Как да се разведем

  • 4 519
  • 21
Здравейте. Най-накрая след дълго мислене и години колебания стигнахме и до този момент.
Въпросът ми е съвсем практически. За развода по взаимно съгласие горе-долу ми е ясно как става.  Ако обаче не стигнем до споразумение развода със съдебно дело не съм много наясно и имам въпроси:
Колко време приблизително продължава такова дело (в София)?
Колко струва и кой плаща разходите?
Съдът вслушва ли се в желанията на двете страни (ако примерно по някои въпроси сме стигнали до съгласие ще го вземат ли предвид) или си решава каквото прецени?
Моля, преминалите през това да споделят.
Виж целия пост
# 1
Aко е по взaимно cъглacие, делите рaзходите по делото и зa aдвокaт нaполовинa. Около 600лв е миcля. Имa и вaриaнт caми дa cе предcтaвлявaте , без aдвокaт cъc взaимно cпорaзумение. Уcпех, но aко имaте децa, обърни внимaние нa режимa и издръжкaтa, дaли те уcтройвaт.
Виж целия пост
# 2
Не по взаимно съгласие се нарича Развод по исков ред.
Едната страна изисква от другата развода и поставя своите условия. Съда отрежда каква част от условията и как ще бъдат присъдени. Мисля, че и съда ще отреди кои ще поеме разходите по делото, когато то приключи и има Съдебно решение.
За делата по съгласие има срокове.
За тези по исков ред срока май може да е доста размит и продължителен, свързан с например необходимости от доказване на някои позиции в исковата молба, разпитване на свидетели и т.н. Съответно при излизане на съдебното решение, възможността то да бъде обжалвано.
Това е, което мисля без да съм юрист. Разведох се по взаимно съгласие. Държавните такси бяха към 150 лв., а хонорара на адвоката 400 лв./като за познати/. В Пловдив 10.2019.
По исков ред процеса е и значително оскъпен.
Виж целия пост
# 3
Aз се разведох по исков ред (и на мен първият съпруг не ми даваше развод по взаимно съгласие). Беше преди 19 г. Тогава сроковете бяха: моят адвокат подава молбата за развод, след около 40на дни ни дадоха дата за първото дело, на което аз доведох свидетел (който удостовери фактическата раздяла), а бившият се представляваше сам, без адвокат;  и за точно след месец ни дадоха втора дата.  Явно дотогава "му увря главата" на бившия и си намери адвокат, и на второто дело "кандиса" по взаимно съгласие.

За да не се бави делото за развода, всички имуществени делби ги извадихме извън решението за развода. Реално приключихме със извънсъдебно споразумение 2 г.  по-късно.
Виж целия пост
# 4
Такси на СРС:
http://srs.justice.bg/70-%D0%A2%D0%B0%D0%BA%D1%81%D0%B8_%D0%B8_% … D0%B8%D1%84%D0%B8
касаят те точки 15 - 16.
Държавните такси никак не са високи. Обикновено там проблемът е най-малък.
Отделно - ако решите да ползвате адвокат, "тарифата" е колкото се разберете. Все пак отношенията са договорни, а не тарифирани. Има тарифа само за минималните възнаграждения, според Наредбата, но никой не е длъжен да работи на такава минимална база.
Първо си разясни дали ще се развеждаш по взаимно съгласие, често пъти можеш  тогава да минеш и без адвокат, или ще е по исков ред и ако е второто си наеми адвокат, той ще ти отговори подробно на всички въпроси. Зависи и дали ще делите имущество, дали имате непълнолетни деца.
Виж целия пост
# 5
По исков ред, приятелка приключи почти рухнала 3 годишно дело.
Зависи, колко засегнати се чувстват страните и в злобата си какво може да си причинят.
Склони го по взаимно съгласие, отделно законово се разберете за останалите неща.
Виж целия пост
# 6
Едни познати миналата година се разведоха по исков ред, тъй като не успяха да се споразумеят. Знам, че приятелката ми беше обиколила няколко адвокати в София, които имаха разнопосочни мнения. Накрая ми каза, че е избрала тези https://sbklaw.bg/ и беше доволна от крайното решение на съда. Все пак не приемайте на сляпо тази препоръка, а се допитайте до няколко различни адвоката, ако не може да се разделите цивилизовано.
Виж целия пост
# 7
Да, и на мен никак не ми се иска да стигаме до исков ред. Ще направя всичко възможно да се разберем по взаимно съгласие. Но не знам дали ще стане, защото е крайно емоционален.

Този текст е от брошура на съда относно развод по взаимно съгласие:
При допускане на развод по взаимно съгласие се определя окончателна държавна такса до 40 лева по сметка на районния съд. При споразумение за имуществени отношения се плаща и по 2% върху стойността на всеки дял, а за издръжката 2% върху платежите за три години.

Това означава ли, че ако в споразумението сме се разбрали за собствеността на апартамента ще платим 2% от цената му?
Виж целия пост
# 8
Ами ти го побърка човека, как няма да е емоционален Simple Smile Подмажи му се и се разберете да се разведете по взаимно съгласие. Иначе е в пъти по-тъпо и трудно.
Виж целия пост
# 9
Имай предвид, че ако започнете с развод по взаимно съгласие, но той не се яви на насрочената дата, делото се прекратява, плащате си таксите и това е.
След това можете да заведете ново дело по избран от вас ред.

Обратното е възможно - от развод по исков ред може да се премине към развод по взаимно съгласие.
Виж целия пост
# 10
Аз си започнах нещата директно по исков ред, заради емоционалната част - нямах капацитет да седнем и да говорим за условия. По-неемоционално и лесно ми беше с адвоката да обговорим кое е добре за мен и детето. Исковата молба подадох някъде зимата, първото заседание се отложи, второто и последното бяха лятото и готово. Но беше в малък град - защото мръсният номер в случая беше, че ответникът може да каже къде да се води делото. Уж с цел връзки и да е на негова територия, макар че аз исках да е в моя град. Изобщо, може да оспори абс. всичко и да иска всичко, на делото се вижда какво и как. Подбирай си битките и карай да върви.

600 лева адвокатски хонорар, бившият ми плати около 300 лева съдебни такси, защото имаше специфични изисквания за решения.

В София може да се чака повече за ред в съда.
Виж целия пост
# 11
Това означава ли, че ако в споразумението сме се разбрали за собствеността на апартамента ще платим 2% от цената му?
2% от данъчната оценка. Имай предвид, че различните съдии различно тълкуват тази част - могат да сложат 2% на половината сума (нали половината е твоя, пък придобиваш половината на мъжа, т.е. плащаш само върху придобитото), или 2% върху цялата сума, защото СИО било неделимо (съдията по моето дело така разсъждаваше и леко ме разори...)
Виж целия пост
# 12
Вече са 3 %.
Виж целия пост
# 13
Моят съвет е да се обърнеш към адвокат, който да ти обясни как могат да бъдат намалени таксите, точно защото имате имущество.
Виж целия пост
# 14
Им брачни договори, има начини.
Не е тук мястото да се пита така принципно.
Разводите в София по исков път могат да продължат и до една година, че и повече. Ако има спор за родителски права, някои състави назначават психологическа експертиза, а експертите са малко. Ако пък се обжалва решението в някои части, не мога да прогнозирам насроване в СГС- озни ден , от съдебна зала, отлагаха заседанията за февруари 2021г.
Всеки случай е различен. Чуждият опит не може да помогне, защото при всеки е било различно.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия