Дълги болнични заради отказ от медицинско лечение

  • 4 499
  • 217
# 195
Да не би болничният да е за различни неща, тоест две седмици с една диагноза, а после нов с друга?

Да, точно така е, аз вече го обясних веднъж.
Първо две седмици с остра вирусна инфекция (първичен за пет дни и после продължение), един ден пауза, през който колежката е била на работа, след което още пет дни за синузит. Но още от самото начало се знаеше, че е остър синузит, на първия преглед е изписано лечение с антибиотик и инхалации с кортикостероид, които обаче не се прилагат. Личната лекарка е приятелка на колежката от гимназиалните години, много пъти и се е карала за неразумното и отношение към здравето. Всичко това го знаем от самата колежка, която обича да демонстрира специфичните си разбирания за здравословен начин на живот и алтернативни терапии на лечение.
Говорих с нея, помолих я да прояви повече отговорност към здравето си и позицията си в компанията, която е висока и не може да бъде замествана пълноценно без сътресения. На думи ме разбра, на дело си ходи видимо недоизлекувана, макар че твърди друго.
Виж целия пост
# 196
Да , познатата схема за болнични .
Хубаво е , че сте говорили с нея , но ако продължава често тази практика е най-добре да си намерите друг служител .
Виж целия пост
# 197
Не ми се чете цялата тема, но съм убедена, че ако жената ползваше традиционните методи на лечение, щеше да боледува много по-често и щеше да отсъства повече.
Аз прочетох цялата тема и през ум ми мина същото. Hands Plus1
От наблюдения над хора, в голям колектив работя. И съм виждала различни случаи, включително и 2 пъти човек, който веднага е започнал антибиотик, да развие на фона на пиенето му тежък бронхит (в единия случай) или пневмония (в другия). И тогава пък, гледайки отстрани, се питаш - дали ако човекът беше изчакал ден-два и първо беше изследвано дали е вирус или бактерия и какъв (резистентен към какво), нямаше да се оправи по-бързо и с по-малко усложнения. Щото някой при вирус се налял с антибиотик, който не само, че не е помогнал, но е сринал допълнително имунитета и е отворил врата за други вредители, а пък друг се е навил да пие нещо без изследвания какво точно ще или няма да помогне.
Но отстрани човек само може да разсъждава и да предполага, без да знае как точно би протекъл другият сценарий. И като говорим за пълнолетни хора - всеки си решава за себе си как да действа за собствения си организъм.
Не знаем и защо жената така твърдо отказва лечението. Историята познава най-различни случаи - тежка реакция към антибиотик; крайно неприятни странични ефекти, пред които предпочиташ да си търпиш болестта; имунен срив, след който влизаш в циклични боледувания и тогава ще отсъства не 3 седмици, ами през седмица цял сезон или два и като се тегли чертата - ще е отсъствала повече.
В случай че просто е вироглава - ами за нея си е. Не вреди пряко на никого (е, отразява се на работата, но все пак никой не е сигурен за другия сценарий).
В контекста на конкретния казус, въпросът всъщност е "Как да накараме "Катя" да си изпие антибиотика?". Та даже и с добавките от размисли и чувства "защото се отразява на общата работа" и "защото се безпокоя за нея" смятам, че е ясно: няма ефективен механизъм. Нямате и моралното право да искате такова нещо.
А и няма пропорционална зависимост между грижа за здравето и това колко силни лекарства пие човек.
Нито път изписаното лечение е доказателство - в доста случаи хора изчакват с приема, коментират с доктора и той е ОК. Изписаното лечение може и да е за всеки случай - в случай на рязко усложнение да не търчи пациентът на нов преглед, а вече да има готова рецепта (това от личен опит го казвам, като ми беше обяснено при какви точно симптоми и обстоятелства да се прибегне до изписаните лекарства, но това не се случи - и формално погледнато, не беше спазено предписаното лечение, но особеностите - "Защо" не са ясни само от медицинските документи). А може и лекарят да е напълно ОК с алтернативните лечения на пациента, но да иска да се подсигури с предписания "по протокол" в случай на обжалване на болничния.
Всичко по-горе са предимно разсъждения - за един едно е по-вероятно, за друг - друго. Истината не я знаем.

Като извод - освен да се върнем на мисълта, че това, което е станало, може и да е по-благоприятното от всички възможни развития на случая все пак, не знам какво друго.
Виж целия пост
# 198
Чакай сега - искаш да кажеш, че здравето Ѝ не е нейна лична работа?
Някой някого да убеждава как да се лекува? Нещо допирните точки са се спресекли не само при нея. И когато властимащия убеждава, този който е по-ниско от него в йерархията, това нито е убеждаване, нито е загриженост. Хайде да не се лъжем едни други и сами себе си.
Иначе спокойно - нелекуваният синузит до седмица сам ще я заведе на УНГ. А там няма да се размине без антибиотик.

Здравето е лична работа, но хайде да не се лъжем Blush - съвсем не е САМО лична работа.
Здравето е отговорност към самите нас, към семействата ни, към обществото и да - към работата ни също.
Неслучайно в много компании се взимат специални мерки, които поощряват служителите да се грижат за здравето си. В една компания - наш западноевропейски партньор - има бонуси за непушачите. И тя не е единствената Blush
Въобще не подхождам от позиция на "властимаща", защото ако беше така, още при предишните случаи щях да взема твърди мерки, но не го направих, точно защото смятам, че хората сами трябва да стигнат до правилното решение. При УНГ е била вече Катя, но отказва да се съобрази с лечението.
Благодаря на всички за мненията, много са полезни различните гледни точки.


Една компания може да взима мерки за здравето на служителите си,като им дава бонуси ,ако не пушат и там подобни глупости (което не е работа на компанията да се бърка в живота на служителите си),но пък не намалява задачите им,което всъщност е важното за здравето на служителите. Нека да не бъркаме нещата.
Виж целия пост
# 199
Да им намалява задачите ли? А как ще се отрази на здравето на болните и намаляване на заплатата вследствие на това?
Аз предлагам на болните да ни предоставят и легло в офиса, задължително следобедна дрямка от един-два часа и след това обилна здравословна закуска в леглото.
Виж целия пост
# 200
Познавам шеф , който се бори с фалшивите болнични като дава всеки месец бонус на служителите , които не взимат такива .

Сега гледах , че има предложение да се глобяват пациентите и лекарите за фалшивите болнични . Да се направи списък със съмнителните лекари и пациентът да се преглежда и от друг лекар , за да се докаже дали наистина има вписаната диагноза . Едва ли ще го одобрят , но предложенията вървят в правилната посока вече .
Виж целия пост
# 201
Да, чудесно ще се получи. Представете си силно заразен болен с температура и кашлица или шарка не дай си боже и ходи от лекар на лекар за потвърждаване на диагнозата с 40 градуса или с диария и повръщане. Аз  съм пращана за потвърждаване на диагноза от застраховател към доверен лекар и мога да ви кажа, че такова унижение претърпях и такива глупости чух, че няма да стъпя при някой продажник повече в живота си. От него научих, че ЯМР или МРТ при дискова херния нямал никаква диагностична стойност, както и че сама съм си била виновна за влошаване на състоянието си, като не съм отишла на балнеолечение. Сякаш някой ми го осигурява и подарява това балнеолечение. В резултат ми написа грешна диагноза, която допълнително ми влоши състоянието.
Виж целия пост
# 202
milittana, ужас.....

За съжаление много лекари не са човечни. Няма да забравя, била съм на около 20 г., и една нощ получих нещо като задух /вероятно алергия/. Отидох веднага в спешното с такси, за да не викам линейка /може друг да има нужда повече от такава/ и доктора, който спеше в кабинета ми се развика защо съм отишла, как можело да го притеснявам посред нощ....
Сега съжалявам, че тогава не си потърсих правата като пусна оплакване. Направо ме изгони от кабинета...Не съм му казала нищо накриво например....Бях толкова втрещена, че загубих ума и дума.
Добре, че в близост имаше денонощна аптека и аптекарката ме съжали, като ѝ разказах и ми даде лекарство.
Виж целия пост
# 203
Аз пък съм работила на място, дето това с бонусите при липса на отсъствие сме го играли. То също доведе до "чудесни" резултати. Като например масово да ходят болни на работа, за да не изтърват бонуса. Тая тенденция ескалира и още - в един момент някои почнаха да си водят и болните деца на работа, вместо да ги лекуват вкъщи, за да не взимат болничен за гледане на дете. Въобще, представяте си к`ъв бациларник стана... Който е по-корав, с по-силен имунитет, издържа на тоя абсурд, който не - в един момент се тръшна до степен физически да не може да отиде до работата. И в още един момент - критична бройка служители се натръшка сериозно и почти едновременно. Беше чудо!!!
Виж целия пост
# 204
Снощи една колежка припадна по време на работа, защото трети ден идва с Т, кашлица и хрема.
С маска е, но какво от това?
Намирам го за също толкова безотговорно, както и лечението с алтернативни методи, даже повече, защото тя е бацилоносител.
Купила си сама АБ, не е ходила на лекар, да не взема болничен?!
Виж целия пост
# 205
Да не я е страх, че ще я махнат, ако си вземе болничен?
Виж целия пост
# 206
Не. Заради парите. Нали са 70/80 % болничните.
Виж целия пост
# 207
Според мен това е по лошият вариант защото вреди и на колегите си директно.
Виж целия пост
# 208
По-лошият е, да.
Особено при сегашната нагнетена обстановка с Корона вирус-а.
Виж целия пост
# 209
Ако решат да не се плаща първия или повече дни болнични , това ще е крайният ефект.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия