Професия учител - 8

  • 32 274
  • 751
# 150
Е, ако удължат грипната ваканция само с 2 дни, директорите, които не организират дистанционно обучение, спокойно могат да се позоват на чл.173, ал.4.
Виж целия пост
# 151
Само че работа има, включително вчера свърших доста такава и пак пуснах отпуск, но аз имам. Затова не може да се каже, че има престой.
Виж целия пост
# 152
Нас не са ни задължавали да пускаме отпуск. Който иска в понеделник идва на работа. Аз имам отпуск за взимане от 2019 и пак не си пуснах сега отпуска. Мисля, да ги ползвам по-нататък.

Помните ли моите притеснения за доклада на двойките по наредбата за приобщаващо образование? Ами, оказа се, че тоя доклад въобще не е стигнал до директорите, а същите са дочули, че съм писала много двойки и ми препоръчаха да пиша повече шестици. Сега разбрах защо никой от колегите не е пускал и няма и да пусне такъв доклад. Училището ни си пази имиджа на елитно. Не трябва да има двойкаджии.
Виж целия пост
# 153
Има един член, при който работодателят може да пусне едностранно хората в отпуска. На този член се позовават например, предприятията, когато разпускат всички около Коледа.
И това се прави всяка година. Официалните дни са 3-4 например, но цялото предприятие не работи да кажем 10 дена. Тези дни се вземат от платената отпуска на работещите, и не е по желание. Не знам точно как, но служителите не попълват молба за отпуск, а тя се начислява на база заповедта на директора.
Който няма, му е неплатена.

Не съм питала кой е номерът, но се процедира така масово в предприятията.

(Какво значи "не искам"? Ми то не всичко е концерт по желание...може нарочно да си се моткала в учебно време, когато е трябвало да си свършиш документалната работа, че сега да показваш заетост. )

Ето, по-горе както Гаргамела е писала, май това в въпросният член:
Малко дълго става, ама...

Поначало работникът или служителят не може да бъде принуден от работодателя против волята си да използва своя ПГО. Разпоредбата на чл. 173, ал. 4 КТ предвижда три изчерпателно изброени изключения от това принципно положение, като дава право на работодателя да предостави платен отпуск на работника или служителя и без негово съгласие:

по време на престой повече от 5 работни дни (престоят следва да бъде обявен от работодателя - чл. 37б, ал. 1 НРВПО);
при ползване на отпуска едновременно от всички работници и служители (но едновременното ползване на отпуска от всички работници и служители следва да е предвидено в нормативен акт или в правилника за вътрешния трудов ред - чл. 37б, ал. 1 НРВПО);
когато работникът или служителят след покана от работодателя не е поискал отпуска си до края на календарната година, за която се полага. Поканата трябва да бъде в писмен вид.
Виж целия пост
# 154
...Училището ни си пази имиджа на елитно. Не трябва да има двойкаджии.

Това е нож с две остриета - реално всички тези липси в гимназиален етап лъсват на ниво НВО или матура, така че по-добре да се обхванат по-рано. И по мой опит, ако се касае за "безхаберници" в такъв етап, допълнителните часове със заповед на директора имат по-добър ефект откъм ангажираност, отколкото подкрепата по проект. Второто действа по-ефикасно при деца, които са по-мудни, но добронамерени.
Виж целия пост
# 155
Еми, лъсват, ама допълнителна подкрепа дадоха само на двойкаджиите по БЕЛ, за английския - да си ходели на частни уроци. То, нормално, като се замислиш, нали няма НВО по английски.
Което ми напомни да питам и тук - защо има опционален изпит по английски, при положение, че оценката не се считала за нищо?
Виж целия пост
# 156
Още не е ясно дали няма да послужи, ако не сега, след евентуални промени.
Ако след добър резултат на такова НВО дадат удостоверение на ученика за покрито ниво В1 по ЕЕР, много деца, кандидатстващи за мобилност по Еразъм, биха се навили да го държат, спестявайки някой лев от "официален" изпит В1 и да се явят направо на В2 или С1.
Виж целия пост
# 157
НВО по чужд език, дори когато беше задължително за всички, пак не играеше никъде
Виж целия пост
# 158
Още не е ясно дали няма да послужи, ако не сега, след евентуални промени.
Ако след добър резултат на такова НВО дадат удостоверение на ученика за покрито ниво В1 по ЕЕР, много деца, кандидатстващи за мобилност по Еразъм, биха се навили да го държат, спестявайки някой лев от "официален" изпит В1 и да се явят направо на В2 или С1.

За 10-и клас ли имаш предвид с B1? Щото в 7-ми клас нали също има опционално, а там е A2. Сертификат за първи гимназиален етап в профил "чужди езици" ли, викаш, ще послужи за Еразъм? Еразъм обаче не е ли университетска програма? Simple Smile
Виж целия пост
# 159
За десети клас възможностите са за езиково равнище А1, А2 и В1. В заявлението за полагане на изпита се посочва как е изучаван езикът - в VIII клас интензивно или разширено (ниво В1), в VIII клас неинтензивно и неразширено (ниво А2), само в IX клас и в X клас (ниво А1).
Ако ученикът положи изпита ( НВО) по чужд език и при условие, че получи минимум 60 % от максималния брой точки на изпита,  постигнатото ниво в съответствие с ОЕЕР се записва в удостоверението за първи гимназиален етап.
Виж целия пост
# 160
Това значи, че който се яви опционално на НВО по английски в 7-ми клас и се справи, ще има право да запише в 8-ми клас направо такъв модул с интензивно изучаване ли? Т.е., за кандидатстване в езикова гимназия ще върши работа опционалното НВО?
Виж целия пост
# 161
Не. Начинът на изучаване на езика се определя с държавния план-прием, не е свързан с НВО и постигнато преди това равнище. НВО по чужд език от седми клас би имало значение единствено ако училището го е избрало като балообразуващ елемент. В интерес на истината не съм задълбавала дали това е възможно за НВО по желание.
Виж целия пост
# 162
Ами, аз знам, че оценката от НВО в 7-ми клас не се смята за балообразуваща. За това ми е чудно, защо въобще го има като опция. Какво е предвидено с тази опция?
Виж целия пост
# 163
Еразъм е за студенти и ученици. Освен това има различни младежки обмени, семинари и т.н. За част от тях се изисква някакво ниво на език, доказано с документ и това би свършило работа, мисля.
Виж целия пост
# 164
За Пловдив вече се знае, това е линк за София:

https://stolica.bg/zdrave/shefat-na-stolichna-rzi-ima-veroyatnos … kantsiya-v-sofiya
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия