Моля тук да дискутираме всичко, свързано с превенцията :
предпазни маски - видове , степен на предпазване, цени, начини на ушиване на домашни маски, модели, кройки, материи, от колко пласта да са, както и всички други въпроси, свързани с маските, дезинфектантите;
дезинфектанти - степен на защита, цени, къде се намират, как и какво да дезинфекцираме;
сапуни - начини на правилно измиване на ръцете;
други видове превенция и средства
Съветите са:
Да не си пипаме лицето - главно очите, устата, носът, да ползваме ръкавици, които после да изхвърляме с затворен плик и да се измиваме щателно. Да натискаме дръжки, бутони и др. с кокалчето на пръста, да си измиваме косата всяка вечер, защото е развъдник на вируси, да изпираме дрехите всяка вечер, да стоим поне 1,5 метра отстояние от другите, да не посещаваме места със струпване на хора без належаща причина и още много други съвети.
Моля който може да помогне да включим тук постовете с важна информация от другата тема.
Моля, споделяйте само информация за предпазни средства и начини на предпазване.
Клип, в който китайска лекарка показва ( на 6та мин.) как е правилно да се измиват ръцете със сапун, с цел дезинфекция. Начинът е различен, моля изгледайте го. Клипът има субтитри и може да се включи превод на български. Лекарката обяснява и други начини за дезинфекция - на дрехи и т.н.
Днес съобщиха, че интендатското предприятие в Калофер започва да шие маски. Капацитетът е 3 млн. за месец, което е крайно недостатъчно. Докато ги чакаме, можем да си направим и сами маски. По-добре е с такива, отколкото без нищо. Съобщиха, че нетъканият текстил е подходяща материя.
И още нещо. Разбра се, че голяма част от заразените са приносители, без да имат симптоми. Затова е важно всички да носят маска, защото много хора дори не знаят, че пръскат зараза.
Освен това, маската все пак предпазва, независимо от многото твърдения, че не предпазва здравия човек
Ето сайтове за изпитвания на маски и кой модел, колко предпазва.
https://fastlifehacks.com/n95-vs-ffp/ - сравнение между видовете маски - N95, FFP2, FFP3.
Тестове за ефикасността на видове маски:
https://www.researchgate.net/publication/258525804_Testing_the_E … nfluenza_Pandemic
https://www.hse.gov.uk/research/rrpdf/rr619.pdf
https://smartairfilters.com/en/blog/coronavirus-pollution-masks- … 95-surgical-mask/


Предпазват ли японските маски Pitta - https://smartairfilters.com/en/blog/pitta-masks-protect-capture- … irus-virus/?rel=1
Този резултат силно подсказва, че маската на Пита върши много лоша работа по улавяне на 0,1 микронови частици, като коронавирусните частици. Междувременно 3М маските улавяха над 90% от 0,3 микрона частици.
Mаски, сертификати и дезинфекция:
Маските биват 3 типа - медицински, лични предпазни средства и хигиенни.
1. Медицински маски - този вид изискват сертификат и регистрация като медицинско изделие от Агенция по лекарствата. Обозначават се от производителя като такива и се дава достъп до сертификата и разрешението. Те подлежат на най-строг контрол.
2. ЛПС - тези маски трябва да имат сертификат от ноторизиран орган, посочен в този списък: https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/nando/index.cfm?fuse … amp;dir_id=155501
Те могат да бъдат за еднократна и за многократна употреба. При маските за многократнатна употреба има сменяем филтър, който не трябва да се пере. Тук трябва да се внимава и за кройката на маската и дали филтърът също прилепва добре към лицето. Към този вид ЛПС за многократна употреба спадат и т.нар. респиратори със сменяем филтър.
Тези маски могат да бъдат със или без клапан за издишане на въздуха. Тези маски, които имат клапан, могат да бъдат носени само от гарантирано здрави хора, защото издишаният въздух излиза през клапана.
На потребителя следва да се предостави сертификат и декларация от производител, които могат да бъдат и с линк, към сайта където са публикувани.
Сертификатът се обозначава така - CE. Трябва да съответстват на Регламент (ЕС) 2016/425 относно ЛПС и подлежат на контрол от Държавна агенция за метрологичен и технически надзор. Подробна информация за тях е предоставена на сайта на Агенцията:
https://www.damtn.government.bg/vazhno-saobsthenie-informacziya- … -nadzor-ot-damtn/
Обикновено това са маски от типа FFP1, FFP2. FFP3. Маските FFP2 ( европейска сигнатура) = N95 ( американска сигнатура) = KN95 ( китайска сигнатура)
3. Хигиенни маски - не се изисква сертификат за тях и не подлежат на контрола, предвиден за медицинските и за ЛПС. Обикновено това са маски от типа, които наричаме санитарни, хирургически.
С една забележка, че и "санитарните маски" също могат да бъдат да бъдат сертифицирани + декларация от потребител и е добре да се търсят такива.
Трябва да се внимава какъв продукт ни предлагат. Велосипедните маски и тинейджърските маски, които като модели имитират ЛПС, като материи не отговарят и не осигуряват съществена защита.
Ето пример за заблуждаващо описание:
Аптека Субра предлага маски, обявени като 'медицински", но без посочване на сертификат, декларация от производител и разрешение за медицинско изделие. Дори не е ясно кой е производителя, от каква материя са маските. От всичко в обявата става ясно, че това са маски от типа - хигиенни, но предлагани като медицински.
https://subra.bg/covid-19-bg/predpazni-sredstva/maska-medicinska … lastik-x-100.html
Изводът: Винаги питайте търговеца за номер на сертификат и декларация за съответствие от производител. Много внимавайте с рекламите и описанията на маските. В повечето случаи търговците въобще не са наясно с тези изисквания и продават всичко, което им е попаднало, а цените не са определящи за качеството.
----------------------
Относно дезинфекция на маските:
Тук маските се делят на такива, които могат да се дезинфекцират и перат ( обикновено това са маските от памучен плат, респираторите от гума) и такива, които са предназначени за еднократна употреба - повечето маски, предлагани на пазара и филтрите за тях.
Те по правило не трябва да се перат и дезинфекцират, защото това уврежда филтъра и нетъкания текстил.
Поради недостига на маски в световен мащаб, има вече някои проведени изпитвания за филтриращите тъкани на маските от типа ЛПС, За някои от тях вече писахме в темата.
За удобство, слагам тук линковете, касаещи дезинфекция на мскоте, които вече са пускани в темата. Тъй като има разлики в в съветите за дезинфекция, лично аз предпочитам да се доверя на изводите в първия линк, защото са от проведени лабораторни изследвания. За останалите няма такива данни за изследвания.
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/hcp/ppe-strategy/decon … -respirators.html - Лабораторни изпитвания на ЛПС, публикувани от Центъра за превенция и контрол на заразите на САЩ
Там изрично се посочва, че следните методи не се препоръчват, защото увреждат филтъра:
Това много затруднява дезинфекцията в домашни условия и в лекарските кабинети.
Именно това ме накара да мисля, че най-добрия начин за дезинфекция, е да се ползват последователно няколко маски - 9 - 10 бр., с номериране, за да не се объркат и да се оставят максимално дълго време - за няколко дни, колкото е обявено за пластмасите, за да измрат вирусите, ако има такива по маската.
https://consteril.com/covid-19-pandemic-disinfection-and-sterili … asks-for-viruses/
https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/COVID-1 … sks-community.pdf
https://www.obekti.bg/medicina/covid-19-protokoli-pri-izlizane-p … ywsExlFiKUxQlZjck
Клипове за направа на различни модели домашни маски:
Квадратно парче гъсто тъкан памучен плат, с размер около 55 - 60 см.
След сгъването, да се получи парче с ширина около 7,5см и дължина около 20 -23 см. При това положение приблизително 2х10 см ще се застъпят.
Може да се направи и от по-малко, правоъгълно парче памучен плат, но поне едната дължина да е с размери 55 - 60 см. - сгъването ще е на по-малко пластове.
Кройки за маска с различни размери - за малко и по-голямо дете, жена, мъж. За принтиране:
https://www.craftpassion.com/wp-content/uploads/2013/08/face-mask-pattern-1.pdf
Указания за изработване със снимки:
https://www.craftpassion.com/face-mask-sewing-pattern/