Подготовка за нормално раждане - информация, въпроси и отговори

  • 56 678
  • 776
# 585
Този договор е просто една теоретична постановка, изцяло несъобразена с практическата ситуация. И като такава, много неработеща и доста порочна. Което обезсмисля претенциите, основани на плащането на 24 лева. А иначе, че човек трябва да се бори за по-нормални условия, добро обслужване, права и совбоди е точно така! Но трябва да се намери подходящото място и начин. А не да се нагнетява обстановката и да се противопоставят държавни срещу частни болници. Съществуването и на двете е продукт на здравната ни система. И двата вида заведения си имат и позитивите, и негативите, които са следствие от избраната система на управление. Лошото е, че накрая най-потърпевши са пациентите и лекарите. Това са групите, които системата противопоставя директно, лице в лице. Тези, които решават как да се случват нещата, някак ми се струва, че не са толкова засегнати, напротив, обират дивиденти.

И мисля тая тема да я приключа. Не й е мястото тук. Извинявам се на всички във форума, че се отклоних. Просто ме провокира тази теза: плащам си осигуровки, а не получавам нищо срещу тях. Колкото са осигуровките, толкова е и обслужването. Независимо кой ги е определил.
Виж целия пост
# 586
Моите здравни осигуровки далеч не са 24 лв., А процент от дохода. За максимален осигурителен доход сумата е много сериозна, а срещу нея не получавам нищо почти. Двата пъти раждах в държавни болници, като си плащах избор на екип и вип стая. Начинът ми на разсъждение е бил точно такъв - важна е неонатологията и специалистите, които работят в държавните болници. Големият ми син е бил на две години и твърди, че си спомня колко мизерно е било в болницата, като ми идваха на свиждане. За щастие сега има частни болници, които разполагат вече с добри специалисти АГ и неонатология, а и са доста по-напредничави относно нормалното раждане отколкото някои държавни, така че съм избрала точно такава.
Виж целия пост
# 587
Освен това малко се прекалява с условията. В окръжна болница, да кажем, всичко е ремонтирано и ново. Полиран гранитогрес , нови легла с механизми, всяка стая е със санитарен възел. Нека не изкарваме държавните болници като ниви...
Виж целия пост
# 588
Коригирам се: 8% от дохода са здравните. Не бих казала, че не се получава "почти нищо". При нужда имате почти мигновен достъп до сериозни специалисти. Вероятно срещу заплащане, някъде може и съвсем безплатно (в смисъл не директно плащане) да се консултирате или постъпите. Доколкото имам информация за Англия, Швейцария и Германия, че имам познати, такова нещо там е абсолютно непостижимо. Достъп до добър специалист може да се осигури след месеци чакане. когато вероятно пациентът вече няма да има нужда. Там ако не си в насипно състояние и не те заведат в Спешното, шансът да получиш читава здравнапомощ е достам малък. В България, за момента,м все още не е така.
Виж целия пост
# 589
Така...където ражда жената здравното заведение от здравна каса получава пари: 1100лв за естествено раждане, 960лв за секцио /актуална информация от акушер/, така че, никой лекар, в която и болница да е няма да ме изроди безплатно, ако съм в частна просто един път ще си дръпнат от касата парите, втори път от мен. Второ отивам в болница, не в хлебарница, както навсякъде другаде, на който не му изнасят условия/заплащане и т.н. /говоря за работещите там/ да си смени местоработата. Трето, както Айшето може да си търси правата, така и аз мога нещо като не ми е ок, а не само във форуми да се плюнча кое не ми е ок.
В Окръжна и в момента тече ремонт на отделението. С всички лекари, с които съм разговаряла в Осръжна са адекватни, мили и разясняват не знам къде се сблъсквате само с някакви хали.
Аз пак казвам не ми е ок, някой да ме възприема основно като портмоне без да го е еня реално за състоянието ми.
Специалисти има и в частните и в държавните и когато се наблегне да използваме държавни и да изискваме може и да има промяна. Ако не частните догодина ще направят 2000лв секцио, 1500 естественото, по догодино още по-скъпо и т.н.
Виж целия пост
# 590
metome,
ако е удобно да питам, може ли да разкажеш за раждането ти? Yellow Heart
Виж целия пост
# 591
Скрит текст:
Не мога да разбера защо се счита, че в частните болници няма добри специалисти, техника и неонатология? 🤔
Виж целия пост
# 592
Момичета, ако обичате! Нали приключихте обзора, защо постоянно някой го повдига. Темата е за съвсем друго.
Виж целия пост
# 593
Така е, извинявам се! Игнорирайте предния ми коментар и да се върнем на главната тема. ❤️
Виж целия пост
# 594
Никой не отрича добрите специалисти, които се срещат навсякъде. Аз коментирам за нашия град неонатологията в Окръжна примерно функционира от 85г. и в момента разполага с 46 легла, Селена разполага с 36, Хирургиите не съм се интересувала, за Торакс ще си замълча тактично... Години наред двете държавни болници поемат едни от най-тежките случаи при недоносените деца, процента при тях на оцелели герои е сравнително висок поради тази причина.

Аз се връщам на "сухия" вариант за раждане, уж ме успокоиха относно окситоцина, че след като откажа /писмено/ при подписване на документа няма да ми бъде поставен, освен ако не поискам или лекаря не реши така, ако аз или бебето сме застрашени. Направлението за раждане си е вече в мен, другата седмица ще си взема и резултата от микробиологията и все пак се надявам да се видя още веднъж със следящата Simple Smile
Виж целия пост
# 595
Аз родих юни месец в държавната аг болница в Търново. Детето ми е недоносено, родено в 32 г.с. и съм супер щастлива, че в тази болница има прекрасна неонатология, благодарение на която детето ми е живо и здраво. Там работят супер специалисти (по време на бременността лежах 3 пъти и успях да преценя абсолютно целият екип). Трябваше да съм с избор на екип, такива бяха моите планове, но не и на детето - отидох с почти 6см разкритие и нямаше абсолютно никакво време за обаждания. Доверих се на лекарите на смяна - спасиха и мен, и детето. Имам положителни спомени от раждането, нямам шевове, нямаше натискане от акушерки, нямаше пришпорване, викане, каране или каквото и да е друго - отнесоха се невероятно добре с мен и винаги ще съм им безкрайно благодарна! И в тоя ред на мисли само ще вметна, че в Търново няма частна АГ, в която можеш да родиш, но пък доц. Стойков, който е началник отделение, направи невероятното, за да възвърне високо ниво на раждаемост там - всяка стая си е със собствен санитарен възел, 2 легла, тераса, алуминиева дограма, плазма, кетъринг. Не знам какво всъщност може повече да трябва на една родилка, но определено не всички държавни болници трябва да се слагат под общ знаменател.
Виж целия пост
# 596
Да, наистина не слагайте частните болници под общ знаменател, нито държавните. За мен, спорът е безсмислен. Условията на едни места са едни, на други - други. За мен е важно да можем да намираме болници, където да зачитат мнението ни, да ни уважават, макар и по нощница и без гащи, да ни подкрепят по време на целия процес и т.н. Аз два пъти съм раждала в частна болница. Първия път получих окситицин без, не само да ме попитат, но и да ми кажат, че ще ми вливат. Като добавка към него получих каране от страна на екипа и за финал - натискане на корема. А самите условия и организацията на послеродовия престой бяха отлични. Втория път избрах друг лекар, с който предварително бях обсъдила желанията си и който зачиташе мнението ми. Но като цяло, начинът на организация на раждането и установените в болницата практики по време на процеса, не бяха много в полза на по-естественото раждане и се наложи аз да поставя изрични условия.

Затова, без значение дали избирате частна или държавна болница, ви съветвам да се подготвите добре и да говорите с лекаря или болницата предварително. На сайтовете на някои болници има качена и бланка "план за раждане", който може да си попълните и да носите с вас. За съжаление, по темата съм чела, че някои болници уж приемат план за раждане, а накрая изобщо не се съобразяват с него. А би било много по-удобно така, отколкото по време на раждането да седите и да обяснявате какво искате и какво не искате, докато сте с контракции.

Деси, стискаме палци. Относно водното раждане, според мен, е добър вариант по време на контракциите да се седи във водата за облекчаване на болката, а изгонването на плода да е на сушата. Grinning Така екипът ще може да води раждането и да помага с указания и техники. Макар че аз, например, при второто раждане имах толкова силни напъни, че изобщо не бях в състояние да ги контролирам, така че никакви напътствия не можах да изпълня. Smiley
Виж целия пост
# 597
Раждането е субективно преживяване и всеки има правото да роди там където иска.
Просто и след 20 страници нищене на въпроса, няма да се съглася, че базата и отношението, и изобщо положението в здравеопазването ни сме си ги "заслужили" защото ми били ниски осигуровките. И не са 24 лв., а е процент от дохода, който в някои случаи не е никак малък. И все пак аз не помня нещо някога да ми е трябвало и да съм разчитала на здравната каса, винаги излиза, че нещо не ти се поема. Включително половината изследвания за бременността.

И да, човешко право е да изискваш нормално и адекватно отношение. Наистина не зная къде ги видяхте тея прекрасни условия и чудесни болници, в които пърхат розови феи, но се радвам за вас.
Колкото до великите майки героини преминали през ужасното отношение на държавната болница, защото не е хотел и раждането може, че и дори трябва да е гадно преживяване, за да изпитваме някаква странна наслада от силата на духа си, че видиш ли сме преминали от там - и за тях се радвам. Никого не съдя за изборите му и за това не допускам и аз да бъда съдена и квалифицирана като принцеса, заради съзнаванвто на човешко достойнство и права, които имам. Особено в момент, в който съм изцяло зависима от някакви хора около мене.

Та така приключвам дебата, защото наистина не му е тука мястото.
Виж целия пост
# 598
Дух,само моля те не обобщавай,че има ужасни условия и ужасно отношение в държавните болници и че раждането там е гадно преживяване.И не ,не е някаква страшна сила на духа да родиш там,но розови феи наистина няма,съгласна съм.
Всеки може да си ражда където поиска и както поиска,просто крайни обобщения не са нужни,най-малкото за момичетата които са се насочили към едното или другото.
Виж целия пост
# 599
В България все още ли трябва да си платиш ,за да присъства таткото на раждането? 😁
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия