Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Покупко-продажба на имот

  • 1 549
  • 31
Здравейте! Ако темата ми не е за тук, моля модератор да я премести.
Интересува ме дали може да се оспорва покупко-продажба на имот, придобит срещу фиктивно заплащане.
Става въпрос за следното: брат ми изнудва баба ми да му припише двуетажна къща в скъп квартал в крайдунавски град с огромен двор и подобрения в него, както и обособени допълнителни пристройка, гараж и санитарни помещения в доста добро състояние, с уговорката, че ще се грижи на старини за нея. След подписан договор за покупко-продажба, по който няма направено плащане, той заминава за чужбина и я оставя сама... Тя почина повече от година след неговото заминаване, той дори не присъства на погребението й.
В момента къщата е продадена от него и са закупени два апартамента, на негово име, разбира се.
Имам ли право на някакво обезщетение за нарушено наследствено и имуществено право? Знам, че това са едни от най-заплетените казуси, но все пак? Благодаря на всички, които ще се отзоват!
Виж целия пост
# 1
Най - удачното, което бихте могла да направите е,  да се консултирате с адвокат. Желая успех!
Виж целия пост
# 2
Няма нарушено наследствено и имуществено право.
Виж целия пост
# 3
Няма нарушено нарушено наследствено и имуществено право.

Благодаря! А може ли да се оспорва покупко-продажбата? Или няма основание за това?
Виж целия пост
# 4
Мисля, че шансовете са никакви, но все пак най добре е да се коментира с адвокат, който задължително трябва да разгледа всички документи. Без тях, всеки разговор си е чиста спекулация.
Виж целия пост
# 5
Почни нищожен ви е шанса, вие като трето лице да оспорвате. Да не кажа никакъв....
Виж целия пост
# 6
А защо е направен нотариален акт за покупко-продажба, а не за дарение срещу право за гледане и издръжка?
Не мисля, че има какво да се направи в тази ситуация.
Виж целия пост
# 7
А защо е направен нотариален акт за покупко-продажба, а не за дарение срещу право за гледане и издръжка?
Не мисля, че има какво да се направи в тази ситуация.

Предполагам, за да може моят брат да се подсигури максимално срещу евентуално оспорване...
Затова поисках странично мнение тук, за да имам поне някаква идея дали си струва евентуална процедура по оспорване. Опитах да се запозная с подобни казуси и... всичко клони в негова полза.
Неприятното е, че той не просто ощети мен и семейството ми материално и имуществено, но и покойната ни баба по отношение на грижи и поети ангажименти към нея, подвеждайки я. За мое огромно съжаление, докато за кратко са живели заедно, отношението на брат ми и жена му към нея е било и неглижиращо, и дори агресивно. Затова ми се искаше да знам дали е възможно да се направи нещо.

P. S. За покупко-продажбата научих след смъртта на баба ми.
Виж целия пост
# 8
При покупко- продажба оспорването е с мини шансове. Смъртта на баба Ви приключва казуса. Тя можеше да оспори липсата на финансово обезпечаване или грижи. След като брат Ви е препродал имота, нямате основание да оспорвате. Трябвало е да реагирате още при сключването на сделката. Има и срок до
 6 м-ца(от сключване на договора), в който е можело да развалите сделката.
Виж целия пост
# 9
Кои са/колко са  наследниците на баба ви?
Виж целия пост
# 10
При покупко- продажба оспорването е с мини шансове. Смъртта на баба Ви приключва казуса. Тя можеше да оспори липсата на финансово обезпечаване или грижи. След като брат Ви е препродал имота, нямате основание да оспорвате. Трябвало е да реагирате още при сключването на сделката. Има и срок до
 6 м-ца(от сключване на договора), в който е можело да развалите сделката.

Къде има срок от 6 м-ца, в който може да се развали сделката?!! Срокът е 5 години - чл. 87 ззд! Правото да се развали договорът е наследимо, но следва да е упражнено по съдебен ред преди последващата продажба, тъй като иначе е непротивопоставимо на третото лице придобило имота.
Казусът ви не е за разрешаване във форум, потърсете адвокат.
Виж целия пост
# 11
Трябвало е докато е била жива бабата да ѝ предложите вие да я гледате, щом като искате да наследите имота ѝ. Може би и вие не сте били в добри отношения с нея. Но това са си семейни работи.
Но все пак ако е имало покупко-продажба (примерно 100 хил. лв.) бабата като почине трябва да остави тези 100 хил. лв. в банковата си сметка - не ги е изяла и изпила. Нито са дадени кеш, тъй сумата за имот обикновено е над прага за кешово плащане.
Така че вие като наследник на бабата би трябвало да си имате дял във всичко, оставено от нея. Ако купувачът на имота не е заплатил цената, би трябвало по тази линия да може да го гоните.
Виж целия пост
# 12
Авторката не е наследник на баба си, най-вероятно. Наследник ще да е майка/баща и.
Договорката за гледане най-вероятно е била устна, щом договорът е за покупко-продажба.
След като бабата не е споделила с децата/другите си внуци, че е предприела тази стъпка, значи не е желаела да бъде разкандърдисвана (по мое мнение). Бабата е човекът, който е можел да предприеме някакви действия по разваляне на сделката, но не го е направила, въпреки че не е била обгрижвана.
Освен това при нотариуса е декларирала, че е получила парите (нотариусите винаги питат). Може да са били в сметка, за която другите не са знаели, може и да не са получени въобще, може бабата да ги е дала на пак на внука си, всичко може.
Нека авторката на темата да не се обижда, но бабата е имала право да разполага с имота си както намери за добре. В тази връзка няма какво да се чувства ощетена - нищо не и е отнето лично от нея. Да, чувства се обидена и това е разбираемо, но не е незаконно.
Ако бяхте по-близка с баба си щяхте да сте в течение на намеренията и, или направо щяхте вие да и предложите подобен договор.
Сори...
Виж целия пост
# 13
Авторката не е наследник на баба си, най-вероятно. Наследник ще да е майка/баща и.
...
Ако бяхте по-близка с баба си щяхте да сте в течение на намеренията и, или направо щяхте вие да и предложите подобен договор.
Сори...

За съжаление, не става въпрос за липса на близост, а за манипулация на възрастен човек.
Майка ми, да е жива и здрава, също е ощетена от сделката. Най-малкото, защото именно тя е пряк наследник на покойните ми баба и дядо. Не ми е хрумвало да предлагам подобно нещо на бабите и дядовците си, защото техни наследници са родителите ми...
Виж целия пост
# 14
Наследници има, когато има какво да се унаследи.
Бабата е била в ълното си право. И как Вие разбрахте, че не е изплатен финансовия ангажимент към нея?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия