Легендата за белобрадия старец и празничните традиции

  • 2 067
  • 26
# 15
Общо взето, византийските императори 4-5 век са наложили християнския празник върху празниците за Зимното слънцестоене.
Виж целия пост
# 16
Бих препоръчала "Дядо Прас" (да, от прасе) на Тери Пратчет, в която става дума точно за жертвоприношенията и Коледа, но ако човек не е чел останалите му книги от поредицата за Диска, сигурно ще я възприеме трудно.
Виж целия пост
# 17
Бих препоръчала "Дядо Прас" (да, от прасе) на Тери Пратчет, в която става дума точно за жертвоприношенията и Коледа, но ако човек не е чел останалите му книги от поредицата за Диска, сигурно ще я възприеме трудно.
Така или иначе, в книгите на сър Тери има доста препратки. Simple Smile
Виж целия пост
# 18
Скрит текст:
Всеки декември е едно и също- коледни украси, коледни песни, коледни филми, коледни бисквитки, коледни подаръци, коледни банкети... А какво е празника извън цялата тази комерсиалност? Интересно ми е да науча от къде идват традициите, които днес сме приели за даденост. Кой е Дядо Коледа, Санта Клаус, Диед Мароз, Николаус...? Колкото повече търся информация за прототипа на белобрадия старец, който носи подаръци на послушните деца, толкова повече се обърквам. Официално се смята, че това е Св. Николай, но него честваме на 6.12- каква е връзката му с Рождество Христово? Друга история (има и филм) твърди, че Николаус е живял във Финландия, като 5-годишен изгубва семейството си и расте при различни хора, за които от благодарност изработва дървени играчки и ги оставя пред вратите на домовете им.
Знаете ли други истории и въобще как се раждат традициите, които познаваме днес? Също как се отбелязва празника в различни места по света.
Аз знам, че коледните базари и най-популярната коледна песен- Тиха нощ, свята нощ, са австийски "изобретения". Но беше интересно да прочета, че прототипа на коледното дърво е палма и няма нищо общо с християнството.

Навремето чорапчетата с подаръци са се отваряли в деня на свети Никола - санта Клаус. Това е истинският Коледа. Но вече нещата се комерсиализираха и подаръците се раздават на Рождество Христово, което не е правилно, защото св. Никола е раздавачът на подаръци.

Свети Никола е Дядо Коледа. Историята на този закръглен дядо, който радва малки и големи, започва в Средиземно море, по времето на Римската империя. Тази история пътува из цяла Европа, докато накрая акостира на бреговете на Северните морета. Християнският свят празнува светецът Никола, който е живял през 3-4 век, но този светец далеч не изглежда като червенобузия дядо Коледа. Все още се водят дебати за това къде са мощите на гръцкия свети Никола - казват, че са откраднати от италиански моряци през 11 век и са положени в базиликата Свети Никола, на югоизточния бряг на Италия. При ремонт на криптата на базиликата през 50-те, са направени проучвания на черепа и костите на светеца. Турците твърдят, че мощите на светеца се намират в църква в Анталия, в който район се предполага, че се е родил и живял светеца. Там той е помагал на бедните.

Но да се върнем в Италия. Там са направили модерни изследвания на мощите и черепа, който е имал лошо счупен нос, предполага се поради мъченията, на които са били подлагани християните. По никакъв начин не е изглеждал като днешния дядо Коледа. Но славата му на раздаващ подаръци, правещ чудеса и грижещ се за сираци и бедни, моряци, надживява човека. Някои от качествата му са приписани от римския бог Сатурн и северния Один, които са описвани с дълги бели бради с магически възможности - можели са да летят. Също така, свети Никола е познат с това, че се е грижел децата да казват молитвите си редовно. Поради това е бил малко страшен за децата - носел е червена роба. След време, обаче, на църквата е бил необходим светец, който да награждава доброто поведение на децата и след като те са били добри християнчета през годината, свети Никола е раздавал подаръци. При заселването на Америка от холандците, те пренесли вярванията за свети Никола като раздавач на подаръци. След това, през 18-19 век историята се е разпространила нашироко, благодарение на поети и писатели.

През 1809 г., в книгата "Градска история на Ню Йорк", е бил описан като пушещ лула, хвърчащ над покривите с карета, носещ подаръци за добрите деца и пръчка за лошите. През 1822 г. Клемент Муур написал "Посещението на свети Никола", по-известна в наши дни като "Нощта преди Коледа". Хората се влюбили в тази история. Но не и преди 19 век ликът на светеца е бил познат като сегашния дядо Коледа - червенобузест, белобрад закръглен старец, с червена роба, идващ от северния полярен кръг на летяща шейна, теглена от елени. Тогава се появила рисунка от Томас Наст, политически карикатурист, която обрисува св. Никола (Клаус) точно такъв. Този имидж обиколил света и въпреки, че е противоречива личност по някои политически причини, остава най-обичаният от децата светец.
Виж целия пост
# 19
Това прочетох тази седмица:

"Историята за веселия старец с червен костюм тръгва от християнски монах на име Николай живял във византийската провинция Кападокия. Легендата започва с историята на обеднял богаташ  решил  да продаде трите си дъщери в робство. Свети Николай не позволил това да се случи, като му подхвърлил тайно кесия със злато. Една от версиите гласи, че кесията, подхвърлена през комина попаднала в един от оставените да се изсушат чорапи до огнището.
Свети Никола Мирликийски Чудотворец e повелител на моретата, рибарите, търговците. Именно него почитаме на 6 декември, a в много страни празненствата и приготовленията за Коледа започват от този ден. 


Разказва се, че св. Никола обичал да помага на бедните хора и тайно се промъквал в комините на къщите, откъдето пускал монети и други дарове. Свети Николай дарил цялото си богатство на бедните и онеправданите.
В памет на неговата щедрост е останала традицията хората да си разменят подаръци.
Холандските преселници в Америка запазват  легендата и започват да го почитат ежегодно на 6 декемви със сбирки и размяна на подаръци. Името Синтер Клаас еволюира от нидерландския начин на изговаряне на свети Никола в Санта Клаус – произнесен на разговорен английски. Този начин на празнуване и идеята за посланието благодарност и размяна на подаръци започва бързо да се разпространява от началото на 19 век.
Колкото по-популярен ставал Санта, толкова повече се разширявало и въображението на хората, когато го описвали. Те си го представяли добродушен, вълшебник, магичен, с весели облекла дори се появили елелни и джуджета.
Kрасива коледна приказка „Гостуването на Свети Никола“ на професор на древногръцка литература Кларк Муур, написана за децата му, дала началото образа на закръгления и дребничък като елф старец, който пристига от Севера с шейна, теглена от малко еленче. Той броди по покривите на заспалите къщи и тихичко влиза през комините, за да остави подаръци на послушните деца. Пъха даровете в коледните чорапи, закачени над камината, пие мляко и яде бисквитки.


А деветият елен Рудолф е измислен от рекламния агент Робърт Л. Май, който написал коледна история, за младия елен Рудолф, с когото никой не искал да си играе, защото имал червен нос. Но когато през Коледната нощ паднала мъгла, Дядо Коледа се разтревожил, че няма да успее да разнесе подаръците. Но на помощ се появил самотният Рудолф и спасил Коледа, водейки шейната заради светлината на червения си нос. А всички еленчета са: Дашер, Дансер, Прансер, Виксен, Комет, Кюпид, Донер, Блитцен и Рудолф.
Най-обвързан е този днес с християнската традиция и раждането Христос, който принася себе си в дар на всички хора."
Виж целия пост
# 20
Много интересни истории.

Какво? и аз намирам за отвратително клането, за мен истинския празник е Бъдни вечер с постната трапеза.
Виж целия пост
# 21
Беше ми интересно да изчета написаното. През годините и аз съм се ровила и чела доста теории и хипотези. Общият знаменател на всичките е желанието да направиш добро и да зарадваш някой. И аз лично не виждам нищо лошо хората да си измислят, обогатяват и разпространяват истории, които подтикват към добрина. Щото можеше и да се изопачи историята към доста по-ненормални традиции, за които слушаме по новините от време на време.....
И на фона на болестите, немотията, безработицата, разделените заради терсенето на препитание семейства, ако има една такава история, която да ги събере, да дари надежда на големите и радост в очите на децата, защо не?
Виж целия пост
# 22
Много истини са се казали преди мен . Ще се опитам накратко.Ще започна от последния ледников период.
Европа е скована от лед.Белите хора от Север  се струпват да живеят  в Мала Азия и основават Египетската цивилизация. Първите фараони за били бели хора. Стопля се и те се връщат на Север. При топене на ледовете трябва да  се придвижват с лодки. Пости е . Мъжете излизат да  ловят риба за да се премине плавно към консумацията на месо на Коледа. . Като слизат на брега принасят дарове на  храма   че са се върнали живи от риболов.
В храма има монах Никола.Той също е рибар, но е стар и не може да излиза в морето. През лятото лови риба в реката и я раздава на  бедните . Оставените риби на Никул ден от моряците  също раздава. Това са подаръците.
Става светец защото спасява гладните от смърт.В стари времена на Никулден е имало сняг . Разнася рибата с шейна.Варна се е казвала Одесос. Одеса и до ден днешен е Одеса. Один  на старобългарски значи Воден . Зимното слънцестоене сега е на 21-ви .  но преди е било на 24-ти.Зависи от скоростта с която се върти Земята. По българския календар  се празнува с еднаква сила както зимното така и лятното слънцестоене. Изоставили сме  празнуването на лятното.Естествено на хората им трябва мазнина за да изкарат зимата и ловуват диви прасета и ги колят  на  Мала Коледа = Бъдни вечер. . , но не се яде . Месото трябва да престои.
Коледата е раждането на Новото слънце. Следват  около седмица мръсните дни.След като се връщахме от Коледуване , баба не ни пускаше на пързалката тогава и слагаше  под възглавницата  чесън и ни връзваше герданчета от чесън . По нашия край Коледуването беше  съпроводено с преобличане така че да не ни познаят върколаците . Песните са за Дионис - Орфей.
Еврейте са изгонени от Египет , купуват Ерусалим . Исус от Назарет след връзки с търговци в Назарет , минавайки през Скитопол  , с блестящите склуптори на бели хора , за поклонение  в Ерусалим , започва да спори с равините . След изучаване на чудеса в Египет създава Християнството и става Спасител  на хората.
Християнството е гонено в Ерусалим . Прието от Константин от Ниш  в Цариград. Първи се кръщават  по Южното Черноморие  и Елада  още към 70-те години на 1-ви век. Не зная какво е това покръстване при Борис - Михаил по късно? .

Хората даже преди 50 години не са яли толкова месо . Едно пиле в седмицата , едно агне на Гергьовден , едно шиле на Димитров ден , едно прасе на Коледа. На челяд от по 4,5 деца това е нищо.
Който не яде месо се разболява от туберколоза, не расте висок. .
Виж целия пост
# 23
Т
Виж целия пост
# 24
Секуларизация няма отрицателно значение. Освен това няма такава дума в бг език.
Виж целия пост
# 25
На мен ми е много интересно. Преместихме си  всичките празници назад с 13 дни а Коледата не си преместихме??
Няма как да преместиш  слънцестоенето , нали??  
Мнооого опаки хора сме.
Росиянете мисля че го празнуват на 6 януари.
Толкова разбират и римлянете и росиянете от движението на звездите. .
Менте християни!

Какво ще кажат астрономите по този повод? Кога е астрономическото време??
Виж целия пост
# 26
21 декември е слънцестоенето.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия