Коледа 2019/2020

  • 140 528
  • 1 921
# 1 725
Марципан има в Лидл, на Belbake. Хубав е, от 200 г  Нямаше бадемово брашно все още, или се беше свършило, пак ще проверявам, но имаше лешниково и взех 2 пакета, да имам

Този марципан става ли за капучиновите звезди ?

Да. Днес отнесох 2 бр. с тази цел. Не съм ги правила от години и сега съм им се наточила Simple Smile
Виж целия пост
# 1 726
Марципан има в Лидл, на Belbake. Хубав е, от 200 г  Нямаше бадемово брашно все още, или се беше свършило, пак ще проверявам, но имаше лешниково и взех 2 пакета, да имам

Този марципан става ли за капучиновите звезди ?

Да. Днес отнесох 2 бр. с тази цел. Не съм ги правила от години и сега съм им се наточила Simple Smile
+ 1.
Виж целия пост
# 1 727
Дайте някоя рецепта за твърда шоколадова глазура за сладки. Меденките ми за Коледа стават много хубави. Правя ги като топчета и слепвам две по две. До тук добре. Но после ги топвам до половина в шоколад. И тук вече почва мазалото. Не изсъхва тоя шоколад. Дали защото е сравнително тънък...Оставям ги цяла нощ и на сутринта са пак лепкави. Ползвам шоколад на Линт 85%. Разтапям го и топя в него. Да не казвам пък другия проблем, стои матиран. И с това не мога да се оправя, но как да е. Но това не втърдяване на шоколада ме вбесява.Има ли нещо друго да направя, което да не се топи така? Някаква глазура какаова ли, чудя се вече.
Виж целия пост
# 1 728
За лъскавина съм запомнила, че се слага малко олио.
Виж целия пост
# 1 729
Вики, първо, това е начинът, който ползваш - ако искаш твърда глазура, то не трябва да смесваш с масло/сметана, за да остане съвсем твърд. Няма как да не стегне чист шоколад, да не би у вас да е над 22°? Опитвала ли си да сложиш за малко в хладилник или навън за проба само малко шоколад? Би трябвало да замръзва, т.е. да стяга добре.

Второ, може самите меденки да отдават влага и тя, естествено, ще отиде в покритието, тогава също е възможно да се втечни, но това е по-малко вероятно от първото.

Последно, ако не остава лъскав шоколадът, значи или ползваш шоколад на над 2 години (което не вярвам 😃), разбирай, развалил се е вече, или не темперираш правилно. Много текст се е изписал за това темпериране, но аз от години разтапям шоколад начупен на парченца в купичка в микровълновата на режим размразяване. Освен ако не го забравя или не се изкуша да сложа МВ на по-мощно, винаги става.

Разбира се, сигурно знаеш, че дори капчица вода в купата, влага в купата или пък облизване на лъжичката, с която разбъркваш, ще развали всичко, за съжаление повече от веднъж доказано в дом. условия.
Виж целия пост
# 1 730
Скрит текст:
Дайте някоя рецепта за твърда шоколадова глазура за сладки. Меденките ми за Коледа стават много хубави. Правя ги като топчета и слепвам две по две. До тук добре. Но после ги топвам до половина в шоколад. И тук вече почва мазалото. Не изсъхва тоя шоколад. Дали защото е сравнително тънък...Оставям ги цяла нощ и на сутринта са пак лепкави. Ползвам шоколад на Линт 85%. Разтапям го и топя в него. Да не казвам пък другия проблем, стои матиран. И с това не мога да се оправя, но как да е. Но това не втърдяване на шоколада ме вбесява.Има ли нещо друго да направя, което да не се топи така? Някаква глазура какаова ли, чудя се вече.

60 г черен шоколад, 2 с.л. прясно мляко, 15 г краве масло. Разтопете шоколада с 2 с.л. мляко на слаб огън, прибавете кравето масло и объркайте да еднородна смес.

Виж целия пост
# 1 731
chrissy, за колко време се разтопява така?
И аз ползвам микровълновата за това, но на по-висока мощност и поглеждам през 10-15 секунди. Твоето ми звучи по-удобно.
Виж целия пост
# 1 732
Около 3 минути, за 2 шоколада трябват към 5-6 минути. Като започне да се позагрява, т.е. някъде на втората минута, свалям и разбърквам с метална лъжичка, това при режим размразяване, там вече следя през около 20 секунди.

Моят приятел прави като теб - на средна степен затопляне, но като теб през 15-20 секунди разбърква. Вижда ми се по-рисковано заради високата Т и по-трудоемко, но също става.

Първото дава възможност да държиш шоколада на най-ниска възможна температура и го стопля по-равномерно. При втория начин, 2-3 секунди закъснение в по-крайните фази и шоколадът завира или прегрява и край, почваш наново, с нов шоколад.
Виж целия пост
# 1 733
...Ползвам шоколад на Линт 85%. Разтапям го и топя в него. Да не казвам пък другия проблем, стои матиран. И с това не мога да се оправя, но как да е. Но това не втърдяване на шоколада ме вбесява....
Ако ползваш Lindt 85% в картонена опаковка, той си е мек и матов по принцип. Ако държиш на марката, в хартиените опаковки са по-твърдите шоколади на Lindt.
Виж целия пост
# 1 734
Chrissy, да в нас е над 25 градуса даже. В хладилник като сложа и после побелява, иначе стяга. Но вида е потресващ. Шоколада е пресен иначе, аз по малко вземам само за това което ще правя. По принцип не залягам продукти. НО никога не съм темперирала. Ще пробвам това което каза за в МВ. Аз нямам за мощно и не мощно. Имам един бутон за размразяване, който ми дава опция да избера за риба, пилешко и месо (общо). Чудя се на кой да избера от тези трите. За водата знам иначе, че не трябва да попада.

i_peych, точно така ми изглеждат меденките. Ще пробвам и твоята глазура. Благодаря.

d0ra, не разбрах за кои картонени и хартиени опаковки говорш извинявай:smiles:. Аз един Линт знам. Стандартен шоколад, не готварски. Не държа на марката, просто това съм намерила и него съм грабнала. Мога и друг да ползвам разбира се. Виждала съм някакъв готварски 100% какао, но той като камъчка, не знам и с него ли така се процедира, ама пък ще горчи много.
Виж целия пост
# 1 735
Аз за такива цели ползвам винаги шоколадов кувертюр - или от Lidl тяхната марка Fin carre или от Фантастико Emilia. За разтопяването другите са написали Simple Smile
Виж целия пост
# 1 736
Вики, за разтопяването - и аз имам само едно размразяване на МВ - на него трябва 😃, след това започват степени на затопляне разни.

В Германия ползвам този шоколад, на вкус само той ни е допадал извън Линдт, има го в Кауфланд, но в България майка ми казваше, че нe го е виждала:



Лидълският хич не ни допада на вкус, както и собствените марки на другите магазини. Този на Фантастико не го познавам.
Виж целия пост
# 1 737
Показвам си меденките от преди 2-3 години. Не ми харесват на вид и за това спрях да правя. Единствено заради шоколада. Освен да се пробвам тази година с вашите препоръки.
Скрит текст:
Виж целия пост
# 1 738
Вики, на мен ми изглеждат много апетитно тези меденки. Heart Eyes
Ще напишеш ли рецептата, моля те.
Виж целия пост
# 1 739
vici75, много добре изглеждат меденките, не знам защо не ги харесваш!
И аз използвам за украса само разтопен шоколад. Държа на хладно, колкото ми е възможно, в метални кутии.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия