Витамин В12 - тема 6

  • 41 104
  • 759
# 510
Да вметна само, че феритин 20 не е много ок...А за замъглено зрение не е зле да се проверят глюкоза и инсулин на гладно.
Ако става въпрос за мен,пускала съм глюкоза и инсулин.Правих си някакъв homa тест,т.е съотношение между инсулин и глюкоза и всичко е в норми.

Тука малко е като границите на В12 , в норма не значи добре Wink .
В смисъл ако границата на инсулина е до 25 (в повечето лаборатории е такава), то тя е безумна, в други лаборатории е до 10.  А всъщност инсулина е добре да е до към 7
Виж целия пост
# 511
Да вметна само, че феритин 20 не е много ок...А за замъглено зрение не е зле да се проверят глюкоза и инсулин на гладно.
Ако става въпрос за мен,пускала съм глюкоза и инсулин.Правих си някакъв homa тест,т.е съотношение между инсулин и глюкоза и всичко е в норми.

Тука малко е като границите на В12 , в норма не значи добре Wink .
В смисъл ако границата на инсулина е до 25 (в повечето лаборатории е такава), то тя е безумна, в други лаборатории е до 10.  А всъщност инсулина е добре да е до към 7
Инсулина ми беше  около 6 ,а глюкозата 5,25.Нещо подобно.А индекса нещо от сорта на 1,6.Ще погледна довечера със сигурност .homa индекса,иначе за инсулина и глюкозата съм сигурна.
Виж целия пост
# 512
Ако са такива стойности са добре.
Виж целия пост
# 513
При такива стойности може да да добре, но може и да има някаква инсулинова резистентност. Понякога проблемът не се вижда на гладно. Не твърдя, че в случая е така. Феритин 20 всъщност ми се стори по-притеснителен, замъглено зрение не е задължително да е свързано с кръвната захар. Simple Smile
Виж целия пост
# 514
Здравейте,  нова съм в темата и тази вечер ще чета назад. Пуснах си профилактични изследвания на няколко неща и сега искам да направя допълнителни изследвания.

Желязо       35.70       umol/l     М 10.0-28.0 Ж .(F.) 6.0-26.0
Витамин В12   485       pg/ml     187-883; латентен дефицит <300
Хомоцистеин   ↑   13.50   mkmol/L   5.00 - 12.00

Цинк          21.7       umol/l     12-24umol/l
АСАТ      13.36[   U/L   До 42.00
АЛАТ      6.55   U/L   До 41.00
Глюкоза серумна (Glu S)   4.72   mmol/L   2.78 - 6.11
Урея ( BUN )      3.22   mmol/L   2.60 - 6.70
Креатинин ( CREAT )   75.53mkmol/L   58.00 - 96.00
Холестерол ( CHOL )   ↑   5.47   mmol/L   Препоръчителни нива <5.17; Гранично висок 5.17 - 6.18; Висок >6.21
HDL-Холестерол      2.11   mmol/L   Над 1.55
LDL Холестерол      2.96mmol/L   Оптимално< 3.34; Гранично висок -3.37 - 4.12;Висок 4.14 - 4.89;Много висок >4.92
VLDL-Холестерол      0.40   mmol/L   До 0.78
Триглицериди ( TRG )      0.87   mmol/L   0.60 - 2.20
Аполипопротеин В (Apo B)      0.84   g/l   0.60 - 1.17
Аполипопротеин A1(Apo A1)¹      1.64   g/L   1.08 - 2.25
Атерогенен индекс (ApoB/ApoA1)      0.51   Ratio   До 0.80
Калий ( К)      4.2   mmol/L   3.5 - 5.6
Натрий ( Na)      139   mmol/L   136 - 151
Хлориди ( Cl )      102   mmol/L   96 - 112
CA 125      17.77   U/mL   До 35.00

От всичко това виждам, че Б12 не е оптимален, хомоцистеина и желязото са високи и се насочвам към изследване на феритин, ТЖСК, СЖСК, Трансферин, Б9. Пълната кръвна картина ми е нормална, хемоглобина ми е над 130 .Пропускам ли нещо според вас или това ще е достатъчно като отида предполагам на хематолог. И бихте ли ми препоръчали лекар в София, който да може да ми помогне? Благодаря предварително!

PS. Само да добавя, че имам мутация на MTHFR и MTRR, която открих преди години.
Виж целия пост
# 515
Според мен повторете и желязото като пускате другите, дали не е грешка толкова завишено, получава се при одраскване на вена. От ПКК как са MCV и MCH, когато желязото е ниско и те са ниски затова ми е интересно с какви стойности са сега ако приемем, че желязото е вярно.
Като изследвания смятам, че са достатъчно за хематолог. Но с лична препоръка не мога да помогна. Д-р Кадъм работи освен с деца и с възрастни доколкото знам.
Виж целия пост
# 516
Според мен повторете и желязото като пускате другите, дали не е грешка толкова завишено, получава се при одраскване на вена. От ПКК как са MCV и MCH, когато желязото е ниско и те са ниски затова ми е интересно с какви стойности са сега ако приемем, че желязото е вярно.
Като изследвания смятам, че са достатъчно за хематолог. Но с лична препоръка не мога да помогна. Д-р Кадъм работи освен с деца и с възрастни доколкото знам.
Ами, нормално е всичко
MCV  92,60 80,00-96,00
MCH 29,60 27,00-33,00

И аз за Кадъм си мислих, но тя май преглежда с много закъснение. Обикновено няма часове в близкия месец..
Виж целия пост
# 517
Хм, към горна граница са може и да е вярно желязото. Да при Кадъм става бавно, дано се включи някой с друго предложение.
Виж целия пост
# 518
Аз мисля,че няма място за паника.Доктор Кадъм дава и онлайн консултации,1мес си заслужава чакане освен доктор е и човек голям при това.
Виж целия пост
# 519
Друго, което се сещам е, че по време на пандемията пиех мултивитамини, Омега 3, витамин Д, витамин ц и доста чайове с мед..предимно от сушена коприва. Пиех ги около 2-3 месеца. Дали след 3-4 месеца може да дава някакво отражение?
Виж целия пост
# 520
Аз пиех отвара от прясна коприва профилактично но мисля не даде отражение. Пишете на Кадъм ще ви отговори на всички въпроси.
Виж целия пост
# 521
Аз мисля,че няма място за паника.Доктор Кадъм дава и онлайн консултации,1мес си заслужава чакане освен доктор е и човек голям при това.

Да, сега видях. Утре ще пусна допълнителните неща и ще и пиша.
Виж целия пост
# 522
Според мен повторете и желязото като пускате другите, дали не е грешка толкова завишено, получава се при одраскване на вена. От ПКК как са MCV и MCH, когато желязото е ниско и те са ниски затова ми е интересно с какви стойности са сега ако приемем, че желязото е вярно.
Като изследвания смятам, че са достатъчно за хематолог. Но с лична препоръка не мога да помогна. Д-р Кадъм работи освен с деца и с възрастни доколкото знам.
Ами, нормално е всичко
MCV  92,60 80,00-96,00
MCH 29,60 27,00-33,00

И аз за Кадъм си мислих, но тя май преглежда с много закъснение. Обикновено няма часове в близкия месец..

Сега прегледах стари изследвания в Щерев. Още от 2014 съм със същите стойности. Във всичките изследвания се въртят около тези стойности +-0,5..Желязо обаче не помня някога да съм изследвала..
Виж целия пост
# 523
Здравейте момичета!Имам висок витамин В12 -700 pg/ml Моля за съвет ,каква може да е причината?Имам правени скоро изследвания ,но в момента не са при мен !Ще ви бъда благодарна ,ако ме насочите къде да търся проблема!Благодаря ви!
Виж целия пост
# 524
Супер ти е резултата въобще не се притеснявай. Границите по лабораториите не са реални, за възрастен е хубаво да има стойности 500-700pg/ml , за децата даже по-високи.

Вземала ли си добавка?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия