Козунаци 2020 - 2ра тема

  • 36 182
  • 737
# 360
Приключих с козунаците. Правих по рецептата на Еликсир със заквасената сметана и по рецептата на Морена. Утре ще пусна снимки. Доволна съм - бях си взела едно брашно и го пазех за празника. Много бяло, с достатъчно протеини, станаха идеални.
Като замесих стартера (по рецептата на Морена), не ми се видя, че нещо се получава. Замесих, оставих да втасва - в стаята, само една кърпа метнах върху купата. Дори и не чаках много за втасването - нито за второто, нито за третото. И за печенето като че ли не ми отне толкова време.
Единият козунак се изяде топъл-топъл, ама него си го бях нарекла за проба. Wink

Понеже правих плънката от захар, какао и прясно мляко, искам да попитам - с каква гъстота трябва да е? Да знам дали съм улучила.
Виж целия пост
# 361
Момичета страхотни козунаци сте направили!
Ето ги последните за тази година. Един за нас, един за свекърите и рулото е за баща ми. За първи път правя руло и незнам какво е станало.
Трите са с 1 кг и две шепи брашно пеках ги трите заедно в тавата за вградената фурна.

Страхотни козунаци!!! Simple Smile
Може ли рецепта за тях, рулото също изглежда добре.Не се съмнявам, че са много вкусни! Yum
Виж целия пост
# 362
Chrissy, нали и аз това ти написах. Нещо второто втасване ми прецака. Иначе аз правя козунак с едно втасване по моя си рецепта и става супер. Просто исках да пробвам тоя път нещо по-различно...А втория ми опит беше с по-малко първо втасване и второто втасване стана.
Помня, помня, че каза, но последните 5 дни не съм месила, че имахме други десерти. Ще видим утре какви ще ги докарам по видоизменената "немска" рецепта 😃.

Оказа се че имаме разлика в продуктите с БГ, което си е нормално и не виня никой. Гледай да не ти втасва тестото до ръба на купата. Според мен при мен това се оказа грешка. После като втасах до един път и половина, два и на второто втасване нямаше грешка. Може и при теб да е така. Но ти се ориентира Simple Smile
Виж целия пост
# 363
Ambrosia*, сега ми попадна тази рецепта: https://www.oetker.bg/bg-bg/recepti/r/kozunak-ss-zakvasena-smeta … -kakao-i-shokolad и се сетих за теб, ако не си разбрала вече колко е брашното в рецептата от днес (вчера).
Виж целия пост
# 364
.. Понеже правих плънката от захар, какао и прясно мляко, искам да попитам - с каква гъстота трябва да е? Да знам дали съм улучила.
Гъста паста, която да разнесеш/намажеш лесно върху тестото. Прясното мляко добавям много внимателно, за да не стане рядка сместа.

Ей го втасалия ми стартер.



А Т едва мръдна на 15градуса.
Виж целия пост
# 365
Подобна плънка съм правила и даже не мляко ами размекнато масло мисля че слагах, плюс лъжица ром или бренди да беше. Не знам кое е по-"правилно", тогава така ми щукна в момента. Гъстичко трябва да стане, колкото да може да се сложи във фитила. Отделно ръсих и накълцани орехи преди да го затворя. Иначе наистина е много хубава комбинация с козуначеното тесто, а и на сладост си я правиш по твой вкус да е.
Виж целия пост
# 366
Аз масло във фитилите не бих сложила. Wink
Виж целия пост
# 367
Благодаря, Морена! Значи съм се справила. Забърках повечко, остатъка прибрах в буркан в хладилника.
Единият козунак вече е история, довършвам сега крайчето  - и топъл, и студен е супер. Има си конците, даже ми идва в повече сладостта му. Но пък на домашните им хареса много. Simple Smile
Скрит текст:
Лоша е снимката, утре се надявам да направя по-хубави:

Крайният вдясно е по рецептата на Морена. Имаше още един... и вече го няма Simple Smile

Момичета, благодаря на всички за съветите и помощта ви!
Виж целия пост
# 368
Тази вечер направих отново козунак по рецептата за традиционен козунак Джема, но със кубче мая. Много по-бавно ми втаса тестото, не се получи като вчерашното, след втасването да има толкова мехури.
Отделих 1/3 от тестото и го оставих в др стая на хладно. Реших да пробвам да са  с по-малко тесто. Пекох на 170 гр. 40 мин., и за 10 мин на 160 накрая. На 20 мин покрих с фолио, защото пак покафиня отгоре. Иначе на височина се получиха, но ми се струват леко сурови😏
С
Сега пека и третият, който намазах вътре с течен шоколад.


Мажа с жълтък с малко олио и вода. Да не би да бъркам в мазането?
Виж целия пост
# 369
Тази вечер направих отново козунак по рецептата за традиционен козунак Джема, но със кубче мая. Много по-бавно ми втаса тестото, не се получи като вчерашното, ...............

Мажа с жълтък с малко олио и вода. Да не би да бъркам в мазането?
Не, намазването няма нищо общо.

Сега приключих с козунак с рикота и череши, ще бъде по рецепта на прекрасната Таня Донева.  Оставих го да втасва ще покажа само как хубаво изглежда тестото, а малките бели петна са малки мехурчета. За тази вечер това ми е второто кило, първото вече е втасало , то е с маскарпоне и след малко ще го оформям. На мен не ми е трудно, защото основно измесва в миксера, и малко на ръка, малко, малко около 10 минути, но то е приятно защото тестото е като живо под ръцете. Големи мехури в тестото се получават,  ако е измесен основно на ръка вкл. и цялата мазнина се поеме от тестото, иначе са по-малки, но важното е, че ги има.
Ясно е, че ще си легна много късно....да ги оставя навън... не смея, така че отиват във фурната.
Скрит текст:
а тези от вас, които измесват като мен в миксер и все още не са свикнали с него, миксера, така трябва да изглежда тестото в купата, да е оформило топка и да се е отдръпнало от стените на купата, или казано, да е "почистило" купата. На два пъти измесих по 1 кг брашно + яйцата, млякото...и така.

Скрит текст:
Утре, утре какво ще правя, вероятно още един по рецепта на Таня Донева, която днес , петък, е имаше представяне по БТВ , сутринта и показа един фантастичен козунак,  каза ми, че утре ще пусне и рецептата, дали ще се справя, не зная, но ще пробвам, защото ми се иска всяка година поне по един нов модел да добавям.
Виж целия пост
# 370
Русалка-1, благодаря!
Тези ги правих по рецепта на баба, а технологията на замесването по рецептата на Морена
1 кг. +- 100 гр. брашно, аз досложих две шепи
7 яйца, като единия жълтък и съвсем малко от белтъка оставих да намазване
320 гр. захар
200 гр. прясно мляко
190-200 гр мазнина, като в рецептата е 130 гр. мас и 60 гр. масло, аз сложих 100 олио и 90 масло, от него оставих малко да намажа съда, в който ще втасва тестото и 2 с.л. да разбъркам с жълтъка за намазване.
2 с.л. ром (на баба в рецептата пишеше ракия)
2 есенции на д-р йоткер лимон
2 бр. Мая на д-р йоткер
Тестото втасва първо 3 часа в фурната, която не работеше, като сплетох пак там втасва още около 2 часа, извадих загрях фурната и пекох малко повече от Морена, тъй като тестото е двойна доза.
Ето тук е рецептата на Морена, от която ползвах технологията на замесване https://morrennaa.blogspot.com/2019/04/blog-post.html?m=1
Виж целия пост
# 371
Много благодаря! 😊
Виж целия пост
# 372
Тази вечер направих отново козунак по рецептата за традиционен козунак Джема, но със кубче мая. Много по-бавно ми втаса тестото, не се получи като вчерашното, ...............

Мажа с жълтък с малко олио и вода. Да не би да бъркам в мазането?
Не, намазването няма нищо общо.

Сега приключих с козунак с рикота и череши, ще бъде по рецепта на прекрасната Таня Донева.  Оставих го да втасва ще покажа само как хубаво изглежда тестото, а малките бели петна са малки мехурчета. За тази вечер това ми е второто кило, първото вече е втасало , то е с маскарпоне и след малко ще го оформям. На мен не ми е трудно, защото основно измесва в миксера, и малко на ръка, малко, малко около 10 минути, но то е приятно защото тестото е като живо под ръцете. Големи мехури в тестото се получават,  ако е измесен основно на ръка вкл. и цялата мазнина се поеме от тестото, иначе са по-малки, но важното е, че ги има.
Ясно е, че ще си легна много късно....да ги оставя навън... не смея, така че отиват във фурната.
Скрит текст:
а тези от вас, които измесват като мен в миксер и все още не са свикнали с него, миксера, така трябва да изглежда тестото в купата, да е оформило топка и да се е отдръпнало от стените на купата, или казано, да е "почистило" купата. На два пъти измесих по 1 кг брашно + яйцата, млякото...и така.

Скрит текст:
Утре, утре какво ще правя, вероятно още един по рецепта на Таня Донева, която днес , петък, е имаше представяне по БТВ , сутринта и показа един фантастичен козунак,  каза ми, че утре ще пусне и рецептата, дали ще се справя, не зная, но ще пробвам, защото ми се иска всяка година поне по един нов модел да добавям.
Къде мога да прочета рецептата на Таня Донева?
Виж целия пост
# 373


Това е оцелелият козунак. Другият беше изяден още снощи. Simple Smile Има конци, обем, пухкав е... всичко, което исках. Сложих аромат бадем, но се върза много добре.Рецептата е страхотна! Морена, благодаря! Heart
Виж целия пост
# 374
А бабините рецепти са разбира се традициионният козунак, от там тръгват всички експерименти... Simple Smile

Ляля, поздравления, само остава да кажеш, че е било по-лесно, отколкото предполагаше. Simple Smile
Благодаря ти за доверието и хубавите думи! Simple Smile

Е, душа, престраши се де, такова удобство си е нощното втасване, ей го моето (отчитам и това, че маята ми е 15г на 500г брашно) от 1.20 до 8 часа сутринта. А ти дори и по-късно си легнала.



Аз го прибрах моето от балкона с половин отворено око, извадих яйцата (за втората доза и за боядисването) и млеката от хладилника и съм седнала да си пия кафето и да се събуждам, едва станах след вчерашното късно лягане...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия