв начин.
Не съм юрист или счетоводител, но мисля че горе-долу така стоят нещата за теб. Дано не греша, все пак


Благодаря ти за отговора, но на мен от няколко места ми казват, че след като ми изтече договора, няма да имам право на 2-те години майчинство. Сегашният ми работодател е длъжен да ми изплати само 135-те дни болнични. Въпреки че парите за майчинството ги отпуска НОИ, майката трябва да се води на безсрочен /или най-малкото двугодишен срочен трудов договор/, за да може да получава майчинството 2 години. Ако няма трудов договор, може да получава 1 година по 100лв. от социалните, но само ако доходът й на член от семейството не надвишава 200лв.
Моят въпрос беше дали тези 9 месеца, които обсъждат сега, се водят болнични и ако се водят болнични дали сегашният ми работодател ще бъде длъжен да ми ги изплати, както тези 135 дни болнични, които са предвидени в момента.
Виж целия пост
# 219

Ох не съм сигурна, но мисля, че излизайки в отпуска ти се прекъсва срока на договора, докато не се върнеш на работа и тогава започва да тече наново остатъка. Защо не зададеш въпрос в писмен вид до Мин. на труда и социалната политика. В рамките на месец трябва да ти отоговорят, а отговора е все едно препоръка, с която работодателя ти трябва да се съобрази...
А защо просто не се разбереш с работодателя да те води на работа докато ти тече майчинството - за него това не е кой знае какво усилие- защото не е обвързан финансово.

Yosarian, За съжаление няма как да ми продължат договора, просто цялата фирма се закрива  Confused
След дълги усилия най-накрая ми се изясни какво ще ми бъде положението по сега действащия закон, но когато разбрах, че евентуално от 01.01.2007г. ще има промени, отново всичко ми се обърка и затова зададох въпрос тук във форума, където са първоизточниците на информация. Почти съм сигурна, че обикновените чиновници от НОИ и Министерство на труда още дълго няма да имат отговор на нашите въпроси, свързани с прилагането на новия закон.
Виж целия пост
# 220
smile3525, Момичета, много ме е срам и ще питам за последно - аз излизам по майчинство на 20.12 (което е преди 01.01.07)-трябва да родя на 05.02 -  важат ли 9те месеца и за мен и вярно ли е, че освен тези 90% се плащат и тези 160 лв месечно?
 Flushed Flushed Flushed

  bouquet


важат, щом 135 дни не са изтекли към 01.01.2007.
Получаваш САМО 90% от бр.заплата, а САМО 160 лв- ако излезеш в майчинство СЛЕД КАТО детето ти навърши 9 месеца



Много ти благодаря Flowers Bouquet Flowers Bouquet Flowers Bouquet сега разбрах
Виж целия пост
# 221
Здравейте! Искам да помоля някой да ми изпрати обсъжданите тук законопроекти за измененеие на КСО на tonittabg@abv.bg   или да ми посочите от коя дата са, за да ги изтегля от сайта на Народното събрание. До сега изтеглих няколко законопроекта, но не можаха да намеря точно тези, затова ще се радвам да ми ги изпратите по e-mail. Може в темата да сте обсъждали от къде да се изтеглят, но не разполагам с време да я изчета цялата, което моля да не приемете като неуважение. Благодаря предварително!
Виж целия пост
# 222
Здравейте!
едва сега успях да изчета цялата тема. Ще си позволя да задам и моя въпрос, макар и следвайки някаква логика да имам разбиране по него.
От 22.08.2006 г. излизам в отпуск по майчинство, т.е. започват да текат 45 дена преди раждане /термина ми е на 06.10.2006 г./. След като прибавя 90 дни след посочения термин излиза, че към 01.01.2007 г. все още ще съм в 135те дни отпуск /или по-точно 133 ден от отпуска ми по майчинство/, т.е. 'заварено положение'.Какво се случва ако родя преди посочения термин? Кой и кога издава втория болничен лист? - ако той се издава към датата на раждане, не се ли ощетяват майките, тъй като сумарно не ползват 45+90=135 дни. newsm78

Благодаря ви предварително за експертното мнение!
Виж целия пост
# 223
Здравейте!
едва сега успях да изчета цялата тема. Ще си позволя да задам и моя въпрос, макар и следвайки някаква логика да имам разбиране по него.
От 22.08.2006 г. излизам в отпуск по майчинство, т.е. започват да текат 45 дена преди раждане /термина ми е на 06.10.2006 г./. След като прибавя 90 дни след посочения термин излиза, че към 01.01.2007 г. все още ще съм в 135те дни отпуск /или по-точно 133 ден от отпуска ми по майчинство/, т.е. 'заварено положение'.Какво се случва ако родя преди посочения термин? Кой и кога издава втория болничен лист? - ако той се издава към датата на раждане, не се ли ощетяват майките, тъй като сумарно не ползват 45+90=135 дни. newsm78

Благодаря ви предварително за експертното мнение!

Ето това е отговора на въпроса ти. Цитата е на Хриси.
Цитат
Относно превеждането на майчинството Деси говорих с Христосков, председателя на НОИ, аз още вчера рових в кодекса и видях, че там пише, че се превеждат от НОИ и се опулих  Той каза, че сега са го променили текста, в момента се подготвят и от 01.01.2007г. те ще ги превеждат парите  Надявам се сте доволни Единствено ми каза, че в началото докато тръгне първите 2, 3 месеца не може да гарантира, че всичко ще е навреме и без грешки, но надявам се всичко да е наред.
За завареното положение той ми каза, че тези, които родят през 2006г. и на 1-ви януари не са им изтекли 135 -те дни - ще взимат 9 месеца, ако са им изтекли не.
успех и няма значение кога родиш - 135 дена които са по сегашния закон започват 45 преди термина дори и да родиш по рано те ти се натрупват след това и в момента в който ти издадат първия болничен независимо кога си родила ти се полагат 135 дена. Честито печелиш 9 месеца по 90% процента от заплатата си. Леко раждане ти желая, не се притеснявай
Виж целия пост
# 224
По повод горните няколко поста, да се похваля:
И аз печеля от тотото! По принцип, 135-те ми дни болнични изтичат дванайсет дни преди 01.01.2007 г. и попадам в графата "прецакани майки"  #Cussing out Вчера ходих при лекарката, която ми следи бременността и  говорих с нея, та жената се съгласи да ми пусне  45-те дни с дванайсет дни по-късно. И ще хвана прословутата промяна в КСО  Sunglasses

Хич не ми дреме, че някой може да го изтълкува като нередно, неправилно и т.н. Печеля шест месеца още край детето си, вместо на три месечна възраст да го мятам на някоя баба, само защото на тая държава не й пука как се оцелява със  заплата в държавния сектор и майчинство.

Затова, ако има майка в моята ситуация-болничните й да изтичат дни преди 01.01.2007,  да отиват и да се разбират с лекарите си. Дано и при тях се получи.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия