Математически турнири 1-4 клас. Тема №55

  • 50 536
  • 747
# 225
Не зная дали сте попаднали на тази иформация, но съм впечатлена от прочетеното!
Невероятен екип от математици ще преподава на децата -  Емил Колев, Н. Събева и Любомир Любенов, (организатор на МБГ). Децата ще посещават академията безплатно. Така се стимулират таланти и постигат резултати! Браво и на общината!
Моля, да ме извините за отклонението, но това е добрата практика (както учехме в Университета)...

https://dariknews.bg/regioni/stara-zagora/uchenicheska-akademiia … ti-snimki-2189712
Виж целия пост
# 226
Преди седмица две се изказаха, предполагам не без основание, съмнения за подсказване/неравни условия на МБГ.

Сега погледнах резултатите от 1 клас на СМТ на две училища - 119 и 138, намиращи се едно до друго и с еднакъв брой участници от първи клас. Не ми се занимава да правя разбор на всички класове, а и разликата в резултатите на първолаците е достатъчно красноречива:

119то- 2 деца от 49 имат резултат над 50 точки
https://119su.bg/sites/default/files/protokol_CMT.pdf?fbclid=IwA … Ybd1lr8jfJmFYnUu8

138мо- 11 деца от 50 имат резултат над 50 точки
http://138sou.com/index.php/layout/left-center-right/838-rezulta … KDw-RpGN9i0yfd-Cs


OK, помислих си първо, вероятно това се дължи на по-подготвени външни участници. Проверих обаче, 138мо не в списъка на домакините (19,20,23,96,112,128,35,5), което означава, че външните деца и в двете училища ще са минимален брой. Хм, дали пък едното не е от "елитните", т.е. от онези, където амбициозни родители с фалшиви адресни регистрации записват деца, с които повече е работено .. еми май не е и от тях. И тъй като не успявам да намеря обяснение на този феномен, реших да попитам и във форума ..
Виж целия пост
# 227
doraemon, абсолютно същото си мисля и аз от вчера, въпреки че следя 3-ти клас. В 105-то е същото положение. Нереално е над 30% от децата да са с над 40 точки. Страшно разочароващо е...
Виж целия пост
# 228
doraemon, абсолютно същото си мисля и аз от вчера, въпреки че следя 3-ти клас. В 105-то е същото положение. Нереално е над 30% от децата да са с над 40 точки. Страшно разочароващо е...
Как така е нереално? 40 точки са 8 задачи, в които трябва да оградиш отговора - т.е 4-5 лесни задачи и 3-4 средно трудни, без последните 3, които отличават истински добрите математици. Ако не можеш да решиш дори 8/10 средно трудни задачи какво правиш на математическо състезание за таланти.
П.С. От скоро следя състезанията, не са ми ясни средните успехи. Ако наистина границата е 40 точки, явно моите критерии са твърде завишени. С какъв % успеваемост по тези състезания се приема в СМГ?
Виж целия пост
# 229
СМТ не е сред състезанията за прием. А и за първи път чувам, че е за таланти.
Какво значи какво прави на състезание па мат? И 0 точки да има, пак е научило нещо от явяването това дете.
Виж целия пост
# 230
sunlight_eli, детето ми беше в добра кондиция на СМТ и е с 11 решени задачи. Доволна съм от резултата му, а зад него стои ужасно много труд, повярвай ми. Миналата година има медали от всички състезания с висока трудност, тази година също вече очакваме медали...
40 точки не могат да изкарат деца, които не се занимават усилено с математика, а такива определено няма как да са 30 % от наборите в кварталното школо.
Виж целия пост
# 231
СМТ не е сред състезанията за прием. А и за първи път чувам, че е за таланти.
Какво значи какво прави на състезание па мат? И 0 точки да има, пак е научило нещо от явяването това дете.
Да, знам че не е за СМТ. Въпросът беше допълнителен.
В последните няколко страници се коментира как задачите са твърде трудни за децата и не са на училищното ниво. Следователно е с насоченост към деца с математически умения над средното ниво. Ако искайте - не го наричайте 'талант', все тая. Всяко състезание на ниво над средното училищно за мен си е за такива деца, независимо от етикета.
Относно научаването - това е супер спорна теория. Ако на детето не му върви математиката и с фуния да му наливате знания в главата, пак нищо няма да научи. Имах един такъв пример в вкъщи (брат ми), с който майка ми се занимаваше всяка вечер по 2 часа само и само да не изостанат безнадеждно от училищния материал. Задачите ги учеше наизуст, просто нямаше друг метод. Докъдето задачата съвпадне с някоя от запаметена учебника- се написва, от там нататък е пълна мъгла. Това са 12 години загубени в безсмислено учене без никакъв ефект. В същото време езиците ги учеше насън. Ако времето отделено за математиката беше отишло за нещото, което му се отдава досега щеше да говори още 2 чужди езика. Така че личното ми мнение е да не се губи времето на детето с нещо, което не му се отдава, защото сега станало модно да учиш математика и после да станеш програмист с огромна заплата.

sunlight_eli, детето ми беше в добра кондиция на СМТ и е с 11 решени задачи. Доволна съм от резултата му, а зад него стои ужасно много труд, повярвай ми. Миналата година има медали от всички състезания с висока трудност, тази година също вече очакваме медали...
40 точки не могат да изкарат деца, които не се занимават усилено с математика, а такива определено няма как да са 30 % от наборите в кварталното школо.
Не ме разбирайте грешно, не коментирам твоето дете. Изказването, че 40 точки са много ми се видя странно, защото ако  като родител знаеш, че детето не може да хване 40 точки не разбирам защо го мъчиш да ходи по състезания. Но така обяснено, някак има смисъл..... въпреки че няма логика за мен......
Виж целия пост
# 232

sunlight_eli, т.нар. въпрос, който беше публикуван от мен, бе относно това, дали на СМТ квестори помагат на децата. Не знам как по-ясно да го напиша.
Виж целия пост
# 233

sunlight_eli, т.нар. въпрос, който беше публикуван от мен, бе относно това, дали на СМТ квестори помагат на децата. Не знам как по-ясно да го напиша.
Съвсем ясен ти беше въпроса, всички го разбрахме. Аз него не съм го коментирала - може да помагат, може и да не помагат- няма как да знаем. Нямам нито един цитат към твоето мнение.
Виж целия пост
# 234
sunlight_eli, детето ми беше в добра кондиция на СМТ и е с 11 решени задачи. Доволна съм от резултата му, а зад него стои ужасно много труд, повярвай ми. Миналата година има медали от всички състезания с висока трудност, тази година също вече очакваме медали...
40 точки не могат да изкарат деца, които не се занимават усилено с математика, а такива определено няма как да са 30 % от наборите в кварталното школо.
Не ме разбирайте грешно, не коментирам твоето дете. Изказването, че 40 точки са много ми се видя странно, защото ако  като родител знаеш, че детето не може да хване 40 точки не разбирам защо го мъчиш да ходи по състезания. Но така обяснено, някак има смисъл..... въпреки че няма логика за мен......
Ами не е тъй, за 3 -ти клас тази година , за СМТ, твърдя че 35-40 точки ще имат отличниците в класа ( това са около 5-6 деца от всички трети класове в едно училище) , които са решавали задачи от СМТ всички години назад и деца на които им се отдава математиката ( и пак има доза късмет и кондиция в деня на изпита) . Над 40 точки ще имат деца ходещи по курсове, частни уроци и с афинитет към математиката, такива които решават усилено у дома с родители месеци наред. И такива, на които квесторите им помагат. Например училища, за които е супер важно да са сред първите места. За някои от частните училища е супер важно да са сред първите. Нищо конкретно не знам, но като чета тук/ там да се споделя помощ от квестори ( вкл. в тази тема) , ами нищо чудно да има и такива случаи във всяко състезание. Знае ли човек. Thinking
Аз вярвам все пак, че и да има помощ тя е само в някои случаи и не е правило.
Има ли вече единични училища с резултати от СМТ?
Виж целия пост
# 235
.....а зад него стои ужасно много труд, повярвай ми......
По повод на това (което си е самата истина, не споря) - на тези, които наистина сериозно работят с децата -  остава ли ви време и за други неща или математиката е основно и най-важното занимание. Имам усещането, че скоро ще трябва да се избере едно основно нещо и да се занимаваме главно с него иначе се разпилява детето в език, математика, спорт.. Как успявате с всичко и успявате ли (в тамдем с детето разбира се, защото при тях умората в един момент става голяма)?
Виж целия пост
# 236
За СМТ нямам наблюдения, тъй като моето дете не се е явявало. За Коледното математическо състезание обаче имам. Дъщеря ми се яви на него в друг град, тъй като в нашия не се организира. Излезе много разочарована, защото квестора през цялото време е помагал на част от останалите деца в стаята, като по този начин е пречил на концентрацията й. Съответно резултатът й беше 50% решени задачи. Тази година пак искам да се отиде на това състезание, но ще търся друго място на провеждане.
По другия въпрос - с натовареността: тази учебна година се наложи да я запиша и на английски език, тъй като в училище подготовката е на много ниско ниво (в детската градина беше по-сериозно обучението), а ходи и на танци в събота и неделя. Наистина й е трудно.
Виж целия пост
# 237
Нашият младеж ходи на курс по математика веднаж седмично и всеки ден намираме начин да реши 2 - 3 задачи/много рядко повече/ от миналогодишни състезания. Сега решава от Салабашев и Коледното. 4 клас. Но с подсещане и настояване. Куриозът е, че на състезание се представя много по-добре, отколкото в къщи. Явно се мобилизира повече там. Език не учи извън училище. На спорт - нередовно.
Виж целия пост
# 238
sunlight_eli, детето ми беше в добра кондиция на СМТ и е с 11 решени задачи. Доволна съм от резултата му, а зад него стои ужасно много труд, повярвай ми. Миналата година има медали от всички състезания с висока трудност, тази година също вече очакваме медали...
40 точки не могат да изкарат деца, които не се занимават усилено с математика, а такива определено няма как да са 30 % от наборите в кварталното школо.
Не ме разбирайте грешно, не коментирам твоето дете. Изказването, че 40 точки са много ми се видя странно, защото ако  като родител знаеш, че детето не може да хване 40 точки не разбирам защо го мъчиш да ходи по състезания. Но така обяснено, някак има смисъл..... въпреки че няма логика за мен......
Ами не е тъй, за 3 -ти клас тази година , за СМТ, твърдя че 35-40 точки ще имат отличниците в класа ( това са около 5-6 деца от всички трети класове в едно училище) , които са решавали задачи от СМТ всички години назад и деца на които им се отдава математиката ( и пак има доза късмет и кондиция в деня на изпита) . Над 40 точки ще имат деца ходещи по курсове, частни уроци и с афинитет към математиката, такива които решават усилено у дома с родители месеци наред. И такива, на които квесторите им помагат. Например училища, за които е супер важно да са сред първите места. За някои от частните училища е супер важно да са сред първите. Нищо конкретно не знам, но като чета тук/ там да се споделя помощ от квестори ( вкл. в тази тема) , ами нищо чудно да има и такива случаи във всяко състезание. Знае ли човек. Thinking
Аз вярвам все пак, че и да има помощ тя е само в някои случаи и не е правило.
Има ли вече единични училища с резултати от СМТ?

Не съм съгласна. 50-60 точки в нашето училище имат деца от 3 клас, които нито ходят на курсове, нито на частни уроци. Единственото което сме направии е да им разпечатаме 5-6 теста от минали години. Поне аз това направих и дъщеря ми има 52 т. Не го смятам за особено добър резултат, понеже пак казвам, тази година задачите бяха много достъпни и добре написани. При малко по-съсредоточено прочитане на условията, 60 и повече точки бяха съвсем постижими.
Виж целия пост
# 239
Няма ли къде да се подават сигнали за подсказване от квестори? Това е адски демотивиращо за децата, които гледат отстрани.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия