Разчитане ли и вярвате ли в пенсията си?

  • 27 348
  • 835
# 540
winni, на вас може да не ви харесва модела, но ако 80% предпочитат него, пред това което вие предлагате, какво трябва да последва? А всъщност, различните мнения и искания може да са стотици хиляди с най-различни нюанси. Тогава какво трябва да е решението?

Предлагам тези 80%, които са съгласни, да си бъдат солидарни помежду си и да не ме намесват. Ако нещо е толкова готино, защо би се налагало да бъде принудително? След като има много нюанси, защо хората не бъдат оставени да избират сами дали да участват в държавната пенсионна схема или да си изберат сами пенсионен фонд? Но доколкото виждам сега явно се надяваме пенсионерите да измрат от коронавирус и така да се оправят нещата, а не всеки да взима решения сам за себе си и да носи отговорност.
Виж целия пост
# 541
Зачетох се в темата и имам критично мнение към пенсионната ни система. Не съм спец, но ако зависеше от мен, щях да въведа смесена система. Всеки работещ да плаща част от вноските за себе си по лична партида, друга част в общ фонд. Може да се направи постепенно в рамките на определен период. Примерно за 10-15 години - започва се от 5-10 % за лична сметка, другите за благото на всички. Така след време може да стане 50% за себе си, останалите 50% за солидарността. надявам се, ме разбирате.

Тук ще направя аналогия с профилактиката в здравеопазването, за която слушам от 20 г. Не виждам обаче реална профилактика на населението, напротив, непрекъснато се твърди в колко късен стадий се откриват заболяванията в България.
Виж целия пост
# 542
Nothinger, по принцип сегашната система е нещо подобно: 3/4 от пенсионната ти вноска отива в държавния пенсионен фонд (ако изобщо може да се нарече така), 1/4 отива в частен с твоя лична партида. Проблемът с частните по втория стълб е, че допуснатите фондове са много малко на брой и един вид изискванията са правени така, че едни определени дружества да бъдат допуснати, а други не. Същп можеш да си преместиш партидата от втори стълб в първи, но после не можеш да се откажеш и ще трябва да разчиташ само на държавата. Можеш и да внасяш  допълнително във фонд по твой избор, но това е извън задължителните вноски, които работодателят удържа, преди да ти преведе нетната заплата.
Виж целия пост
# 543
Пенсионерите ни няма да измрат лесно, не се надявайте хаха нашите пенсионери са печени и калени. А и са много, и са силни.... Само говорят, че са зле. Майка ми е на 73 и търчи по цял ден, не можеш да я стигнеш. Глиганите в анцузите пред компютрите и телефоните, те са по-застрашени.
А това, че няма профилактика е заради идиотията на някои хора.
Аз разчитам на пенсиите си, изглежда ще са две или три. Колкото толкова. Как пък няма сега да се ядосвам и за това. Дори и да намалее населението ни един ден, ще дойдат китайците и индийците, природата не търпи празно пространство.
Виж целия пост
# 544
Ти сериозно ли?
Виж целия пост
# 545
Ами аз малко изключвам частните...имам лошо предчувствие за тях, че когато трябва да почнат да плащат ще се появи някаква криза и парите ще изчезнат...Личи си, че не съм финансист Wink Но ако се върнем назад, особено в 90-те, ще се съгласите, че не е невъзможно.

п.п. споделям 80-90% написаното от Фри Simple Smile
Виж целия пост
# 546
Ами аз малко изключвам частните...имам лошо предчувствие за тях, че когато трябва да почнат да плащат ще се появи някаква криза и парите ще изчезнат...Личи си, че не съм финансист Wink Но ако се върнем назад, особено в 90-те, ще се съгласите, че не е невъзможно.

п.п. споделям 80-90% написаното от Фри Simple Smile

Възможно е и да има такива "играчи", затова мисля, че всеки трябва свободно да ги избира, а не да има някакви специфични държавни ограничения за фондовете по втори стълб, така че там да са се уредили нечии приятели. Оттам-нататък всеки сам да си ги проучва и преценява къде да отиват собствените му пари и кой да ги управлява.
Но така или иначе в частните фондове все нещо се трупа, докато в държавната пенсионна система изчезват моментално, за да се изплащат сега пенсии, а после кой политик колко ще отпусне на бъдещите пенсионери не е ясно.
Виж целия пост
# 547
Не знам колко се трупа в частните, на дъщеря ми, която беше осигурявана на максималната сума, след една година извън България, парите в пенсионния фонд бяха намалели със 700 лв.
Виж целия пост
# 548
Не знам какво се трупа, но на моите вноски в УПФ, ако си ги бях управлявала сама и да на плащам заплати на служителите в ПОК, щях да имам 20% повече.
Виж целия пост
# 549
Не само заплатите им плащаме  - а и луксозните им офиси, мерцедесите... финансовите им загуби, които уж били печалби, нали...
Виж целия пост
# 550
Да, издръжката, не само заплатите.
Виж целия пост
# 551
Интелигентният инвеститор, еп. 10 (16 ноември 2018 ): Какви са проблемите на пенсионната система в България?
https://ekipbg.com/investing-10/

60 минути свобода, еп. 3 (9 март 2018 ): КОЙ ЩЕ НИ ДАДЕ ПАРИ ЗА ПЕНСИИ (и да си купим ЧЕЗ)
https://ekipbg.com/podcast-episode-3/
Виж целия пост
# 552
Те повечето хора така мислят, но годините летят и сега имам познати, които скоро се пенсионираха. Имат пенсия 1150 лв, защото са работили при свестни работодатели. Ако бяха на минимална заплата, щяха да получават минимума 219 лв. За пенсията си всеки носи лична отговорност според приноса си, докато е млад, затова се нарича осигурителна система.

Осигурителна е, когато човек си трупа в лична партида. Това нашето е финансова пирамида.
Напротив - пирамидата е онова с личните партиди. В други държави може да е друго, но в България където човек на висок пост краде милиони и години не могат да го осъдят - как да не източиш повереният ти пенсионен фонд? Звучи като наивност, ако не го направиш.
Виж целия пост
# 553
BCD, финансовата пирамида е схема, при която на по-старите инвеститори се плащат дивиденти не с постъпленията от някаква реална търговска или инвестиционна дейност, а с внесеното от новопривлечени вложители. Има инвестиционни фондове, които се превръщат във финансови пирамиди, например случаят с Мейдоф в САЩ, но това е изключение, не правило и тези хора си носят последствията. По отношение на българските частни пенсионни фондове, там има основание за оплакване какви такси се начисляват и дали дружеството прави инвестиции (но това е свързано и с много държавни регулации, които ограничават възможността йм да правят по-печеливши инвестиции), за да има печалба. Иначе самата инфлация изяжда доста, а и сега  лихвите да отрицателни и дори малкото, което получаваш, ако парите просто си седят в банката.
Ако имате толкова голямо доверие в държавата, имате право да преместите парите си от втория стъпб в първия, но внимавайте, защото ако размислите, не Ви позволяват да ги върнете обратно в частния фонд.
Виж целия пост
# 554
Аз съм си ги преместила още преди месеци в НОИ, но аз имам около 14 години до пенсия, за по-младите, на които им остават по 30 години е спорно какво ще се случи, но на моята възраст, мисля, че е оправдано.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия