Валутният борд

  • 20 909
  • 798
# 735
Иначе ни е добре с борд, спор няма, ама всеки си има едно наум и затова всички цени се дават в евро при имотите и в много договори.

Да, ама се плащат в лева.

Да, и само това е разликата с еврото - банкнотите. Иначе левът е 100% конвертируем в евро.
Виж целия пост
# 736
Сигурна съм, че в сферата която аз работя, Мистър Смит и ЧС са гОла вода.

Може би, но моята сфера не са финансите - аз съм проста инженерка. Обаче финансите са част от общата култура на човека и всеки трябва да се интересува, защото иначе контрата е в него.
Виж целия пост
# 737
Ако се запази курса евро-лев, за мен ще се случи следното:
Хлябът от 1лев става 1 евро, а заплатата ми от 1000лв става 500Е, т.е. в най-добрия случай ще обеднея 4 пъти.
Това ми се струва обедняване 2 пъти, а не 4. Или смяташ, че превръщането на 1000лв в 500E е обедняване?

PS: Не виждам защо коментирате Каролев и Хампарцумян (особено втория). Все едно да вземаме акъл от Румен Гечев, младите сигурно не го знаят кой е.
Виж целия пост
# 738
И ще може да купи вече не 1000, а само 500 хляба...
Виж целия пост
# 739
Заплатата ми обаче няма да е 1000Е, а 500Е, т.е. цените скачат двойно, а заплатата ми е на половина.
Заплатата ви не наполовина. Това е все едно да кажете, че всички които си обърнаха спестяванията в евро в резултат спестяванията им са намалели наполовина.
@Черна Станция. Интересно. И аз съм с инженерно образование. Не че няма и финнасово по принуда но това е друга тема
Виж целия пост
# 740
Черната станция каза, че е проста инженерка. Звучи доста правилно пояснението. Много вероятно да работи нещо далече от инженерството, но да се изтъква както масово се случва.
Виж целия пост
# 741
На мен пък ми е интересно, въпреки осесмстотинте поста в темата вкл. и проснатите "висококомпетентни чаршафи" на които и Гълбрайт би завидял, може ли поне един да излезе и да  да каже че си е взел правилната поука ?
Виж целия пост
# 742
Каква трябва да е поуката? Аз обмених малко левове в евро и не мисля, че е ненужно упражнение.
Виж целия пост
# 743
Каква трябва да е поуката? Аз обмених малко левове в евро и не мисля, че е ненужно упражнение.
Загуба според Каролев и други светила.
Виж целия пост
# 744
От темата никаква поука не съм си извадила. Освен за човешката природа, в частност българската, но то беше само затвърждаване, не нещо ново. Иначе бях допуснала натрупване на една сума в левове и се мотках и чаках да станат повече, но сега ги обръщам в акции. Основно защото борсовите индекси се свиват заради китайския вирус, но може да има и частично влияние идеята за еврото. Но при всички случаи ако беше само еврото щях да чакам, защото нищо спешно няма, а както се видя има и команда "кръгом".
Виж целия пост
# 745
От темата никаква поука не съм си извадила.
Няма и как да се извади поука.Все едно да се определи вярно или невярно е твърдението че Борисов е киборг.Никой не може да докаже по категоричен начин нито едното нито другото.
Виж целия пост
# 746
На мен пък ми е интересно, въпреки осесмстотинте поста в темата вкл. и проснатите "висококомпетентни чаршафи" на които и Гълбрайт би завидял, може ли поне един да излезе и да  да каже че си е взел правилната поука ?
Поука е силно казано, но тези, които са минали през хиперинфлацията 1996/97г. са обогатили доста финансовата си култура и не се чудят какво да правят днес.
Виж целия пост
# 747
Каква трябва да е поуката? Аз обмених малко левове в евро и не мисля, че е ненужно упражнение.
Загуба според Каролев и други светила.

Светило нали саркастично сте го използвали? Сигурно и на дете в детската градина ще му е ясно дали и кога е загуба.
Виж целия пост
# 748
Сигурно ще ви бъде интересно, особено на родените в средата на 90-те и по-късно, да прочетете откъс от финансова медия от онова време. Ето няколко думи от статия на вестник Пари, излязла на 1 февруари 1997 година:

------------
Вестник Пари, 1 февруари 1997

Кризата с хлебната пшеница и хляба, започнала още през 1995 г., е на път да превърне един от символите на България и българите - хляба, в луксозна стока, която не всеки може да си позволи.

Цената на брашното на едро от производител за тип 500 от 13.55 лв./кг с ДДС през януари 1996 г. достигна 100 лв./кг през декември на същата година.

На дребно цената от 23.30 лв./кг с ДДС през януари 1996 стигна до 132.10 лв./кг през декември 1996. Хлябът Стара Загора, произвеждан от същото брашно, от 19.45 лв./кг през януари 1996 г. стигна до 115 лв./кг през декември.

Такова увеличение на насъщния за година не е имало и през военните години на България.

Причината обаче не е в производителите, не дори и в търговците, а в нестабилната икономическа ситуация и главоломното обезценяване на българския лев.
--------------------------------------------------------------

Някои търсят поука в темата. Тя е проста - ако не влезем в еврозоната в близките 5-6 години, опасността борда да се "скъса" ще приближи критична точка, а падне ли той, това, което е описано по-горе, ще се повтори. Знам, че на мнозина не им се вярва, но така ще стане.
Виж целия пост
# 749
Понеже съм от несхватливите, да попитам- поради каква причина ще достигнем критичната точка и бордът ще се "скъса"?
Не знаех, че бордът имал критична точка.
Това някакво светило на европейските икономически науки ли го е казало?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия